Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Centrino 3 pod záštitou Core i7

aktualizováno 
Intel naznačil brzký příchod nové platformy, upřesnil detaily o procesorech Core i7 >> Bezdrátové USB nebude drahé >> AMD bude mít šestijádra až za rok, Intel už v září

Centrino 3 pod záštitou Core i7

Centrino 3 pod záštitou Core i7
Prodejci nestihli na pultech obchodů ještě ani pořádně vybalit notebooky s platformou Centrino 2 a Intel již začíná hovořit o další generaci. Zástupci Intelu se o Centrino 3 totiž zmínil v souvislosti s poskytnutím informací o nové architektuře procesorů Core i7. Bát se prý ale nemusíme, Centrino 2 na trhu vydrží nejméně do konce letošního roku. Centrino 3 se prý objeví hned v roce 2009 a hlavním rozdílem bude právě škála používaných procesorů.

Řadu Core i7 představil Intel teprve nedávno a první příležitost k demonstraci nových procesorů měl Intel teprve nyní – na veletrhu IDF. V prodeji se mají tyto procesory objevit letos v listopadu a nejedná se o nic jiného, než dlouho vyvíjenou řadu pod neoficiálním označením jako Nehalem. Poslední informace naznačují že Core i7 budou mít nejednu zvláštnost. Procesor by měl být zatím prostředníkem pro práci s grafikou (bude řídit přístup ke grafické kartě), příští generace již ponese integrované grafické jádro.

Core i7 x4

Zřejmě úplně nejdiskutovanější technologií bude Turbo Mode. Situace, kdy by se na počítače začalo opět po dvaceti letech přidávat TURBO tlačítko, se samozřejmě nekoná. Turbo Mode bude odpovědí Intelu na současné problémy s paralelním programováním. Ve své podstatě totiž přetaktuje vybraná jádra procesoru na vyšší frekvenci a tím umožní rychlejší zpracování programu, který nelze rozvětvit na více jader. Vše bude řídit v reálném čase BIOS a funkci bude možné v budoucnu deaktivovat. Nebezpečí, která číhají při přetaktování, jsou pak kompenzována nepoužíváním zbylých jader procesoru. Představené vzorky Core i7 měly navíc odemčený násobič, což je jasná cesta ke snadnému přetaktování.

Způsob práce Turbo režimu

První testy výkonu, které proběhly v rámci veletrhu IDF, se zdají být dobré. Prováděl je Intel a tak je potřeba brát objektivitu přeci jen s určitým nadhledem. Namísto klasických utilit se zástupci Intelu rozhodli předvést sílu Core i7 při renderingu. Pro srovnání byly použity čtyřjádrové procesory Core i7 9x0 (3,2GHz;1MB+8MB), Core 2 Extreme QX6850 (3,0GHz;8MB) a trochu zákeřně i čtyři roky staré Pentium 4 (3,48GHz,0,5MB+2MB). Test zahrnoval pouze renderování složité animované scény v rozlišení 720p a rozhodující byla tedy doba, kterou procesor potřeboval k dokončení práce. Podle všech předpokladů si nejhůře vedlo staré Pentium 4, které potřebovalo 6 minut a 22 sekund času. Core 2 Extreme si se scénou poradilo za 1 minutu a 46 sekund a architektura Core i7 skončila samozřejmě nejdříve a to s náskokem 40 sekund. Core i7 by tedy mělo být při současném softwarovém vybavení oproti Core 2 Extreme o 38% výkonnější.

První deska připravená na procesory Core i7

Intel odkazuje na skutečnost, že Core i7 pomáhá při práci právě Turbo Mode. Situace by tedy byla možná zajímavější, kdyby se v testu objevilo i nějaké rychlé dvoujádro. Možná by se totiž ukázalo, že mezi Core i7 a Core 2 Duo nebude zpočátku žádný rozdíl (tedy kromě finančního). V současnosti má Intel dokončenu pouze trojici čtyřjádrových procesorů Core i7, která by se měla začít prodávat v listopadu. Pracovní frekvence Core i7 se pohybují od 2,66GHz do 3,2GHz a budou určeny výhradně do stolních počítačů (TDP kolem 130W). Řada určená pro notebooky se objeví až na sklonku roku a již nyní nese neoficiální značení Clarksfield. Příchod mobilních procesorů Core i7 (Intel je může samozřejmě pojmenovat i jinak) bude znamenat konec Centrina 2. Do internetu unikly i předběžné informace o značení procesorů. Intel je však zatím nepotvrdil.

Bezdrátové USB(2.0) pro každého
Společnost NEC oznámila, že se chystá uvést ve spolupráci s několika externími výrobci poměrně levnou variantu bezdrátového USB. Pokud Vám tedy překáží všudypřítomné kabely, bude se jednat o skvělou šanci, jak se jich alespoň částečně zbavit.

Za novinkou stojí úspěšné dokončení vývoje řadiče Wireless USB, který NEC ukrývá pod nic neříkajícím označením uPD7201xx. Řadič komunikuje z pohledu počítače jako běžný USB hub, ve skutečnosti ale přenáší data prostřednictvím technologie podobné WiFi a to v pásmech od 3 do 10GHz. Teoretická maximální rychlost je vyšší než u většiny současných bezdrátových technologií. Wireless USB se totiž drží standardu USB 2.0 a tak přes něj mohou proudit data rychlostí až 480Mb/s.

Systém NEC Wireless USB

Co se týká funkční vzdálenosti, je na tom ale bezdrátové USB ještě hůře, než byla první generace Bluetooth. Podle produktových informací od společnosti NEC lze provést úspěšné propojení dvou zařízení prostřednictvím bezdrátového USB na vzdálenost maximálně tří metrů. Právě při této vzdálenosti totiž dochází k definitivní ztrátě synchronizace přenosu. Citelné snížení rychlosti může být ale zřetelné i pokud  budou zařízení mnohem blíže.

Do budoucna to s bezdrátovým Wireless USB nevypadá vůbec dobře. Standard USB 2.0 se má v počítačích objevovat ještě téměř dva roky. Letos v prosinci jej ale pravděpodobně začne nahrazovat standard novější a to USB 3.0. Zatímco dnešní technologie bezdrátových přenosů drží na malé vzdálenosti s rychlostí USB 2.0 krok, v případě USB 3.0 je to již nepravděpodobné. Nové USB bude totiž desetinásobně rychlejší a vyžadovalo by vysílání dat v mnohem větším kmitočtovém rozsahu.

Čipy pro práci s NEC Wireless

Dobrou zprávou je, že bezdrátové Wireless USB od společnosti NEC nemá být drahé. Za řadič v podobě karty do PCI či PCI Express 1x bychom nemuseli zaplatit více než 300Kč (cena technologie pro distributory jbude jen 10USD). K řadiči však náleží ještě minimálně jeden USB switch, jehož cenu NEC přesně nevyčíslil. Nezodpovězené zůstávají zatím i otázky, které se týkají možného rušení WiFi na 5GHz, které je často používáno k připojení na internet.

AMD bude mít šestijádra až za rok, Intel už v září
Navzdory šílenějším plánům Intelu, které se týkají blízké budoucnosti osobních počítačů, první šestijádra budou mířit úplně jinam. Nebudou se totiž řadit k současné architektuře Core, ale k plnokrevným serverovým Xeonům. Objevit by se v prodeji měla už v polovině září. Zatímco o efektivním využití šestijader v domácnostech by se dalo polemizovat, zde je šestijádro opravdu logickým krokem, který povede ke zvýšení výkonu. Podle Intelu se výkon zvýší oproti posledním Xeonům o třetinu.

Zatím se ví o třech základních modelech nového šestijádrového Xeonu(označení bude skutečně Six-Core). Intel zde používá jádra známá jako Dunnington, která jsou vyráběna 45nm architekturou. O budoucím přechodu na 32nm Intel prý zatím u Xeonů vůbec neuvažuje. Přesto budou mít tyto procesory při používání správných programů vysoký výkon a zdá se, že na řadu přijde i nízká spotřeba.

Efektivní Xeony (Nehalem)

Zřejmě nejprestižnějším modelem bude Xeon L7455, který přes vyšší počet jader nabídne spotřebu pouhých 50Wattů TDP. Energetická nenáročnost je dána sníženým napájení a také faktem, že šest jader poběží na frekvenci jen o málo vyšší než 2GHz (předpokládá se 2133MHz). Xeony budou mít i nadále tři úrovně vyrovnávací paměti. Úsporný model L7455 pak bude mít na každé jádro 1MB L2 a celkem 12MB paměti L3. Nasazení do serverů bude odpovídat i cena, která je předběžně stanovena na 2700USD (cca 40tis. Kč).

Právě levné nebudou ani další dva modely, které chce Intel taktovat na vyšší frekvence. Mělo by se jednat o Xeony E7450 a X7460, které poběží příslušně na frekvencích 2,4GHz a 2,66GHz. Zpočátku by měl být nejprodávanějším šestijádrem právě níže taktovaný Xeon E7450. Předpokládá se totiž, že bude oproti zbylým dvěma modelům o 400USD levnější. Procesor bude mít o 4MB menší vyrovnávací paměť třetí úrovně a především téměř dvojnásobnou spotřebu oproti energeticky úspornému modelu. U verze taktované na 2,66GHz se spotřeba může vyšplhat na 130Wattů.

Víceprocesorový systém architektury Core i7

Pro co možná nejvyšší výkon chce Intel osazovat procesory do až osmisocketových systémů. Dohromady se tak v jednom výpočetním systému může objevit 48 procesorových jader. Už z naznačených cen je jasné, že investice do šestijader bude jen pro větší společnosti a na šestijádra, která by si mohl pořídit každý si ještě dlouho počkáme. Úplně jinou cestou jde poté vývoj u konkurenční AMD. Zde jsou sice přípravy na šestijádro v plném proudu, výsledný procesor je však stále v nedohlednu. Podle informací, které AMD před časem poskytla, by se obdoba šestijádrových Xeonů měla objevit u AMD až druhé polovině příštího roku.Zdroje: AMD, Dailytech, Fudzilla, HardSPell, HKEPC, Intel, NECel, Xbitlabs, The Inquirer & ZD Net
Autor:
Nejčtenější

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.