Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: 40nm grafika od AMD

aktualizováno 
Rychlá, levná a stabilní – taková bude nová grafická karta s jádrem RV740 >> Nejrychlejší grafika nVidie v novém hávu >> Herní deska pro procesory Phenom II

Radeon 3830 perex - Součást HW News

40nm grafika od AMD
Jednou z cenově nejpřijatelnějších herních grafických karet tohoto roku je Radeon HD4830. AMD nabízí prostřednictvím této karty slušný výkon, podařilo se jí ale při výrobě ušetřit na pamětech a tak se prodává za velmi zajímavé ceny. Do nového roku plánuje AMD ale něco daleko lepšího. Světu byl představen nástupce HD4830 – první grafická karta s jádrem vyrobeným 40nm technologií.

Radeon 3830 perex

Pod jakým názvem nám AMD nové karty nabídne zatím jasné sice není, základní specifikace lze však považovat za naprostou jistotu. Základem karty bude jádro velmi podobné současnému RV770LE (používáno u Radeon HD4830 55nm). Setkat se s ním budeme moci pod označením RV740 a dá se od něj očekávat opět skvělý výkon za přijatelnou cenu.

Největší výhodou tohoto levného jádra je bezesporu počest shader procesorů, kterých je 640. Žádné zásadní změny v architektuře společně se zmenšením na 40nm neproběhly a tak je takt shaderů odvozen i nadále od frekvence jádra. Pracovní frekvence zůstává velikou neznámou. Pohybovat by se měla dokonce téměř na dvojnásobku původního Radeonu HD4830 a to kolem 1GHz.

V tiskové zprávě zástupci společnosti nejdříve naznačili, že by se AMD mohla rozhodnou přestat používat drahé paměti GDDR5. Nakonec však k tak razantním škrtům nedojde. Paměti GDDR5 jsou sice drahé, ale ne všechny modely. Drahá je tak především poslední generace, jejíž efektivní pracovní frekvence se pohybují okolo 5GHz. AMD nyní pouze sáhne po pomalejších modulech. Vyráběné karty používají paměti s frekvencí 900MHz (efektivně se u GDDR5 jedná o 3600MHz).

Radeon HD 4000 HT

Zmenšování jádra ale nepřináší nutně jen samá pozitiva. Velkým problémem je především paměťová sběrnice. Jádro je již tak malé, že jeho plocha jen stěží postačuje pro 256bitové připojení k pamětem. Má se ale jednat o levnější model grafické karty a tak bude sběrnice spíše ještě chudší. Neoficiální zdroje hovoří o 128bitech, což lze považovat za velmi pravděpodobné. Původní Radeon HD4830 používal dvojnásobnou šířku sběrnice, ale současně starší paměti GDDR3. Pokud přihlédneme k účinnosti GDDR5, bude se tato změna podílet na výkonu jen málo.

Radeon HD3830

Příchod 40nm technologie bude určitě znamenat citelné snížení spotřeby. Původní Radeon HD4830 potřeboval sám o sobě jen základní přídavné napájení a tak je docela možné, že karta postavená na RV740 přídavné napájení nebude potřebovat vůbec. Zástupci AMD tvrdí, že budou schopni dostat tuto kartu do obchodů za cenu okolo 100USD (tedy mírně přes 2000Kč).


Herní deska pro procesory Phenom II
Velmi často nás výrobci odkazují s uvolňováním svých produktů na přelom roku. Ten se nyní skutečně přiblížil a tak je potřeba přejít od začátku reklamní kampaně ke skutečnému vypouštění produktů. Na trhu se tedy objeví nové procesory Phenom II a samozřejmě také základní desky, které je budou podporovat.

Na budoucí podporu nových 45nm procesorů myslela AMD již dávno a tak není prakticky žádným překvapením, že tyto procesory bude možné bez větších problémů používat v kombinaci s čipsety AMD 790GX a FX. Jednou z prvních základních desek, která je navržena přímo pro procesory určené do socketu AM3, se tak stane deska společnosti ECS, která se ukrývá pod označením A790GXM-AD3.

Phenom X4 9950 BE

Jak již název napovídá, deska je skutečně založena na čipsetu AMD 790GX, který dává velmi specifický ráz jejím možnostem. Kromě podpory rychlých a výkonných procesorů totiž nabídne hráčům také velmi obstojné řešení pro grafiku, paměti a špatná nebude ani kvalita zpracování. ECS řadí desku do tzv. „Black series“, čímž se snaží alespoň částečně napodobit slavnější řadu procesorů Black Edition, které přinášely vysoký výkon.

Čipset desky by měl bez jakýchkoliv komplikací podporovat všechny doposud ohlášené procesory z řady Phenom II a také je náležitě využít. Bios základní desky je navržen pro přetaktování, jelikož se počítá s nasazením na procesory bez uzamčeného násobiče. Tím by se mělo přetaktování značně usnadnit a při taktování bude méně ohrožena stabilita celého počítače. Svou měrou bude ke stabilitě a rychlosti především datových přenosů napříč počítačem přispívat i southbridge SB750. Objevil se u něj totiž přesnější způsob kalibrace se základní pracovní frekvencí systému.

První autentická fotografie A790GXM-AD3

S podporou paměti neměli vývojáři ECS velké starosti. U AMD je již dlouhou dobu standardem, že paměťový řadič se integruje do procesoru. Procesory Phenom II přicházejí s podporou DDR3. Deska tak díky nim bude podporovat 1333MHz moduly o celkové kapacitě do 32GB.

Po stránce grafiky nabídne A790GXM-AD3 dnes již standardní možnosti, které jsou typické pro highend. Integrováno je nepříliš výkonné grafické jádro Radeon HD 3300, které postačuje k provozování veškerých aplikací a i jednodušších her s podporou DirectX 10. Vhod přijdou ale především dva sloty PCI Express 16x 2.0 připravené pro dedikované grafické karty. Možné je samozřejmě zapojení do CrossFireX včetně hybridní varianty.

Příslušenství na základních deskách je dnes u všech modelů v podstatě stejné a tvoří ho gigabitový ethernet, HD zvuková karta (tentokrát s optickým výstupem) + set základních konektorů.  Integrovaná grafika má vyvedeny konektory D-SUB, DVI a HDMI. Přímo na desce také nalezneme tlačítko pro spuštění a restart počítače. Zcela převratné je pak umístění tlačítka pro restart nastavení BIOS na přední panel, který se zasune na pozici mechaniky ve skříni počítače.

Drobný problém tak může být již jen v napájení. Samotná deska totiž potřebuje přídavné napájení, přivedené prostřednictvím konektoru ve tvaru, který u levnějších zdrojů nenalezneme. Deska má pak velmi stabilní napájení procesoru a nenajdeme na ni jediný elektrolytický kondenzátor. To by mohlo svědčit o dlouhé a vcelku bezproblémové životnosti.


Nejrychlejší grafika nVidie v novém hávu
Poté co nVidia představila dvoujádrové grafické monstrum označované jako GeForce GTX295, které po dlouhé době porazilo v některých testech nejvýkonnější grafickou kartu od AMD – Radeon HD4870x2 – přichází nVidia s dalším výkonným kouskem. Tentokrát se jedná o grafickou kartu nahrazujícív v současnosti nejvýkonnější model GeForce GTX280.

Připravovaná GeForce GTX295

AMD je oproti nVidii tentokrát o krok napřed. Zatímco AMD je připraveno začít prodávat 40nm verze svých grafických čipů, nVidia teprve postupně uvolňuje 55nm verze grafických karet. GeForce GTX 285 tak nebude nic jiného, než GeForce GTX280 vyrobená na nové technologii. Svým způsobem nemůže přinést nic nového, přesto se ale můžeme těšit na 10% nárůst výkonu.

U nVidie zůstává vše při starém. Za highendovou kartu si nechá společnost náležitě zaplatit, za to však slibuje dostatečný výkon na všechny současné herní tituly a to ve vyšších rozlišeních. Nové jádro poběží na 648MHz a bude obsahovat 240 shader procesorů na 1476MHz. Nárůst frekvencí oproti původní GeForce GTX 280, kde pracovalo jádro na 602MHz a shadery na 1296MHz, je zřejmý.

GeForce GTX285

K výhodám přechodu na vyšší stupeň technologie patří samozřejmě neodmyslitelně nižší spotřeba a také nároky na chlazení. Původní poněkud níže taktovaná karta tak zkonzumovala až 263 Wattů energie. Nová GeForce GTX 285 se však spokojí se 183Watty. Nižší nároky na chlazení by měly umožnit taktovat jádro na frekvence do 2GHz. Kartu si budeme moci v obchodech zakoupit poprvé v průběhu ledna a to za cenu na od 8000Kč.

Zdroje: 3DNews, AMD, Dailytech, Digitimes, HardSpell, HKEPC, nVIdia, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:


Témata: BIOS

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz