Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Alienware odkoupen Dellem

  12:00aktualizováno  27. března 11:40
Alienware odkoupen Dellem *** Elpida vyrobila první XDR čipy *** Apple se brání proti „odemčení“ iTunes *** Google Eart má nové mapy *** Firefox 2.0Alpha ke stažení

Alienware odkoupen Dellem
To o čem se minulý týden hojně diskutovalo na internetu se ukázalo být pravdou. Americký výrobce počítačů Dell odkoupil Alienware – výrobce high-end počítačů.
Zatímco Dell se soustředí spíše na domácí a firemní trh, Alienware svým designem a vyladěním PC mířilo vždy do řad nadšenců a lidí náročných na design počítače.
Dell si od této fůze slibuje rozšíření své de-luxe řady počítačů a doufá v upevnění právě v tomto segmentu trhu. Prozatím ovšem není jasné, zda bude Alienware kompletně převedeno pod Dell a značka Alienware tak zanikne, nebo zda bude jménem modelové řady, nebo zda budou obě značky žít vedle sebe.

Elpida vyrobila první XDR čipy
Jeden z největších výrobců paměťových čipů, společnost Elpida rozeslala výrobcům spotřební elektroniky první vzorky 512Mbit čipu vyrobeného technologií XDR, kterou má patentovanou Rambus.
eXtreme Data Rate (XDR) čipy nejsou prozatím příliš rozšířeny. Přitom mají velice zajímavé parametry. Pracovní frekvence 4GHz, 90nm výrobní proces dávající dostatek místa pro přetaktování a propustnost 8GB/s. Nechybí pokročilé technologie pro práci s daty, které vyvinul Rambus a jsou přímo ve specifikaci těchto čipů. DRSL je technologie, která má na starost minimalizaci šumu a signálových výkyvů: Nechybí speciální technologie ODR, díky které paměťový čip přenese 8 bitů za jeden pracovní cyklus.
Podle zájmu ze strany výrobců, kteří dostali čipy na otestování se spustí masová výroba. Podle Elpidy by čipy měly nalézt uplatnění v náročné domácí elektronice (HDTV, HD-DVD rekordéry aj.). Bohužel o využití pro grafické počítačové karty se příliš nemluví. Nová grafická jádra od ATi a nVidie sice podporují nový standart DDR4, který rovněž pochází z dílem Rambusu, nicméně o XDR není nikde ani zmínka. Přitom tento typ pamětí nabízí lepší parametry a výkonnost.

Apple se brání proti „odemčení“ iTunes
Pokud jste již měli možnost stáhnout si nějaký song či album z elektronického obchodu s hudbou iTunes, možná jste narazili. Soubory mají ochranu proti kopírování, která umožňuje spouštět soubory pouze v „bezpečných“ přehravačích (čti přehrávače „made by Apple).
Jenže Apple nyní s tímto zabezpečením narazil ve Francii. Tam je před vstoupením v platnost nový zákon, podle kterého by Apple muselo vydat patche, pomocí kterých by šlo hudbu staženou z iTunes přehrát v jakémkoliv přehrávači. Což se Apple příliš nelíbí a tak si stěžuje k místnímu ústavnímu soudu a nazvalo francouzskou vládu „státní podporou pirátství“.
Pokud by zákon vešel v platnost, což se pravděpodobně stane, analytici odhadují, že si Apple bude stěžovat u mezinárodního soudu, nebo zavře svou Francouzskou pobočku iTunes. Tím by přišlo zhruba o 5% ze zisku divize iTunes.

Google Eart má nové mapy
Oblíbená aplikace pro prohlížení matičky Země z ptačí perspektivy – Google Earth se dočkala několika nových map. Přibyly detailnější snímky hlavně v Evropě. Nejvíce aktualizované bylo Německo, nicméně i Praha byla předěláno do většího rozlišení a je nyní aktuálnější.
Nových, detailnějších map se dočkali také Karibské ostrovy a Island.

Firefox 2.0 Alpha ke stažení
Nedávno jsme tady psali, že se blíží nová verze populárního internetového prohlížeče Firefox a nyní byla zpřístupněna ke stažení verze 2.0 Alpha 1.
Jak je z názvu patrné, jedná se o první verzi software, která „drží po hromadě“ a obsahuje ještě řadu chyb. Nicméně na vyzkoušení a odhadnutí směru vývoje Firefoxu je dostačující.
Protože se jedná o alfa verzi, není zaručena její 100% funkčnost a software si do počítače instalujete na vlastní riziko. Nicméně tahle klauzule je i u verzí označených jako stabilní :o).
Pokud vás nový Firefox zajímá, navštivte http://www.mozilla.org/projects/firefox/ tuto stránku.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz