Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Bezdrátová laserová myš, klávesnice a 22 nm procesory

aktualizováno 
Levná laserová myš komunikující přes wi-fi a malá bluetooth klávesnice vhodná k HTPC i konzolím. Fotografie prvních 22 nm procesorů Intelu jsou na veřejnosti.
Gigabyte Eco500

Gigabyte Eco500

Gigabyte uvádí novou laserovou myš
Bezdrátové myši pracující s technologií wi-fi jsou stále oblíbenější. Není proto asi s podivem, že obdobně pracuje i poslední novinka od Gigabytu. Ten po několika přehmatech a zdokonalování přináší povedenou myš, která by neměla být drahá.

Novou myš najdeme v nabídce Gigabytu jako Eco500. Bez zajímavosti nebude určitě použitá snímací optika, přičemž kvalita zpracování bude lehce nadprůměrná. Z tiskové zprávy můžeme také vyčíst, že v běžných podmínkách vydrží poměrně dlouhou dobu akumulátory.

Gigabyte Eco500

Na první pohled zaujme Eco500 především svým designem a červeným podsvětlením. Myš je až překvapivě vysoká a její fyzické rozměry 105 × 59,7 × 40,1 mm ji zařadí k těm robustnějším. Hmotnost se bude pohybovat kolem 75 gramů v závislosti na typu osazených akumulátorů.

Až po bližším ohledání je jasný počet dostupných tlačítek. Na herní myš jich není mnoho. Kromě dvou standardních tlačítek a stisknutelného kolečka jsou zde jen dvě uživatelská tlačítka, která jsou umístěna po levé straně myši. Při běžném používání by se tato skutečnost mohla ukázat jako problém především pro leváky.

Gigabyte Eco500

Pro snímání je použito laserového senzoru. Gigabyte nabízí snímání do rozlišení 1600 dpi, přičemž toto rozlišení lze pro práci ve Windows snížit. Nastavení rozlišení lze provést pomocí malého ovládacího prvku, jež je umístěn na těle myši nebo pomocí dodávaného softwaru. Podpůrný software samozřejmě umožní přeprogramovat všechna dostupná tlačítka.

Gigabyte Eco500

Bezdrátová komunikace s počítačem probíhá za pomoci klasického wi-fi a to v pásmu 2,4 GHz. Maximální použitelná vzdálenost od počítače, která je 10 m, nikoho asi příliš nepřekvapí. Jako zdroj napájení slouží myši dva akumulátory typu AA. Gigabyte přitom uvádí, že na jedno nabití Eco500 vydrží až 12 měsíců. Je ale nad míru jasné, že při každodenním hraní to bude výrazně méně.

Existují dva způsoby, jak připojit myš k počítači. S Windows 7 lze připojit myš k počítači přímo, v případě že obsahuje podporu bezdrátové sítě. Pro ostatní případy přidává Gigabyte USB přijímač, který lze při přenášení v myši uschovat.

Gigabyte Eco500

O konkurenceschopnosti Gigabytu s modelem Eco500 rozhodne především cena. Její přesná výše dosud nebyla zveřejněna, neměla by být ovšem vysoká. Nelze zastírat, že Eco500 se současnému high-endu herních myší neblíží ani zdaleka. Pro méně náročné hráče však může být tato myš postačující.


22 nm procesory pro rychlejší zítřky
Náhled na nové procesory poskytla veřejnosti společnost Intel. V závěru minulého týdne totiž vypustila na internet obrázky prvních funkčních vzorků procesorů vycházejících z architektury IvyBridge. Tyto procesory budou určeny takřka pro každého. Očekávat od nich můžeme nízkou spotřebu a přijatelný výpočetní výkon.

Intel IvyBridge

Hned na úvod se sluší říci, že rozdíl mezi současnými procesory Core i3, i5 a i7 a těmi budoucími nebude z pohledu uživatele velký. Intel již před časem upozornil na to, že IvyBridge bude technicky vzato zmenšením současné architektury SandyBridge. Přesto doznají tyto procesory několika vylepšení.

Představené vývojové vzorky nelze zatím brát jako maximum toho, čeho bude IvyBridge schopno dosáhnout. Jde o procesory obsahující dvě a čtyři klasická výpočetní jádra. Součástí je samozřejmě také jádro pro zpracování grafiky. V těchto ohledech se od současnosti skutečně neliší.

Oba procesory pracují na frekvenci 1800 MHz a v případě potřeby je lze s technologií TurboCore přetaktovat na 2,4 GHz. Změnami prošla vyrovnávací paměť, která může mít 4 MB nebo 8 MB. Intel počítá s tím, že později bude nabízet spíše variantu s 8 MB vyrovnávací paměti v úrovni L3.

Intel 22 nm technologie

Výroba procesorů běží na 22 nm technologii. O její zmetkovosti se toho zatím mnoho neví, dva předvedené vzorky však naznačují, že takto vyrábět lze. Do značné míry revoluční je na ní způsob výroby struktury čipu. Do vrstev se nyní nedělí jen ucelené bloky, ale rozdělovány jsou i jednotlivé tranzistory. Díky tomu by nemělo při takřka limitním zmenšení rozměrů dojít k nárůstu spotřeby.

Intel 22 nm technologie, vývojové vzorky

Napájení vzorků není nastaveno nijak vysoko. Současné varianty mohou pracovat s napětím od 0,8 do 1,25 Voltu. Spotřeba zatím není oficiální, zdroje ke kterým se tyto procesory již dostaly, ji uvádějí na 95 Wattů TDP.

O úpravách provedených na grafickém jádru se zatím spíše spekuluje. Všeobecné informace hovoří o plné podpoře DirectX 11 a zhruba 30 % nárůstu výkonu oproti současné generaci integrovaných grafických jader. Z dlouhodobého hlediska je jasné, že IvyBridge bude zahrnovat podporu pro novou sběrnici PCI Express 3.0.

Celá situace může budit dojem, že nové procesory jsou již na dosah. Opak je ale pravdou. Podle Intelu si jakožto koncoví zákazníci počkáme ještě nejméně tři čtvrtě roku. Vývojové vzorky tak mají k dispozici jen průmysloví partneři Intelu.


Miniaturní klávesnice pro HTPC, konzole a další zařízení
Logo společnosti Chill nepatří v našich zeměpisných šířkách k nejznámějším. Přesto vyrábí jedno z nejlepších dálkových ovládání, které se skvěle hodí k HTPC. Nyní se objeví vylepšená verze: malá klávesnice kombinující výhody dálkového ovládání s použitelností běžných ovládacích periferií. Navíc ji lze kromě počítače používat také v kombinaci s většinou herních konzolí, chytrých telefonů a tabletů.

Chill BT mini keyboard

Pro miniaturní klávesnici jsou rozhodující především rozměry, které se v případě tohoto produktu zastavily na hranici 15 cm na délku a 6 cm na šířku. Klávesnice se bude prodávat pod označením KB-1BT a dělá si ambice nabídnout o něco více než větší kancelářské modely. O bezdrátovém připojení zde není pochyb,  nepoužívá se však wi-fi.

Rozložení klávesnice je obdobné mezinárodním standardům a zahrnuje 71 tlačítek. Na českou variantu bohužel nemá smysl čekat, protože se s ní nepočítá. Lokalizace se tak dočkala jen čtveřice evropských zemí. K dispozici bude několik multimediálních tlačítek.

Chill BT mini keyboard

Příjemnou vlastností je, že všechny klávesy jsou podsvětlené. Rozměry jednotlivých tlačítek jsou však tak malé, že na rychlé psaní můžeme rovnou zapomenout. Klávesnice je koncipována spíše jen na ovládání dvěma prsty v čemž připomíná komunikátory.

Součástí klávesnice je touchpad. Ten není příliš velký, má rozměry 31 × 31 mm. Pracuje přitom s rozlišením 400 dpi a ovládá se naprosto stejně jako na notebooku. Funkci kolečka zde zastupuje speciální ovladač. Namísto rolování pracuje s vychýlkou až o 90°.

Chill BT mini keyboard

Pro komunikaci s okolím používá miniaturní klávesnice rozhraní bluetooth. Jeho výhodou je dobrá podpora na většině kapesních zařízení, nevýhodou pak vyšší náročnost na spotřebu energie, než v případě moderního wi-fi. Dosah je přesto zajištěn do vzdálenosti 10 metrů. Pro připojení ke stolnímu PC lze použít dodávaný USB přijímač.

O dostatek energie pro klávesnici se stará Li-pol akumulátor. Díky němu je zachována přijatelná hmotnost a současně výdrž po dobu maximálně 30 dní. Akumulátor má kapacitu 850 mAh a po uplynutí životnosti jej lze vyměnit. Plné nabití trvá okolo 4 hodin, k čemuž poslouží dodávaná kolébka.

Distributoři společnosti Chill tvrdí, že klávesnice nebude předražená. U nás se má prodávat za částky kolem 1700 korun, což lze snad ještě s přihlédnutím na kvalitní provedení a hmotnost pod 120 gramů akceptovat. Srovnatelný model od konkurence se stále hledá těžko.


Zdroje: CNN News, Chill, Dailytech, Digitimes, Gigabyte, Guru3D, HardSpell, HKEPC, Intel, The Inquirer, Xbiltlabs & ZD Net

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz