Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: 5,5W pro procesor od Intelu!

  12:00aktualizováno  19. dubna 1:48
Zrušila ATi 80nm čipy? *** Intel oficiálně představil ULV procesory *** První 3,5“ disk s kolmým zápisem *** Další aktualizace Google Earth

Zrušila ATi 80nm čipy?
Již delší čas kolují po internetu zvěsti o tom, že nové čipy od ATI s kódováním RV560 a RV570 budou vyráběny 80nm procesem. Postupně by na tento proces měly přejít i další čipy vyráběné v současné době 90nm procesem. Důvod je jednoduchý – 80nm technologie umožňuje snížit velikost vyzařovaného ztrátového tepla a zmenšit tak energetickou „žravost“ čipu. Dále tento výrobní proces umožňuje dosahovat o něco vyšších pracovních frekvencí a co je pro ATI nejdůležitější – má větší výtěžnost. To znamená, že z jednoho výrobního waferu bude více čipů funkčních ->méně zmetkových čipů ->více peněz.
Nyní se ovšem objevila zpráva, že ATI přechod na 80nm proces ruší a zůstává u 90nm. Důvodem má být zlepšení výtěžnosti 90nm procesu v továrně TSMC, kde ATI své čipy vyrábí.
Vyjádření samotné ATI nebylo v době psaní tohoto článku k dispozici, nicméně podle jiných zdrojů budou jádra RV560 a RV570 opravdu vyráběny 90nm procesem. Nicméně současné čipy by pomalu měly změnit výrobní proces na 80nm.

Intel oficiálně představil ULV procesory
Intel na konferenci Intel Developer Forum v Pekingu představil nové procesoru Core Solo určené pro notebooky z řady ULV. Tahle tři písmenka značí Ultra Low Voltage a jsou zajímavou budoucností pro notebooky.
Procesory U1300 pracující na frekvenci 1,06GHz a U1400 pracující na frekvenci 1,2GHz mají spotřebu neuvěřitelných 5,5W. Spolu s procesory byl zároveň přestaven i chipset 945GMS, který naplno využije vlastnosti ULV architektury.
Intel ovšem neuvedl ještě jedno velmi zajímavé číslo a to vyzařované ztrátové teplo. Vzhledem k velmi nízké energetické náročnosti procesoru nebude procesor topit jak kamna v zimě a větrák v notebooku nebude řvát jak tur.
Intel zároveň odhalil i ceny pro velkoodběratele těchto procesorů. Za pomalejší variantu zájemce zaplatí 241 dolarů, za rychlejší 262 USD. Intel dále oznámil, že chce ULV architekturu zapracovat i do procesorů z řady Core Duo.

První 3,5“ disk s kolmým zápisem
Již nějakou dobu používají 2,5“ notebookové harddisky technologii kolmého zápisu dat. Ta umožňuje na stejné ploše umístit mnohem více dat a díky tomu i zvýšit přenosové rychlosti.
Seagate nyní jako první přináší tuto technologii i do 3,5“ disků. Prozatím pouze serverových. Cheetah 15K.5 nabízí kapacitu až 300GB. Jak již název napovídá, diskové plotny se otáčejí rychlostí 15 000 otáček za minutu. Tahle rychlost ve spojení s kolmým zápisem se samozřejmě projevila na přenosových rychlostech. Zatímco předchozí generace tohoto disku Cheetah 15K.4 dosahovala přenosových rychlostí 58-96MB/s, disky ze série Cheetah 15K.5 dokáží zpracovávat data rychlostí 73-125MB.
Tyhle dravé disky prozatím v obchodech nekoupíte. Dodávány jsou pouze výrobcům serverů, nicméně již v červnu se zřejmě dostanou na pulty obchodů. Pokud chcete tento disk do svého křemíkového domácího miláčka, tak si sežeňte řadič s rozhraním SAS, SCSI 320 nebo Fibre Channel. Rozhraní ATA ani SATA používané ve stolních PC tento disk nepodporuje.

Další aktualizace Google Earth
Aplikace Google Earth nabízí všem pohled na svět z ptačí perspektivy. Zatímco pozorovatelé USA si nemohli dříve stěžovat, s Evropou to bylo ze začátku horší. Tiše jsme mohli závidět Američanům, kteří si mohli na Google Eart s troškou šikovnosti přečíst i SPZ auta.
Situace se nicméně lepší. Nedávno dostala Evropa nové detailnější mapy. Nyní proběhla aktualizace databáze ulic a místních názvů/památek.
Na blogu vývojářů se také nedávno objevila informace, že se pracuje na nových, detailnějších mapách pro střední Evropu.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz