Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Drahá hračka od nVidie se 4GB paměti

aktualizováno 
Ztělesnění grafického výkonu – Quadro FX5800 >> Pevnému disku stačí 1,4Wattu energie >> Sis se vrací na trh s čipsety

Quadro FX5800 - HW News

Drahá hračka od nVidie se 4GB grafické paměti
Jako opravdu drahá hračka by se dala charakterizovat poslední uvolněná grafická karta nVidie. Ta vychází z profesionální série Quadro, ve které jsme již mohli vidět lecco. Nová grafika Quadro FX5800 je však zcela ojedinělá – přináší totiž nejvyšší cenu a největší množství grafické paměti na jediné kartě. Není jasné, zda se nVidia chce touto kartou pouze více zviditelnit nebo se skutečně objeví na pultech obchodů. I tak je prý klientela již zaručena a Quadro FX5800 nemá být výkřikem do tmy.

Supervýkonná grafika je s největší pravděpodobností postavena na jádře GT200, se kterým se v domácích počítačích běžně setkáváme na grafických kartách GeForce GTX280. Toto jádro je známo pro vcelku vysoký počet shader procesorů, kterých je 240. Na platformě Quadro však mohou fungovat shadery jako CUDA procesory, čímž vzniká obrovská výpočetní síla při paralelním zpracování dat.

Quadro FX5800

K jádru jsou poté připojeny prostřednictvím 512bitové sběrnice paměti, které jsou naprosto odlišné od všech variant sice rychlé, ale zcela tuctové GeForce GTX 280. Na jejich místě totiž najdeme celkem 4GB grafické paměti s propustností přes 100GB/s. Moduly jsou tedy odlišné, standard pamětí zůstává ale bezezměny. nVidia se totiž i nadále drží pamětí GDDR3.

Quadro FX5800

Při podrobnějším pohledu do specifikací je také patrné, že karta má oproti klasickým GeForce GTX 280 mnohem nižší spotřebu. Běžná GTX 280 totiž dokáže bez sebemenších problémů spotřebovat až 230Wattů energie, kartě Quadro FX5800 však postačí i v nejhorším případě 175Wattů. nVidia přitom tvrdí, že frekvence pamětí, jádra i shaderů jsou u těchto karet obdobné. Nasnadě je tak otázka, kde se ona úspora energie bere. Objevila se teorie, že tato karta ve skutečnosti vůbec jádro GT200 neobsahuje a místo toho pracuje s jeho vylepšenou 55nm verzí označovanou jako GT206. Krátce po oznámení Quadra FX5800 se navíc objevila první fotografie dokončeného jádra GT206. nVidia používání nového jádra nepopřela, ale ani nepotvrdila. Zachování masivního chlazení však svědčí spíše o používání jádra staršího.

Quadro FX5800

Quadro FX5800 bude k dostání v klasické dvouslotové verzi a to výhradně v bílém provedení v přepočtu za jen těžko uvěřitelných 58 tisíc korun. Podporováno je samozřejmě zapojení do SLI, kde si lze následnou cenu tohoto řešení snadno domyslet. I přes poměrně malou výrobu a nízký počet potenciálních zájemců o tyto karty jsou známí hned tři výrobci, v jejichž továrnách se bude FX5800 vyrábět. Leadtek, PNY a ELSA.

Quadro FX5800 ELSA

Nasazení karty bude stejně jako její hardwarové parametry - vcelku zvláštní. Koupit na hry si ji nebude moci dovolit prakticky nikdo a cena začíná být nepřijatelná i pro grafická studia. Oficiálně tak nVidia vidí hlavní odbyt mezi různými uskupeními zabývajícími se výzkumem. Uplatnění by mělo Quadro FX5800 najít v lékařství, armádě a také při zpracování geologických modelů.


Pevný disk s minimální spotřebou energie
Přitom jak často vídáme od výrobců tisková prohlášení chválící technologii SSD, by se již zdálo, že starší magnetická technologie nemá co nabídnout co nového. Opak je však pravdou a ačkoliv nás v oblasti magnetických pevných disků již žádné velké revoluce pravděpodobně nečekají, stále se daří objevovat doposud skryté možnosti této technologie. Velký krok vpřed se nyní povedl v laboratořích společnosti Hitachi.

Jedním z hlavních argumentů, o který se opírají zastánci pevných disků typu SSD, je jejich nízká spotřeba. Často je také zmiňována vyšší bezpečnost uchovaných dat, nulová hlučnost a především vysoká odolnost. Dosud zažitým pravidlem je, že magnetické disky jsou dostupné za mnohem nižší cenu, nicméně žádný z těchto komfortních prvků neposkytují. Změnu však brzy přinese 500GB pevný disk ze série Hitachi TravelStar. Ačkoliv je sám postaven na magnetické technologii, svými parametry se začíná SSD diskům zřetelně blížit.

TravelStar 5K500.B

První dostupný model ponese přesné prodejní označení TravelStar 5K500.B a bude dodáván výhradně v 2,5“ provedení. Svým majitelům poskytne opravdu vysokou bezpečnost uchovaných dat a především minimální nároky na napájení. Spotřeba disku v běžném provozním stavu bude pouhých 1,4Wattů, jelikož práce disku je optimalizována s maximální přesností. Použity jsou samozřejmě i nižší otáčky, než je dnes běžné a to 5400ot/m. Rychlost zapisování a čtení se tak bude pohybovat okolo 30MB/s. Nižší otáčky mají mít také pozitivní vliv na hlučnost, která má být o třetinu nižší oproti běžnému průměru.

Otázkou bezpečnosti se Hitachi zabývalo opravdu důkladně a výsledkem je tak šifrování dat přímo na nejnižší hardwarové úrovni, kdy jsou data kódována/dekódována v reálném čase. Vyzvednut byl po dlouhé době i problém poruchovosti magnetických disků, které v drtivé většině případů nejsou konstruovány na dlouhý souvislý provoz. Konstrukce TravelStar 5K500.B tak bude zahrnovat kryt z odlišné slitiny, která má mít větší odolnost a především schopnost odvádět efektivněji z disku odpadní teplo.

Hitachi TravelStar 5K500B

Drobné nejasnosti zatím panují okolo ceny, jelikož disk se má používat spíše v dražších noteboocích určených pro manažery. Pokud by nebyla zachována nižší cena, neměl by v porovnání s SSD technologií zatím sebemenší šanci na vítězství. Disk tohoto typu totiž bude vždy obsahovat pohyblivé součásti, které jsou náchylné na poškození, ať už je vybaven sebeodolnějším krytem.


SiS se vrací na trh s čipsety
SiS se opět navrací mezi výrobce čipsetů. Návrat není sice nikterak velký, nicméně se jedná o první náznak toho, že se společnosti začíná opět dařit. Poté co víceméně opustila trh s čipsety nVidia se výrazně snížil výběr čipsetů, které budeme v budoucnu kupovat. SiS sice nemůže zatím nabídnout žádnou formu herních základních desek, narozdíl od zástupců nVidie však nemá problém učinit správnou dohodu s Intelem.

Výsledkem tak bude čipset SiS s označením M671/968/307DV a podporou procesorů Intel Atom. Ty budou nyní integrovány přímo na základní desky od SiS a to v jejich dvoujádrové verzi. Intel předčasem oznámil, že se nechystá uvolnit v dohledné době nové Atomy a tak nebude vůbec z čeho vybírat. Na všech deskách se proto objeví model Atom 230, taktovaný oficiálně na 1,6GHz.

SIS obnoví výrobu čipsetů

Nejen procesor, ale i ostatní vybavení základních desek bude mít kancelářský charakter. Součástí čipsetu je totiž integrované grafické jádro Mirage3, na kterém zatím neexistuje podpora urychlování DirectX 10. Vývojáři si tohoto problému byli ale vědomi a desky budou mít tudíž připraven jeden volný slot PCI Express 16x. Řadič pamětí je podobný těm, které se běžně používají spíše v přenosných počítačích a maximálně dokáže pracovat se 4GB operační paměti typu DDR2. Vše podstatné je integrováno přímo na desku a další možnosti rozšíření tak budou velmi chudé. Sis však hodlá nalákat uživatele na dobrou podporu. Oficiální informace tak hovoří o tom, že nový čipset bude podporován až do konce roku 2011.

Po SiSM671/968/307DV nyní s jistotou sáhne výrobce kancelářských počítačů Dell, který by jej měl poprvé použít v tradiční sérii počítačů Dell OptiPlex. U nás se bude jednat o model OptiPlex FX160 a jeho cena se bude pohybovat zpočátku od 7000Kč. Výkonem se na hry příliš hodit nebude, ale pro své rozměry může posloužit jako příjemné domácí multimediální centrum.Zdroje: Dailytech, Dell,Digiti-life, HardSpell, Hitachi, HKEPC, nVidia, SiS, TG Daily, The Inquirer & ZD Net
Autor:


Témata: hračky, Intel, Notebook

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz