Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: AMD dovolí výrobcům upravovat své grafiky

  12:00aktualizováno  11:47
Výrobci si mohou upravovat grafiky ATI podle svého uvážení *** Našli jsme bezdrátovou náhradu za Koss Porta PRO *** Jak vypadá 4GB RAM paměť?

AMD dovolí výrobcům upravovat své grafikyATI X1950 XT brzy ve více variantách
Stejným trendem jak u ATI tak i nVidie se v posledních letech stal dozor nad výrobou grafických karet, které používaly grafické čipy té které společnosti. To výrobcům značně znemožňovalo vlastí vývoj a přímo je zavazovalo nekonečnými smlouvami o povolených úpravách. Výrobce si tak nemohl upravit například takt jádra čipu, nemohl užít jiné paměti a v absurdních případech třeba změnit barvu karty. Nyní po fúzi společností AMD a ATI však dochází k zásadnímu zvratu. Čínsky psaný deník HKEPC totiž přinesl informace o tom, že AMD oprostí výrobce grafických karet o tyto zbytečné smlouvy a dá jejich vlastnímu vývoji zelenou. První karty, které mohou výrobci libovolně dotvářet budou vyráběny v továrnách v průběhu několika následujících týdnů. Prvním modelem s uvolněnými normami se stane Radeon X1950 XT. Verze X1950 XTX však do tohoto programu zařazena nebyla. Cíl AMD je vcelku jasný. V současnosti se snaží oslovit co nejvíce zákazníků, čehož může dosáhnout jen obrovskou variací nabízených modelů. Žádný z výrobců na tento fakt zatím tiskovou zprávou nereagoval. AMD slibuje především velké změny v designu jednotlivých výrobců, různé takty pamětí a čipů (s tím také související různé ceny) a velké množství nových druhů chladičů. Na druhou stranu může vzniknout na trhu jakýsi chaos na jehož začátku budou velmi levné podtaktované X1950 XT s použitím nejhorších pamětí a na konci velmi přetaktované karty se kterými budou problémy. To jestli bude takovéto vývojové prostředí AMD oproti nVidii konkurenční výhodou ukáže až čas. Rozhodně se ale máme do nového roku na co těšit.

Kvalitní sluchátka za 2500,- a na Bluetooth!Creative SE2300
Prozatím největším hitem současného trhu jsou sluchátka Koss Porta Pro. Ještě do minulého týdne neměly na světě srovnatelnou konkurenci, která by dokázala přijít se stejně přijatelnou cenou. Dnes je však všechno jinak. Creativ začal nabízet velmi kvalitní sluchátka SE2300, která mají všechny vlastnosti Koss Porta Pro a ještě některé navíc. Prvním podstatným rozdílem je, že jsou bezdrátová. Creative použil technologii Bluetooth. K přehrávači nebo jinému hudebnímu zařízení je lze připojit přes malý adaptér s 3,5mm jackem. Jak sluchátka tak adaptér jsou vybaveny baterií. Při nerušeném poslechu je možné sadu využívat po dobu 8 hodin. Baterie lze dobíjet přes dodávaný adaptér buďto normálně z rozvodné elektrické sítě nebo přes USB port počítače. Bohužel sluchátka nemají pevnou konstrukci a také je navzájem propojuje drát, což je nepraktické. Spony sluchátek nemusí také každému vyhovovat a o jejich ergonomii by se dalo diskutovat. Po designové stránce jsou však dotaženy k dokonalosti. Sluchátka jsou dostupná od soboty v Singapuru. Do našich obchodů se dostanou nejdříve za měsíc. Prodejní cena je stanovena na 99 dolarů, což je přibližně 2500,-

4GB paměti na jediném moduluSmart Modular Technology 4GB RAM
Ač to může znít neuvěřitelně, vůbec k žádnému pokroku nedošlo. Společnost SMART Modula Technology představila nové registrované RAM paměti do serverů, které jsou založeny na staré technologii. To má za následek nadměrné rozměry paměťových čipů, ze kterých jsou paměti složeny. Pro přiblížení této problematiky se můžeme podívat na nejjednodušší 128MB paměťový modul. Ten může být v ideálním případě složeny ze čtyř paměťových čipů a jednoho adresovacího, které jsou integrovány na jeho desku. Na každém čipu je tedy po 32MB paměti. Kolik takovýchto čipů by ale bylo potřeba na sestrojení paměti o kapacitě 4096MB? Výrobce by na desku musel integrovat hned 128 takovýchto čipů, což je při rozměrech 1x2cm naprosto nereálné. Výrobci používají nejrůznější finty. Již dlouho se tak můžete setkat s jednostrannými a oboustrannými pamětmi. 4GB modul je však o krok dále a paměťové čipy jsou integrovány hned ve čtyř řadách na dvou deskách, které jsou odděleny malým pasivním chladičem. Integrováno je na 72 paměťových čipů a 4 adresovací obvody. SMART byl nucen použít čipy menších rozměrů s nestandardními kapacitami. Prozatím budou k dostání dvě varianty těchto DDR pamětí. První z nich má na výšku 1,18“ a nese označení SG572124AG8P0IL. Druhý modul s označením SG572124EG8P0IL1 je určen i do nízko profilových serverů a má výšku 0,7“. Paměti pracují s 533MHz a 667MHz sběrnicí. Společnost SMART věří, že architektura DIMM DDR pamětí se bude u výkonných serverů hojně používat minimálně do roku 2009.

Letem světem:
ATISaphire představila vlastní dvoujádrovou grafickou kartu založenou na grafických čipech ATI Radeon X1950 Pro. Jádra jsou taktována na 575MHz, paměti grafické karty s největší pravděpodobností na 750MHz. Bližší informace společnost nezveřejnila.

NVIDIADalší společností, která bude taktovat GeForce 8800 bude pravděpodobně společnost Gainward. Informoval o tom v neděli deník The Inquirer. O 10% bude zvýšena jak běžná frekvence jádra tak i pamětí. Jádro běžně běží na 500MHz, paměti na 1600MHz.

Zdroje: AMD, Creative, Dailytech, HKEPC, SMART Modular Technology & Xbitlabs

Autor:


Témata: Dům roku

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz