Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: ATI Gemini – dva čipy na jedné kartě

  12:00aktualizováno  1. března 2:43
ATI oživila starý koncept z karet MAXX - dva čipy na jedné kartě. Windows Life Family Safety Settings - za okna bezpečnější. AOL žaluje phishingové skupiny - konečně se někdo našel

ATI Gemini – dva čipy na jedné kartě
Možná si vzpomenete na dobu, kdy byla hitem karta ATI Rage Fury. Později se jí dostalo rozšíření MAXX. MAXX byla technologie, která umístila na jednu grafickou kartu dva výpočetní čipy.
ATI se nyní rozhodla tuto technologii oprášit a znova použít. Výsledek nese název Gemini. Na jednom plošném spoji budou umístěny dva grafické čipy. ATI to nedalo ani velký problém – stačilo mírně upravit technologii CrossFire, kterou používá na propojení dvou grafických karet. Nyní propojuje dva čipy.
Důvod je jasný – dvojnásobek výpočetního výkonu. Model Gemini navíc bude disponovat čtyřmi DVI porty pro připojení monitorů. Karta samotná přitom nebude žádné ořezávátko. Tvořit ji budou dva čipy RV530 na frekvenci 590MHz komunikující s pamětí na kmitočtu 1380MHz přes 128bitovou sběrnici.
Bohužel není prozatím známo, zda bude paměť pro oba čipy společná, nebo bude mít každý vlastní. Pokud bude společná, 128bitová sběrnice bude příliš úzká pro oba čipy.
Tento typ Gemini by se měl na trh dostat u dubnu tohoto roku. Cena byla prozatím stanovena na 400USD, což není špatná nabídka. Později chce ATI uvést Gemini i s čipy RV560 a RV570. Ty by se na pultech obchodů měli objevit v druhém pololetí roku 2006.

Windows Life Family Safety Settings
Tak pod tímto krkolomným názvem se skrývá ochrana, která má vybrané uživatele oddělit od „závadného“ obsahu na počítači. Vydá ji sám velký Microsoft. Nejdříve jako betaverzi na WindowsXP a poté odladěnou verzi na WinXP a Windows Vista.
Míří s ní především na rodiče a částečně také na správce firemních sítí. Aplikace rozpoznává několik typů spuštěných programů a každému uživateli můžete nastavit, k jakým aplikacím má přístup a které mají být blokovány. Kategorie s blokovanými programy jsou rozděleny následovně: Alkohol, výroba bomb, drogy, hazardní hry, obsah pro dospělé, pornografii, sexuální vzdělání, tabák, zbraně, chat, webové mailové služby. Některé kategorie možná přijdou našincům podivné, nicméně tento program bude nabízen celosvětově a skupiny pro blokování programů vycházejí z mnoha aspektů různých kultur.
Program bude samozřejmě filtrovat i webové stránky pokud patří do zakázané kategorie. Nebude přitom problém přidávat www adresy do blacklistu nebo whitelistu.
Microsoft jde ovšem trošku s křížkem po funuse. Většina firewallů i těch freewarových umí vyblokovat zakázané www stránky, včetně automatické aktualizace různých okruhů stránek. Jak bude stránky zařazovat Microsoft prozatím není jasné, pravděpodobně pomocí indexovacího robota propojeného se službou MSN. Blokování určitých programů jde na Windows XP taky zakázat spouštění nadefinovaných programů. Nová služba od Microsoftu to vše dává do pěkného a jednoduchého layoutu. A najde se řada uživatelů, kteří to díky jednoduchosti použijí.

AOL žaluje phishingové skupiny
V Americe začal nedávno platit nový zákon, který staví phishing, neboli kradení hesel z webových stránek, mezi trestné činy. Toho se ihned chytla společnost America OnLine a podala několik žalob na skupiny z USA, Německa, Ruska a Rumunska, které se snažily přes její síť ukrást hesla.
Žaloby byly podány na základě vyhodnocení stránek zobrazovaným uživatelům. Tuto technologii AOL používá ve snaze zablokovat phishingové stránky a e-maily.
Uvidíme jak dopadne soudní řízení. Doufejme že dobře a že to odradí ostatní od phishingu.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz