PEREX

PEREX - HW News

HW News: Detaily o GeForce GTX

  • 372
nVidia reagovala na karty od AMD - zveřejnila detaily o GTX 260 a 280 >> Samsung má HDD s přenosovou rychlostí 200MB/s >> Základní deska pro šetřílky od Gigabytu

Detaily o GeForce GTX 280
Poté co AMD uvolnila do internetu všechny podstatné detailyo Radeonu 4850 to vypadalo, že se naopak nVidia postaví ke zvědavcům zády. Soustavné mlčení tiskových center nVidie na dotazy ohledně GeForce GTX 260 a 280 však bylo náhle ukončeno. Zástupci nVidie konečně dospěli k rozhodnutí, že nadešel správný okamžik pro zveřejnění detailů o grafikách, které zaberou podstatnou část trhu v příštím půlroce.

Zcela se tak potvrdily předpoklady, že GeForce GTX 260 bude pouze mainstreamová grafika, zatímco vlajkovou lodí nVidie se má stát GTX 280. Podle oficiálních informací se má navíc objevit i levnější mainstreamová verze GTS 260, o které se původně nevědělo. nVidia zatím parametry GTS verze nezveřejní, u GTX 260 a 280 však zveřejnila vše, co se jen dalo.

GeForce GTX 280 - pohled z předu

Konečný verdikt ze strany nVidie tak pro GeForce GTX 280 znamená použití jen 240 stream procesorů. Vzhledem k nedávnému tvrzení nVidie, že karta bude používat „mnohem více než dvě stě stream procesorů“, je to zklamání. Dvěstěčtyřicet je sice více, ale o slovíčku mnohem by se dalo polemizovat. Stream jednotky budou pravděpodobně taktovány kmitočtem 1296MHz.

Jádro GeForce GTX 280

Samotné jádro je na tom vcelku dobře a bude pracovat s frekvencí 602MHz. nVidia má zatím zpracovánu podporu pouze pamětí GDDR3, které se jí podařilo dostat na přijatelných 1107MHz. Dobrou zprávou je, že očekávaná 512bitová paměťová sběrnice je potvrzena. Máme i špatnou zprávu – na potvrzení výroby 1GB verze nedošlo a pravděpodobně tak bude mít GTX 280 jen 512MB paměti. Ačkoliv nVidia používá při výrobě 65nm architekturu, bude karta potřebovat pořádný přísun energie. Při nejvyšším grafickém výkonu se její spotřeba může vyšplhat až k 236Wattům. Na oplátku by však měla karta přidat počítači užitečný výkon 933GigaFLOP.

GeForce GTX 280

Slabší GeForce GTX 260 již téměř neoslní. Žádná z podstatných částí nepracuje na frekvenci přes 1GHz, omezen bude jednak počet stream procesorů, jednak paměťová sběrnice. Jádro zde poběží jen na 576MHz, přičemž počet stream procesorů se zastavil na 192. Stream procesory mají podle zprávy nVidie běžet na 999MHz. Jádro bude k pamětem připojeno prostřednictvím 448bitové sběrnice a opět nelze počítat s ničím jiným než pamětmi GDDR3. Již dříve pronikla do internetu neoficiální informace o tom, že mají být použity naprosto shodné paměťové čipy jako u GTX 280. Zdali je to pravda, lze jen těžko ověřit a nVidia tyto paměti taktuje na 896MHz.

Ani GeForce GTX 260 se nevyhnou problémy s napájením. nVidia dokonce kvůli této kartě zavede dva nové 6-pinové napájecí konektory. Maximální spotřeba grafiky stejně tak jako výkon bude oproti GeForce GTX 280 nižší. Spotřeba karty se vyšplhá na 182Wattů.


Základní deska pro šetřílky
Doba, kdy budou na každé základní desce dva sloty PCI Express či grafická nádstavba BIOSu, již klepe na dveře. Výrobci se snaží vyvinout nejedno originální řešení, které nemusí být vůbec prakticky využitelné, ale má především uvrhnout na novou základní desku pozornost veřejnosti. Přesto se stále vyrábí i levné základní desky, z nichž originalita opravdu nesrší. Jednou takovou je i nová deska od Gigabytu, která bude apelovat na post nejlevnější základní desky na trhu.

Toto spíše úsměvné dílko se bude ukrývat pod prodejním označením GA-EG31MF-S2 a stane se velmi levným základem pro počítač založený na platformě Intel. Již zahajovací prodejní cena by měla být podle optimistických prognóz Gigabytu okolo 800Kč. I přes nízkou cenu však bude podporovat některá čtyřjádra a najdeme na ní většinu moderních technologií, na které jsme zvyklí z dražších modelů.

Superlevná deska od Gigabytu

Deska je již na první pohled velmi malá a není ani plného formátu microATX. Gigabyte se již oprostil od starého trendu, kdy většina společností umisťovala na lowcost základní desky zastarávající slot AGP. Novou desku tedy založil na relativně starém čipsetu Intel G31, který dal desce vcelku svérázné rysy. Mezi podporovanými procesory se tak objeví téměř celá řada Intel od P4 až po Quad Core procesory a to včetně těch, které jsou vyráběny 45nm technologií. Drobnou komplikací do budoucna se však může stát maximální podporovaná frekvence sběrnice. U čipsetu G31 je totiž limitována hranicí 1333MHz.

Součástí čipsetu je integrované grafické jádro X3100 s velmi rozporuplným výkonem. Intelovská grafika X3100 se pravidelně objevuje kromě základních desek i jako součást levnějších notebooků. Je tomu již dávno, co zástupci Intelu slibovali podporu DirectX 10, avšak téměř po roce od uvedení grafického jádra podpora v ovladačích schází.

Superlevná deska - panel

Vybavení desky je omezeno na nejdůležitější komponenty, které dnešní počítač potřebuje. Novější sloty PCI Express 16x a PCI Ex 2x jsou zastoupeny po jednom, starší PCI nalezneme na desce dva. Jako southbridge je použit starší čip ICH7, který pracuje jako řadič pamětí DDR2. Maximální podpora ve čtyřech slotech je 4GB. Podporováno je připojení čtyř SATA zařízení, jednoho ATA a k dispozici je i připojení disketové mechaniky.

I přes nízkou cenu a relativně dobré možnosti, které GA-EG31MF-S2 poskytuje se však nejedná o nic převratného. Všeobecně se však traduje, že použitá základní deska má u mainstreamového počítače vliv na výkon v řádech jednotek procent. Pokud se tedy nechystáte do SLI, může být i tato nízkonákladová deska dobrou volbou.


Rychlé disky od Samsungu
Pevný disk je jednou ze součástí počítače, která se změnila od dob výroby prvních IBM PC nejméně. Magnetický záznam je dnes již překonán, jeho nahrazení je však stále v nedohlednu. Vhodné alternativy hledá svět již dlouho a zatím to vypadá na dvě velmi podobná řešení. Pro nejlevnější počítače tak bude v budoucnu stále typičtější používání pamětí typu FLASH. Pro ostatní zbývá plné nasazení disků SSD.

SSD není ve světě highendu ničím novým a prakticky jej nabízí téměř všichni výrobci notebooků u svých nejvyšších modelů. Jednotliví výrobci pevných disků však zašli mnohem dále. Samsung tak přinese v brzké době na trh superrychlý 256GB disk. Vnitřní rozložení součástí je sice odlišné než u magnetického disku, nicméně i tak lze disk zaškatulkovat do formátu 2,5“.

200MB/s SSD

Velmi zajímavé jsou především přenosové rychlosti, kterými disk disponuje. Zápis na disk totiž může reálně dosahovat 160MB/s. Rychlost čtení bude dokonce ještě větší a to 200MB/s a hlavním problémem bude tedy spíše rychlost připojení k počítači, aby bylo možné disk plně využít. Jako nejefektivnější a zároveň rozšířené rozhraní tak připadá v úvahu SATA2. To můžeme najít ve většině notebooků.

Samsung konečnou prodejní cenu zatím neoznámil, je jasné že bude hodně vzdálená možnostem běžných smrtelníků. Prý se ale připravují ještě rychlejší SSD disky a tak se možná jednou dočkáme od pevného disku stejných datových přenosů, jaké probíhají běžně v oblasti operačních pamětí.

Zdroje: Dailytech, Gigabyte, HardSpell, HKEPC, Intel, nVidia, Samsung, The Inquirer & ZDNet


Témata: Intel, Notebook