Nové karty AMD

Nové karty AMD

HW News: AMD připravuje “nové“ grafické karty

  • 372
AMD našla lék na finanční problémy - přinese nové grafiky. Ne všechny však budou tak převratné, jak se zdají >> Herní notebook s Centrino 2 >> Budoucnost DDR3

AMD připravuje „nové“ grafické karty
Zatímco se u nás konečně začínají ve velkém prodávat grafické karty z řad Radeon HD4850 a HD4870, AMD již připravuje novou generaci. Přesné označení budoucí nejvýkonnější karty pod logem AMD zatím známo není, známe však některé její detaily. Současně se má také rozšířit řada HD48xx o slabší modely. Další nové karty bychom však očekávali marně.

Jediná opravdu nová grafika AMD bude s velkou pravděpodobností založena na jádru s kódovým názvem RV870. AMD již nyní s předstihem slibuje pokročilou 45nm architekturu. Dostupné informace však ukazují na něco zcela jiného. Podle zdrojů důvěryhodného serveru The Inquirer má totiž AMD prototyp grafického jádra vyrobeného na 42nm technologii. Oficiálně se bohužel AMD k novým technologiím nevyjadřuje a tak je ve hře i přechod rovnou na 40nm výrobu.

HD4870x2

Grafika s GPU RV870 by pak měla být podle zástupců AMD 1,2x výkonnější než současný Radeon HD4870. Kromě změny výrobní technologie by však měl zůstat v jádře integrován obdobný počet tranzistorů. Drobná neopatrnost AMD poté způsobila, že se do internetu dostal přesný počet shader procesorů karty. Těch má být hned 960, přičemž budou rozděleny do 192 výpočetních jednotek. Fyzické rozměry jádra se mají přesto zmenšit a to téměř na polovinu ze současných 260mm2. AMD takováto plocha nestačí pro 512bitovou paměťovou sběrnici. Počítat tudíž můžeme se zachováním 256bitů.

Ani zmenšené grafické jádro však nemůže zabránit neustálému zvětšování grafických karet. Rozměry jednojádrové verze tak budou naprosto shodné s dvoujádrovým Radeon HD4870x2. Náskok oproti současným grafickým kartám vidí AMD především ve vyšších pracovních kmitočtech, než v nových technologiích. Karta se má ale objevit na samém začátku roku 2009. Je tedy možné, že bude jednou z prvních, které budou podporovat akceleraci s DirectX 11.

HD3870 ála HD48xx

Poněkud jiné situace se však dočkáme v současné řadě HD 48xx. I zde se mají objevit dvě nebo tři nové grafické karty, ovšem jejich přínos bude sporadický. AMD má totiž velké problémy při vývoji slabších grafik této série a tak se rozhodla pro netradiční řešení. Přejmenuje některé grafiky série HD38xx na HD48xx. Týkat by se to mělo i velkého množství již vyrobených kusů.

Způsob jakým bude AMD hromadné přejmenování provádět zatím není známý. S jistotou však lze říci, že grafiky neobdrží v obou řadách ekvivalentní označení. S ohledem na existující grafiky a ty, na které se čeká, je však nanejvýš pravděpodobné značení jako Radeon HD4150, 4250 a 4350.

HD3840

Jedinou významnější změnou by měl být u přejmenovaných Radeonů nový Video BIOS. Kromě změny označení by tak měly být odstraněny některé známé chyby. AMD chce tyto karty nabízet zatím výhradně v Číně a Rusku. Bohužel se nedá odhadnout, zda AMD rozšíří tyto aktivity i do Evropy a jaký by poté byl cenový rozdíl mezi naprosto stejnými grafickými kartami.

Herní notebook Centrino 2
Hned po oficiálním uvedení notebookové platformy Intel Centrino 2 se na trhu objevilo mnoho nových notebooků. Několik z nich je zajímavých i zaměřením na hráče a vzhledem k vybavení i svou cenou. Jedním z takových je i nový notebook MSI představený veřejnosti v závěru minulého týdne. Prodávat se bude pod označením GX620 a bude tím pravým nástrojem ke hraní na cesty.

Jak specifikace Centrino 2 stanovují, základ notebooku je skutečně tvořen jedním z nejlepších mobilních čipsetů Intelu a to Intel PM45. Zdrojem výpočetního výkonu notebooku budou i nadále procesory Core 2 Duo, jejichž frekvence bude jednou z mála věcí, která bude odlišovat cenově odstupňované verze GX620. Dvoujádro je tak kompromisem mezi rozumnou spotřebou a výkonem. Pro přepínání režimů MSI dokonce přidala TURBO tlačítko, které bude zvedat taktovací frekvence na maximum a využití najde především při napájení ze sítě.

MSI GX620 z čela

Šetření energií je zde na místě, protože o grafický výkon se bude starat dedikovaná grafika GeForce 9600M GT. Právě tento notebook bude jedním z mála, ve kterých se objeví verze s 512MB videopaměti. Běžně by ale měla být k dispozici i levnější verze s 256MB, přičemž vždy se jedná o paměť GDDR3. Problém však lze spatřovat v 15,4“ úhlopříčce displeje. Ta vypovídá lecco o tom, že MSI GX620 není zaměřen pouze na hráče. Displej je pak podle současných standardů širokoúhlý a s poměrem stran 16:10.

Pevný disk bude v notebooku pouze jeden a MSI tentokrát nezkouší štěstí s novou technologií SSD. Ta by celý notebook totiž prodražila. V základním modelu tak najdeme magnetický 320GB disk připojený přes mobilní rozhraní SATA II. Dobrou zprávou je, že notebook má vyvedeny externí SATA konektory.

Ovládání MSI GX620

I přes malý displej počítá MSI hráče mezi jednu z hlavních skupin odbytu pro GX620. Ovládání notebooku je tedy přizpůsobeno těmto potřebám. Přestože touchpady využívají hráči méně, MSI se zaměřila na zdokonalení přesnosti ovládání. Touchpad tak bude možné nastavit do několika režimů chování a citlivosti. Přesných údajů o schopnostech snímání se bohužel v předběžně vydaných prohlášeních nedobereme.

Po multimediální stránce je na tom MSI GX620 také velmi slušně. Hned do základního modelu má být montována Blu-ray mechanika. Systém zabudovaných reproduktorů není ničím výjimečný a zůstává u standardu 2.1. Výstup na externí reproduktory je pak po vzoru stolních počítačů ve standardu 5.1. V čele notebooku se pak nachází Webkamera, která pracuje se 2MPx CCD senzorem. Relativně dlouhé sledování multimedií na cestách má poté umožnit technologie ECO, která se stará o podtaktování systému na nejnižší možnou úroveň (samozřejmě ji lze vypnout).

MSI GX620 z čela 2

V možnostech připojení do sítí se pak odráží plný potenciál platformy Centrino 2. V MSI GX620 nalezneme podporu Bluetooth, WiFi a nechybí ani WiMax. Notebook je i přesto kompaktní a jeho hmotnost včetně baterie se drží na velmi přijatelných 2,7kg. Přesnou prodejní cenu zatím MSI nezveřejnila, všeobecně se ale předpokládá téměř 2500USD.

Nástup DDR3 u AMD bude pozvolný
A k AMD se dnes ještě vrátíme. Tentokrát však ne ke grafickým kartám, nýbrž mezi čipsety a základní desky. AMD totiž odhalila plány příštího socketu. Jak se ale záhy ukázalo, nemá v žádném případě nahradit stávající socket AM2+. Sága pod názvem AM2 tedy bude pokračovat i nadále. AMD tak hodlá modernizovat alespoň paměti a přejde na DDR3.

První zásadnější změnou v jinak klidných vodách AMD má být příchod čipsetu známého jako RD890. Ten se objeví až v druhé polovině příštího roku a právě tento čipset bude předzvěstí přechodu na DDR3. Kromě podpory jiných pamětí přinese také nový southbridge SB800. Součástí čipsetu bude jedno ze slabších grafických jader HD48xx, které AMD zatím nedokončila. Potvrdilo se, že čipset bude vyráběn jednak pro budoucí socket AM3, tak i pro současný AM2+.

nevšední pohled na čipset základní desky

Investice do procesorů AM2+ je tedy stále perspektivní. AMD si od takto pozdního přechodu na DDR3 slibuje, že v té době již budou ceny DDR3 pamětí nízké. Tím by měl být čipset orientován zprvu na naprosto běžný mainstream a poté dokonce nejlevnější počítače. Ve skutečnosti však nemusí být za pomalým přechodem na DDR3 propracované marketingové plány, ale současné finanční problémy AMD.

Na začátku roku 2010 se pak má objevit zcela nový socket G34. Ten bude rozměrný a změní tvar procesorů, tak jak ho známe. Počítá se s ním totiž pro nativní vícejádra (opět 8,12 i více), přičemž přímo do pouzdra procesoru by se mělo vejít přes 16MB vyrovnávací paměti. Podle zveřejněných plánů počítá AMD i nadále s 0,5MB L2 cache na jádro. Zachována má být i třetí úroveň, kde je v plánu pro omezené rozměry procesoru 12MB. G34 má podle slov zástupců AMD nahradit současný Socket F. Ten je určen pro servery, ale prý se s ním setkáme v budoucnu i v domácnostech.

Koncepce socketu G34

AMD pro tyto procesory plánuje v pořadí již čtvrtou verzi technologie HyperTransport. Na základní desce by pak mohly být celkem čtyři vícejádrové procesory, kde by každý měl vlastní komunikační kanál pracující v plné rychlosti. Podle AMD se pak bude chovat každý procesor jako naprosto nezávislý výpočetní systém, čímž se otevřou dveře novému stylu programování. Uvěřit, že čtyři osmijádrové procesory naleznou v domácnostech vůbec kdy využití, je ale dnes opravdu těžké.

Zdroje: AMD, ChipHell, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, MSI, The Inquirer & ZD Net


Témata: BIOS, Intel, Notebook