Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: ATI R580 do 90dnů

  12:00aktualizováno  28. prosince 2:01
Nový čip od ATI se prý na trhu objeví do 90dnů. *** Svobodná Amerika omezuje své občany - sleduje jejich pohyb na internetu. *** Byla Opera prodána Microsoftu nebo Google?

ATI R580 do 90 dnů
Asi každý si ještě pamatuje ten velký okamžik, kdy ATI vykřikovala, jak se svým R520 zadupe konkurenční nVidii do země. Hráči se těšili – měli také důvod. ATI byla posledních pár let na grafickém trůnu a tak každý věřil, že nový čip bude super.
Jenže nVidia uvedla novou řadu GeForce a konkurent od ATI nikde. A tak se začalo na veřejnost dostávat, že R520 je sice výkonný, ale jeho výtěžnost při výrobě je velmi nízká a pokud by ATI nechtěla čip sponzorovat, tak by za něj hráči zaplatili šílené peníze. A tak se čip ještě několikrát vrátil na rýsovací prkna než ATI mohla prohlásit, že čip je připraven do výroby a navíc je schopen pracovat na mnohem vyšších frekvencích, než se předpokládalo.
Až posud má pohádka krásný konec. Pokud si ovšem otevřete nějaký e-shop, tak zjistíte, že pohádka příliš dobrý konec nemá. Karty s R520 jsou prakticky k nesehnání. Takže prozatím se na trůn grafického krále vrátila nVidia.
Jak to tak ovšem vypadá, moc dlouho tam nezůstane. Technologický šéf ATI, David Orton, prohlásil, že ATI uvede nový čip R580 do 90dnů. Stane se tak přesně rok poté, co měl vyjít R520. Přestože předchozí čip měl velké zpoždění, nový se na trh dostane včas – pracoval na něm jiný tým inženýrů přes dva roky.
Nic bližšího se k nám ovšem oficiální cestou nedostalo a tak nezbývá než zabrousit pro spekulace na lehce bulvární The Inquirer. Ten například s odvoláním na zdroj z ATI tvrdí, že firma má již vyrobeno několik testovacích sérií a všechny mají výbornou výtěžnost. U nejlepších čipů montovaných do TOP karet by se pracovní frekvence měla pohybovat kolem 800(!)MHz, možná i výše. S počtem pipelines se také spekuluje, nejčastěji padají čísla 32 a 48.
Vše jsou ovšem prozatím spekulace. Bohužel. Protože 800MHz na čip a 48 renderovacích pipeline by byl slušný fičák :o).

Americká NSA sleduje miliony lidí
Amerika je tak trošku divná země. Kromě E3 a levného benzínu jim nemáme celkem co závidět. Ne moc dobré pivo, miliony tajných agentů, AktaX, strach z teroristických útoků… Jak ovšem nyní vyplynulo, tak se obyvatelé USA mohou obávat i své vlastní vlády.
Jak zjistil deník New York Times, americká vláda spolupracuje s telekomunikačními společnostmi a nutí je zpřístupnit svou síť pro agenty Národní bezpečnostní agentury (NSA). To vše za účelem odposlechů. Podle deníku navíc americká vláda nutí telekomunikační společnosti veškeré hovory routovat přes sítě společností, které NSA sleduje.
Bílý dům přiznal, že monitoruje v telekomunikačních sítích osoby podezřívané z terorismu. Jenže nějak zapomněli dodat, jak tyto osoby sledují. Podle Times jsou odposlouchávány i hovory naprosto nevinných lidí. Kontrolují se přitom také e-maily, VoIP, IM a plno dalších věcí.
Nepřipadá vám trošku zvláštní, že Amerika, která se prezentuje jako svobodná země odposlouchává své občany bez jejich vědomí? Také není jasné, podle čeho se sledované osoby vybírají. Že by se losovalo na způsob Sportky? Těžko říct, obzvláště když to řídí pár politiků. A není nakonec u nás něco podobného? Nevím jestli můžu věřit člověku, který tvrdí, že „Technaři jsou velmi nebezpeční lidé…ale jinak o nich vůbec nic nevím“. Tímto oznamují, že pro komunikaci se mnou se musíte přihlásit pro MD5 hash, který vám předám v obálce na nádraží – tam nás snad nikdo nebude sledovat :).

Byla Opera prodána Microsoftu?
Spekulace jsou krásná věc. Asi před deseti dny proletěla internetem zpráva, že Google koupil webový browser Opera. Moudří se jen pousmáli a tuhle zprávu z RSS smazali. Google totiž aktivně spolupracuje s konkurenčním Firefoxem, tak proč by měl kupovat Operu.
A tak se objevila další zpráva, dokonce trošku více věrohodnější. Operu prý měl koupit samotný velký Microsoft. Proč by to ovšem dělal? Má přece svůj Internet Explorer, který dominuje trhu. Nicméně i samotný Microsoft ví, že k dokonalosti má mnohem blíž Opera než IE. Na druhou stranu ovšem Microsoft již několik měsíců usilovně vyvíjí sedmou verzi IE. Že by se chtěl přiučit a zajímavé funkce Opery integrovat do nového IE?
Pravda ovšem bude někde jinde. Přestože se na internetu vedou zuřivé diskuse, Opera Software oznámila, že ji Microsoft v žádném případě nekoupil. Prozatím.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz