Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Chystá se Radeon HD 5830 a 5550

aktualizováno 
AMD nabídne minimální cenu i slušný výkon >> Herní grafika s DX11 od nVidie snad v březnu >> Kvalitní zvuková karta především pro hudební nadšence

Radeon vs. GeForce

Chystá se Radeon HD 5830 a 5550
Na začátku tohoto týdne jsme Vám představili Radeon HD 5670 jakožto jednu z nejlevnějších grafických karet, která podporuje DirectX 11. AMD se však rozhodla světu ukázat, že karta s DirectX 11 nemusí rozhodně stát tisíce a tak připravila ještě jeden výrazně levnější model. Ten ponese s největší pravděpodobností označení Radeon HD 5550, ovšem ve výkonu bude značně pokulhávat.

Koncepce Radeon HD 5550

Nová karta bude mít všechny znaky cenově nejnižší kategorie. Použito je jen minimalistické PCB, nekoná se robustní chladič a karta má jen malinký ventilátor. To vše odpovídá výkonu, kterého bude možné s Radeonem HD 5550 dosáhnout. Samotné odhady AMD nyní hovoří zhruba jen o 120 gigaflopech.

Ačkoliv je karta ještě ve vývoji, hardwarové specifikace nejsou zcela tabu. Základem je jako u všech DX11 kompatibilních karet 40nm jádro. To má mít pouze 80 shader procesorů a s hrami si tedy příliš rozumět nebude. Šetří se také na paměťové sběrnici, která je tak úzká, jak je jen možné. Má totiž 64 bitů.

Koncepce Radeon HD 5550

Radeon HD 5550 bude podporovat dva typy pamětí, kde se vedle GDDR3 objeví také GDDR5. Jejich nasazení už ale výkon karty zachránit nemůže, ačkoliv rozdíl v ceně bude jen malý. Z vývoje AMD zatím nemáme informace o zamýšlené velikosti paměti, pravděpodobný je 1GB.

Na místě je tedy položit si otázku, jakou cenu může AMD za takto pomalou kartu žádat? Jasné odpovědi se zatím bohužel nedočkáme, přestože je ze specifikací jasné, že karta bude velmi levná. Nahradit by měla současný Radeon HD 4550, který se prodává pod hranicí 1000Kč. Jak současná, tak budoucí tzv. entry-level karta, je na hry nevhodná a bude lepší se jim v případě použití v herním počítači vyhnout.

Řada Radeon HD 5xxx

Naštěstí zástupci AMD ohlásili také příchod další grafické karty, která bude vhodná na hry. Už 5. února by měl být totiž oficiálně představen Radeon HD 5830. Přestože jeho označení neodpovídá kategorii nejsilnějších karet, bude nejspíše poskytovat totéž, co současný Radeon HD 4890. Přislíbena je přitom nižší cena, která by měla začínat v přepočtu na 4500Kč.

V souvislosti s uvedením Radeonu HD 5830 je AMD velmi opatrná na vypouštění jakýchkoliv detailních informací. Konečné specifikace karty jsou zatím jen spekulativní a tak se lze domnívat o tom, co na nás AMD chystá, jen vzdáleně. V současnosti je potvrzeno jen používání paměti GDDR5 nasazené na 256bitové sběrnici.


Herní grafika s DX11 od nVidie snad v březnu
Na vlastní grafické kartě pro DirectX 11 pracuje soustavně také nVidia. Z té uniklo na začátku týdne prohlášení, že karta s jádrem GF100 založená na architektuře Fermi nebude mít zpoždění. Varianta pro hráče ale opožděna nejspíše nebude a mohli bychom se jí dočkat koncem března. Její výkon je přitom stále nejasný.

nVidia GF 100 header

Jediné na čem se asi všichni shodneme, je skutečnost, že GF100 bude něco zcela nového. nVidia se rozhodla pořádně změnit architekturu a práci grafiky přiblížila do značné míry zpracování dat na vícejádrovém procesoru. Změnily se především shadery, které mají dvouúrovňovou vyrovnávací paměť.

Jako vždy, je nová grafika nVidie z velké části o marketingu. K dispozici tak máme mnoho slajdů, které zobrazují architekturu karty, její jádro nebo výsledky renderování. Žádné informace o počtu shader procesorů nebo možných taktovacích frekvencích v nich však nenajdeme. Na prezentacích navíc nVidia vždy ukázala grafiku, ale cizí osoby k ní pustila jen ve vypnutém stavu.

nVidia GF 100

Naštěstí i zde začíná být jasno. Definitivně bylo potvrzeno, že GF100 bude mít 512 CUDA procesorů. O frekvenci jádra nebo shaderů však nepadla ani zmínka. Poměrně jasno je i v oblasti pamětí, zde je potvrzena 384bitová paměťová sběrnice v kombinaci s pamětmi GDDR5.

nVidia GF 100

Zarážející je, že nVidia se stále staví velmi chladně k podpoře DirectX 11. Tiše s tím, že tuto verzi karta bude podporovat, souhlasí, nicméně bouřlivě tuto skutečnost neprezentuje. Nezbývá tedy než doufat, že i přes problémy ve vývoji se podaří kartu brzy dokončit a na trhu bude obnoven zdravý konkurenční boj mezi AMD a nVidií.


Kvalitní zvuková karta především pro hudební nadšence
Velmi netradiční řešení, které může nahradit běžnou zvukovou kartu, začala nabízet společnost Auzentech. Ta se rozhodla čerpat to nejlepší z řady zvukových karet X-Fi, ovšem přidala i špetku vlastní originality. Výsledkem je zvuková karta s vestavěným zesilovačem, který si navíc může majitel karty modifikovat dle vlastní libosti.

Karta dostala označení X-Fi Bravura a sluší se poznamenat, že je určena především hudebním fanatikům a majitelům počítačů HTPC. Tomu odpovídá i její cena, která není rozhodně nízká. Podle tvrzení společnosti Auzentech je tato karta jako první na světě navržena pro hudbu, HTPC a hraní her zároveň.

X-Fi Bravura

Hardwarové specifikace hovoří jasně. Základem karty je procesor vyrobený společností Creative, který je připojen přímo na sběrnici PCI Express. Kartě přirozeně stačí slot délky 1x a v tomto ohledu se od zvukovek X-Fi nijak neliší. Díky tomuto čipu může nabídnout technologie CMSS 3D, Crystalizer, DTS a především oblíbené urychlování EAX ve verzi 4.0 s podporou pod Windows Vista označovanou jako Alchemy.

Kombinace těchto technologií se stará o rozložení zvuku do prostoru a také dokáže odlehčit při práci procesoru. Je to ale ta tolik požadovaná kvalita? Nejspíše ne. Zkušenosti s produkováním audia totiž ukazují, že kromě prvotního vygenerování zvuku záleží hodně také na jeho dalším zpracování. To je přímo ovlivněno kvalitou součástek použitých na kartě a dokonce i jejich umístěním.

Osazení X-Fi Bravura

Je nepřehlédnutelné, že osazení karty X-Fi Bravura vypadá, jako by jej provedli ještě v minulém století. Na kartě totiž nalezneme analogové obvody, které vyžadují specifické umístění. Tyto součástky se podílení na výstupním zvuku tak významně, že je v Auzentech neintegrovali, ale pouze osadili do patice. Pokud nebude výsledný zvuk majiteli vyhovovat, může si najít obvody s lepšími parametry a bez problémů je zaměnit.

Je jasné, že tuto možnost asi každý nevyužije. V základu tak lze z karty ve velmi slušné kvalitě dostat na dvou výstupech 120 a 114dB. Maximální frekvenční rozsah karty je od 10Hz do 94kHz, což je daleko za hranicí sluchových možností člověka. Konektory jsou řešeny běžným způsobem, kde nalezneme převážně 3,5mm jack doplněné optickým výstupem.

X-Fi Bravura

Odradit od nákupu nás může především cena. Ta je oficiálně stanovena na 129USD. V přepočtu se jedná o částku kolem 2500Kč, ale u nás zatím žádný obchod nenabízí kartu pod 3000Kč. Drtivá většina uživatelů je dnes navíc spokojena se zvukovým kodekem, který je prakticky zdarma integrován na základní desku.


Zdroje: AMD, Auzentech, Dailytech, HardSpell, nVidia, RegHardware, TG Daily, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:


Témata: Windows Vista

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz