Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: GeForce GT 220 a GT 210 jdou do prodeje

aktualizováno 
Přijatelné ceny, DirectX 10.1 a skvělá podpora multimédií >> Blízká budoucnost herního počítače od AMD >> Netbook s cenou 100USD pro Asii a Evropu

GeForce GT 220 a GT 210 jde do prodeje
Po více než měsíci od oficiálního představení veřejnosti, se tento týden konečně i na našem trhu začaly prodávat dvě grafické karty nVidie založené na 40nm grafickém jádru. nVidia s novým heslem, které hlásá, že každé PC potřebuje dobrou grafiku, začala totiž ve velkém prodávat GeForce GT 220 a GT 210.

Reklamní leták nVidie slibuje skvělé podmínky pro zpracování fotografií, zajímavé přehrávání videa a především radost z her. Jak si ale karty opravdu stojí?

Hned na začátku se sluší upozornit, že GT 220 ani GT 210 se neřadí k highendu. Ačkoliv jsou jejich grafická jádra vyráběna na 40nm technologii, nevyznačují se vysokým výkonem. Jejich architektura je velmi jednoduchá a úměrně s tím omezená.

V tomto ohledu je GeForce GT 210 naprostý extrém, protože ať nVidia tvrdí cokoliv, bude dobrá pouze pro kanceláře a velmi nenáročné domácnosti. O GeForce GT 220 se však dá říci, že je velmi levným způsobem, jak vyzrát na hry. Je třeba se však smířit s tím, že při vysokých rozlišeních obraz plynulý nebude.

MSI GT 210

Hardwarové specifikace jsou neúsporné. GeForce GT 210 má totiž pouhých 16 shaderů, což je mimo jiné stejný počet, jaký používají poslední integrovaná grafická jádra Intelu. Účinnost shaderů nVidie je ale vyšší a navíc pracují na oddělené taktovací frekvenci 1402MHz. Interní taktovací frekvence jádra je nastavena na 589MHz.

GeForce GT 210 mělo být řešení zaměřené především na cenu a nízkou spotřebu a tak neoplývá ani paměťovou sběrnicí rozumné šířky. Namísto toho je použita zcela základní 64bitová sběrnice, ke které jsou připojovány paměti čistě podle volby výrobců. Jistý problém je v tom, že GT 210 ve skutečnosti žádné ryze grafické paměti nepodporuje. Možnosti výroby jsou tak omezeny na 512MB paměti DDR nebo DDR2, přičemž jejich pracovní frekvence se různí.

Gainward GT 220

Skutečný výkon karty není nijak oslnivý a GeForce GT 210 dokáže konkurovat jen nejslabším Radeonům. Podle oficiálních informací je karta zhruba 10x výkonnější než integrovaná grafika v čipsetu Intel G45, což doposud nikdo nevyvrátil.

Stačí tak bez problémů na HD multimédia a navíc přichází s novinkou. Jádro totiž dostalo nativní podporu nového rozhraní HDMI 1.3, díky čemuž stačí k propojení karty a zobrazovacího zařízení jediný kabel. Monitor s reproduktory, který by HDMI 1.3 přímo podporoval, byste však zatím sháněli marně.

MSI GT 220

Naproti tomu jen o málo dražší GeForce GT 220 se hravě vyrovná nejlevnějším kartám Radeon ze série 43xx. Její jádro má 48 shaderů, které v základu pracují na referenčním kmitočtu 1360MHz. Shaderů sice není mnoho, ale někteří výrobci vsadili na přetaktování 40nm jádra, čímž dosáhli zajímavého výkonu. Samotné jádro přitom pracuje běžně na 625MHz.

GeForce GT 220 v přetaktované edici od Gigabytu

Zásadní roli ve výkonu konkrétní karty budou hrát paměti. Na GeForce GT 220 se totiž bude osazovat vše od nejlevnějších čipů DDR2 až po docela rozumné (G)DDR3. Rozdíl v ceně přitom bude minimální a na úkor ušetření dvou set korun můžeme v krajním případě přijít až o třetinu výkonu. Investice do (G)DDR3 se rozhodně vyplatí, přičemž se zatím nenašel výrobce, který by na tuto kartu osazoval méně než 1GB. Sběrnice je oproti GT 210 dvojnásobná, tedy 128bitů.

nVidia dodává, že pokud by měla karta málo paměti, může čerpat další z paměť z RAM. Podporována je totiž technologie TurboCache a to až do výše 1GB. Pravděpodobnost využití dostupné paměti je ale při hraní zoufale nízká.

Jednoznačnou snahou je alespoň částečně konkurovat Radeonům HD4650 a HD4670. V tom lze spatřovat nejeden problém. Zatímco výkon Radeonů HD 4650 a GeForce GT 220 bude podobný, cena stejná nebude. O něco výkonnější Radeon HD 4670 je všeobecně uznávanou levnou kartou, která na hry v nízkých rozlišeních postačuje. Přitom začíná se svou prodejní cenou na zhruba stejné úrovni.

Elitegroup GT 220

Volba je tedy otázkou především toho, zda preferujete zelené logo nVidie a dobrý pocit ze 40nm jádra nebo zvolíte rychlejší Radeon za naprosto stejnou cenu. Jak Radeony HD 4xxx tak i GeForce GT 220 a GT 210 podporují DirectX 10.1.

Ceny, za které se u nás budou v následujících týdnech GeForce GT 220 a GT 210 prodávat, zatím nejsou zcela stabilní. V případě GT 210 se bude začínat přibližně na 1200Kč, GT 220 v nejlevnějších variantách vyjde přibližně na 1600Kč. Cena bude samozřejmě záviset na použitém chlazení, kde v obou případech má být k dispozici jak pasivně chlazená verze, tak i v kombinaci s účinným chlazením. Někteří výrobci ohlásili výrobu až pěti variant GT 220 současně.


Blízká budoucnost herního počítače od AMD
Platforma s označením LEO bude podtrhovat možnosti hardwaru první poloviny roku 2010. Co dnes ještě považujeme za budoucnost, se má stát realitou. AMD si tak klade za cíl podporu rychlého diskového řadiče nebo USB 3.0. Nevyhneme se zřejmě ani přidávání jader na procesor, protože AMD vidí jako jediný solidní základ nadupaného herního počítače šestijádro. Operony však nečekejte, ty patří pouze do serverů.

Nový herní procesor se šesti jádry bude vycházet z běžné řady Phenom II. Výroba se plně přesunula na 45nm a tak by neměl mít přemrštěnou spotřebu. Z vývoje unikla informace, která tvrdí, že tento procesor bude fungovat i v současných deskách se socketem AM2+ a AM3. Bude se jednat o druhý největší procesor světa určený do osobních počítačů. Prvenství totiž opět převezme Intel s plánovaným šestijádrem Core i9.

Phenom II X6

Stejně jako Core i9 i PhenomII x6 bude mít jako svou součást integrován řadič pamětí. AMD se rozhodla podporovat nadále výhradně paměti DDR3, přičemž oficiálně jsou ohlášeny moduly PC3-10600 (což odpovídá 1333MHz).

AMD 890GX

Při koupi počítače založeného na platformě Leo bude na výběr ze dvou čipsetů a to AMD 890FX a 890GX. Součástí druhého z čipsetů bude grafické jádro označované jako Radeon HD 4300. Nejedná se o nic jiného než přenesení Radeonu HD 4350 na základní desku. Koncepci otevřené do budoucnosti bude scházet podpora DirectX 11, nabídne namísto toho však 80 shader procesorů. Podporováno má být HDMI a DisplayPort.

AMD LEO

Společně s čipovou sadou je také v plánu používat southbridge SB850. Zde je centrum pro podporu 14 portů USB (pravděpodobně ve verzi 3.0), SATA konektorů s rychlostí 6Gb/s nebo rozšířeného řadiče PCI Express. V přístupu ke grafickým kartám se ze strany čipsetu žádné dramatické změny neplánují.

V počítačích s logem AMD Leo by se podle neoficiálního vyjádření vývojářů mohla objevit také nová grafika z řady Radeon HD 58xx. Její specifikace nejsou dnes známy, ale je jasné, že nebude levná. Leo tedy budou herní počítače se vším, co k nim patří. Kombinace čerstvě vydaného procesoru, grafické karty a moderní základní desky jistě provětrá nejednu peněženku.


Netbook s cenou 100USD pro Asii a Evropu
Velmi svérázná verze netbooku se nyní chystá v továrnách ve Vietnamu. Zdejší společnost DMP chce nejen na asijský trh uvést počítač, který označuje jako Edubook. Netradiční koncepce zaujme především cenou, která je nyní stanovena na 100USD a zajímavé na ní je, že nepostrádá nic zásadního z toho, co činí notebook notebookem.

Edubook 100USD

Dá se říci, že celá základní deska notebooku je integrována na jediném čipu. Pro některou variantu procesoru Intel Atom zde není místo a tak vše obstarává jediný čip s označením PMX-1000. Ten si poradí s instrukcemi x86, které jsou typické pro procesory používané v běžných PC. Součástí tohoto čipu je i grafické jádro a řadič pamětí, které jsou na něj přímo připojeny bez jakéhokoliv rozhraní.

Podpora správné instrukční sady však ještě úspěšnou práci pod Windows nezaručuje. Windows sice pojedou, ale procesor je navržen výhradně na nízkou spotřebu energie. Tomu odpovídá taktovací frekvence 1GHz. Na Windows 7 nestačí, podpora Windows XP je takto zaručena dokonale.

Centrum Aktualizací XP

Jako diskové zařízení je používán malý SSD disk s kapacitou 4GB, přičemž zde nalezneme konektory pro všechny běžné periferie. Uvnitř netbooku je pozice pro 2,5" PATA disk, z finančních důvodů zůstává ale u základní verze bez využití. Jako málo se může ukázat zamýšlených 256MB operační paměti (DDR2), kterou bude možné rozšířit maximálně na 512MB.

V noteboku se objevila podpora pro HD zvukovou kartu, pro optickou mechaniku však místo nezbylo. Zvláštní význam má v konstrukci Edubooku sběrnice USB. Jejím prostřednictvím se totiž připojují interní volitelné periferie. K dispozici bude volitelně USB WiFi adaptér.

Notebook na AA baterie

Displej přímo neoslní, za 100USD by se však dalo čekat i něco horšího. Použito je  kombinace technologie TFT s LED podsvětlením. Úhlopříčka displeje má 8,9", přičemž se pracuje v nativním rozlišení 1024x600 pixelů.

Šetřilo se také na baterii. Netbook nebude vůbec obsahovat klasickou baterii, jak ji známe. Namísto ní se objeví osm dobíjecích monočlánků. Rozumně je tak alespoň zvolena možnost dobíjet je přímo v notebooku za jeho provozu. Výsledná hmotnost je pod 1kg.

Edubook - baterie

Pokud vezmeme v potaz současný výhodný kurz dolaru, vypadá Edubook od DMP velmi lákavě. Za cenu nižší než 2000Kč lze přeci laciné zpracování zcela přehlédnout a najít pro obdobný počítač patřičné využití.

Za normálních okolností jsou obdobné počítače distribuovány do zemí třetího světa a daleko mimo dosah tuzemských obchodníků. DMP Edubook s cenou 100USD by se měl však prodávat po celé Asii a ve Východní Evropě. Alespoň v menším množství by se tak mohl objevit i u nás.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Fudzilla, Hexus, nVidia, The Inquirer & Xbitlabs

Autor:


Témata: Intel, Netbook, Notebook


Nejčtenější

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Vedoucí ve strojírenství

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.