HW News: AMD vrací úder a přichází s novou grafickou kartou

aktualizováno 
AMD uvádí Firestram 9170 *** Fujistsu Siemens šetří energii *** GeForce 8800GT s HDMI

HW Minutky 3

Superskalární architektura míří na grafické karty
O tom, že není grafická karta, jako grafická karta nás letos v červnu přesvědčila nVidia, když vypustila na trh edici „grafických“ karet řady Tesla. Jednalo se o sérii výkonných karet, které neměly vyvedeny žádné konektory pro připojení zobrazovacích zařízení a byly určeny pro náročné matematické výpočty. Doposud se prodávaly ve třech verzích, které vycházejí z GeForce8.

AMD nemohla dlouho najít na tuto řadu vhodnou odpověď. V závěru minulého týdne však náhle vydala tiskovou zprávu, že má vlastní přepracovanou kartu, která může celou sérii nVidia Tesla klidně nahradit. Výsledkem je tedy karta ATI Firestream 9170. AMD neprozradila jaké jádro je použito, ví se jenom to, že výroba probíhá na 55nm. Mnohem důležitější je však rozhodnutí, začít používat na grafických kartách prvky superskalární architektury, kterou známe z procesorů. Každý dnes prodávaný procesor má totiž některé součásti vícekrát, čímž se dosahuje buďto zvýšení výkonu nebo snížení pravděpodobnosti početní chyby. Superskalární architektura se používá u procesorů již téměř dvacet let a všechno začalo zdvojením jednotky pro výpočty s plovoucí čárkou. AMD se tedy vydává právě touto cestou a Firestream 9170 je tak první grafickou kartou se superskalární architekturou vůbec. Grafika má kromě toho 320 stream jednotek a 2GB paměti GDDR3. Výsledkem je pak výpočetní výkon 500GFLOPů. AMD samozřejmě stejně jako nVidia přidala podporu streamování a karet může spolupracovat několik. To vše bez propojovacích můstků, protože ATI Firestream 9170 je navržena pro PCI Express 2.0 16x

A k čemu je karta bez grafického výstupu vlastně dobrá? V první řadě se používá v houfných počtech na renderování, matematické modely a všude tam, kde běžný procesor nestačí. Nasazení těchto karet ale zase tak snadné není, jelikož je nutné pro ně napsat nové drahé programy. Začátek používání superskalární architektury v grafických kartách lze však také považovat jako první rozcvičku AMD v cestě vývoje fůzních čipů. Ty by tedy měly sloučit procesor a grafickou kartu na jediném čipu.

Kolik energie potřebují displeje?
Prototypy dvou nových displejů, které disponují zajímavými možnostmi práce s elektrickou energií, představil Fujitsu Siemens. Společnost jakoby nás chtěla přesvědčit, že k provozu displejů není potřeba téměř žádná energie.

A skutečně. Obyčejný 22“ monitor Siemensu bude v budoucnu podporovat vylepšený úsporný režim, pro nějž dnes používáme název Stand By. Za normálních okolností se monitor do takovéhoto stavu dostane poté, co se delší dobu na obrazovce nic neděje. V případě displejů TFT se dočkáme vypnutí podsvětlení a snížení spotřeby. V podání Siemensu se však monitor do stavu Stand By může dostat v reálném čase pokud se nic neděje. Reakce je ale trochu jiná. Monitor je okamžitě zcela odpojen od napájení ze sítě a místo toho jej drží ve Stand By režimu energie akumulovaná v kondenzátorech. To by jistě nebylo nic převratného, kdyby takto monitor vydržel jen několik minut. Podle patentu Siemensu je výdrž minimálně čtyři dny. Aby displej samovolně při práci nepřecházel z jednoho režimu do druhého, není vše ponecháno v rukou automatiky, ale uživatel má možnost mezi režimy přepínat tlačítky. Siemens si na výrobu displejů podal i další patenty. Mezi nimi je možnost napájení displeje čistě z VGA konektoru a technologie, která by se mohla objevit v mobilních telefonech a noteboocích. Stejně jako upravené Stand By i zde by se měla uplatnit záloha kondenzátory. Funkce je ale taková, že pokud se na displeji nic nepohybuje, vystačí si s energií uloženou v kondnzátorech, které mohou být přímo dobíjeny malým solárním článkem. K úplnému vypnutí podsvětlení tak nedojde a displej začne čerpat energii až poté co se zobrazovaný obsah začne měnit.

První monitory Fujitsu Siemens s rozšířeným Stand By se mají na trhu objevit už v lednu. Patenty by měly být zprvu použity také při výrobě televizorů, o mobilních telefonech a noteboocích se zatím hovoří spíše teoreticky. Fujitsu Siemens navíc oznámil, že je schopen dodávat 22“ displeje, které v úsporném režimu nespotřebují více než 0,9W.

Kupředu s GeForce 8800GT AMP!
Pokud si plánujete koupit k vánocům novou grafickou kartu, možná budete mít šanci koupit si něco lepšího než jen obyčejnou kartu. I do Česka by se totiž během několika týdnů měla dostat upravená verze GeForce 8800GT od společnosti Zotac.

Nevšední karta zkombinuje drobné přetaktování s důležitým doplňkem v podobě podpory HDMI. Konektor nebude sice na kartě fyzicky přítomen, ale Zotac vytvořil jakousi redukci, kterou lze z konektoru DVI udělat konektor HDMI včetně podpory zvuku. Redukce je samozřejmě kompatibilní jen s posledními kartami Zotacu. Zásadnější je však, že tato z výroby přetaktovaná karta by měla na trh přijít jen za cenu cca o 500Kč vyšší než jsou prodávány ostatní GeForce 8800GT. Použité grafické jádro je standardní vyráběné na 65nm technologii. Původně pracovalo na 660MHz a po přetaktování se výrobce dostal na 700MHz. Citelnější nárůst výkonu se koná v oblasti pamětí, které nyní běží na 2GHz. Zotac používá stejně jako konkurence paměti 512MB GDDR3. Drobným vylepšením prošly také Shadery, kde se frekvence zvýšila na 1,7GHz. V ČR tyto karty zatím neseženeme. I přesto je některé internetové portály již otestovaly. V testech se ukázalo, že je jejich výkon oproti průměrné GeForce 8800GT přibližně o 10 procent lepší.

Ani cenové vyhlídky nevypadají nejhůře. Zatímco dnes se prodávají karty GeForce 8800GT minimálně za cenu 5400Kč, Zotac bude karty nabízet distributorům za cenu pod hranicí 5000Kč. V konečném důsledku tak bude stát přetaktovaná karta tolik, co nepřetaktovaná od konkurence. Zotac má navíc ve své nabídce i nepřetaktovaný model, který by měl být o 500Kč levnější. Nepřetaktovaná verze se dá v omezeném množství koupit v ČR již nyní. Cena je však stále hodně nadsazená.

Letem světem:
Asus oznámil, že v příštím roce představí řadu velmi levných stolních počítačů Eee. Ta má být po vzoru nejlevnějších notebooků současnosti, které již na západ od nás plní police hypermarketů. Do ČR zatím nikdo notebooky Asus Eee oficiálně nedováží, což je škoda. Zájemců je u nás více než dost.

Zdroje: AMD, Asus, ATI, Dailytech, Fujitsu, nVidia, The Inquirer, VR-Zone, Zotac
Autor:


Témata: Notebook

Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

Herní milník klepe na dveře. Bude Red Dead Redemption 2 hrou generace?

Red Dead Redemption 2

Kovbojka Red Dead Redemption 2 od tvůrců série GTA vychází už za měsíc a vývojáři ze studia Rockstar Games konečně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz