Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: 45nm architektura konečně i od AMD

aktualizováno 
Lepší procesory pro osobní počítače na přelomu měsíce >> Dvoujádrový Radeon také levně >> WD uvádí multimediální přehrávač

45nm architektura konečně i od AMD
Ještě týden si Intel bezpečně udrží technologický náskok v oblasti vývoje procesorů oproti AMD. Právě tak dlouhá doba totiž uplyne do vypuštění úplně prvních 45nm procesorů světové dvojky na trhu s procesory. Dvou a čtyřjádrové technologicky dokonalejší Phenomy bychom však očekávali marně, protože k 14. listopadu mají být oficiálně uvolněny pouze 45nm procesory do serverů. AMD však slibuje, že 45nm procesory do stolních počítačů budou následovat brzy po nich.

Wafer 22dm2

Úplně prvně se 45nm architektura představí u AMD jako procesory postavené na jádrech Shanghai. Bude se jednat o výkonné Opterony, o kterých AMD tvrdí, že se jsou z generace procesorů K10,5. Procesory budou výhradně čtyřjádrové a ponesou 6MB vyrovnávací paměti. AMD zde slibuje taktovací frekvence mezi 2,4GHz a 2,7GHz, což není vzhledem k použité technologii rozhodně možné maximum. Pro všechny nové Opterony bude charakteristická velmi přijatelná spotřeba. Nejsilnější čtyřjádro taktované na 2,7GHz bude mít TDP 75Wattů.

AMD Opteron

Pro běžné uživatele však budou samozřejmě naprosto nepřijatelné ceny, za které se serverové procesory budou prodávat. Nejslabší kousek taktovaný na 2,4GHz má stát přes 20 tisíc korun, přičemž 2,7GHz procesor takřka dvojnásobek. Finanční náročnost počítačů, ve kterých budou nová čtyřjádra osazena, se může vyšplhat opravdu velmi vysoko. Architektura těmto procesorům totiž umožňuje pracovat maximálně v osmiprocesorových serverech. Pro méně náročné aplikace pak bude na trhu dostupná ještě dvojice alternativních modelů, které bude možné provozovat současně v jednom počítači pouze dva.

Shanghai Opteron

O mnoho levnější protiváhou procesorů s jádry Shanghai budou ve stolních počítačích procesory s jádry Deneb. Ty se podle oficiálních informací objeví přesně na přelomu listopadu a prosince a přinesou k AMD konečně vysoké pracovní frekvence. Zprvu se jejich takty mají pohybovat na hranici 3GHz, ale AMD nevyloučila, že by mohla zajít i dále. Nejníže taktovaný procesor s jádry Deneb bude pracovat na frekvenci 2,8GHz a jeho cena by měla začínat už na 4500Kč. Dá se ovšem opět předpokládat, že u nás bude dostupný později a to až v období Vánoc.

45nm Phenom?

Nezodpovězené otázky ze strany AMD zatím zůstávají v oblasti podpory. Procesory Deneb by měly být určeny již pro socket AM3, na kterém bylo fyzicko provedeno jen málo změn. Procesory tak budou i nadále pasovat do starších základních desek, všeobecně se však má za to, že v deskách vyráběných podle standardu "čistého" AM2 budou nastávat problémy. AMD zatím uvádí zpětnou kompatibilitu pro základní desky s AM2+. Součástí nového procesoru bude integrovaný řadič pro paměti DDR2 i DDR3, takže zde by komplikace nastávat nemusely.

Současně s uvedením 45nm procesorů hodlá AMD i distribuovat procesory vyráběné starší 65nm architekturou. V záloze jsou totiž stále ještě další tři 65nm jádra (Agena, Brishbane a Kuma), která poslouží jako levnější základ procesorů všech kategorií. K dostání budou levné 65nm procesory, které se budou hodit skvěle do herního počítače, následně však zůstane 65nm pouze pro výrobu levných dvoujader. O tom, kdy by mohla AMD zcela odejít od současné 65nm architektury, však zatím nehovoří ani ty nejsmělejší odhady.


Značkový přehrávač jak ho neznáme
Nové multimediální zařízení pro domácnosti si budeme moci během několika týdnů koupit od světoznámého výrobce pevných disků, společnosti Western Digital. WD TV HD přehrávač, jak tento produkt zástupci společnosti označují, se ale nevyznačuje obvyklými rysy zařízení této kategorie. K provozování multimédií se totiž staví odlišně a navzdory své značce nabídne stále přijatelnou cenu.

Western Digital se nepřiklonil ani k jedné z optických technologií budoucnosti a tak se v přehrávači nenalézá Blu-ray ani HD DVD mechanika. Místo toho je vše postaveno na používání pevných disků a libovolných USB zařízeních, které lze připojit standardně k počítači podobně jako flashdisk. Samotné zařízení však ve své první verzi žádný pevný disk obsahovat nebude, z čehož vyplývá i velmi přijatelná cena. Ta zpočátku nepřesáhne 2500Kč a přístup k multimediím v HD kvalitě by tak měl být volný pro každého.

Absence interního pevného disku nemusí být však vždy výhodou. Přenos dat přes USB je limitován propustností tohoto rozhraní, jejíž teoretická hodnota postačuje. V praxi ale nelze předpokládat, že z každého flashdisku získáme dostatečný datový tok pro plynulé přehrávání videa v 1080p. Síla tohoto řešení se tak ukáže spíše v kombinaci s velkými a rychlými externími pevnými disky. Disk totiž bude možné bez jakéhokoliv nastavení připojit k HD přehrávači a odtud již nebude problém spustit projekci přímo na domácím kině.

WD HD TV

Počtem podporovaných formátů se bude WD TV HD blížit lepšímu DVD přehrávači. Podporováno je kódování v MPEG4, Xvid, AVC a celé řadě dalších formátů. Na dobré úrovni by měla být tentokrát i podpora titulků, protože je brán ohled na národní kódování. Kromě videa bude samozřejmě možné přehrávat i zvukové soubory nebo prohlížet fotografie.

Přehrávač nepoužívá žádný ze standardních operačních systémů a tak bude obsahovat jen sled možností nastavení a jednoduchý nástroj pro konverzi formátů. Nahrávat například program vysílaný prostřednictvím DVB-T vysílání zatím možné nebude, jelikož přehrávač nemá žádný tuner. Konektorů bude tedy jen poskromnu a omezují se na výstup přes HDMI a analogové konektory. Ovládání bude naprosto snadné a vývojáři WD si dali záležet na tom, aby se co nejvíce příbížili konvencím běžné spotřební elektroniky. Rozhodně tak nebude chybět multifunkční ovládání přes infračervený port.

Pojetí přehrávače, který nepoužívá žádná optická média ani interní paměť, je ze strany WD krokem do neznáma. Podobných pokusů se zatím objevilo velmi málo a tak lákavá značka i nepříliš vysoká cena bude jistě lákat ke koupi. Pravdou ale zůstává, že svými vlastnostmi nutně zatím nemusí WD HD TV překonat lepší DVD přehrávače. Fanoušci Western Digitalu si však určitě nenechají tuto příležitost ujít.


Dvoujádrová grafická karta také levně
Snem každého počítačového hráče je jistě počítačová sestava, která se dokáže bez jakýchkoliv problémů vypořádat se všemi hrami na nejlepší detaily a nejvyšší rozlišení. Pokud bychom hledali grafickou kartu do takovéhoto počítače, rozhodně by to mohla být poslední dvoujádrová verze Radeonu HD4870X2. Že na kartu za 10000Kč nemáte? Nevadí. Na trhu se totiž nyní objeví omnoho levnější dvoujádrové Radeony HD4850X2.

S novými vícejádrovými grafickými kartami přijde na trh ve velkém stylu Sapphire. Chystá se totiž hráčům nabídnout dvě cenově odstupňované verze velmi zajímavého modelu Radeon HD4850X2. Karty budou oproti Radeonu HD4870X2 nejméně o třetinu levnější a ve výkonu zaostávají řádově jen o jednotky procent. V 3D Mark06 je možné s kartami Sapphire Radeon HD4850X2 bezpečně překonat hranici 15000bodů.

HD4850X2

Základem těchto výkonných karet je dvojice jader RV770, která mají celkem 1600 stream procesorů. Jejich pracovní frekvence není u AMD rozlišena a shodně tak pracují na 625MHz. Ke každému jádru jsou poté připojeny paměti a to prostřednictvím 256bitové sběrnice. Právě zde se budou nabízené verze rozcházet. Sapphire totiž nabídne verzi s 2GB paměti GDDR3. Komu se však zdají 2GB paměti přespříliš, ten bude moci ušetřit a zakoupit stejnou kartu pouze s 1GB GDDR3. Paměti přitom budou mít naprosto shodnou propustnost a poběží na 1GHz. Výhoda verze s 1GB paměti je zjevná – její cena bude totiž začínat jen mírně nad 5000Kč a postupem času by se mohla ještě snížit.

Stejné bude i ostatní vybavení karet, které je na náležité úrovni. Obrazový výstup je možný prostřednictvím čtveřice plnohodnotných DVI konektorů. Moderní HDMI scházet nebude, jelikož je kartu možné používat s dodávanou redukcí. Karta je přirozeně dvouslotová a je tentokrát vybavena masivním celokovovým chladičem osazeným dvěma ventilátory. Samozřejmostí je nutnost přídavného napájení (výrobce doporučuje minimálně 450W zdroj), přičemž kartu lze díky dodávaným redukcím napájet jak ze SATA, tak i klasického konektoru.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Sapphire, The Inquirer, Western Digital & Xbitlabs

Autor:


Témata: DVB-T, Intel, s-karta

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Podívejte se, jak by vypadal kultovní Half-Life v enginu Unreal 4

Project Lambda

Project Lambda je fanouškovský pokus o převedení legendárního Half-Lifu do moderního Unreal Enginu 4. Sice nejspíše...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz