Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Baterie na alkohol

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:18
Místo baterií alkohol - proč ne. Microsoft chystá novou verzi DirectX 9.0 a na svět se řítí nový formát paměťové karty, který není zpětně kompatibilní - bohužel bude z čeho vybírat.

První MP3 přehravače na methanol
Určitě znáte ty chvíle, kdy vám dojdou baterky v přehrávači/foťáku/mobilu/notebooku a poblíž není žádná zásuvka, pomocí které by se daly baterie opět nabít. Do nedávna jste mohli vzít pouze liščí ohon a ebenovou tyč a doufat, že usilovným třením pár elektronů baterce přidáte.
Není to tak dávno, co se začaly objevovat návrhy na baterie, které by měly vyměnitelný obsah, který by dodával potřebnou energii. Návrhů bylo hodně, vyhrál ovšem methanol. Pro mnoho lidí by byl jistě lepší ethanol – přece jen ho seženete téměř všude a navíc by se palivo pro notebook dalo zužitkovat i jinak.
Jenže dlouho se o tom mluvilo a výrobek který by tuto technologii využil pořád nikde. Nyní jako první představila prototyp této technologie Toshiba. Konkrétně se jedná o MP3 přehravač, který místo baterií využívá právě palivový článek na methanol. K dostání je ve dvou verzích:

 • První článek je schopný produkovat z 3,5ml 100mW po dobu 35 hodin. Využit byl k pohonu MP3 playeru s flash pamětí.
 • Druhý palivový článek je schopen produkovat z 10ml 300mW po dobu 60hodin. Prototyp byl využit v MP3 playeru s harddiskem, který má větší spotřebu než flash paměť.
 • Bohužel se jedná prozatím o prototypy, do prodeje by se měly dostat během roku 2007. Tuto technologii „pohonu“ elektronických zařízení chce Toshiba použít i ve svých noteboocích. JE hezká představa odejít s notebookem někam do divočiny a nemuset myslet na to, kde vezmu energii. Stačí mít po ruce trošku methanolu. Záleží ovšem za jakou cenu…

  Nová verze DirectX 9.0
  I když se již chystá nová verze grafického API rozhraní pro Windows DX10 (původně Windows Graphic Foundation), nebrání to Microsoftu zdokonalovat současného API krále – DirectX 9.0.
  V nové verzi s označením DirectX 9.0L přibude podpora Shader modelu verze 4.0.
  Nová verze DX9.0 ponese písmenko „L“ – Microsoft tak odolal nátlaku nVidie, aby se nová verze DX9 jmenovala DX9.1. S tímto označením by totiž získala před ATI velkou marketingovou výhodu. Již v minulosti nVidia tlačila na Microsoft, aby se DX9.0c jmenovali DX9.1 – v „céčkové“ verzi totiž přibyla podpora Shader modelu 3.0. A když jej ATI nenabízela, mohla si produkty označovat DX9.0 compatible, stejně jako nVidia, která ovšem Shader model 3.0 podporovala.
  Datum vypuštění nové verze DX9.0L zatím není známo, počítá se ovšem s rokem 2006.

  Další formát paměťové karty přichází
  Pokud používáte mobil s výměnnými kartami, MP3 přehravač, digitální foťák a další featurky, tak jste možná narazili na problém, že každé zařízení používá jiný formát paměťových karet. Nemilou věcí je, že se musíte pořídit čtečku na všechny typy karet nebo mít obsazené USB porty od kabelů pro každé zařízení.
  Bohužel, výrobci paměťovek se nijak nesnaží tuto situaci řešit jedním univerzálním formátem. Každá větší firma má svůj formát paměťových karet a ostatní ignorují. Zářivým příkladem je Transcend, který nyní uvádí nový formát paměťových karet.
  Určitě znáte formát MultiMedia Card – MMC. Určený bude pro další generaci elektronických zařízení, Transcend počítá s jeho nasazením v mobilních telefonech a fotoaparátech. Rozměry karty jsou 12x14x1,1mm a hmotnost necelý jeden gram. Karta je schopna pracovat při dvou napětích – 3,3 a 1,8V. Nižší hodnota napětí bude více šetřit baterie ovšem přenosové rychlosti drasticky poklesnou.
  Dobrou zprávou je, že MMCMicro bude zpětně kompatibilní s formátem MMC. Pomocí speciálního adaptéru bude možno MMCMicro použít v zařízeních, která jsou navržena pro MMC.
  Na trh by se tyto paměti měly dostat na konci roku 2006. Ze začátku se počítá s kapacitou 128, 256 a 512 MB. Návrh karty ovšem umožňuje zvýšit kapacitu až na 2GB.

  Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

  Autor:  Nejčtenější

  První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

  Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...  OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

  O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

  Kingdom Come: Deliverance

  Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

  RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

  Kingdom Come: Deliverance

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

  Nissan Qashqai 1,6 16V + LPG
  Nissan Qashqai 1,6 16V + LPG

  r.v. 2009, naj. 115 400 km, LPG + benzín
  199 877 Kč (s DPH)

  Najdete na iDNES.cz