Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Core i5 – moderní procesor i pro šetřílky

aktualizováno 
Jaké budou levnější procesory Intelu a vyplatí se na ně vůbec čekat? >> nVidia připravuje další dvoujádrovou grafiku >> Rychlejší Radeony pro příští rok

Core i5 – moderní procesor i pro šetřílky
Pokud se vám zalíbila poslední řada procesorů Intel Core i7, ale nemůžete si dovolit investovat do této platformy desetitisíce, chystá i pro Vás Intel nabídku. V přípravě jsou totiž levnější čtyřjádra dnes označovaná zkratkou Core i5. Co na nich vlastně ale bude levnější a vyplatí se na ně vůbec čekat? Jednoznačnou odpověď od Intelu zatím nedostaneme, již zveřejněné informace však leccos naznačují.

Procesory Core i5 budou nativní dvou a čtyřjádra, z počátku postavená na jádrech Lynnfield, jejichž výroba poběží na 45nm. Pokročilá technologie výroby ale nemusí nutně znamenat další zvyšování frekvencí a dokonce ani zázračně nízkou spotřebu energie. Vývojáři Intelu se totiž nechali slyšet, že frekvence budou nižší než u současných procesorů Core i7 a TDP má začínat na 95Wattech. Testovací prototyp zapůjčený čínské redakci časopisu ChipHell odhalil taktovací frekvenci 2,33GHz. Právě ta by se tak mohla objevit u prvních procesorů Core i5.

Hlavním problémem bude pro zájemce především používání úplně nového socketu. Ten je nekompatibilní se všemi doposud vyrobenými procesory a to jak podporou ze strany základních desek, tak i počtem vývodů. Nová patice nese v nyní označení LGA1160 a bez ohledu na další možná přejmenování na ni nejsou výrobci základních desek dosud připraveni. Rozdíl mezi Core i7 a Core i5 by z technologického hlediska ale neměl být velký.

Rozdíl v ceně bude odrážet především používaný paměťový řadič, který je součástí procesoru. Zatímco plnohodnotné procesory Core i7 používají tříkanálový řadič pamětí, architektura Core i5 bude o jeden kanál chudší. Podporovány budou samozřejmě výhradně moduly DDR3. Investice do dražších pamětí v kombinaci se slabším paměťovým řadičem se ale nemusí zdát každému právě nejvhodnější.

Při podrobném srovnání řad procesorů Core i7 a Core i5 nenalezneme kromě řadiče pamětí žádné zcela zásadní rozdíly. Obě řady umí používat technologii HyperThreading (práce s virtuálními jádry) a ke slušnému výkonu jim bude pomáhat také tříúrovňová vyrovnávací paměť. Úrovně L2 budou i nadále charakteristické 256kB na každé jádro, rozdíl bude v L3 společné pro všechna jádra. Core i7 jsou totiž vybavovány 8MB L3, u Core i5 se bude vyrovnávací paměť blížit této velikosti jen ve výjimečných případech.

První deska připravená na procesory Core i7

Čekání na levnější variantu Core i7 bude dlouhé. Intel chtěl původně vypustit tuto řadu v druhé polovině roku 2009 a přestože se s výrobou procesorů posouvá kupředu takřka mílovými kroky, nemusíme se procesorů dočkat o mnoho dříve. Nejoptimističtější odhady hovoří o vypuštění v dubnu a cenách těsně pod 5000Kč. Současný vývoj cen u procesorů Core i7 však naznačuje, že v době uvedení by mohly stát Core i7 i Core i5 přibližně stejně. Možnosti nejlepších procesorů Core i5 budou končit tam, kde začínají možnosti nejslabších kusů z řady Core i7.

Nová grafická karta nVidie zaútočí na vedoucí pozici
nVidia tento týden poprvé ukázala světu fotografie připravované grafické karty GeForce GTX295. Nejedná se však v žádném případě o nečekanou ba ani revoluční novinku. Nová karta totiž nezapře velmi silnou návaznost na v současnosti oblíbené modely z řad GeForce. Přesto může přinést velmi vysoký výkon, který se bude vymykat současným představám. Na odpověď konkurenční AMD s řadami Radeon si navíc počkáme o něco déle, než jsme zvyklí.

Karty ze série GeForce GTX295 budou ve své podstatě hned dvojnásobný highend a předem se dá říci, že nebudou levné. Na této grafické kartě se má nacházet nový 55nm čip, který obsahuje dvě jádra známá pod kódovým označením GT200. Tato jádra jsou hojně používána již nyní na kartách řady GeForce GTX 280 a jejich kvality a neduhy jsou tak dobře známé.

Jádro GeForce GTX 280

Používáním známých grafických jader dává nVidia jasnou a důvěryhodnou informaci a budoucím výkonu karty, zároveň tím ale ukazuje, že dramatické změny se odkládají. Od dvojice GT200 můžeme zcela jistě očekávat integraci 480 stream procesorů, rychlé pracovní frekvence ale stále i starší typ grafických pamětí. Škrty ve vývoji totiž znemožní nVidii začít používat paměti typu GDDR5, protože jejich jádro je i nadále nepodporuje.

Připravovaná GeForce GTX295

GeForce GTX295 se zařadí z pohledu velikosti osazené paměti k nejvybavenějším kartám doposud vůbec. Karta bude používat dvě 448bitové paměťové sběrnice, které by měly zprostředkovávat velmi účinnou komunikaci mezi grafickým čipem a moduly GDDR3. Celková velikost integrované paměti se vyšplhá k závratným výšinám a dosáhne na 1792MB.

Zesílené napájení GeForce GTX295

Dvě grafická jádra doplněná o ohromné množství paměti mají zajistit ten nejvyšší výkon. Podobné pokusy však nejsou ničím výjimečným a již nyní je na trhu velké množství dvoujádrových grafických karet. Přáním nVidie je především dostihnout výkonem obávaný Radeon HD4870x2, který je dnes herní grafikou s nejlepším užitečným výkonem vůbec. Ze specifikací je ale patrné, že GeForce GTX295 prvního místa nejspíše nedosáhne.

Podle oficiálního stanoviska nVidie nemá být GeForce GTX295 přímo dvoujádrovou verzí současných karet GeForce GTX260 a GTX280. Očekávat můžeme prý citelný rozdíl v taktovacích frekvencích, které chtějí zástupci nVidie zveřejnit na veletrhu CES2009. Toto navýšení frekvencí však nemůže být nikterak dramatické, protože nVidia předem ohlásila maximální spotřebu karty, která bude 289Wattů. Živého předvedení GeForce GTX295 bychom se měli dočkat 8. ledna příštího roku. Hned poté poputuje karta na pulty obchodů. AMD v přímé reakci na GeForce GTX295 pouze oznámila, že v lednu žádnou odvetu v podobě nové grafické karty vypouštět nebude.

AMD se vydává cestou mírného pokroku
Zatímco nVidia připravuje grafiku s co možná nejvyšším výkonem, AMD se nyní soustředí na běžné uživatele. V první polovině příštího roku by tak mezi hráče ráda rozšířila dvojici nových grafických karet, které mají být rozumným kompromisem mezi perfektním výkonem na hry a finanční náročností.

Na první pohled budou obě nové řady grafických karet od sebe téměř k nerozeznání. Objeví se ve variantách jen mírně odlišených cenou a budou vybaveny odlišnými verzemi grafického jádra AMD ze stejné generace (dnes označováno jako R775XT nebo PRO ). Karty se budou odlišovat především taktovacími frekvencemi, které způsobí, že rozdíl jejich výkonu ve hrách bude velmi patrný. Výkonnější model XT by měl částečně nahradit současný Radeon HD4870, verze PRO pak Radeon HD4850. Úplné nahrazení však zatím není reálné, protože především u levnějšího modelu budou výkon srážet slabší paměti.

HD 4870

Grafická jádra R775XT a PRO, která budou nové grafiky pod logem AMD obsahovat, jsou obě vyráběna 55nm procesem. Jejich takt se bude podle volby výrobců pohybovat okolo 730MHz a 900MHz. Velkým plusem obou grafických karet jsou stream procesory, kterých se AMD rozhodla použít opět omnoho více než nVidia. Na obou kartách jich bude 840 a poběží na stejné frekvenci jako příslušné grafické jádro.

S pamětí se to nebude u AMD v novém roce nikterak přehánět. Karty budou sice spadat do nejvyšší třídy, AMD se ale rozhodla zohlednit také přijatelnou cenu. Na grafikách se tak používá 256bitová paměťová sběrnice, která se objeví vždy v doprovodu 512MB paměti. Podle prvotních informací to vypadá, že na paměťových modulech hodlá AMD ušetřit. Použitá grafická jádra budou podporovat paměti GDDR5, ale na levnějších kartách se setkáme ve značné míře s moduly GDDR3 a GDDR4. Taktování pamětí přesto nebude špatné a efektivní frekvence jsou předběžně stanoveny na 2800MHz(GDDR3) a v případě dražších modelů až na 4000MHz(GDDR5).

R770 a GDDR5

Nezodpovězené zatím zůstávají otázky ohledně skutečných názvů těchto grafických karet a také o jejich alespoň přibližné ceně.  První odhady se ceny zatím netýkají, ale hovoří o zařazení do skupiny grafických karet označovaných jako Radeon 49xx. AMD tuto informaci zatím nevyvrátila, ale ani nepotvrdila, nicméně série 5xxx by již měla podporovat DirectX 11. Grafická jádra R775 jsou však určena jen pro současnou verzi DirectX10.1. Jasno tak bude teprve po oficiálním uvedení, které je plánováno také na veletrh – tentokrát na CeBit, který se koná v únoru.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Hardspell, HKEPC, Exprewiev, Intel, The Inquirer & VR-Zone
Autor:


Témata: CeBIT, Intel, virtuální

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz