Zotac ZT-Z68-U1DU3

Zotac ZT-Z68-U1DU3

HW News: Deska pro absolutní nadšence a připravovaná herní platforma Intelu

  • 0
Deska navržená pro přetaktování nabízí 24 napájecích větví pro procesor. PCI Express 3, odpověď na velké množství napájecích kabelů. Nová herní platforma Intelu v omezené míře ještě letos.

Základní deska Zotac pro absolutní nadšence
Na samém konci minulého týdne na internet pronikly velmi konkrétní informace o dalším ze řady zajímavých projektů společnosti Zotac. Jde o základní desku, která se ale tentokrát vymyká typické koncepci této společnosti. Tentokrát nepůjde o žádný minimalismus. Připravovaná deska se totiž zařadí k nejlépe vybaveným modelům vhodným pro procesory Intel.

Zotac ZT-Z68-U1DU3

Nová deska nese označení ZT-Z68-U1DU3 a už na první pohled je jasné, že má plnohodnotný formát ATX. I tak je na desce poměrně těsno, protože Zotac si dělá ambice na poskytnutí co možná nejlepšího základu pro přetaktování a podporu více grafických karet. Deska je vhodná pro všechny procesory pasující do socketu LGA 1155, nejlépe ty, které vycházejí z architektury SandyBridge.

Jak se už stalo zvykem, základem desky je čipset Z68, který je zde doplněn o můstek nVidia BR-03. Díky této kombinaci je možné využít naplno sběrnici PCI Express. Ta se zde vyskytuje sice pouze ve verzi 2.0, poradí si však až se čtyřmi grafickými kartami. Díky můstku od nVidie jsou podporovány až čtyři grafické karty řady GeForce. Podpora různých verzí CrossFire je pak zakotvena v EFI Biosu.

Zotac ZT-Z68-U1DU3

Pro grafické karty jsou připraveny čtyři sloty PCI Express plné délky. Sběrnici pak lze konfigurovat do režimů x16/x0/x16/x0, x16/x0/x8/x8 nebo v extrémním případě jako x8/x8/x8/x8. Právě zde se ale ukazuje, že standardní formát ATX přestává stačit. S osazením všech čtyř grafických karet bude velký problém, jelikož prostřední dva sloty spolu přímo sousedí. V případě výkonnějších karet je pak jedinou nadějí vodní chlazení.

Pro zbývající karty jsou po jednom připraveny sloty PCI a PCIe x1. Jejich použití by v běžném počítači nemělo být nutné, jelikož vše podstatné je již integrováno. HD zvuková karta, jeden gigabitový ethernet, podpora rychlých USB a SATA, to vše dnes nikoho nepřekvapí. Tato podpora je pro desky s čipsetem Z68 společná, a tak mile potěší spíše osazení bezdrátové síťovky s technologií wi-fi b,g a n. Podporována je samozřejmě také integrovaná grafika na procesor.

Zotac ZT-Z68-U1DU3

Zotac ZT-Z68-U1DU3 bude základní deskou, která padne do oka především nadšencům a zájemcům o přetaktování. Zkušenému oku totiž neujde robustní napájecí systém, který dodá desce potřebnou stabilitu. Pro procesor je připraveno 24 oddělených napájecích větví. Dvě vlastní napájecí větve pak mají operační paměti.

Celá deska je navržena velmi pečlivě do posledního detailu. Zotac garantuje stabilní komunikaci po paměťové sběrnici až do frekvence 2133 MHz. Rozumné přetaktování by nemělo desce nijak výrazně uškodit ani snížit její životnost. Součástky sice nepochází přímo ze sérií Military Class, jsou však technologicky na výši. Poradit si mají i s vyšší teplotou ve skříni počítače.

Zotac ZT-Z68-U1DU3

Lákavá pozlátka bez výraznějšího praktického využití na této desce nenajdeme. Nabízí se tak alespoň slot pro SSD disk s možností využití v rámci technologie Intel Smart Response. Mimo skříň najde využití malá diagnostická segmentovka a dvojice mikrotlačítek, jež zajistí spuštění a restart. Zajímavostí je rovnou ztrojený BIOS. V tomto případě jde tedy přesněji o EFI firmware uložený na třech samostatných čipech.

Stinná stránka věci je dána samým zaměřením desky. Přílišná honba za energií pro procesor způsobuje, že onu energii je třeba někde brát. S klasickými konektory pro základní desku tudíž nevystačíme. Při přetaktování a plném osazení je nanejvýš vhodné přivést další napájení ve formě 8pinového konektoru PCIe a klasického čtyřpinového MOLEXu.

Zotac ZT-Z68-U1DU3

Velkou neznámou je prozatím cena, která oficiálně nebyla zveřejněna. Není ji rozhodně lehké odhadnout, protože jde o první základní desku Zotac s takto rozmanitými možnostmi. Nejspíše bude ale určena jen absolutním fandům této značky, kteří doufají ve zlepšení možností přetaktování v EFI prostředí. Na doposud uvolněných, o poznání menších základních deskách od Zotacu nešlo totiž o žádnou slávu.


Nová herní platforma Intelu v omezené míře ještě letos
Na herní platformě točící se kolem socketu LGA 1366 to v poslední době příliš nežije. Samotná společnost Intel již několikrát deklarovala, že její současná podoba bude nahrazena a nové produkty pro ni určené vídáme opravdu jen zřídka. Herní high-end by měly ovládnout nové procesory dnes známé jako SandyBridge-E (někdy také jako Extreme).

Vytušit leccos o konci procesorů Core i7 určených pro socket LGA 1366 jsme mohli již před více než půlrokem. Zástupci Intelu tehdy veřejně prohlašovali, že v druhé polovině letošního roku již bude na trhu nástupce s dosud nevídanými vlastnostmi. Podle posledních informací se tak stane ale jen částečně a to až na samém konci letošního roku.

Procesor do LGA 2011

Herní varianta SandyBridge-E má totiž nést vždy buďto šest nebo osm výpočetních jader. Po technologické stránce by měly být tyto procesory nadále vyráběny 32 nm technologií, přechodu na lepší se dočkáme až po jejich uvedení. Krátce po SandyBridge-E bude následovat spíše mainstreamová platforma IvyBridge, která již bude vyráběna 22 nm technologií. Toto pořadí volí Intel proto, aby hráčům nepřipadaly procesory pro LGA 2011 technologicky zastaralé již v době svého uvedení.

Letos o Vánocích bychom se tedy mohli dočkat šestijádrových procesorů vybavených čtyřkanálovým paměťovým řadičem. Na této platformě již bude podporována nová verze sběrnice PCI Express 3.0. Využijí ji zatím ale jen majitelé nejrychlejších SSD disků a v budoucnu se snad bude hodit i v kombinaci s nejvýkonnějšími grafickými kartami.

Socket LGA 2011

V nabídce se objeví zatím jen jediný čipset a to Intel X79. Existují však nejméně čtyři vývojové varianty, a tak není jisté, která se objeví na letošních základních deskách. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi tkví výhradně v podpoře SATA a SAS řadičů, respektive zapojení RAID. Rychlé SATA s propustností 6 Gb/s má být podporováno vždy minimálně na šesti portech.

Naproti tomu se Intel dosud nevyjádřil k podpoře rychlých portů USB 3.0. Vše tak nasvědčuje tomu, že samotný čipset si s ním neporadí a výrobci základních desek budou muset nadále přidávat speciální řadič. Jedním z důvodů může být skutečnost, že herní high-end v podstatě splývá se serverovou platformou, na které není USB 3.0 tolik potřeba.

Core i7 logo

Přestože na jakékoliv konkrétní ceny procesorů a desek je ještě příliš brzy, je nadmíru jasné, že pořizovací ceny výsledných počítačů budou ohromné. SandyBridge-E nebude mít v době svého uvedení obdoby a už vůbec ne srovnatelné konkurence. Společnost AMD zatím nic podobného nepřipravuje.


PCI Express 3, odpověď na velké množství napájecích kabelů
Právě připravované grafické karty, které se objeví v rámci série Radeon HD 7000, přijdou s jednou zajímavou novinkou. Je to něco přes rok, co vešel v platnost standard PCI Express 3.0. Ten by měl nyní definitivně proniknout na graficky určené do běžných počítačů.

Všechny moderní grafické karty používají sběrnici PCI Express ve verzi 2, ty starší pak generaci první. Druhá generace měla původně přinést možnost přenášet větší objemy dat, což se sice povedlo, ale princip činnosti nebyl ideální. V rámci PCI Express 2.0 je totiž příliš mnoho prostředků věnováno na řízení komunikace a samotný přenos dat je značně neefektivní.

Radeon 7000 (retro)

PCI Express 3.0 toto odstraňuje a přichází s několika inovacemi. Díky nim bude možné přenášet ve slotu PCI Express x16 hned 32 GB/s. Tím bude snad jednou možné zvýšit rychlost osazených karet až na dvojnásobek současného maxima. Nutno bohužel ale přiznat, že následující generace Radeonů se tato změna výkonově nedotkne.

Příjemnou změnou tak může být především způsob napájení. Samotná sběrnice totiž dokáže kartě poskytnout maximálně 300 Wattů energie. To je výrazně více, než současných 75 Wattů u sběrnice ve verzi 2. Díky tomu již nebude nutné přivádět i relativně slabým kartám přídavné napájení na 6 a 8pinové konektory. Lze ale vytušit, že se bude pravidelně objevovat nějaký ten 8pinový konektor navíc přímo na základní desce.


Zdroje: AMD, CDR-info, DonanimHaber, Guru3D, Intel, TCM, TechPowerUp, VR-Zone & Zotac


Témata: BIOS, Intel