Core i5

Core i5

HW News: Core i5 dokončeno, na prodej však není

  • 16
Platformu Core i5 uvidíme v akci již brzy. Prodávat se však bude až na podzim >> Taktování pamětí i v notebooku >> Reálný pohled do roku 2011 s AMD

Core i5 dokončeno, na prodej však není
Poprvé jsme hotové základní desky postavené na čipsetu Intel P55 měli možnost vidět na CeBitu. Vystavovala je zde totiž celá řada výrobců a tak to mnozí brali jako předzvěst jejich rychlého nástupu na trh. Bohužel se ukázalo, že zdaleka ne všechny základní desky byly funkčními prototypy a někteří výrobci nám jen předložili vizi, jak by jejich deska mohla vypadat, zatímco se jednalo o osázený vzorek desky, který ani fungovat neměl. Jasno v tom, zda je již vše pro příchod levnější varianty procesorů Core i7 připraveno, má dát blížící se veletrh Computex.

Intel chce na Computexu představit funkční vzorky základních desek s čipsetem Intel P55 a objevit by se na nich již měly i funkční (nejspíše sériově vyráběné) procesory Core i5. Znamená to tedy, že nová platforma je na dosah?

Základní deska připravená pro Core i5

Skutečnost je taková, že ačkoliv práce na vývoji čipsetu P55 a stejně tak prvních modelech procesorů Core i5 jsou již dokončeny, do obchodů nepůjdou dříve než v září. Samotný Intel se nyní k vývoji Core i5 v oficiálních rovinách příliš nevyjadřuje a tak jsou hlavním zdrojem informací pracovníci, kteří pracují v jeho laboratořích nebo marketingu.

Zřejmě nejpodstatnější informací, kterou Intel sám o nových procesorech a čipsetu zveřejnil, je skutečnost, ze tato kombinace má byt citelně levnější než pořízení současného Core i7 a čipsetu X58. Zatímco řada procesorů core i7 je a vždy bude highend, Intel vidí příležitost pro Core i5 především v počítačích s průměrným výkonem. Nebude se tedy jednat o předimenzované herní počítače, ale na hry by mel výkon stale postačit, o čemž hovoří i první specifikace. Nová čtyřjádra s cenou pod 200USD mohou být zajímavou cestou, jak relativně levně dostat do počítače podporu pamětí DDR3 a v budoucnu snad také grafiku integrovanou na procesoru.

Plány opravdu levného procesoru Core i5

Podle testů, o jejichž hodnověrnosti lze samozřejmě stále pochybovat, má Intel první model Core i5 již připraven. Na internetu se totiž objevila řada informací z průmyslového prostředí, které popisují testovaní Core i5 taktovaného na 2,13GHz. Procesor nemá zatím své kódové jméno a tak je identifikován jako Lynnfield, přičemž jeho jádra jsou odvozena z platformy Nehalem.

Core i5 výrobní test

I u levnějšího bratříčka Core i7 bude zachováno používání tříurovňové vyrovnávací paměti, která se značně podílí na výsledném výkonu procesoru. Na každé jádro pak připadá 256kB vyrovnávací paměti, přičemž u testovaných verzí Core i5 měla společná vyrovnávací paměť ve třetí úrovni vždy 8MB. Známým kompromisem, který má značit nižší cenu oproti Core i7, je zde používání dvoukanálového integrovaného řadiče paměti namísto současného tříkanálového.

Rysy čipsetu P55 jsou naproti tomu již veřejné a vlastně odpovídají tomu, na co jsme zvyklí na současných základních deskách. O podporu pamětí se zcela stará procesor a tak je P55 jen doplňkem, který má na starosti komunikaci s dalšími zařízeními. Na základních deskách se souběžně objeví nový socket LGA 1156, což zcela znemožní pozdější upgrade na Core i7.

Deska pro Core i5

Čipset podporuje sběrnici PCI Express ve verzi 2.0 a bude schopen poskytnout slušný základ pro zapojení grafických karet do SLI nebo CrossFire. Mezi integrovaným příslušenstvím pak nalezneme běžně šest SATA řadičů, podporu RAID zapojení disků 0,1,5 a 10, USB portů bude maximálně 14, přičemž součástí čipsetu je ještě gigabitový ethernet a HD zvukový kodek. Ostatní je pak v rukou výrobců základních desek.

Vyjma plnohodnotného čipsetu Intel P55 se počítá také s prodejem levnějších variant, které by mohly být dostupné opravdu pro každého. Krátce po P55 se tak mají objevit i čipsety P53 a P51, které nebudou nic jiného, než upravené P55 s obdobnou podporou procesorů, ale slabšími integrovanými periferiemi.

V otázce, kdy přesně se levnější varianty čipsetu P55 objeví, zatím bohužel není vůbec jasno a lze se tak spokojit s dnes již zastaralým tvrzením zástupců Intelu, kteří tvrdili, že se tak stane v druhé polovině letošního roku. Podle výrobců by se mohly prodávat nejlevnější základní desky s čipsetem P55 za cenu okolo 70USD. V konečném důsledku tak bude stát základ počítače (tedy procesor + základní deska) okolo 6500Kč.


Reálný pohled do roku 2011 s AMD
Zajímavý přehled připravovaných platforem vypustila v úplném závěru minulého týdne AMD. Vcelku troufale totiž zveřejnila informace o připravovaných novinkách určených pro notebooky. Plán hovoří o detailech, které se týkají současnosti, ale dokonce i roku 2011. Ten kdo by čekal nadnesené konfigurace si na své ale zřejmě nepřijde. Plány totiž vypadají vzhledem k současným možnostem AMD vcelku reálně.

Plány AMD

V zásadě lze říci, že AMD přinese každý rok mezi notebooky jednu novou platformu. Ta bude kompletně pod hlavičkou AMD, potažmo grafické divize ATI. Na každý rok je připravena nová řada notebookových procesorů, čipsetů a dokonce i dedikovaných grafických karet. Letošní tok tak má patřit platformě s kódovým označením Tigris, příští rok se objeví Danube a konečně v roce 2011 se má objevit malá revoluce v podobě platformy označované jako Sabine.

Nejbližší budoucnost bude patřit platformě Tigris, se kterou se současně objeví procesory Caspian. Mělo by se jednat výhradně o jedno a dvoujádrové procesory s integrovaným řadičem pro paměti DDR2. Obdoba intelovské platformy Centrino 2 se tedy nekoná. Tyto procesory mají postupně nahradit současnou řadu Puma. Vyráběny budou na 45nm technologii a předčí současné modely především ve spotřebě.

AMD M98 alias Mobility Radeon HD4850

Notebooky vycházející z platformy Tigris budou používat jako základ čipset RS880M, který obsahuje relativně rychlé grafické jádro s podporou Hybrid CrossFire. O převratných změnách však mezi čipsety již delší dobu hovořit nelze a ani RS880M není výjimkou. AMD s jeho modifikací dokonce počítá i pro nasazení s další platformou v příštím roce. Přínos platformy Danube, která se objeví v roce 2010, tak bude především v používání až čtyřjádrových procesorů s podporou pamětí DDR3.

Jak u Danube tak Tigris jsou používány 45nm procesory. Velkou změnou v tomto ohledu bude platforma Sabine. Zde již se přímo počítá s využíváním 32nm technologie a objevit se v noteboocích mají také integrovaná grafická jádra přímo na procesor. Samozřejmostí má být podpora pamětí DDR3. Zajímavá je myšlenka, že čipset ve své podstatě zanikne. Zůstat by měl jediný čip svou koncepcí podobný southbridge. Ten bude mít interní zdroj frekvence a buďto od něj bude odvozena frekvence procesoru, nebo bude "čipset" na procesoru nezávislý.

AMD HD3870

AMD zatím nemá očividně jasno v oblasti grafických karet. Je takřka jisté, že v roce 2011 již budou i levnější grafické karty podporovat hardwarové urychlování s DirectX 11. V dispozicích grafických karet stejně tak jako v zachování podpory technologie Hybrid CrossFire přesto nedokáže dát AMD nyní odpověď s takto dlouhodobým výhledem.


Taktování pamětí i v notebooku
Pokud máte nový notebook, nestačí jeho výkon a vadí Vám, že procesor v něm lze jen stěží taktovat, můžete zkusit něco nového. OCZ totiž začíná prodávat nováé paměťové moduly do notebooků, které jsou určeny k přetaktování.

V katalogu OCZ, který zahrnuje produkty připravené k vypuštění na trh, můžeme nyní najít 4GB paměťové kity PC3-8500(2x2GB). Na tom by nebylo nic tak zvláštního, pokud by však nenesly certifikaci Intel XMP. Obsahují totiž jen moduly, které prošly přísnými testy stability a je u nich zaručeno, že i při rozumném přetaktování budou pracovat správně.

DDR3 1066MHz OCZ Sodimm XFM

Je jasné, že tyto moduly využije pouze ten, kdo vlastní notebook založený na platformě Centrino 2, která DDR3 i svévolné nastavení frekvence podporuje. Základní pracovní frekvence modulů je přitom 1066MHz, OCZ však neuvádí doporučené hodnoty taktování a naproti tomu spíše úsměvně přidává doživotní záruku. Ta se na vlastní přetaktování samozřejmě nevztahuje.

Důležité je také časování pamětí, které nebývá v případě DDR3 právě nejlepší. U těchto konkrétních modulů to ale neplatí a časování je na příjemných hodnotách – 6-6-6-16. Spotřeba je na 1066MHz naprosto běžná a paměť pracuje s napětím 1,6Voltu. V cenících obchodů bychom měli tento paměťový kit objevit velmi brzy pod jako obvykle pod nezapamatovatelným označením 4GB Kit PN - OCZ3M1066XM4GK. Prodejní cena bude odpovídat extrémnosti tohoto herního řešení a tak s jistotou přesáhne 4000Kč.


Zdroje: AMD, Chiphell, Dailytech, Fudzilla, HKEPC, HardSpell, Intel, OCZ, TG Daily, The Inquirer & Xbitlabs