Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Budoucnost nVidie jako na dlani

aktualizováno 
Podpora více grafických karet zajištěna, herní čipsety však nebudou >> AMD vytahuje ze šuplíku svůj nejsilnější procesor >> EVGA a nová základní deska v černém

3 - Way SLI - Součást HW News 18.12. 2007

Budoucnost nVidie jako na dlani
Podstatné informace týkající se dalšího vývoje základních desek vypustila na začátku tohoto týdne do internetu společnost nVidia. Na světě jsou tak konečně oficiální informace o tom, jak to bude s výrobou čipsetů s logem nVidia vypadat v příštím roce. Zástupci nVidie se navíc nezapomněli zmínit o podpoře SLI v kombinaci s čipsety Intelu, které mají být brzy uvedeny.

Spory ohledně podpory zapojení dvou a více grafických karet nVidie v kombinaci s platfrormami Intelu se vlečou již od doby, co se začalo poprvé hovořit o příchodu procesoru Core i7. Chvíli to dokonce vypadalo, že ačkoliv Intel představil herní procesor, SLI typické právě pro rychlé herní stroje s ním v jednom počítači nebude. Historie se přitom opakuje a my jsme na prahu spuštění prodeje velmi podobných procesorů - hned v září se objeví Core i5.

Byla by určitě škoda, kdyby nebylo možné úspěšně kombinovat procesory Intelu a grafické karty od nVidie. Mnoho hráčů totiž vidí právě tuto kombinaci za určitou záruku kvality a výkonu. Přestože jsou tyto dvě společnosti poslední dobou takřka na ostří nože, velký tlak dal vzniknout dohodě, ze které budou mít prospěch především hráči.

nVidia 3 way SLI

nVidia a Intel společně uzavřeli dohodu o udělování SLI certifikace základním deskám, zatím postaveným pouze na čipsetu Intel P55. Pro socket LGA 1156 je ale v plánu čipsetů poněkud více. Z Intelu již pronikly poměrně přesné informace o čipsetech H55, H57, Q57 a P57. Pro více grafických karet bude ale pravděpodobně vhodný jen poslední z nich. Z celé řady čipsetů, které budou Intel P55 následovat, bude mít pouze P57 podporu alespoň dvou slotů PCI Express. Ostatní čipsety mají mít jediný slot PCI Express, ale dostanou navíc podporu integrovaného jádra na procesor.

GeForce GTX 280 v SLI

Samozřejmostí je, že do podpory čipsetu Intel P55 se pronesou všechny dnes používané varianty SLI. Kromě klasického zapojení dvou karet bude možné použít i trojici grafik v Tri-way SLI. Ačkoliv zatím nemáme žádné informace o přípravě základní desky se čtyřmi sloty PCI Express určenými pro grafické karty, budoucí podpora Quad SLI na čipsetu Intel P55 není vyloučena. Technologie Hybrid SLI doposud bohužel potvrzena nebyla.

Odbyt svých grafických karet má nVidia zajištěn. Naproti tomu bude pro mnohé zklamáním plán pro výrobu čipsetů na příští rok. Zástupci společnosti začali tím, že se příští rok rozhodně hodlají vyhnout finanční ztrátě. Prostředky jakými toho chtějí dosáhnout jsou možná až nečekané. Vyrábět se z velké části prostě nebude.

nVidia nForce 790i

Podle informací serveru Xbitlabs nVidia neplánuje na začátek příštího roku žádný čipset, který by se mohl alespoň okrajově dotknout herních počítačů. Tou dobou se na trhu objeví takřka smrtící kombinace procesorů. Procesory Core i3, Core i5 a Core i7 budou totiž spolupracovat pouze s čipsety od Intelu a tak by mohla nVidia teoreticky zamířit jen na platformu AMD.

nVidia Ion - základní deska pico-ITX

Problémy se ale dají očekávat také jinde. nVidia nebude moci v novém roce vyrábět ani čipsety pro serverové Opterony a na obzoru se rýsuje i konec zlatých časů platformy nVidia Ion. Pro platformu nVidia Ion je životně důležitý přísun procesorů Intel Atom. Na začátku příštího roku se však objeví Atom známý jako Pineview s integrovaným grafickým jádrem a Ion tak bude postrádat smysl.

nVidia Tegra 600 konečná verze

Budoucnost čipsetů nVidie má spočívat především v malých platformách. Vývojáři se nyní hodně zaměřují na čipovou sadu Tegra, která je mnohem úspornější než Atom. Tato čipová sada se objevila teprve v několika málo netboocích, ale ukazuje se, že umí poskytnout slušný grafický potenciál. Dalo by se věřit, že nVidia brzy přinese na Tegře i podporu HD multimédií. Základním problémem však může být vlastní procesor. Součástí platformy Tegra jsou totiž procesory ARM, které si nerozumí s Windows. Bezměrný úspěch tedy nemusí být ještě zaručen.


AMD vytahuje ze šuplíku svůj nejsilnější procesor
Pokud jste fanoušky AMD a už dlouho lačníte po procesoru, který by na delší dobu stačil na jakékoliv hraní, vězte že nastává ta pravá chvíle. AMD totiž v krátké době vypustí do obchodů nový Phenom ze série Black Edition. Pokud pomineme výtvor známý jako Phenom TWKR, který si ale na pultech obchodů nikdy nekoupíme, tak se bude jednat o nejvýkonnější procesor AMD současnosti. Bude to ale na Core i7 stačit?

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Nejrychlejší volně dostupný procesor AMD ponese označení Phenom II X4 965 Black Edition. Jedná se o čtyřjádro vyráběné 45nm technologií s vysokým pracovním taktem nastaveným na 3,4GHz. Jádra vycházejí z modelu Deneb, jsou tedy stejná jako u současného Phenomu II X4 955. Procesory mají přitom i další společné znaky.

Architektura by neměla ztrácet výkon při dlouhodobém zatížení, jelikož používá tříúrovňový systém vyrovnávací paměti. V druhé úrovni tak nalezneme jako obvykle 512kB na každé jádro a společná vyrovnávací paměť má velikost 6MB. Oficiální TDP je stanoveno na 125 Wattů, ale tuto hodnotu bude snadné rychle změnit. Jakožto procesor ze série Black Edition má totiž Phenom II X4 965 odemčený násobič.

Phenom II X4

Přes všechna čísla je ale jasné, že AMD ani tentokrát nedokáže porazit všechny procesory Intelu. Pokud to ale chcete s Phenomem II X4 965 BE opravdu zkusit, nezbývá než pořídit pořádné chlazení a pustit se do taktování. Na vysokých frekvencích je rozhodně dobré pamatovat na potřebu kvalitního přísunu energie, bez kterého se tento procesor neobejde. Bez větších problémů je možné obvykle dosáhnout frekvence 3,8GHz.

45nm Phenom

Otázkou, kterou zbývá zodpovědět, je jistě prodejní cena. Ta bude vcelku příjemná a měla by se pohybovat na úrovni dnes nejlevnějších procesorů Core i7. Předběžně se hovoří o částce 6500Kč, což odpovídá například modelu Core i7 920 na 2,66GHz. Na pultech obchodů bude Phenom II X4 965 BE dostupný nejpozději na konci měsíce.


Herní základní deska od EVGA přichází v černém
V minulém díle HW News jsme Vám představili základní desku Asus Maximus III Formula založenou na čipsetu Intel P55. Tato základní deska byla určena pro procesory Core i5. Vzhledem k tomu, že se jejich vypuštění již nezadržitelně přibližuje, přichází nyní s vlastní deskou konkurenční EVGA. Jak už je u této značky zvykem, k dispozici budou široké možnosti pro přetaktování a samozřejmě nemůže chybět kvalitní zpracování i v nejmenších detailech.

Nová deska od EVGA bude patřit mezi první z těch pro procesory Core i5, které se objeví v prodeji. Stát se tak má na konci září. Na internetu je známa pod označením EVGA 132-LF-E657, ale nejspíše nejde ještě o konečné produktové jméno. Na první pohled se jedná o velmi slušně vybavený kus, který poskytuje nadstandardní možnosti pro osazení grafických karet a velmi silné napájení procesoru.

EVGA 132-LF-E657

EVGA 132-LF-E657 bude používat 12 fázový návrh napájení procesoru, přičemž v případě potřeby bude využívat ještě další dvě fáze. Procesory určené do socketu LGA 1156 mají podporovat výhradně paměti DDR3. Stejně jako ostatní výrobci se EVGA rozhodla poskytnout budoucím majitelům možnost rozšíření ve čtyřech modulech.

Některé procesory Core i5 budou mít v budoucnu integrováno integrované jádro. EVGA jej ale zatím podporovat nebude, což je dobře patrné na zadním headeru. Scházejí zde totiž jakékoliv konektory, přes které by bylo možné grafický výstup provést a podle informací z Intelu čipset P55 tuto integrovanou grafiku ani nepodporuje.

EVGA 132-LF-E657

Pro grafické karty jsou připraveny tři sloty PCI Express plné délky. EVGA již stihla desku certifikovat podporou SLI, čehož bude možné náležitě využít. Podpora SLI je zde přímá a odpadlo tedy používání čipů nForce 200. Deska má přitom hned tři verze BIOSu a problémů se není třeba obávat ani při nasazení konkurenčního CrossFire.

Použitím čipsetu P55 je dáno integrované příslušenství. EVGA vyvedla na zadní header 6 USB portů, zbývajících 8 je možné vyvést ze základní desky. Jedním z rozdílů oproti základní desce, kterou připravil Asus, bude integrovaná HD zvuková karta. Na zadním headeru můžeme vidět analogový a digitální výstup. Efekt je spíše psychologický, protože zadní header nepůsobí prázdně. Kvalita integrovaného zvukového kodeku bude jistě průměrná. K užitku pak ještě může být rozhraní e-SATA nebo dvojitá síťová karta s gigabitovou propustností.

 EVGA 132-LF-E657

EVGA myslela tentokrát zřejmě na vše. Při bližším pohledu totiž odhalíme modulární uchycení chladiče procesoru. Na desku bude možné v případě nouze nacvaknout i starší chladič původně určený pro socket LGA 775. Kvalitou zpracování se myslí především používání stabilních a prověřených součástek. Jelikož se má jednat o produkt nejvyšší třídy, nebudou zde žádné elektrolytické kondenzátory a dbáno je patřičně i na chlazení.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, EVGA, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Intel, nVidia, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: Intel


Nejčtenější

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.