Albatron HD 4890

Albatron HD 4890

HW News: Albatron vyrábí Radeon HD 4890

  • 14
Herní grafická karta striktně podle referencí AMD >> Osmijádra v prodeji nejspíše ještě letos >> Dell představí netbook s TV tunerem

Albatron vyrábí Radeon HD 4890
Novým hráčem na trhu grafických karet založených na jádrech společnosti AMD je nyní Albatron. Tento výrobce je znám především kvalitní produkcí základních desek a za svého partnera jej ještě před rokem považovala nVidia. Vývojáři Albatronu nepřicházejí do oboru grafických karet s prázdnýma rukama, ale hned jako první model přinášejí vlastní verzi doposud nejrychlejší jednojádrové grafiky od AMD – tedy Radeon HD 4890.

První Radeon od Albatronu nepřekvapí rozhodně přehnanými pracovními takty ani unikátním designem. Situace je totiž spíše opačná a Albatron sází na striktně vyvinutý referenční model. Zůstat má dokonce i původní konstrukce chlazení a design se celkově změní jen málo. Z toho vyplývá především dobře odhadnutelný výkon, který bude srovnatelný s neupravenými modely konkurence.

Albatron HD 4890

Radeon HD 4890 je velmi podobný svému předchůdci, kartě Radeon HD 4870. AMD však pozměnila jádro a VideoBIOS. Výrobci se pro změnu snaží osazovat lepší paměti. Výsledkem je podle průměrných výsledků Futuremarku více než čtvrtinový rozdíl ve výkonu oproti původnímu modelu. Bohužel technologicky není mezi jádry žádný rozdíl a výkon, který na Radeonu HD 4890 přibyl, je především výsledkem taktování na vyšší kmitočty.

RV790

Nejen Radeon HD 4890 od Albatronu tak využívá 55nm jádro, které je známé pod kódovým označením RV790. V případě referenčních verzí karet je taktováno na 850MHz, což je oproti Radeonu HD 4870 o 100MHz více. Síla karet AMD spočívá především v počtu integrovaných shaderů, které na rozdíl od nVidie nemají vlastní oddělený pracovní kmitočet. Běží tedy na stejné frekvenci jako jádro a obdobně jako u Radeonu HD 4870 je jich 800.

Albatron HD 4890

V oblasti pamětí byly oproti původním kartám založeným na jádře RV770 provedeny podstatné změny. V technických specifikacích se hledají špatně, jelikož je mají na svědomí především externí výrobci. Paměti jsou zde jedním z mála prostředků, kterým mohou výrobci bez větších problémů ovlivnit výkon karty. Již podle referenčních specifikací pracují paměti na efektivní frekvenci 3600MHz. Dobrou zprávou je, že namísto dalšího navyšování frekvencí, výrobci častěji sahají po pamětech s nižší odezvou a spotřebou. V současnosti jediná dostupná varianta Radeonu HD 4890 má 1GB paměti GDDR5.

Kamenem úrazu nové karty je však spotřeba. V počítačích se zdrojem, který byl na hraně použitelnosti s Radeonem HD 4870, není rozhodně vhodné HD 4890 ani zkoušet. Nárůst pracovních kmitočtů v kombinaci se zachováním 55nm výrobní technologie totiž vedl ke zvýšení spotřeby o dalších 30Wattů. Celková spotřeba jedné herní grafické karty tak v případě Radeonu HD 4890 dosáhne ke 190Wattům.

Albatron HD 4890

Zástupci Albatronu dodali, že Radeon HD 4890 nemá být rozhodně jedinou kartou, kterou budou vyrábět. Následovat má celá škála Radeonů, ovšem prozatím taktovaných na referenční frekvence. Grafické karty od Albatronu budou lákat především cenou. U Radeonu HD 4890 je slíbena prodejní cena na hranici 250USD. Ve výsledku by mohla cena klesnout pod 6000kč, což je patrný rozdíl oproti konkurenci.

Na dvoujádrovou variantu Radeonu HD 4890 se ale ani v budoucnu těšit nemůžeme, protože AMD na začátku tohoto týdne prozradila, že ji vyvíjet nehodlá. Zda je za tím přesvědčení AMD, že Radeon HD 4890 je dostatečně výkonná karta nebo takřka neúnosná spotřeba, která by sahala k 250Wattům, však lze jen spekulovat.


Osmijádra v prodeji nejspíše ještě letos
Čas od času slýcháme o různých prototypech procesorů, které disponují velkým počtem jader. Jejich reálné využití je však mizivé a tak se do prodeje zatím dostaly maximálně šestijádrové procesory. Není tomu ani rok nazpět, co Intel oznámil, že by chtěl do konce roku 2010 představit až 12jádrové procesory. Tehdy se mluvilo o využití v serverech a herních počítačích. Již nyní začíná být ale jasné, že tato budoucí předpověď se nevyplní.

Intel chce navzdory všem překážkám zvyšovat počet jader na jednotlivých procesorech a je pravděpodobné, že svůj náskok oproti konkurenční AMD ještě zvětší. Z laboratoří Intelu totiž unikla informace, že osmijádrové procesory by měly být dostupné již na konci letošního roku nebo nejpozději v prvních měsících roku příštího. Osmijádrové Core i7 bychom však zatím čekali marně. Nové procesory totiž budou Xeony a poputují tam, kde je ohromný výkon opravdu potřeba - do serverů.

Základní deska

První prototyp osmijádrového Xeonu představil Intel již v únoru a tak je patrné, že výrobu se již podařilo bezpečně zvládnout. V plánu je nyní 45nm procesor založený na jádrech odvozených z technologie jader Nehalem. Architektura procesoru bude velmi robustní a ve výsledku bude složena z 2,3miliardy tranzistorů. Pro srovnání dnešní čtyřjádrové Core i7 obsahuje jen okolo 730 milionů tranzistorů. Dvě stejná čtyřjádra Core i7 tedy jedno budoucí osmijádro neposkládají.

8jádrový (dvouprocesorový) MAC server

Za nepoměrem v robustnosti architektur lze vidět podle serveru Xbitlabs zvětšení vyrovnávací paměti. Ta neporoste úměrně s počtem jader, ale bude ještě větší. Intel předčasem naznačil, že by mohla dosahovat až k 24MB a to je v porovnáním s 8MB u Core i7 opravdu citelný rozdíl. Kromě velké vyrovnávací paměti bude mít procesor také čtyři rozhraní označované jako QPI, které umožňují rychlou komunikaci s okolními procesory.

Socket LGA 1567

Na určení výsledné pracovní frekvence je zatím bohužel brzy a je možné, že jasno v tomto případě nemá ještě ani Intel. Soudě podle preciznosti řad Xeonů je pravděpodobné, že budou srovnatelné se čtyřjádrovými Core i7. Nový Xeon nebude možné používat v současných serverech, protože bude potřebovat čerstvě odhalený socket LGA 1567. Vyrábět se přitom mají čtyř až osmiprocesorové základní desky. A odhadovaná cena? Rozhodně astronomická! Intel si totiž nechává za kvalitní a profesionální procesory opravdu dobře zaplatit.


Dell představí netbook s TV tunerem
Malé levné notebooky určené na základní multimédia a internet, které obvykle nazýváme netbooky, může opravdu vyrábět každý. Nyní mezi tyto výrobce přibyl i Dell. Ten je znám spíše kdysi pověstnou kvalitou, než nízkou cenou svých počítačů. Výsledné netbooky jsou ale jen důkazem, že když dva dělají to samé, neznamená to stejnou věc. Netbooky Dellu jako by vedle původního Asus Eee ani neležely. Jsou to totiž opravdové multimediální počítače.

Dell Mini 1010

Podobnost s ostatními výrobci zcela zapřít nelze. Jasně to vyplývá již z označení netbooků. Dell je totiž vypouští pod označením Mini 1010, HP přitom ani ne před týdnem ohlásilo vypuštění vlastního netbooku s označením Mini 1000. Používána má být i zde hojně rozšířená platforma Atom, která nyní nově poběží až na frekvenci 1,86GHz.

Dell Mini 1010 bude mít širokoúhlý displej s úhlopříčkou 10,1“a jeho fyzické rozměry budou jen o málo větší. Nativní rozlišení displeje je přitom 1024x600 pixelů, což svědčí o kompromisu mezi dobrou čitelností na malé ploše a pěkným jemným rastrem. V počítačích se má objevit 2GB operační paměti DDR2 a magnetický pevný disk.

Přehled plánovaných Dellů

Rozdíl netbooků Dellu oproti konkurenci tak tkví především ve vybavenosti. Za naprostý standard lze považovat WiFi, pevný disk o kapacitě kolem 250GB nebo kupříkladu 6článkovou baterii. Většina výrobců přitom vybavuje netbooky pouze čtyřčlánkovou baterií a nezřídka se lze u levných modelů setkat také se dvoučlánkovou variantou. Všechny naplánované netbooky Dellu obsahují integrovaný televizní tuner a výstup přes HDMI.

Mezi volitelným vybavením pak bude možné u Dellu zvolit příslušenství od interního Bluetooth až po GPS senzor. Jako vhodný operační systém, který bude s těmito počítači patrně přímo dodáván, byl zvolen Windows Vista. U netbooků jsme přitom zvyklí spíše na přítomnost Windows XP, jelikož výkon použitého procesoru Atom je na hranici použitelnosti s Vistou. Dell si bude za základní verzi netbooku účtovat takřka 10000Kč a cenou tedy konkurovat nebude.

Zdroje: Albatron, AMD, Dailytech, Digit-Life, Fudzilla, Futuremark, HKEPC, Intel, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net