Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: ATI Gemini – dva čipy na jedné kartě

  12:00aktualizováno  1. března 2:43
ATI oživila starý koncept z karet MAXX - dva čipy na jedné kartě. Windows Life Family Safety Settings - za okna bezpečnější. AOL žaluje phishingové skupiny - konečně se někdo našel

ATI Gemini – dva čipy na jedné kartě
Možná si vzpomenete na dobu, kdy byla hitem karta ATI Rage Fury. Později se jí dostalo rozšíření MAXX. MAXX byla technologie, která umístila na jednu grafickou kartu dva výpočetní čipy.
ATI se nyní rozhodla tuto technologii oprášit a znova použít. Výsledek nese název Gemini. Na jednom plošném spoji budou umístěny dva grafické čipy. ATI to nedalo ani velký problém – stačilo mírně upravit technologii CrossFire, kterou používá na propojení dvou grafických karet. Nyní propojuje dva čipy.
Důvod je jasný – dvojnásobek výpočetního výkonu. Model Gemini navíc bude disponovat čtyřmi DVI porty pro připojení monitorů. Karta samotná přitom nebude žádné ořezávátko. Tvořit ji budou dva čipy RV530 na frekvenci 590MHz komunikující s pamětí na kmitočtu 1380MHz přes 128bitovou sběrnici.
Bohužel není prozatím známo, zda bude paměť pro oba čipy společná, nebo bude mít každý vlastní. Pokud bude společná, 128bitová sběrnice bude příliš úzká pro oba čipy.
Tento typ Gemini by se měl na trh dostat u dubnu tohoto roku. Cena byla prozatím stanovena na 400USD, což není špatná nabídka. Později chce ATI uvést Gemini i s čipy RV560 a RV570. Ty by se na pultech obchodů měli objevit v druhém pololetí roku 2006.

Windows Life Family Safety Settings
Tak pod tímto krkolomným názvem se skrývá ochrana, která má vybrané uživatele oddělit od „závadného“ obsahu na počítači. Vydá ji sám velký Microsoft. Nejdříve jako betaverzi na WindowsXP a poté odladěnou verzi na WinXP a Windows Vista.
Míří s ní především na rodiče a částečně také na správce firemních sítí. Aplikace rozpoznává několik typů spuštěných programů a každému uživateli můžete nastavit, k jakým aplikacím má přístup a které mají být blokovány. Kategorie s blokovanými programy jsou rozděleny následovně: Alkohol, výroba bomb, drogy, hazardní hry, obsah pro dospělé, pornografii, sexuální vzdělání, tabák, zbraně, chat, webové mailové služby. Některé kategorie možná přijdou našincům podivné, nicméně tento program bude nabízen celosvětově a skupiny pro blokování programů vycházejí z mnoha aspektů různých kultur.
Program bude samozřejmě filtrovat i webové stránky pokud patří do zakázané kategorie. Nebude přitom problém přidávat www adresy do blacklistu nebo whitelistu.
Microsoft jde ovšem trošku s křížkem po funuse. Většina firewallů i těch freewarových umí vyblokovat zakázané www stránky, včetně automatické aktualizace různých okruhů stránek. Jak bude stránky zařazovat Microsoft prozatím není jasné, pravděpodobně pomocí indexovacího robota propojeného se službou MSN. Blokování určitých programů jde na Windows XP taky zakázat spouštění nadefinovaných programů. Nová služba od Microsoftu to vše dává do pěkného a jednoduchého layoutu. A najde se řada uživatelů, kteří to díky jednoduchosti použijí.

AOL žaluje phishingové skupiny
V Americe začal nedávno platit nový zákon, který staví phishing, neboli kradení hesel z webových stránek, mezi trestné činy. Toho se ihned chytla společnost America OnLine a podala několik žalob na skupiny z USA, Německa, Ruska a Rumunska, které se snažily přes její síť ukrást hesla.
Žaloby byly podány na základě vyhodnocení stránek zobrazovaným uživatelům. Tuto technologii AOL používá ve snaze zablokovat phishingové stránky a e-maily.
Uvidíme jak dopadne soudní řízení. Doufejme že dobře a že to odradí ostatní od phishingu.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz