2009 - rok fůzních čipů

2009 - rok fůzních čipů - Součást HWNews 310108

HW News: 2009 - rok fůzních čipů

  • 372
Dlouhodobě odkládaný projekt AMD má konečně pevné datum >> Základní deska pro tuning od Asusu >> MSI a notebook za 12tisíc

Fůzní čipy budou v roce 2009
O plánu fůzních čipů, které by měly spojit do jediného čipu několik jader procesoru, grafické jádro a řadič pamětí, slýcháme od AMD již opravdu dlouho. Podle prvních prohlášení AMD, která padla téměř před dvěma lety, by měly být tyto čipy již na trhu. Nezbývá tedy než si položit otázku, kde jsou?

Začátkem tohoto týdne přišla AMD opět s novým prohlášením a dalším zaručeným termínem vypuštění. Podle viceprezidenta vývoje AMD, Maria Rivase, bude zahájen prodej prvních fůzních čipů v červenci roku 2009. Jedná se opět tedy o datum hodně vzdálené.

Souhrn částí fůzního čipu

Na rozdíl od předchozích pokusů má konečně již AMD alespoň přesnou představu o tom co se bude vyrábět. Jako první se objeví levné dvoujádro s integrovaným grafickým jádrem R770. Rivas potvrdil, že první vyráběný procesor rozhodně nebude obsahovat řadič pamětí a poputuje výhradně do nových notebooků. AMD se totiž netají tím, že fůzní čipy odporují dosud vytvořeným koncepcím základních desek. První fůzní čip má již dokonce své kódové jméno a to Swift.

O fůzních čipech se také přestává hovořit jako o procesorech. Samotná AMD je označuje zkratkou APU, tedy urychlovací procesorovou jednotku. Cílem je integrovat do jediného čipu vše, co v počítači rychle zastará. Upgrade tedy proběhne koupí jediného čipu. Otázkou je, zda se dokáže tato technologie někdy vůbec vyrovnat s integrací výkonných grafických čipů. I když výroba bude kompletně prováděna na 45nm, bude o mnoho větší problém jednolitý čip uchladit.

Deska zaměřená na tuning a hry
Pokud hledáte novou základní desku, která by rozšířila možnosti vašeho počítače, máme pro vás jeden tip. Cenově se neřadí sice k těm právě nejlevnějším, obsahuje však vše, co je v moderním počítači potřeba. Otevírá i nové možnosti pro snadný tuning.

krabice Asus (Formula) Striker II Triple SLI

Tuto opravdu profesionální základní desku vyrábí Asus a její označení je Striker II Triple SLI. Jak již název napovídá, deska je vybavena třemi sloty PCI Express 16x a připravena na plné nasazení při hrách. Základem je poslední čipset nVidia nForce 780i, který podporuje procesory patice LGA 775 včetně 45nm verzí. Řadič pamětí ICH9 připojený k čipsetu umožňuje používat pouze paměti DDR2 a to s frekvencemi do 1066MHz.

Asus (Formula) Striker II Triple SLI

Vybavení desky je velmi solidní. K malému překvapení však na zadním panelu nalezneme vyvedené pouze konektory digitální zvukové karty, dva gigabitové ethernety, osamocený PS2 port, celkem šest USB portů a FireWire konektor. Analogové výstupy zvukové karty se však neztratily. K desce je totiž jako standardní příslušenství dodávána zvuková karta SupremeFX II určená do PCI Express. Na desce dále nalezneme šest SATA řadičů, které jsou umístěny tak, aby k nim byl přístup i za předpokladu, že se osadí tři grafiky plného rozměru. Pro zpětnou kompatibilitu nechybí řadič PATA disků a se podařilo zachovat konektor pro disketovou mechaniku. Z desky je dokonce možné vyvést i staré komunikační porty.

Triple SLI on BOARD

Ovládání desky je poněkud jiné, než na jaké jsme běžně zvyklí. Restart a Power může být sice vyveden na čelo skříně počítače, přímo na desce je však sada ovládacích tlačítek, která jsou podsvětlena a umožňují počítač spustit a restartovat i bez skříně (tedy už žádné startování kancelářskou sponkou). Asus dokázal vytvořit koncepci, která umožňuje připojit k desce vypínač sloužící pro přímý restart BIOS. Za normálních okolností by takovéto tlačítko mohlo způsobit poškození paměti BIOSu a tak dojde vždy nejprve k vypnutí počítače a poté k jeho opětovnému spuštění s defaultním nastavením BIOS. Jako snadný tuning lze použít vyvedený konektor s posíleným 12Voltovým napájením na který je toto napájení přiváděno v závislosti na práci HDD. Stejně tak jako dříve blikala na počítači dioda indikující práci HDD, dnes si tak lze umístit do skříně počítače například výbojku, která se bude chovat jako stroboskop.

U nás je Asus Striker II zatím spíše ve stádiu předobjednávek a cena je odhadována na 6300Kč. Očekává se však, že po zahájení prodeje cena mírně klesne.

Notebook za pár korun také od MSI
Ještě donedávna jsme si mezi nejlevnějšími notebooky na našem trhu mohli vybrat pouze ze značek Acer, Asus, HP a BenQ. Nyní se to této části trhu snaží proniknout i MSI. Tento výrobce je znám především odolností svých notebooků, avšak především co se slabších modelů týká, nepřichází obvykle s příznivější cenou než konkurence.

Po dlouhé době první pokus MSI v tomto směru nese nepříliš honosné označení VR610X. Svým vzhledem tento notebook na první pohled přinejmenším imituje slavnou řadu MegaBook. Disponuje také plnohodnotnou klávesnicí a širokoúhlým displejem o úhlopříčce 15,4“. Po hardwarové stránce se snaží přiblížit konkurenčním modelům, které se prodávají na hranici 10 tisíc korun. MSI však nesáhla po procesorech Celeron, ale rozhodla se využít mobilní platformu AMD. V notebooku je tedy levné dvoujádro Athlon64 X2, které je taktováno na frekvenci 1,8GHz. Tento procesor se již nepotýká s velkými nároky na chlazení jako předchozí levné mobilní procesory AMD. Oproti většině konkurenčních Celeronů má však jen 512kB paměti. Dá se tudíž čekat, že k výkonu skutečného dvoujádra Core 2 Duo mu bude hodně scházet.

MSI VR610X - pohled zevnitř

MSI dává hned do základní verze notebooku 1GB operační paměti, 120GB pevný disk, WiFi, čtečku paměťových karet a 1,3MPx kameru. V této nižší cenové kategorii však nenalezneme gigabitový ethernet a bluetooth. Integrovaný řadič pamětí umožňuje osadit maximálně 2GB RAM, ze kterých zároveň čerpá integrované grafické jádro ATI Xpress 1270. Snaha ušetřit je patrná také na použité šestičlánkové baterii. Díky tomu, že je použit mobilní Athlon s řízením napájení, však vydrží i 3 hodiny provozu. Samozřejmostí je pak mechanika, která vypaluje DVD.

MSI VR610X

V ČR by měly být první notebooky dostupné již v této chvíli. Základní verze (1,8GHz/1GB/120GB) se dá koupit od 12tisíc korun bez operačního systému. Pokud se rozhodne přikoupit Windows XP, je při instalaci potřeba zapnout zpětnou kompatibilitu ACPI, protože pevný disk notebooku je připojen prostřednictvím rozhraní SATA. MSI tak především kvůli snazší instalaci doporučuje Windows Vista.

Zdroje: AMD, Dailytech, HKEPC, MSIComputers.cz, The Inquirer, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net