Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: AMD Live!

  12:00aktualizováno  5. června 11:15
AMD Live! *** Rychlost s velkým RD *** Palivové články od Toshiby *** Dopřejte si komfort s ASUS P5W DH Deluxe

AMD Live!hwnews060606

AMD vytvořilo nový standard, který by měl pomoci rozšíření počítače jako běžné spotřební elektroniky. Počítače respektující tento standard budou určeny do domácností, kde budou plnit funkci multimediálních center. Hlavním cílem bylo zajistit dostačující hardwarový základ, který je schopen obstát svým výkonem i při velkých nárocích uživatele. Dále byla přehodnocena kritéria jako spotřeba a především hlučnost. Snížení spotřeby bude zajišťovat funkce away mode, která umožňuje vypínat nečinná zařízení v počítači. Samolepku AMD Live tak budeme moci nají na všech počítačích, které budou mít procesor s příkonem do 65W. Takovýto počítač bude vybaven grafickou kartou podporující DirectX ve verzi 9 a vyšší, slot PCI Expres, SATA pevné disky v polích RAID 0 nebo 1, více než 6 portů USB 2.0 a jedn port FireWire 400. Přítomny dále budou 5.1 zvuková karta a paměť RAM (minimálně DDR2 667MHz) o velikosti 1GB a více. Většina chladících zařízení v počítači by měla být pasivní bez mechanického pohybu, pouze u grafické karty a procesoru bude možné využít aktivní chlazení, které bude muset splňovat přísná kritéria. AMD se takto chystá nabídnout neznalým uživatelům počítače, u kterých nemusejí přemýšlet nad jejich konfigurací a řešit následné problémy se softwarem. Nakolik se to podaří, ukáže čas. Každopádně se jedná o další geniální propagační plán.
Plán to není jediný, jelikož se objevují informace o tom, že AMD má spadeno na společnost ATI. Internetový portál forbes.com, který se zabívá ekonomikou přinesl informaci, která ukazuje myšlenku AMD koupit výrobce grafických karet a chipsetů ATI. Pokud se tato fůze opravdu uskuteční, vzniklý gigant by mohl přidělat velké problémy hned dvěma společnostem zároveň. Jsou to Intel a NVIDIA, před kterými mají současné společnosti ATI a AMD již teď mírný náskok.

Rychlost s velkým RD
Mýty kolem nového chipsetu  RD600 od ATI se pomalu mění na fakta. ATI koncem března tvrdila, že její nový chipset RD600 bude velmi podobný RD580. Jak se ale ukazuje, není to úplně pravda. Chispet bude více než odlišný. Nové desky pro procesory Intel s tímto chipsetem budou moci běžet nataktované na 1333MHz FSB. Po přetaktování i 1500MHz FSB. Přibude podpora pamětí DDR2 1066. Hlavní výhodou a zároveň hnací silou bude trojice slotů PCI Expres x16. Ty zajistí opravdu dravý výkon. Dvojice grafických karet bude pracovat v režimu SLI, který nebude vyžadovat žádnou spojku (ta bude integrována přímo na desce). Třetí z karet bude vypočítávat fyziku zobrazení. Chipset používá 90nm technologii a ceny nejlevnějších desek, které jej budou obsahovat budou začínat okolo 150 dolarů (pod 4000Kč).

Palivové články od Toshibyhwnews060606
Toshiba začala vývoj palivový článků přibližně před čtyřmi lety. Původní záměr byl přinést na trh palivový článek pro notebooky do poloviny letošního roku. Tento termín ale nebude dodržen, protože články jsou stále moc veliké, nadměrně hlučné a mají vysokou hmotnost. Článek má tvar dokovací stanice na jejímž konci je umístěno zařízení, které v sobě ukrývá čerpadlo a palivovou nádrž. Ta má obsah 1 litr. Na jedno naplnění, které se provádí prostřednictvím palivového článku by měl notebook vydržet okolo 10 hodin provozu. Toshiba zapůjčila notebooky s palivovými články svým zaměstnancům, aby je otestovali a vyjádřili se k nim. Výsledky byly rozporuplné. I když se nepotvrdili původní obavy, že články by mohly prosakovat, objevily se závažné skutečnosti jako například zvuky, které vydává čerpadlo. Ty pro některé pracovníky byly silně frustrující a odpoutávaly jejich pozornost při práci. Většině se také nelíbily nepohodlné rozměry a vysoká hmotnost. Články se tak na trh dostanou o něco později. Nejpravděpodobnější je začátek příštího roku.

Dopřejte si komfort s ASUS P5W DH Deluxe
Asus představil svou novou základní desku P5W DH Deluxe. Ta přináší velice komfortní rozšíření k počítači. Deska je určena pro procesory Intel Core 2 Extreme a Core 2 duo. Deska je charakteristická technologií ATI CrossFire, možností připojení různých bezdrátových sítí, novýhwnews060606m systémem zabezpečení dat a především unikátním ovládáním, které vám umožní správu počítače kdykoliv jste poblíž (tzn. ne výslovně přímo u něj). Deska je osazena chipsetem Intel 975X/ICH7R, který umožňuje takt FSB na 800MHz a používání pamětí DDR2 na 800MHz nebo 667MHz. Deska má umožňuje snížení výkonu CPU na úkor vyzařovaného tepla, což umožňuje naprosto stabilní chod počítače. Jde to ovšem i obráceně, deska má unikátní systém chlazení, který je podle výrobce vhodný na taktování procesoru.  Na desce jsou dva sloty PCI Expres x16, dva PCI Expres x1 a tři obyčejné PCI. Integrované řadiče SATAII umožňují datový tok až 3Gb/s, společně se třemi interními je zde i jeden externí. Aby toho nebylo málo nechybí ani dva IDE řadiče, dva Gigabitové Ethernety, Wifi AP a osmi kanálová zvuková karta. Velmi užitečné je dálkové ovládání, kterým lze ovládnout vše co se na počítači děje, včetně jeho zapnutí a vypnutí. Ve vypnutém stavu můžete pomocí vstupu ASUS MP3 IN přehrávat MP3 uložené v přenosném přehrávači přímo prostřednictvím počítače.

Zdroje: AMD, ASUS, ATI, forbes.com, BBC News,TG Daily, Toshiba

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz