Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Fúzní čipy nebudou, v roce 2011 je nahradí APC

aktualizováno 
AMD plánuje procesor s grafickým jádrem. Dočkáme se tentokrát výsledku? >> Levný základ pro HTPC >> Dvoujádrový Radeon HD 5970

Fúzní čipy nebudou, v roce 2011 je nahradí APC
Zástupcům AMD se podařilo v průběhu minulého týdne po dlouhé pauze vrátit k diskusi o fúzních čipech. Má se jednat o nový typ procesoru, který konečně zkombinuje plnohodnotnou grafiku a procesorová jádra používaná k běžným matematickým výpočtům. Plán fúzních čipů leží vývojářům v AMD na stole už léta, má však jednu podstatnou chybu: o procesorech se hodně mluví, ale výsledek je v nedohlednu.

Testovací vzorek fúzního čipu od AMD

Nezávisle na sobě unikly minulý týden do internetu informace ze dvou schůzek zástupců AMD s pracovníky fabrik na výrobu čipů. Díky tomu můžeme získat náhled na situaci, kterou AMD připravuje až na rok 2011. Ano, dříve se s příchodem čipů s integrovaným grafickým jádrem pod značkou AMD nepočítá.

Původní prognózy AMD přitom počítaly s příchodem fúzních čipů už někdy na přelomu roku 2008/9. K úspěšnému dokončení vývoje však nedošlo a nyní to vypadá, že Intel získá nemalý náskok. Grafiku integrovanou na procesor totiž nabídne hned ve dvou variantách. V přípravě jsou totiž procesory procesory Intel Core i5 a částečně modernizovaná řada Intel Atom, které GPU opravdu dostanou. Zatím se ale bude jednat o velmi slabou grafiku vhodnou jen pro kancelář.

Core i5

U AMD mezitím změnili značení a procesory s integrovanou grafikou již nejsou označovány za fúzní, ale raději zkratkou APU (Accelerated Processor Unit). Úplně první APU se objeví na noteboocích a to jako součást platformy, která dostala kódový název Sabine. Vývojářský tým má tentokrát ultimátum, protože neúspěch by znamenal pro AMD velký problém. Procesory připravované pro tuto platformu označované jako Liano tak začínají dostávat vcelku jasné rysy.

Zhruba před měsícem jeden ze zástupců AMD prozradil, že APU se budou vyrábět hned od počátku 32nm výrobním procesem. AMD spoléhá na to, že posun na vyšší úroveň integrace jí pomůže srazit výslednou spotřebu čipu na minimum. Liano přitom bude čipem typu vše v jednom a nebude ke své práci potřebovat čipset. Především pro podporu periferií však na základních deskách zůstane southbridge.

AMD HD3870

APU z řady Liano nebudou rozhodně herní skvosty. Ohlášena je nízká cena, přičemž se má ale jednat i o čtyřjádra. Přesné taktovací frekvence v současnosti ještě určeny nejsou, ví se ale základní fakta o architektuře. Ta má vycházet ze současných Phenomů II a Opteronů založených na technologii jádra Shanghai.

I přes plánované zařazení mezi levné procesory počítá AMD s používáním tříúrovňové vyrovnávací paměti. Podle informací serveru Xbitlabs by v této úrovni cache, která je společná pro všechna jádra, měly být 4MB paměti. Součástí procesorů bude samozřejmě paměťový řadič s podporou pamětí DDR3. Měly by být podporovány moduly DDR3 na maximálně 1600MHz.

Tím nezajímavějším na procesorech Liano bude bezesporu grafické jádro. AMD odmítla zveřejnit cokoliv o jeho výkonu, ale začíná být stále jasnější, že bude určeno spíše na přehrávání HD videa než 3D hry. Samozřejmostí má být podpora DirectX 11 a UVD 3.0. O počtu shaderů se však informace nezmiňují.

AMD Vision

Jádro dostane označení vycházející z řady 5xxx, ale není vůbec jasné, od které karty bude odvozeno. Chybět nemůže důležitá dobrá podpora dedikované grafiky, která nabídne správný herní výkon. Řadič sběrnice PCI Express je opět přesunut přímo na procesor, přičemž bude podporovat dnes běžné PCI Express ve verzi 2.0.

V kombinaci s procesory Liano se objeví také southbridge série SB9xxM. AMD o něm informovala více než před půl rokem a její prognóza se zatím alespoň v tomto ohledu vyplňuje. Na notebooky by se jeho prostřednictvím měla dostat podpora USB 3.0 a rychlé SATA.


Levný základ pro HTPC
Vlastní základ multimediálního HTPC představila společnost Zotac. Podařilo se jí totiž připravit novou základní desku s integrovaným procesorem a všemi potřebnými periferiemi. Podle ceny bude na výběr buďto jednojádrová nebo dvoujádrová verze. Vzhledem k tomu, že je použit procesor Intel Atom, nemůže chybět rozšíření v podobě technologií nVidia Ion.

Novinka od Zotacu nese označení ION ITX Synergy Edition a bude nabízena buďto s Atomem 230 nebo 330. První z procesorů nabídne pouze jediné jádro, ale jeho spotřeba se drží na 4Wattech TDP. Atom 330 je dvoujádro, jehož spotřeba je přesně dvojnásobná. Oba procesory se přitom běžně drží frekvence rovných 1,6GHz, přičemž dvoujádro podporuje HT pro efektivnější zpracování paralelních aplikací.

Komunikaci se zařízeními na základní desce i s dalšími periferiemi zajišťuje čipset nVidia Ion ve své již klasické verzi. Podporováno je tak rozumné množství operační paměti. Maximálně lze do dvou slotů osadit 4GB paměti DDR2-800.

Zotac ITX Synergy

Integrované grafické jádro, které je součástí Ionu, je dobře známé. Zprostředkovává plynulé přehrávání filmů v plném HD rozlišení a příležitostně si poradí s graficky nenáročnými hrami. Jeho základem je 450MHz jádro, 16 shaderů a 128bitová paměťová sběrnice. Důležitá je především podpora HDMI a DisplayPortu, jež citelně zvyšuje kvalitu výstupu obrazu. Zotac přitom vyvedl HDMI a DVI pro výstup na běžný monitor.

Samotná čipová sada Ion podporuje i připojení ke sběrnici PCI Express 16x, nicméně vývojáři společnosti Zotac nepovažovali tento slot za důležitý. Deska je orientována především na nízkou spotřebu a nasazení energeticky náročné grafické karty tedy nepřipadá v úvahu. Rozšíření je možné provést pouze pomocí jediného slotu PCI Ex. 2x.

Zotac ITX Synergy

Z přítomnosti Ionu vyplývá také podpora HD zvukové karty se systémem zvuku 7.1, integrace gigabitového ethernetu a rozhraní SATA 3Gb/s pro pevné disky. Přímo na desce se objevily řadiče pro čtyři SATA zařízení a sedm USB portů (z toho pět přímo na zadním headeru).

Obě varianty ION ITX Synergy Edition od společnosti Zotac jsou na první pohled zpracovány kvalitně s ohledem na dlouhou životnost. Přiměřeně je vyřešeno chlazení, na které bude mít pozitivní dopad i rozmístění komponent. Na deskách i přes nízkou cenu nenalezneme žádné elektrolytické kondenzátory. Jednojádrová varianta se přitom má prodávat kolem 1500Kč, dvoujádrová pak pod 1800Kč.


Dvoujádrový Radeon HD 5970
AMD usilovně směřuje k vypuštění dvoujádrové grafické karty kompatibilní s DirectX 11. Znát ji můžete pod kódovým názvem Hemlock a AMD nám ji před časem alespoň částečně odhalila pod názvem Radeon HD 5890 (X2). Zástupci AMD ovšem brzy tuto informaci dementovali s tím, že se jedná o tiskovou chybu. K uvedení skutečnosti na pravou míru se však již nikdo z AMD neměl a tak zůstala karta v utajení. Díky nepozornosti vývojářů však můžeme říci, že se chystá Radeon HD 5970.

Označení nového Radeonu s podporou DirectX 11 vyplynulo po zveřejnění kódu čerstvě vydaných OpenCL ovladačů. Zřejmě po vzoru nVidie přestala AMD označovat dvoujádrové grafické karty příznačným X2, ze kterého bylo ihned patrné, o jakou kartu se jedná. Letošní Vánoce tak budou patrně patřit výkonnostnímu souboji Radeonu HD 5970 a GeForce GTX 295, jakožto nejvýkonnějším grafickým kartám určeným pro počítače vůbec.

Radeon HD 5970 alias Hemlock měl původně vzniknout prostou kombinací dvojice jader RV870 naprosto shodnými s těmi, které se používají na Radeonech HD 5870. AMD však chystá optimalizace v architektuře, díky čemuž by mohl výkon grafiky ještě vzrůst. Cílem je frekvence jádra a shaderů přes 1GHz a pravděpodobně 24 SIMD jednotek. To by znamenalo, že dvoujádrová karta dostane 2x 1920 stream procesorů.

Zřejmě první fotografie Radeonu HD5970 - zdroj en.hardspell.com

Utajení informací je pro tentokrát velmi účinné a tak lze jakékoliv specifikace jen stěží potvrdit. Podle posledních informacích si nechává AMD otevřenou cestu i pro pozdější uvedení o něco levnější dvoujádrové karty Radeon HD 5950. Kdy a jestli se tak vůbec stane, však ukáže až čas.

Práce na dvoujádrovém Radeonu jsou zřejmě téměř u konce. Do internetu už pronikají první fotografie této karty, které prozrazují robustní konstrukci. Pokud se něco zásadním způsobem nezmění, bude se jednat o dvouslotový koncept s maximálními rozměry, které jsou přípustné pro montáž do standardní počítačové skříně.

Konkurenční nVidia je tentokrát poněkud pozadu a dá AMD s DirectX 11 náskok několika měsíců. Oficiální informace z minulého týdne totiž tvrdí, že DirectX 11 karta pro stolní počítače se pod hlavičkou nVidie objeví na trhu nejdříve v prvním čtvrtletí příštího roku. Grafika od nVidie bude postavená na jádru Fermi a není u ní možné odhadnout, jak vysoký výkon bude mít ve hrách. nVidia se ji bude snažit prosadit především na průmyslové aplikace v serverech.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, HardSpell, Hexus, HKEPC, nVidia, NordicHardware, The Inquirer, VR-Zone, ZD Net & Zotac

Autor:
Nejčtenější

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.