HW News: 23“ displej NEC s podsvětlením LED

aktualizováno 
Kancelářská šedá přichází s fullHD rozlišením a DisplayPortem. Nejmenší 64GB klíčenka ze zlata. Netbooky ovládne dvojice systémů Android a Windows.

23" displej NEC s podsvětlením LED
Co nevidět se i u nás v prodeji objeví další z úsporných monitorů využívající LED diodového podsvětlení. Tentokrát s ním přichází společnost NEC a představí jej jako rozšíření série MultiSync EX. Očekávat můžeme nenápadný design, velmi slušnou kvalitu obrazu a cenu, kterou lze považovat za únosnou.

Jako první zástupci společnosti NEC ohlásili model ukrytý pod názvem MultiSync EX231W. Jak toto kódové označení napovídá, jedná se o širokoúhlý panel s celkovou úhlopříčkou 23". Už se stalo zvykem, že i na větších úhlopříčkách se setkáváme s podporou HD rozlišení. EX231W nebude v tomto ohledu výjimkou, přičemž nativně pracuje v 1920x1080 pixelech.

NEC EX231W

Hráčům se bude zdát jako nejslabší místo rozhodně odezva. Jde přeci jen o business monitor do kanceláře a NEC ho původně hráčům příliš nabízet nezamýšlel. Tomu odpovídají latence, které jsou stanoveny na 5ms. Jinak využívání k zábavě a multimédiím vůbec nic nebrání. Monitor má dokonce typický poměr stran 16:9, který lépe odpovídá současným televizorům.

Díky tomu, že je monitor určen také pro profesionály, je tentokrát výrobce mnohem konkrétnější v tom, co monitor skutečně umí. Kvalita obrazu je tak garantována při pozorovacích úhlech 170° horizontálně a 160° vertikálně. Obraz lze přitom samozřejmě pozorovat i pod úhly většími.

NEC EX231W

Reálný kontrast, jakého lze s monitorem dosáhnout, je 1000:1. Pomocí menu, které je součástí firmware displeje, může nastavit také dynamický kontrast a to maximálně na 25000:1. Zde asi nepřekvapí, že hodnoty jsou až tisíckrát nižší, než u některých obyčejných modelů. Vysokému dynamickému kontrastu je totiž lepší se vyhnout.

NEC EX231W

Pro všestranné využívání monitoru k zábavě může také někomu chybět podpora 3D. To neumožňuje především příliš nízká obnovovací frekvence, která může být v rozsahu 56Hz až 75Hz. Taktéž nejsou přítomny interní reproduktory a webkamera. Za vděk lze pouze vzít integrovaným USB switchem (zřejmě USB 2.0), který je vhodný pro připojení externí webkamery.

LED podsvětlení je stále výsadou kvalitnějších monitorů. S tím je spjat i sortiment rozhraní, přes které lze tyto displeje připojit k počítači. V případě EX231W si lze vybrat z DVI nebo DisplayPortu. Signál z obou rozhraní je přitom zpracováván nezávisle.

NEC EX231W

Design je opravdu kancelářský a jedním slovem strohý. Kladně lze tedy hodnotit hlavně prostorové řešení, kdy i poměrně levný displej má bez stojanu hloubku 14mm (v nejvyšším bodě ovšem 47mm). Hmotnost 2,8kg není závratná a 23" model bude tudíž vhodný i k montáži na zeď. Stojan monitoru je opravdu profesionální a lze s ním snadno dosáhnout téměř libovolné polohy. Jen barevná provedení jsou poněkud depresivní. V zásadě se opírají o "barevnou" kombinaci bíle a černé.

Důvodem, proč si pořizovat podobný monitor domů je jedině sázka na jeho kvalitu zpracování. Standardně je poskytována tříletá záruka a to i v USA, kde to není běžný jev. Pořizovací cena EX231W bude u nás jen těsně pod 9000Kč a lze konstatovat, že konkurenční společnosti již dokážou nabídnout podobné monitory za ceny mnohem nižší. Některé praktické detaily jim ale stále unikají.


Nejmenší 64GB klíčenka je ze zlata
Flashdisk, jehož rozměry jsou tak malé, že nemá ani plnohodnotný konektor, už dnes mnoho rozruchu asi nevyvolá. Ty nejmenší flashdisky se omezují prakticky na prostor pro datové a napájecí piny a jediný čip s FLASH pamětí. Stále se dá ale vymyslet něco extra, co se na první pohled jeví jako exkluzivní. Kdo by nechtěl 64GB klíčenku? Otázkou je samozřejmě za jakou cenu.

Podle tvrzení z tiskové zprávy společnosti SuperTalent, se v jejich laboratořích podařilo dokončit prototyp nejmenšího 64GB flashdisku vůbec. Ten nyní míří do sériové výroby a bude k dostání v obchodech. Vyrábět se bude částečně doslova ze zlata, protože je pozlacený 24K zlatem a to nejen na kontaktech.

SuperTalent Pico-C

Flash disk dostal obchodní označení Pico-C a v nejrozšířenější 64GB variantě se v zahraničí dá reálně sehnat za cenu kolem 2500Kč. Je tedy reálná šance, že za 1GB zaplatíme také u nás méně než 40Kč. Kdybychom na chvíli odhlédli od životnosti flash pamětí, mohlo by být toto řešení dokonce výhodné. Pokud se rozhodnete využívat 64GB kapacitu opravdu naplno, je ale třeba obrnit se trpělivostí.

Delock

Ani 64GB kapacita totiž nic nemění na skutečnosti, že flashdisky všech výrobců svorně používají klasické USB a hned tak na USB 3.0 nepřejdou. Na výsledné rychlosti zápisu a čtení se samozřejmě nepodílí jen verze USB, ale i tak zde panuje nepříjemný nepoměr. Maximální rychlost zápisu je totiž 15MB/s. Čtení z FLASH je obecně rychlejší, čemuž odpovídá dvojnásobná rychlost 30MB/s.

Navzdory tvrzení SuperTalentu se dají najít i menší flashdisky. Zřejmě co do rozměrů nejmenší typ již vyráběný ve vysokokapacitní variantě nabízí Delock. V jeho katalogu bychom našli poměrně běžně vyhlížejícího 32GB drobka, který se má brzy začít vyrábět i v 64GB variantě. Rozdíly rychlostí jsou jen minimální – 16MB/s pro zápis, 30MB/s pro čtení. Flashdisk pojmenovaný jako Delock USB 2.0 Nano s kapacitou 32GB lze reálně sehnat za 2300Kč.


Netbooky ovládne dvojice systémů Android a Windows
K zajímavému kroku se odhodlali zástupci společnosti Acer. Bezútěšná situace Windows 7 vs. výkon dnešních netbooků stojí patrně za důvodem, proč se budou dodávat netbooky s dvěma operačními systémy. Pokud přihlédneme k tomu, že Acer je největším výrobcem netbooků na světě, má toto rozhodnutí svou váhu. Má se tedy začít Microsoft bát?

O schopnostech společnosti Google nemá asi smysl příliš debatovat. Její operační systém nabírá na významu stejně rychle, jako kdysi dnes proslulý prohlížeč. Google Android už dávno není systém vhodný pouze pro mobilní telefony. Vychází z Linuxu a Microsoftu konkuruje jak jinak, než cenou. Google ale přidal značnou míru internetové přívětivosti, která vystačí na běžnou práci bez nějakých hlubších předchozích znalostí.

Ace One

Acer přesto nehodlá rozpoutat válku s Microsoftem. Dva operační systémy budou předinstalovány jen na netboocích, které budou obsahovat dvoujádrový procesor. V drtivé většině případů má jít o přenosné počítače vybavené novým Atomem N550 (1,5GHz, MB+200MHz GPU).

Intel Atom Pineview

Zástupci společnosti Acer potvrdili v rozhovoru pro server DigiTimes, že zatím nemají v plánu zcela nahradit Windows. Jejich představa je spíše taková, že se systémem Google Android budou mít uživatelé možnost trávit dlouhou dobu na internetu bez závislosti na elektrické energii. Android ale přináší úskalí v podobě kompatibility s masivně rozšířenými typy souborů. Typicky pro práci ve Wordu nebo Excelu se podle Aceru bez Windows prostě neobejdeme.

Naproti tomu se na stranu alternativních operačních systémů nestaví příliš Intel. Ten 3. října uzavřel soutěž o nejlepší zábavné projekty, které poběží na Atomu. Výsledky a případné odkazy na hry ke stažení budou k dispozici od 15. října. Součástí pravidel ovšem byla podmínka, že tyto projekty musí pracovat na netboocích s Windows 7.

Android

V současnosti si lze Google Android vhodný pro platformu x86 stáhnout v pracovní verzi zdarma stáhnout a otestovat. Můžete tak učinit i přímo z Windows 7 pomocí Virtual PC. Do budoucna se ale počítá s tím, že systém bude dostupný spíše za nevelký poplatek. Vzhledem k Linuxové orientaci asi není třeba příliš upozorňovat na to, že OS bude široce otevřený pro aplikace třetích stran.


Zdroje: Delock, Digitimes, Google, HKEPC, Inpai.com, NEC, SuperTalent, TechPowerUp & Xbitlabs

Autor:
Témata: Android, Google+, Intel, Linux

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

Další z rubriky

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

KOMENTÁŘ: Velkolepý ceremoniál Game Awards odstartuje ankety o Hře roku

Josef Fares na předávání The Game Awards

Ceny Game Awards platí spolu s anketami D.I.C.E. a GDC za nejprestižnější hlasování o nejlepších hrách roku....

Soutěž: Vyhrajte Fallout 76 s figurkou a tričkem

Fallout 76

Ve spolupráci s firmou Cenega jsme připravili soutěž o tři kusy hry Fallout 76, k nimž přidáme ještě figurku a trička....

Najdete na iDNES.cz