Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Detaily o grafice integrované na procesor

aktualizováno 
Intel představí svou nejrychlejší grafiku. S HD multimédii si poradí, na hry je však krátká >> Podoba karty pro DirectX 11 pronikla na veřejnost >> Asus Eee Keyboard v prodeji od listopadu

Intel Clarkdale

Detaily o grafice integrované na procesor
V závěru minulého týdne se dění v počítačovém světě točilo převážně okolo Intelu. Hned jako první se objevila na internetu informace o používaných technologiích pro výrobu procesorů. Zatímco dnes jsou tyto čipy vyráběny na 45nm a zdá se, že je ten správný čas pro přechod na 32nm technologii, Intel vládne sebevědomím. Podle zveřejněného materiálu bychom se totiž měli dočkat až 4nm výrobního procesu.

Plán Intelu do roku 2022

Výrobní proces přitom velmi rázně určuje možnosti výsledných procesorů. S postupným zmenšováním jednotlivých prvků procesoru klesá obvykle jejich spotřeba a je možné dosáhnout vyšších pracovních frekvencí. Nic však nejde do nekonečna a na určité úrovni jsou části procesoru jen o málo větší než atomy. Zde přestávají pravidla o zlepšování platit (na takto malých úrovních selhávají běžné fyzikální zákony) a výsledné procesory se mohou výrazně zhoršit.

Herní platforma Intelu

U křemíku narazíme na hranici, kdy již nebude možné procesory snadno vylepšovat, velmi brzy. Nemalé problémy se čekají při přechodu za hranici 32nm a tak nezbývá než hledat jiný materiál, který by další pokrok umožnil. A právě zde je slabé místo v plánu Intelu. Jeho zástupci ještě na začátku letošního roku tvrdili, že minimálně do roku 2012 chtějí zůstat u výroby čipů výhradně z křemíku. O pokusech Intelu s novými materiály toho zatím známo mnoho není a tak nezbývá než doufat, že optimismus Intelu je opodstatněný.

Core iX

Současnost Intelu však patří procesorům Core i5. Tyto procesory budou levnější alternativou k herním Core i7 a objeví se ve dvou variantách. Zprvu budou v prodeji pouze "čisté" procesory, do konce roku k nim však přibudou verze s integrovaným grafickým jádrem. Zatímco o obyčejných procesorech Core i5 se toho ví poměrně hodně, varianta s integrovanou grafikou zůstávala dlouho v utajení.

Core i5

Na internetu se nyní objevily poměrně přesné informace minimálně o sedmi procesorech, které budou integrované grafické jádro obsahovat. Všechny nové čipy jsou postaveny na architektuře jádra Clarkdale, nejedná se však výhradně o Core i5. Intel bude grafické jádro hojně přidávat také na slabší variantu Core i3 a objeví se dokonce obdoba v řadě Pentium.

Ohlášeny jsou čtyři procesory s modelovým označením Core i5 650, 660, 661 a 670. Rozpětí pracovních frekvencí procesů není nikterak velké. Co se týká běžného výpočetního výkonu bude nejslabším z řady model 650 s taktem 3,2GHz. Modely 660 a 661 jsou taktovány shodně na 3,33GHz a nejrychlejším bude model 670 na 3,46GHz. Všechny modely podporují TurboBoost, tedy přetaktování přibližně o 260MHz. Rozdíl ve využitelném výkonu procesorů bude tvořit spíše použité grafické jádro.

Intel Clarkdale

Grafika integrovaná na procesor nemá být rozhodně herní. Ačkoliv přesné detaily Intel nezveřejnil, je nadmíru jasné, že se jedná o obdobu současné X4500HD. Tato grafika má sice technologii unifikovaných shader procesorů, má jich ale zoufale málo. Na procesorech Clarkdale tak nalezneme grafiku disponující zhruba deseti shader procesory. Intel hodlá nastavit standardní pracovní frekvenci integrovaného jádra na 733MHz. Ve výsledku bude mít kombinace grafiky a procesoru spotřebu 73Wattů a podporu HD multimedií.

Už teď se ukazuje, že mezi běžnými procesory s IGP se objeví i zajímavé kusy. Jedním z takových by mohl být Core i5 661. Součástí tohoto procesoru bude totiž doposud nejrychlejší grafika, jakou Intel představil. Grafické jádro bude taktováno na 900MHz,což je o 200MHz více než je použito na grafikách Intelu nyní. Společně s tím došlo ale ke zvýšení spotřeby procesoru na 87Wattů.

Intel All in One

Představí se také tři finančně méně náročné modely - Core i3 530, 540 a Pentium G6950. Ačkoliv vzrůstají snahy Intelu zařadit Core i3 jako procesory s nižším výkonem, nemusejí být přitom vůbec špatné. Oba zmíněné procesory Core i3 mají pracovat na frekvenci kolem 3GHz, budou mít 4MB vyrovnávací paměť a nebude jim chybět HyperThreading. Postrádají však TurboBoost. Použité integrované grafické jádro bude shodné s Core i5.

Výrazněji slabší varianta grafiky se objeví jen u Pentia G6950. Samotný procesor bez HT běží na 2,8GHz, má mít 3MB vyrovnávací paměti a dvoukanálový řadič pamětí DDR3 1066MHz. Taktovací frekvence grafického jádra zde klesla na 533MHz a světe div se, společně s tím zmizela plná podpora HD multimédií. Integrovaná grafika na procesor tak bude pouze výhoda v kanceláři a bez pořádné dedikované karty se zatím neobejdeme.


Podoba karty pro DirectX 11 pronikla na veřejnost
O grafické kartě pro DirectX 11, kterou připravuje AMD, toho již bylo napsáno opravdu mnoho. Oficiálních informací je však stále poskromnu a tak nezbývá, než se spokojit s polooficiálními dohady. Internetem začala kolovat nová sada fotografií, které pravděpodobně zobrazují jednu z DX11 karet - AMD Evergreen Juniper.

Je zcela jasné, že AMD nepřinese na trh v rychlosti jen jedinou herní grafickou kartu. Většina informací pochází z Číny a to konkrétně od reportérů webů Chiphell.com a Inpai.com.cn. Podle nich chystá AMD nejméně pět grafických karet s podporou DirectX 11 v různých cenových kategoriích.

AMD Evergreen

Po celou dobu vývoje se počítá s příchodem jednojádrové karty postavené na grafickém jádře RV870. Tato karta bude pravděpodobně tvořit mainstream a dostala kódové označení Juniper. Podle serveru Chiphell by měla mí celkem 1600 shader procesorů. AMD nevyloučila, že by se v budoucnu mohla objevit také velmi výkonná dvoujádrová varianta.

Chlazení Radeonu s RV870

Pro levnější hraní s DirectX 11 budeme mít možnost později sáhnout po kartách postavených na jádrech RV830 (Radeon HD58x0) a RV810. Bude se jednat o slabší variantu RV870 s nižším počtem shader procesorů a potažmo i slabší paměťovou sběrnicí. Přesné detaily se sice zatím neví, ale vypadá to, že karty s RV830 by ještě mohly mít rozumný poměr výkonu a ceny. Je velmi pravděpodobné, že RV830 přijde s 800 shader procesory a 128bitovou pamětí GDDR5.

AMD Evergreen

Zázraky rozhodně nečekejte od RV810. Grafiky založené na tomto jádře sice podporu DirectX 11 dostanou také, jejich reálný výkon bude však mizivý. Kromě nízkého počtu shader procesorů se zde objeví velmi úzká sběrnice. Podle informací z fabrik spolupracujících s AMD by mohla mít dokonce jen 48bitů.

AMD Evergreen

Na fotografiích tedy můžeme vidět očekávanou mainstreamovou kartu. Jedná se o dvouslotový návrh s masivně provedeným aktivním chlazením. Dobře pozorovatelný je přídavný napájecí konektor PCI Express. Ten je zde pouze jeden a tak lze předpokládat rozumné nároky na napájecí zdroj. Fotografie prozrazují vyvedení HDMI a DisplayPortu na zadní header, což se ví ale již dlouho.

AMD Evergreen

Zaměřit se tak můžeme především na paměťové čipy. Ty jsou rozmístěny na obou stranách karty. Nízké rozlišení fotografií bohužel neumožňuje identifikovat paměťovou sběrnici. Nelze proto potvrdit ani vyvrátit dohady, zda je použita 256bitová nebo 384bitová sběrnice. Vcelku logicky lze očekávat, že se jedná o 1GB pamětí typu GDDR5.


Asus Eee Keyboard v prodeji od listopadu
Pokud si ještě pamatujete na velkou slávu se kterou objevila klávesnice se zabudovaným počítačem od Asusu, vězte, že se tato klávesnice ještě nezačala prodávat. Poprvé přitom byla představena na samém začátku letošního roku a od té doby byla k vidění pouze na výstavách. Jelikož se nejedná právě o levný hardware, překazila začátek prodeje ekonomická krize. Asus Eee keyboard se tedy objeví, ačkoliv poněkud pozdě.

Asus Eee keyboard (prototyp)

Původně vznikl projekt počítačové klávesnice jako demonstrace možností procesoru Atom. Najdeme zde tudíž původní variantu Atomu taktovaného na 1,6GHz v doprovodu energeticky nenasytného čipsetu Intelu. Součástí čipsetu je přitom grafické jádro GMA950, které už zastaralo. Je vyzkoušené, že na HD multimédia se příliš nehodí.

Asus Eee Keyboard tak patrně zůstane pouze luxusnější klávesnicí. Interní displej bude mít úhlopříčku 5" a nativní rozlišení 480x800 pixelů. Původně se předpokládalo, že s Eee Keyboard bude současně distribuován Windows XP SP3, spekulovat se ale začíná o Windows 7 Starter. Zabudovaný počítač by však poskytl pouze základní prostředky pro běh toho systému. Těsno by mohlo být především na interní paměti. Asus bude do Eee Keyboard totiž montovat buďto 16GB nebo 32GB SSD disky.

Asus Eee keyboard (prototyp)

Klávesnice nabídne všechny vlastnosti netbooků. Mezi integrovaným příslušenstvím nalezneme Bluetooth a WiFi. Pro připojení do pevné počítačové sítě poslouží gigabitový ethernet a pro běžné periferie trojice USB portů. Jedinou grafickou zajímavostí bude vyvedený konektor HDMI. Praktické je pak především podsvětlení kláves.

Zástupci Asusu oznámili, že Eee Keyboard se dostane na trh v průběhu listopadu. Dobrou zprávou je, že prodávat se bude především v Evropě. Částka ale příliš nepotěší. V osazení s 16GB SSD diskem by se mělo jednat až o 500Euro (14000Kč). Šance tak Asus může vidět pouze v současné jedinečnosti tohoto řešení. Hardwarový základ lze totiž považovat za zaostalý.


Zdroje: Chiphell, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, HardSpell. HKEPC. Intel, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Nejčtenější

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉ KVALITY s NJ

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.