perexamd

perexamd

HW News: Fůzní čipy odloženy, budou ale i pro hráče

  • 372
Grafika a procesor na jednom čipu určeny hráčům >> Ztroskotá GeForce 9600GSO+ na nízkém počtu shaderů? >> Čtyřikrát Shanghai v jednom počítači

Fůzní čipy odloženy, budou ale i pro hráče
Plánovaná výroba procesorů obsahujících zároveň klasická jádra a jádra pro zpracování grafiky je opět odložena. AMD s přestávkami v tichosti odsouvá dokončení těchto velmi očekávaných procesorů s přestávkami již více než dva roky. Poslední prognóza tak hovoří jasně – fůzních čipů, jak se těmto procesorům mnohdy přezdívá, se nedočkáme dříve než v roce 2011. Prvotní informace přitom hovořily o integraci grafiky do procesorů již na sklonku letošního roku.

Úplně první procesor s podporou pro zpracování grafiky se tak na trhu objeví nejspíše v první polovině roku 2011 a navzdory informacím, které AMD zveřejnila přibližně před měsícem, se nebude jednat o čip určený do kancelářských počítačů. Poslední informace totiž hovoří jasně – AMD bude chtít předvést tuto technologii hned zpočátku v tom nejlepším světle. První fůzní čip ponese kódové označení LIano a objeví se ve čtyřjádrovém provedení. S ohledem na cenu a přijatelný výkon ponese procesor 4MB vyrovnávací paměti a především podporu pro zpracování grafiky.

AMD Shrike - platforma fůzních procesorů

Na jaké úrovni můžeme tuto podporu očekávat se však zatím AMD nezmínila a to ani s ohledem na připravovaná DirectX 11. Existuje reálná šance, že jádro bude vyhovovat i požadavkům hráčů a první spekulace hovoří o používání pozměněných GPU, které se běžně budou tou dobou používat na dedikovaných grafických kartách. Grafika nebude mít v procesoru samozřejmě integrovánu vlastní paměť a bude čerpat z RAM. LIano bude již spolupracovat výhradně s rychlými pamětmi DDR3, do kterých bude mít grafické jádro přímý přístup.

GDDR5 osazené na prototypu RV770

Otazníky zatím visí především nad maximální velikostí paměti, které bude moci jádro čerpat a také nad tím, jak se AMD vypořádá s novým uspořádáním. Pokud přihlédneme k vysokým rychlostem, jaké jsou potřeba k přenosu dat mezi GPU a pamětí u herních grafik, zjistíme, že zde hraje podstatnou roli i vzdálenost těchto komponent. Na přenos zde působí řada rušivých vlivů, jejichž účinek je přímo úměrný vzdálenosti, kterou musí signál urazit, což snižuje efektivitu komunikace.

AMD nebude ale vsázet pouze na skutečnost, že se do roku 2011 zvýší oblíbenost čtyřjádrových procesorů a tak jsou v přípravě i dvoujádra. Ta budou následovat jen krátce po uvolnění LIana a ponesou kódové značení Ontario. Svou výbavou již budou podstatně chudší a s nasazením na hry se u nich nepočítá. Objevit se mají v provedení s 1MB vyrovnávací paměti a opět samozřejmě s řadičem DDR3. Ontario se rozhodně nebude vyznačovat oslnivými pracovními frekvencemi a nabídne spíše úsporný provoz s minimální spotřebou energie. Setkat se s ním budeme moci v kancelářských počítačích, mininoteboocích a ve hře je zatím i uplatnění v mobilních telefonech budoucnosti, se základem platformy PC.

AMD Opteron

Bez zajímavosti není ani nabídka, kterou AMD připravuje na mnohem bližší budoucnost. Hned od začátku příštího roku se totiž na trhu objeví první základní desky se socketem AM3, které mají nabídnout plnohodnotnou podporu DDR3. Načasování uvedení na trh není rozhodně náhodné a AMD počítá s tím, že ceny DDR3 budou již jen o zlomek vyšší než pamětí DDR2. Přechod na novou platformu tak budou provázet mnohem nižší investice, které navíc bude možné rozdělit na několik kroků. Procesory určené pro socket AM3 totiž budou obsahovat duální řadič a tak poběží v současných základních deskách pro procesory AM2+ společně s paměťovými moduly DDR2.

GeForce 9600GSO+, rychlá grafika s otazníkem
nVidia to myslí s přechodem na 55nm výrobní technologii opravdu vážně a tak ani kategorie nejlevnějších grafických karet nezůstane bez změny. Objevit se má totiž karta s příznačným označením GeForce 9600GSO+, která zkombinuje výbornou cenu s přijatelným grafickým výkonem. Rozdíl oproti současné GeForce 9600GSO bude značný a tak stojí určitě za to, dozvědět se o kartě trochu více. Svým způsobem bude totiž lákadlem na zákazníky, kteří si nezkontrolují detailní specifikace karty.

GeForce 9600GSO+

Na první pohled se jedná vzhledem k ceně o velmi impozantní kartu. V provedení od Inno3D bude karta vybavena dvojicí DVI konektorů, líbivým aktivním chlazením a velkou pamětí. Ani u ostatních výrobců by tomu nemělo být jinak. Zaujmout může především nové jádro, které úplně zapře původní GeForce 9600GSO. Zůstalo zde zachováno označení G94, ale s přechodem na 55nm výrobu nastalo mnoho podstatných změn. Zvýšila se totiž pracovní frekvence jádra, shaderů, zvětšila paměť a je změněna i paměťová sběrnice.

Nové jádro běží na referenčním kmitočtu 650MHz, přičemž shadery používají frekvenci 1625MHz. Paměťová sběrnice má oproti původní kartě dvojnásobnou šířku a to 256bitů, přičemž k ní bude vždy připojeno 512MB paměti typu GDDR3. Paměť zde bude na dobré úrovni, poběží na 1800MHz a její odezva bude do 1,2ns. To vše by mohlo nahrávat domněnce, že výkon karty bude srovnatelný s kartami i dvojnásobné cenové kategorie.

GeForce 9600GSO v podání MSI

Značným problémem bude ale jednoznačně počet shader procesorů. Zatímco v ostatních případech nVidia jádro zlepšila, zde došlo k citelnému zhoršení. Grafika bude mít totiž pouze 48 shader procesorů, což se může ukázat ve hrách jako zoufale málo. Nikdo si nyní netroufá odhadovat, jak velký dopad budou mít tyto škrty na skutečný výkon grafiky. Je dokonce možné, že přes všechna vylepšení zůstane výkon 9600GSO+ stejný jako 9600GSO, ne-li ještě nižší. Proto bude určitě před zběsilým nakupováním vhodné počkat na první výkonové testy. Ty mohou odhalit ještě lecco zajímavého.

GeForce 9600GSO v podání XFX

Ať již dopadne srovnání výkonu jakkoliv, GeForce 9600GSO+ bude určitě zajímavou grafickou kartou. Hodit se bude všude tam, kde je potřeba ušetřit a tak je pravděpodobné, že ji budou často používat tuzemští výrobci počítačů. Vzhledem k současnému nadsazení cen za verzi 9600GSO bude paradoxně 9600GSO+ při svém příchodu na trh z těchto dvou karet ta levnější.


Čtyřikrát Shanghai v jednom počítači
Kromě oddálení příchodu fůzních čipů začala AMD v průběhu minulého týdne také postupně uvolňovat na trh 45nm procesory  založené na jádru Shanghai. Jedná se výhradně o Opterony, takže žádnému hráči příliš radosti nepřinesou. Procesory jsou určené do serverů a tak si výrobci základních desek opět mnou ruce a vymýšlejí různá nová kuriózní řešení.

Jedním z takových bude bezesporu i základní deska ukrytá pod označením Thunder n6650EX od v našich končinách méně známého výrobce, společnosti TYAN. Ta se rozhodla bleskurychle nabídnout řešení základu počítače vybaveného čtyřmi 45nm procesory Opteron. Tento nápad dosáhl obrovských rozměrů, což je myšleno opravdu doslovně. Nová deska je totiž téměř dvakrát větší než plnohodnotná základní deska formátu ATX.

Základní deska TYAN

Základní deska umožní provozovat čtyři čtyřjádrové procesory v jednom serveru. Každý z procesorů může pracovat zcela autonomně, což odráží i rozmístění komponent na základní desce. Komunikaci mezi procesory napříč základní deskou bude zajišťovat sběrnice s technologií HT 3.0, která bude pracovat na frekvenci 5,2GHz. Jednotlivé procesory pak budou mít k dispozici operační paměť seřazenou po osmi bankách modulů. Celkem se na desce může objevit až 256GB RAM. DDR3 však zatím podporováno nebude a tak budou používány pouze moduly DDR2.

Čipset, který Thunder n6650EX využívá, není ucelený a skládá se ze dvou čipových sad od nVidie. Kromě složité koordinace procesorů tak bylo možné obstarat podporu pro trojici gigabitových ethernetů, velké množství rozšiřovacích karet a jednoduché integrované grafické jádro. Na desce si lze všimnout především netypického konektoru PCI-X 133MHz (nikoliv PCI Express), se kterým se ve stolních počítačích nesetkáme. Využití základní desky nemusí být nutně ale pouze v serverech, jelikož i zde jsou připraveny dva sloty PCI Express 16x, do kterých je možné osadit velmi výkonnou grafiku. Kratší sloty PCI Express 8x jsou celkem tři.

Shanghai Opteron

Ukazuje se, že ani plně vybavená deska nemusí být úplně drahá. Thunder n6650EX se bude prodávat okolo 15000Kč, což je v porovnání s cenou čtyř procesorů, kterými lze desku vybavit naprostý pakatel. Toto serverové řešení ale není nutné nikomu závidět. Po hardwarové stránce je totiž na tak přehnané úrovni, že jej nedokáže využít žádný z majoritních operačních systémů. Efektivní využití při hraní společně s Windows by bylo naprosto nemožné.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Expreview, Hardspell, HKEPC, nVidia, The Inquirer, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net

Témata: Dům roku, s-karta