Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: AMD (ne)představuje Radeon HD 5650

aktualizováno 
První test grafiky s DirectX 11 určené do notebooku >> Pevný disk SSD s kapacitou 600GB >> Bluetooth přechází na čtvrtou generaci

Mobility Radeon HD 5650

AMD (ne)představuje Radeon HD 5650
Marketingové oddělení společnosti AMD pro nás připravilo zřejmě poslední předvánoční překvapení. Poté, co se na trhu rozšířily běžné grafické karty série Radeon HD 5000, nastal čas na inovaci v řadách notebooků. Přestože na oficiální uvedení nových grafických karet pro přenosné počítače je ještě příliš brzy a budou k vidění na veletrhu CES v příštím roce, představu o první takovéto grafice si můžeme udělat už nyní.

Mobility Radeon HD 5650 - leták

K dispozici je veřejné testování, za kterým nestojí ani tak AMD jako spíše německý výrobce notebooků DevilTech a internetový portál Notebookjournal.de. Testován byl zatím jediný model a to dedikovaná grafika označovaná jako Mobility Radeon HD 5650. Je jasné, že budou následovat další slabší i výkonově výrazně silnější modely, AMD se nad nimi však drží informační embargo a tak se jejich specifikace nedozvíme.

Mobilní Radeon HD 5650 nebude rozhodně kartou nekompromisního výkonu. Zatím to vypadá, že AMD se jej bude snažit protlačit na místo současného Radeonu HD 4650 a vyšší ambice s touto kartou nemá. Použité grafické jádro je samozřejmě vyráběno na 40nm architektuře a pracuje na obstojném kmitočtu 600MHz. Klíčovou otázkou, která zatím zůstává bez odpovědi, je počet shader procesorů umístěných na kartu.

Radeon HD 5650

Na grafice je použita 128bitová paměťová sběrnice, přičemž karta není schopná čerpat sdílenou paměť z operační paměti. Namísto toho je přímo na kartě přítomen 1GB paměti GDDR3. Fyzický takt je 800MHz, což odpovídá u GDDR3 efektivní frekvenci 1600MHz.

Radeon HD 5650 v notebooku

Hlavním lákadlem nového Radeonu HD 5650 bude rozhodně podpora DirectX 11. Má to ale háček. Současné herní tituly, které DX11 využívají, mají opravdu vysoké nároky na hardware. Zatím neurčený počet shaderů k dojmu z nové karty mnoho nepřidá a tak nezbývá než se podívat, jak si karta při testech skutečně vedla.

K dispozici jsou výsledky testování plnohodnotné DirectX 11 hry CMR: Dirt 2 a také ze S.T.A.L.K.E.R: Call of Pripyat. Redaktoři serveru Notebookjournal.de novou grafiku nijak nešetřili a vyzkoušeli hry i v plném HD rozlišení. Výsledek však dokonalým rozhodně nazvat nelze.

Dirt 2 - DX11

CMR: Dirt 2 se ukázal pro Radeon HD 5650 jako opravdu velké sousto. Při aktivovaném DirectX 11 byla grafika schopna v rozlišení 1280x800pixeů stěží vygenerovat 25 snímků za vteřinu. Další testování v Dirt 2 tak probíhalo pouze v DX10. Mobilní verze Radeonu HD 5650 si pak vede vcelku dobře při středních detailech a rozlišení do 1280x800 pixelů. Zde se hra ještě výrazně netrhá a obraz se drží někde mezi 20 a 40 překresleními za vteřinu. Vyšší rozlišení jsou ale očividně problém.

Dirt 2 - DX10

Při 1680x1050 pixelech klesá maximální schopnost vykreslování na 30 obrázků za vteřinu. V nativním rozlišení notebooku 1920x1080 pixelů, který tuto kartu jako první nabízí, se fps již k 30 nedostane ani při vykreslování těch nejméně náročných pohledů.

S.T.A.L.K.E.R

S.T.A.L.K.E.R šel Radeonu s urychlováním pomocí DirectX 11 o poznání lépe. V nižších rozlišeních zvládá grafika bez problémů vysokou úroveň detailů. Při rozlišení 1680x1050 pixelů dosahovala úroveň zobrazení stále přes 25 snímků za vteřinu.

S.T.A.L.K.E.R

K dispozici jsou taktéž testy v 3DMark 2006 a 3DMark Vantage, jejichž závěry lze označit spíše za orientační a o skutečném výkonu Radeonu HD 5650 v moderních hrách toho mnoho vypovídat nemusejí. Karta dosáhla v 3DMarku 2006 skóre 7870 bodů a ve Vantage 3440 bodů.

Jelikož je grafika určena do notebooku, značný důraz je kladen na spotřebu. Tu se AMD podařilo oproti dřívějším dedikovaným kartám rapidně snížit. Podle dostupných informací by se měla pohybovat mezi 15 a 20 Watty podle aktuálního zatížení. Kromě delší výdrže na baterii by tak mohly notebooky i o něco méně hřát.

Core i7 Mobile

Samotný notebook, na kterém testování probíhalo, rozhodně nelze jen tak opomenout. Tento přenosný počítač dostal jméno Fire DTX a obsahuje mimo jiné i čtyřjádrový procesor Core i7 720QM(takt 1,6GHz) a 4GB operační paměti.

DevilTech

Notebook má 15,6" displej s nativní podporou rozlišení 1920x1080 pixelů, ale lze výrazně ušetřit volbou nižšího rozlišení. Notebook si bude možné při nákupu velmi rozsáhle nakonfigurovat a ušetřit se dá dokonce i na absenci WiFi, Bluetooth a touchpadu. Německá společnost DevilTech bude nabízet testovaný model za 669Euro. V prodeji bude od 29. 12. 2009 jako "herní notebook s DirectX 11". Výsledky ale naznačují, že si bude lepší počkat na některý silnější Radeon.


Pevný disk SSD s kapacitou 600GB
Intel není znám pouze jako výrobce procesorů, ale v poslední době o sobě dává vědět i v oblasti pevných disků. Již delší dobu totiž vyrábí pevné disky postavené na technologii SSD bez pohyblivých částí. Doposud nabízel jak profesionální disky, tak i cenově poměrně přívětivé kusy. K výrobě pamětí, ze kterých je tento typ disků složen, používá velmi pokročilou 34nm technologii.

Zástupci společnosti ohlašují blížící se změnu. Intelu totiž výroba na 34nm technologii nestačí a chce se do konce letošního roku posunout zase o krok dále. Vše zatím nasvědčuje tomu, že zatímco se výrobci grafických karet nepříliš úspěšně snaží vyrábět 40nm jádra, Intel bude mít k dispozici výrobní linku schopnou zpracovávat paměti s přesností 25 až 28nm. O tom, že se nejedná o sci-fi, by mělo vypovídat i prohlášení, že takto vyrobené pevné disky se objeví v prodeji do konce roku 2010.

Intel SSD

V současnosti nabízí Intel řadu disků označovanou jako X25-M, známou také pod jménem Intel Postville. Součástí této řady jsou pevné disky s kapacitou do 160GB. Intel nyní vyvíjí pod stejným jménem další generaci disků, tentokrát již třetí. Zatím co rozdíl mezi první a druhou generací byl především v propustnosti řadiče a rychlosti přístupu, nyní se má zvětšit kapacita.

Oficiální informace hovoří až o 600GB pevných discích řady X25-M, které by se měly prodávat v posledních měsících roku 2010. Levné toto řešení rozhodně nebude a tak Intel připravuje i specialitu pro domácnosti zaměřenou především na cenu. Na lepší technologii by se tak měly objevit disky série X25-V. Ty budou dostupné pravděpodobně pouze v kapacitách 80GB a 160GB.

Intel SSD na technologii 34nm

K dispozici mají být dále disky určené výhradně pro servery a profesionálům. Ty nejvyšší rychlosti bude zahrnovat i nadále velmi drahá řada disků X25-E. Všechny disky budou pasovat do 2,5" pozice. Především nejlevnější modely by stále měly využívat rozhraní SATA II s propustností 3Gb/s, u dražší se dá na konci roku již očekávat 6Gb/s standard. K otázkám ohledně reálného výkonu se Intel zatím bohužel nevyjadřuje.


Bluetooth přechází na čtvrtou generaci
Když se v dubnu objevilo revoluční Bluetooth 3.0, které do své reklamní kampaně zařadil nejeden výrobce notebooků, ještě nikdo netušil, že se brzy dočkáme nové generace. Z teoretických rovin totiž míří do praxe nové Bluetooth 4.0. Notebooky, mobilní telefony a další zařízení využívající bezdrátových přenosů by nyní měla vydržet o mnoho déle na baterii.

Nový standard se bude vyznačovat především úsporností, rychlost již výrazně vzrůstat nebude. Podle tiskové zprávy, kterou zveřejnilo sdružení SIG, má nové Bluetooth maximální přenosovou rychlost stanovenu na 1MB/s. Komunikační protokol dostál mnoha změn a bude díky tomu bezpečnější. Použito je šifrování dat AES-128.

Bluetooth

Po technické stránce probíhají přenosy s Bluetooth 4.0 i nadále v pásmu blízko 2,4GHz. Současně se zvýšenou přenosovou rychlostí se podařilo snížit i latenci přenášených paketů. Při rozumných podmínkách by mělo být možné dosáhnout vzájemné odezvy do 3ms.

Nové Bluetooth bude výrazně odlišovat mezi režimem přenosu a stand-by, kdy je Bluetooth zařízení pouze detekovatelné. Není žádným tajemstvím, že vysokorychlostní přenos bude náročný na přísun energie. Neustále zapnuté Bluetooth by ale již nemělo znamenat razantní snížení doby provozu na baterii. Ve stand-by režimu bude totiž spotřeba v desítkách miliWattů.

Bluetooth 4.0 je aktuálně ve fázi počáteční integrace do notebooků. První hotové notebooky, které jej budou využívat, by se měly objevit zřejmě až v průběhu února. Patent na Bluetooth 4.0 zatím není platný celosvětově a bude muset ještě projít státní zkušebnou.


Zdroje: AMD, BTSIG, Dailytech, DevilTech, Fudzilla, HKEPC, Intel, Notebookjournal, TGDaily, The Inquirer & Xbitlabs

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška

Ciri v podání Galiny Žukovské

Druhou hlavní postavu seriálového zpracování Zaklínače bude nejspíše hrát dívka „neevropského“ původu. Zvyknou si...RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Hit, nebo propadák? Nejznámější herní značky čeká nejistý podzim

Battlefield 5

Na podzim bývá obvykle na herním trhu rušno a letošek nebude výjimkou. Ale zatímco u her jako Red Dead Redemption 2...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v září

Shadow of the Tomb Raider - E3 2018 trailer

Připoutejte se, prosím, herní sezona právě začíná. V září se dočkáme takových těžkých vah, jako jsou nový Spider-Man či...

KVÍZ: Jak se vyznáte v sérii Final Fantasy?

Tifa Lockhart - Final Fantasy

Final Fantasy je tu s námi již 31 let a patří k těm nejkultovnějším značkám herního průmyslu. V kvízu jsme se zaměřili...Najdete na iDNES.cz