Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Firefox má v Evropě 20%

  12:00aktualizováno  23. ledna 2:15
Firefox má v Evropě 20% *** Imation koupil Memorex *** Microsoft mění název nástupce Visty *** Stahovaná hudba zvětšuje svůj podíl *** AMD se daří

Firefox má v Evropě 20%
Řadě lidí se pomalý a málo bezpečný browser Internet Explorer ze stáje Microsoftu zamlouvá. Právě díky tomu se ke slovu dostávají alternativní prohlížeče. Nejenže jsou rychlejší a uživatelsky přívětivější, ale mají také řadu funkcí, o kterých se IE ani nezdá.
Alternativní browsery si získávají stále větší oblibu u internetových uživatelů. V čele alternativců stojí Firefox – hořící liška má celosvětově přes 10% z internetového koláče. Jak se nyní ukázalo, v Evropě používá Firefox každý pátý člověk postižený internetem. Čili v Evropě má Firefox 20%.
Rozložení ovšem není vyrovnané. Jak si můžete všimnout na mapce, která se toulá někde okolo, nejvíce Firefoxu holdují Finové - celých 38,4%. Následují Slovinci s 35,5%, Němci s 30,3% a na čtvrtém místě jsou Češi s 29,3%.
Podle odhadů analytiků bude podíl Firefoxu dále růst. Hlavně do doby, než se objeví nová verze Internet Exploreru od Microsoftu. Ta by díky lepšímu zabezpečení měla přilákat odpadlíky zpět. Navíc roste i podíl Opery, která byla před pár měsíci uvolněna zdarma bez reklam.

Imation koupil Memorex
Nečekaně proběhla internetem zpráva, že výrobce médií Imation koupil svého konkurenta – firmu Memorex. Celá akvizice by měla být dokončena do poloviny letošního roku. Do této doby také z trhu zmizí značka Memorex a bude se používat pouze Imation.
Imation odkoupil Memorex za 330 milionů dolarů. V roce 2005 měl Memorex zisk 205 milionů USD a Imation 430 milionů USD.

Microsoft mění název nástupce Visty
Dlouho očekávaný operační systém Windows Vista se pomalu dostává na svět. Nicméně není žádným tajemstvím, že v Microsoftu se již pilně pracuje na jeho nástupci.
Při vývoji ovšem produkt nemá finální název, ale kódové označení. Windows XP se tak původně jmenovali Whistler, Vista nesla název Longhorn. A právě v době, kdy se Win XP nazývali Whistler se začalo pracovat na nástupci Visty. Tento nový operační systém dostal název Blackcomb. Nyní ovšem Microsoft oznámil, že Blackcomb je minulost a budoucnost se jmenuje Vienna – tedy až po Vistě :o).
Podle tiskové zprávy bude Vienna pokračovatelem trendu Visty a tak byl název logický. Podle prvních informací by se Vienna měla na počítačích objevit kolem roku 2010. Pokud ovšem nechcete tak dlouho čekat, můžete Vennu stahovat zde :o) .

Stahovaná hudba zvětšuje svůj podíl
Možná si vzpomenete, že před dvěma roky bylo stahování hudby přes internet ještě v plenkách. Řadě velkých vydavatelství se tento nápad příliš nelíbil. Hlavně z důvodu ochrany autorských práv. Jenže časy se mění.
Stahováni hudby se ovšem rychle uchytilo a počet stažených skladeb se rychle zvedá. Zatímco před dvěma roky byl obrat v on-line prodeji skladeb pouze 380 milionů USD, letos to bylo již 1.1 miliardy dolarů.
Zároveň se zvětšil počet skladeb, které vydavatelské firmy licencovaly ke stažení pomocí internetu. Zatímco první hudební e-shop nabízel necelý tisíc skladeb, v dnešní době to je přes dva miliony skladeb.
Podle sdružení nahrávacích společností IFPI bude podíl on-line prodeje hudby dále růst. V současné době se přes internet prodá přes 6% z celkového objemu trhu s hudbou.

AMD se daří
AMD a Intel oznámili finanční výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku. Zatímco AMD může slavit, u Intelu je smutno.
Společnost AMD oznámila, že nárůst tržeb byl 45%. Za poslední čtvrtletní tak vydělala 1,84 milionů dolarů. Celkově za loňský rok stoupla hodnota akcií AMD o 26%.
Intel prozatím neoznámil přesné číslo zisků, nicméně vyplavalo na povrch, že příjmy stouply o 6% a to je hluboko pod očekáváním. Akcie poté stouply o 13%.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz