G216 perex

G216 perex

HW News: Boj o 40nm technologii začíná

  • 372
Budoucnost grafických karet: nVidia GT216 nebo AMD RV870? >> nVidia bude vyrábět další čipsety >> Levnější základní desky pro Core i7

AMD vs. nVidia - boj o 40nm začíná
Krátce poté co nVidia oficiálně přiznala, že již brzy uvede na trh nové grafické karty založené na jádrech vyráběných 55nm technologií, se dovídáme, že má být tato technologie již brzy překonána. Jak nVidia tak i AMD chtějí v příštím roce přinést na trh grafické karty vyráběné buďto 45nm nebo spíše i 40nm technologií. Z obou společností navíc začínají do internetu pronikat první informace o konkrétních připravovaných grafických jádrech.

Jádro G96a jako součást Asus GeForce 9500GT

Mezi fanoušky nVidie se v posledním týdnu nejvíce diskutuje o přepracovaných grafikách, které známe v jejich současné 65nm podobě pod názvy GeForce GTX 260 a 280. Ačkoliv nVidia slibuje zázračný nárůst výkonu, faktem zůstává, že referenční pracovní frekvence karet se nikterak zásadně změnit nemají. Dvě nové karty uvedené pod názvy GeForce GTX 270 a GTX 290 tak nepřinesou prakticky nic revolučního a pokud se jejich výroby nezhostí některý z výrobců v edici předem přetaktovaných karet, nebude se jednat o žádný zázrak. Zajímavé tak budou především pro fanoušky, kteří si tyto grafiky přetaktují po nákupu doma. Není žádným tajemstvím, že GeForce GTX 270 i 290 budou drahé.

GeForce

K nVidii má přinést opravdovou revoluci až jádro označované jako GT216. Jeho uvedení na trh je naplánováno do poloviny příštího roku, což znamená, že si na něj ještě dlouho počkáme. Zatím není známo ani jméno případné karty, na kterou by mělo být toto jádro integrováno. Z důvěryhodných zdrojů však pocházejí informace o tom, že právě tato karta plně nahradí současnou GeForce GTX 280, tedy výkonově na tom bude velmi dobře.

Přesné specifikace GT216 nVidia z taktických důvodů samozřejmě neprozrazuje a je možné, že je ještě nemá. Čip je totiž zatím ve stádiu návrhu a neexistují žádné zmínky o jeho testování. Přesto má v tomto ohledu již nVidia zajištěnu tvrdou konkurenci. Za pomoci 40nm technologie chce AMD vyrábět své vlastní jádro s kódovým názvem RV870. To se má používat také na nejrychlejších kartách příštího roku.

Radeon

Zmenšení architektury přináší spoustu pozitivních faktů mezi nimiž najdeme nejen možnosti vyššího výkonu, ale také třeba nižší spotřebu a menší odpadní teplo. Při výrobě se však dostávají obě společnosti na pokraj současných možností a jak AMD tak i nVidia se budou muset rozhodnout mezi umělým zvětšením jádra nebo ztrátou důležitých komunikačních linek paměťové sběrnice. Šířka paměťové sběrnice je jedním z faktorů, které zásadně ovlivňují skutečný výkon karet. nVidia o svém řešení zatím nepromluvila, ale u AMD mají již zřejmě jasno. Právě zde má být totiž zachována současná 256bitová sběrnice, ke které se budou připojovat rychlé paměti GDDR5.

Radeon 3870X2

Poté co se na trhu objeví 40nm grafické karty od obou společností, přijde AMD o malou konkurenční výhodu v podobě podpory DirectX 10.1. Právě tato generace grafických karet bude totiž spjata s příchodem DirectX 11 a jak si již vývojáři ujasnili, podporovaná verze pude alespoň zpočátku pouze jedna.

Zástupci nVidie si od příchodu 40nm architektury slibují především levnější výrobu vícejádrových grafických karet. Na lepší technologii se mají vyrábět ve velkém a možná se konečně začnou objevovat také více v našich počítačích. V současnosti však tyto dvoujádrové skvosty trpí horší podporou ovladačů, které jim bezesporu ubírají na možném výkonu. Jistý problém je také na straně vývojářů her a tak se nedá říci, že by měla dvoujádrová grafika ve všech hrách stejných výkon. Podle serveru Fudzilla se mezi jednotlivými herními tituly může lišit více než o třetinu.


S Core i7 bude možné ušetřit, sleva je však v nedohlednu
Pokud si budete chtít zpočátku koupit počítač vybavený procesorem Core i7, vysokým nákladům se zřejmě nevyhnete. Tyto procesory chce Intel směřovat především na zapálené hráče, kteří neváhají utrácet za hardware desetitisíce korun. Ideální představa Intelu hovoří o kombinaci procesoru Core i7 a čipsetu Intel X58. Ve skutečnosti však bude i zde možné něco ušetřit – na trhu se totiž objeví základní desky podporující Core i7, ale postavené na čipsetu Intel P55. Kdo bude chtít uspořit, ten si však bude muset počkat.

GA X58 Extreme - deska

Zatímco Intel X58 měl být čipsetem zaměřeným výhradně na fanoušky, brzy po jeho uvedení na trh se s mnohem menší propagací začne používat také skutečný čipset pro každého a to Intel P55 Express, se kterým jsme se donedávna mohli setkat pod kódovým označením. Jeho hlavní výhodou bude především cena, přesto však neztrácí oproti X58 nic z toho, co bychom si v dnešní době mohli představovat pod pojmem základ herního počítače.

Podle prvních informací pocházejících přímo ze společnosti Intel, bude právě tento čipset prvním z řady těch, které budou podporovat procesory s integrovaným grafickým jádrem a samozřejmě i ostatní procesory Core i7. Ze specifikací navíc vyplynul jednoznačný fakt, že Intel udělal na poslední chvíli ve specifikaci těchto procesorů drobnou změnu. Procesory totiž nebudou určeny do socketu LGA 1160, ale do LGA 1156. Nic zásadního se však nemění a Intel pouze odebral čtyři nepoužívané piny procesoru.

První deska připravená na procesory Core i7

Čipset Intel P55 Express se bude vyznačovat dobrou podporou SLI a CrossFire. Intel počítá s tím, že situace kolem sporů o SLI s nVidií již bude tou dobou uklidněna a tak na drtivé většině základních desek nalezneme dva sloty PCI Express 16x. Pro ostatní karty bude moci být na desce přítomno až osm konektorů PCI Express 1x. Jak to bude s podporou starších, ale stále hojně využívaných, konektorů PCI se zatím neví. Základní desky postavené na čipsetu P55 Express budou rozumné i po stránce integrovaného příslušenství. Čipset podporuje celkem 14 USB portů, 6 SATA řadičů, gigabitový ethernet. Jako součást vybavení by se měla objevit také nová verze technologie Intel Matrix Storage.

Vše má ale jeden nepřehlédnutelný problém. Určení pro procesory Core i7 s integrovaným grafickým jádrem totiž pevně určuje období, kdy se dostanou tyto základní desky na trh. Špatnou zprávou je, že Intel odsunul tyto procesory až na závěr druhé poloviny příštího roku a levné základní desky pro Core i7 tedy dříve nebudou.


nVidia se vrací k výrobě čipsetů
Závěr minulého týdne přinesl dobrou zprávu. nVidia po dlouhém rozhodování totiž zcela neopustí trh s čipsety a jako důkaz již nyní připravuje úplně novou čipovou sadu. Hned zprvu upozornili zástupci společnosti, že se nebude jednat o čipset určený základním deskám využívající procesory Intelu. Nepůjde dokonce ani o novou herní pecku a tak určitě stojí za to udělat si přehled o tom, s čím nVidia tentokrát přijde.

čipsety nVidia

Prozatím nedostal čipset žádné konečné jméno a setkávat se s ním budeme nějakou dobu pod kódovým značením MCP82, přičemž budou existovat dvě verze lišící se pouze v podpoře druhu technologie SLI. U verze S2 bude i nadále podporováno klasické SLI pro dvě grafické karty, verze S1 si pak klade za cíl přinést obstojnou podporu 3-way SLI.

Obě verze nového čipsetu mají bez větších problémů zvládat širokou škálu procesorů AMD. nVidia se zaměřila především na budoucí procesory určené do socketu AM3, vzhledem ke zpětné kompatibilitě nenastane žádný problém ani při použití procesorů AM2. Čipset pak podporuje dnes již klasickou technologii HyperTransport třetí generace.

Mainstreamová základní deska na čipsetu nvidie

MCP82 bude čipsetem s integrovaným grafickým jádrem. Na odhad možností jeho výkonu je zatím ještě brzy, ale z dostupných informací nevyplývá, že by se mělo jednat o něco zásadního. Jistá je pouze podpora DirectX 10, výstup v HDMI a podpora technologie nVidia PureVideo HD. Integrované jádro zde bude přítomno tedy spíše jako součást podpory technologie Hybrid SLI, která si klade za cíl snížit energetickou spotřebu počítače.

Mezi integrovanými komponenty již nemá nVidia co přinést nového a tak se zde standardně objeví 7kanálová HD zvuková karta, gigabitový ethernet, maximálně 12 USB konektorů a pouhých 6 SATA řadičů. nVidia tak úspěch tohoto čipsetu nejspíše spojí s novou verzí SLI, která má zkombinovat jednak klasické grafické výpočty, ale především i fyziku ve hrách. Již v prvním přehledu informací také můžeme najít zmínku o možnostech přetaktování. Jak daleké tyto možnosti budou si však zatím nikdo netroufá odhadovat.

Příchod základních desek postavených na čipsetech MCP82 S2 a S1 můžeme očekávat v na přelomu letošního a příštího roku. Cena při uvedení bude spíše průměrná. Podle nVidie mají být totiž právě tyto dva čipsety rozumným kompromisem mezi výkonem a cenou pro novou platformu AMD AM3.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Hardspell, HKEPC, Intel, nVidia, MSI, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs


Témata: Intel, Testování