Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Zavřete oči, NetBurst odchází

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:27
Zavřete oči, NetBurst odchází *** Problémy se záplatami pro Internet Explorer *** Quake 3 engine pod GPL licencí *** Firefox se začíná propadat *** Microsoftí laboratoř Linuxu

Zavřete oči, NetBurst odchází
Po téměř pěti letech nám dává sbohem procesorová architektura NetBurst společnosti Intel. Na této architektuře byly postaveny všechny verze procesoru Pentium4. Svého maxima architektura dosáhla minulý rok, kdy nárůst výkonu neodpovídal nárůstu pracovní frekvence.
Nástupce NetBurstu by měl být představen na konci tohoto měsíce. Není o něm toho moc známo, pouze to, že bude částečně vycházet z mobilních procesorů Pentium M. Díky tomu by měla nová Pentia podávat mnohem větší výkon při menší spotřebě a menšímu vyzářenému ztrátovému teplu.
Architektura NetBurst je mnoha odborníky zpochybňována jako krok vedle. NetBurst byl nasazen z důvodu gigahertzové války s AMD. Pro NetBurst bylo totiž plánováno zvyšování výkonu až do frekvence 10GHz. Nakonec se zastavil na 3,8GHz.
Špatný návrh NetBurstu dokládají i testy a benchmarky. Pentia 4 byla porážena Pentii 3, které pracovala na stejné nebo i nižší frekvenci. Zajímavé je, že nová architektura má vycházet z architektury Pentium M. Pentium M je ovšem notně upravené Pentium 3.
Změna architektury pravděpodobně přinese ještě jednu nemilou věc. Pokud si budete chtít koupit procesor na nové architektuře, pravděpodobně budete muset vyměnit základní desku. Pokaždé když Intel měnil architekturu, tak přinesl nový socket.

Problémy se záplatami pro Internet Explorer
Možná jste minulý týden stáhli přes službu Download Center záplatu pro Internet Explorer a zjistili jste, že nejdou nainstalovat. Poté co Microsoft na tuto věc upozornilo více zákazníků, tak podle CRC kódů zjistil, že je postiženo víc záplat a chyba je na straně Microsoftu.
Podle oficiálního vyjádření došlo k chybě při kopírování záplat na server a aktualizace se nezkopírovaly celé. Uživatelé se ovšem nemusí obávat, vnitřní mechanismus neumožňuje nainstalovat záplaty které jsou poškozené.
Poškozené záplaty byly staženy a během tohoto týdne by měly být na server nahrány nové verze souborů.

Quake 3 engine pod GPL licencí
John Camack, nejuznávanější programátor herních enginů oznámil dlouho očekávanou skutečnost, že zdrojový kód Quake 3 engine bude zpřístupněn pod GPL licencí. Tohle oznámení padlo na tradičním Quakecon 2005 ve státě Texas.
GPL licence vám umožňuje použít poskytnutý zdrojový kód pro využití ve vašich nekomerčních projektech. GPL licence se vztahuje pouze na programový kód, ostatní části hry jako hudba, textury a modely budou nadále chráněny copyrightem.
Pokud programujete, je to skvělá příležitost naučit se něco nového. Engine Quake 3 má totiž i v dnešní době něco do sebe. Pokud chcete zdrojové soubory, hledejte na ftp://ftp.idsoftware.com.

Firefox se začíná propadat
Populární prohlížeč Firefox pomalu upadá. Podle měření NetApplication klesl podíl prohlížeče za minulý měsíc z 8,71% na 8,07%. Oproti tomu si polepšil prohlížeč Internet Explorer o 1,26% na současných 87,2%.
Ihned po uveřejnění této zprávy se na internetu rozhořely diskuse, proč Firefox stagnuje. Je opravdu zajímavé sledovat, jaké argumenty proti sobě používají zastánci a odpůrci Firefoxu.
Zatímco zastánci tvrdí, že je to tím, že hodně lidí odjelo na dovolenou a svůj Firefox nepoužívají. Odpůrci si ovšem klepou na čelo a říkají, že uživatele Firefox nainstalují, vyzkouší a opět odinstalují. A těch pár procent tvoří líní uživatelé, kterým se nechce Firefox odinstalovávat nebo neznají jiný alternativní browser a Internet Explorer používají velmi neradi.
Je nemožné dělat nyní nějaké závěry. Uvidíme co přinesou další měsíce.

Microsoftí laboratoř Linuxu
O tom že existuje i jiný operační systém než Windows Microsoft ví. A tak se rozhodl ostatní operační systémy i pořádně testovat a výsledky testů použít pro zlepšení svých operačních systémů.
Vedoucím tohoto oddělení je Bill Hiff. Podle jeho vyjádření má ve svém oddělení stovky serverů, na kterých běží různé verze open source systémů. Pro představu se podívejte zde a zde.

Zdroje: Tom´s Hardware, iD Software, News.com

Autor:


Témata: Firefox, Intel, Linux, software

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz