HW News: ATi čelí žalobě za HDCP

  12:00aktualizováno  10. května 3:06
ATi čelí žalobě za HDCP - lhát se nemá *** Nové značky pro procesory Intel - konec zmatků *** Nový standard pro připojení monitoru *** LightScribe zrychluje - lihovka pořád vede

ATi čelí žalobě za HDCP
Výrobce grafických čipů ATi čelí obvinění za klamavou reklamu. Trestní oznámení na firmu podali dva američané v soudu v San Jose.
Celý problém se točí okolo nálepky „HDCP ready“, kterou ATi uváděla u některých svých karet. Přestože samotný čip tuto technologii podporuje, grafická karta ne. Pro použití HDCP musí být na kartě přítomen speciální obvod, který ovšem u takto označených karet nebyl.
Z tohoto pohledu se problém samotné ATi netýká, jenže označení HDCP ready se objevilo i na kartách, které nesou nálepku „Build by ATi“, tedy že za celými kartami stojí samotná ATi.
nVidii podobná žaloba nečeká. Ta vyrábí pouze čipy a karty vyrábějí a do oběhu dodávají jiné firmy pod svými značkami. Pokud ovšem nějaká firma na krabici také napsala „HDCP ready“, může se těšit na podobnou žalobu. V tomto případě se ovšem nijak nedotkne nVidie, jelikož její čipy HDCP podporují a výrobce karty nepoužil potřebný obvod.
Prozatím není jasné, jakou kompenzaci žalující strana požaduje. Nicméně vzhledem k tomu že žaloba byla podána v Americe, tak se někdo snaží zbohatnout na hlouposti jiných.

Nové značky pro procesory Intel
Již dříve jsme zde psali že Intel mění označení svých procesorů a opouští značku Pentium. Za několik let co je Pentium s námi vzniklo několik verzí, obzvláště u Pentia 4. Intel nyní odhalil nová jména pro procesory postavené na architektuře Core.
Nové procesory postavené na této architektuře budou mít označení Intel Core 2 Duo, Intel Core 2 Solo a Intel Core 2 Extreme. Poslední označení má nahradit současné eXtreme Edition, které se v současné době používá pro nejvýkonnější procesory Pentium 4.
Dostupnost ani cena nových procesorů nebyly bohužel oznámeny.

 

Nový standard pro připojení monitoru
Minulý týden byla schválena konečná specifikace nového rozhraní pro připojení zobrazovacích jednotek k počítači. Zastaralé D-Sub a poddimenzované DVI rozhraní nahradí nové s označením DisplayPort.
Podle organizace VESA, která stojí za tímto standardem se bude nové rozhraní používat jak u stolních počítačů, tak u notebooků pro připojení dalšího monitoru/projektoru. VESA má rovněž velké ambice protlačit tohle rozhraní i do televizí a konzolí. Nicméně u konzolí se jej dočkáme až u další generace, tedy Xbox3 a PlayStation4. Pokud jej výrobci budou akceptovat. Pro výrobce by měl DisplayPort přinášet hlavní výhodu v levnější výrobě obvodů, které zpracovávají vstupní signál.
Parametry DisplayPortu jsou také velmi zajímavé. Propustnost tohoto rozhraní je příjemných 10,8Gb/s, což zaručuje dostatečný prostor pro přenos obrazového signálu ve vysokém rozlišení a velké barevné hloubce. Navíc dokáže DisplayPort přenášet i zvuk bez omezení kvality obrazu.
Projekt DisplayPort podpořilo mnoho velkých hráčů na IT trhu, především ATi, nVidia, Dell, HP a mnoho dalších. Kdy se s tímto rozhraním setkáme u počítačů není prozatím jasné.

LightScribe zrychluje
Technologie LightScribe sloužící pro popis médií ve vypalovačce se dočkala nové verze s označením 1.2. Tato nová verze by měla zrychlit „pokreslení“ média vypalovačkou a také nabídnout kontrastnější obrázek. Zatímco v současné době trvá vykreslení obrázku na médium slabou půlhodinku, nová verze by měla tuto dobu zkrátit zhruba o deset minut.
Dobrou zprávou je, že není třeba kupovat novou vypalovačku. Stačí pouze updatovat firmware. Pokud jej tedy výrobce dá k dispozici a nezačne jej nabízet s novými mechanikami jako naprostou novinku.
Vyměnit ovšem budete muset média. Ta současná stojí kolem 40Kč/CD a 70Kč/DVD. Předpokládá se, že média pro novou verzi LightScribe budou média z počátku dražší.
Pokud ovšem nechcete připlácet na média a čekat dlouhou dobu na vytvoření popisku, doporučuji zakoupit média klasická za pár korun a lihovou fixu za 10Kč. Pokreslení média trvá pouze několik sekund, výsledek záleží na uměleckých vlohách.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:


Témata: Intel, Notebook

Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

Další z rubriky

Bonusweb slaví 20 let. Bylo to moje nejšťastnější období, říká zakladatel

Zdeněk Polách

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový internetový projekt jménem BonusWeb. Psal nejen o hrách,...

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...

OBRAZEM: Knížka ukazuje vývoj grafiky v adventurách za posledních 33 let

The Art of Point-and-Click Adventure Games

Právě vydaná 460stránková kniha The Art of Point-and-Click Adventure Games ukazuje vývoj grafiky tohoto žánru od dob...Najdete na iDNES.cz