Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: GeForce GT 440 míří do obchodů

aktualizováno 
Vypadá pěkně, nestojí mnoho. Na hry se však nehodí * Mini projektor za rozumnou cenu * Časy socketu LGA 1366 jsou sečteny

GeForce GT 440

GeForce GT 440 míří do obchodů
Aktuální pátá generace grafických karet nVidie již byla takřka celá odhalena. Přesto se na trhu nyní objevuje karta z generace předchozí. Jde o GeForce GT 440, která doposud nebyla volně v prodeji. Důvod je zřejmý. Zásoby dnes zastarávajících GPU je třeba zlikvidovat a někteří výrobci toho chtějí využít. Jako první s vlastní GeForce GT 440 přichází společnost Zotac.

Zotac GeForce GT 440

GeForce GT 440 je spíše levným kompromisem, než opravdovou kartou na hry. Většinou vystačí bez větších problémů na starší tituly. S novými hrami má ale občas problém, byť je nastavíte na nejmenší možné detaily a rozlišení. V podání Zotacu jde ve skutečnosti o karty dvě, které se výrazně nebudou lišit. Jediný podstatný rozdíl tkví ve velikosti paměti.

Zotac GeForce GT 440

Zotac své karty nemaskuje pod žádný matoucí název a přesto že na pohled vypadají dobře, nenabízí vlastně nic navíc. Jde zkrátka o referenční GeForce GT 440, jež navíc vychází ze slabšího z vyskytujících se modelů. Tomu odpovídá jádro s počtem shader procesorů omezeným na 96 které najdeme na všech GT 440 volně se vyskytujících v prodeji. Takt jádra je standardních 810 MHz, shadery pak pracují na 1620 MHz.

Paměťová sběrnice je úzká – má 128 bitů. Situaci tak alespoň částečně zachraňují paměťové čipy GDDR5. Ve své kategorii jsou ale těžce podprůměrné, protože pracují s efektivní frekvencí 3200 MHz. Dostupná bude karta buďto s 1 GB nebo 512 MB paměti GDDR5.

Obě karty se tak budou hodit spíše pro sváteční hráče a na přehrávání/zpracování videa. Karty typu GeForce GT 4xx mají totiž i na současné poměry slušnou podporu urychlování videa. Pokud se rozhodnete použít kartu ke kvalitnímu monitoru, rozhodně se bude hodit výstup prostřednictvím HDMI nebo DisplayPortu. Pomocí redukce lze získat obraz z maximálně dvou nezávislých DVI konektorů.

Zotac GeForce GT 440

Hlavním lákadlem na důvěřivé uživatele je tentokrát především chlazení. Díky pestrému zbarvení vypadá skvěle. Vše má ale jen zakrýt fakt, že na chladicím systému, pokud mu tak lze vůbec říkat, není nic výjimečného. Jde totiž o hliníkový blok s žebry osazený cca 60 mm ventilátorem. Chladič je dvouslotový, což je v případě GeForce GT 440 zbytečné a za plus to v praxi považovat nelze.

Ten, kdo v poslední době vybíral levnější grafiku, už asi tuší, že výsledné karty budou hodně podobné předcházející GeForce GT 430. Výkon sice vzroste, ale jen nepatrně. V obchodech se přitom může vyskytovat i silnější varianta GeForce GT 440 se 114 shader procesory. Ta se však montuje jen do hotových počítačů jako OEM.

GeForce GT 440

nVidia má jader GF106 (jež se právě na GeForce GT 440 používají) zjevně stále dostatek a tak lze očekávat, že se k Zotacu brzy připojí také další výrobci. Vlastní GT 440 již ohlásil například Asus, Gigabyte a MSI. Ceny karet přitom nebudou zase tak nízké, jak by se mohlo zdát. Prodávat se mají za cenu kolem 2000 Kč. Pokud plánujete nákup grafické karty do herního počítače, bude rozhodně lepší se tomuto modelu vyhnout a nevěřit tvrzení nVidie, že tato karta je „ultimate performance“.


Mini projektor za rozumnou cenu
Bez ohledu na kvalitu provedení, do zajímavého zařízení se pustil tentokrát Genius. I u nás začne v nejbližší době nabízet miniaturní a především levný projektor. Přestože jsou dnes velké monitory poměrně levné, nenajdeme takový, jež by poskytoval srovnatelnou úhlopříčku. Na profesionální prezentace to spíše nevypadá, na promítání filmů z počítače však může posloužit vcelku dobře.

Genius GPP-1000

Novinka nese označení Genius GPP-1000 a jde doslova o kapesní záležitost. Skutečnost, že je zde použita LED projekční jednotka, dnes už asi mnoho rozruchu nevyvolá. Nevýhody jsou přitom jasné. Jde o jednorázovou komponentu, která se po vysvícení nevyměňuje. Výhodou je naproti tomu skvělá cena, kdy celý kapesní projektor nyní pořídíte pod 5000Kč.

Projektor nenabízí přímo profesionální rastr a spokojit se musíme s nativním rozlišením 640x480 pixelů. Zařízení je postaveno tak, aby pracovalo se u projektorů stále zcela běžným poměrem stran 4:3. Bohužel existují zde značná omezení, která lze pocítit především ve velikosti výsledného obrazu.

Genius GPP-1000

Zařízení může dosáhnout svítivosti 12 lumen, což ovšem stačí k vygenerování slušného obrazu v rozmezí od 15 cm do 165 cm úhlopříčky. Druhou z hodnot je přitom třeba brát jako absolutní maximum. Typický kontrast se podle velikosti úhlopříčky pak pohybuje mezi 200:1 po minimálních 80:1. Ostření je manuální, což lze v této cenové kategorii očekávat.

GPP-1000 připojíte k počítači nebo jinému zařízení přes kompozitní vstup, ale projektor si skvěle rozumí také s USB. Zde můžete používat různé flashdisky, ale k dispozici je i slot pro paměťovou kartu SD. Překvapením je zabudovaná paměť přímo v projektoru, která ovšem není nijak velká. Dostupná úložná kapacita je 1 GB.

Aby mělo nasazení paměti a USB vůbec nějaký smysl, je nutná i nějaká ta multimediální podpora ze strany projektoru. Podle specifikací jsou podporovány základní formáty souborů a kodeky AVI, XviD, 3GP a MPEG4. Jenže přesné specifikace nejsou k dispozici a leccos naznačuje ošemetná informace o tom, že některé formáty vyžadují překódování pomocí přiloženého prográmku ArcSoft Media Converter.

Genius GPP-1000

Pozitivní na malém projektoru je především to, že se majiteli otevírají úplně nové možnosti využití, které s velkým lampovým projektorem nepřipadají v úvahu. Projektor od Geniusu nejen že je přenosný, ale může být přímo využíván na cestách. Napájet jej totiž můžete buďto přiloženým síťovým adaptérem nebo čtyřmi mikrotužkovými akumulátory.

Před pořízením projektoru se rozhodně vyplatí spočítat, zda má podobná investice vůbec smysl. Při správném zacházení by měla životnost zářiče přesáhnout 12000 hodin. Znamená to tedy, že za jednu hodinu sledování filmů zaplatíme zhruba 0,45 Kč. Za takových podmínek už lze o malém projektoru určitě uvažovat. V obchodech reálně ke koupi by měl být GPP-1000 do konce týdne.


Časy socketu LGA 1366 jsou sečteny
Přecházení mezi jednotlivými generacemi procesorů je vždy nepříjemné. Často je totiž nutné kromě procesoru vyměnit také základní desku, jelikož nový procesor do staré základní desky prostě nepasuje. Nedávno jsme tak byli svědky u procesorů Core i3, i5 a i7 změny socketu LGA 1156 na LGA 1155. Zdaleka se však nejedná o jedinou změnu tohoto charakteru, kterou na nás Intel chystá.

Příští změna socketu se dotkne uživatelů tzv. HPC, tedy počítačů poskytujících vysoký výpočetní výkon. Intel doslova hodí přes palubu celou platformu LGA 1366. To se dotýká nejvíce hráčů s drahými procesory Core i7, jež používají tříkrálové paměťové řadiče. Na její místo má přijít platforma se socketem LGA 2011, která mimo jiné bude podporovat také procesory Xeon. Architektura používaných procesorů je v současnosti známa jako SandyBridge-E.

lga 2011

Celá věc je zatím otázkou vzdálenější budoucnosti a příchod LGA 2011 můžeme očekávat až v druhé polovině letošního roku. Přesto je jasné, že Intel již nebude mrhat prostředky na vývoj platformy LGA 1366. Redaktorům serveru VR-Zone zástupci Intelu již ukázali i první dvě základní desky, které budou nový socket využívat.

Přesné technické specifikace jsou bohužel tabu a redaktoři si ani nemohli prototypy základních desek vyfotit. Známe tedy jen jejich kódová značení, Silver a Thorsby, což ale není moc užitečná informace. Informace redaktorů však poukazují na to, že vše směřuje k používání sběrnice PCI Express ve verzi 3.0. To by byla dobrá zpráva pro budoucí majitele rychlých pevných disků a časem snad i grafických karet.

Obě zmíněné desky budou vznikat a vyrábět se přímo pod hlavičkou Intelu. Počítá se na nich s osazením dvou plnohodnotných slotů PCI Express s 16 fyzickými linkami. Externí výrobci základních desek však na tomto základu mohou nabídnout rozmělněnou sběrnici až pro pět grafických karet, přičemž na jednotlivých slotech nebude díky standardu 3.0 klesat propustnost.

Zástupci Intelu také naznačili, kde bude možné pořídit první fotografie nových základních desek. Vystaveny by měly být na Computexu, jež se bude konat letos koncem března. O výkonu platformy zatím nemá smysl vést žádné dohady, nicméně s cenou základní desek to vypadá vcelku pozitivně. Bohužel potřebné procesory se opět budou prodávat za částky kolem 20000 korun.


Zdroje: Dailytech, Digitimes, Genius, Gigabyte, HKEPC, Inpai, Intel, nVidia, TechPowerUp, The Inquirer, VR-Zone & Zotac

Autor:


Témata: Intel


Nejčtenější

Everybody’s Gone to the Rapture
Úspěch není vše. Tvůrci Dear Esther dočasně odcházejí ze scény

Nezávislé studio The Chinese Room, které stojí za populárními hrami jako Dear Esther nebo Everybody’s Gone to Rapture oznámilo, že propustilo většinu...  celý článek

Marvel vs. Capcom: Infinite
Nebaví vás učení komb? Marvel vs. Capcom Infinite je bojovka pro vás

Jestli rádi bezmyšlenkovitě bušíte do ovladače, je bojovka Marvel vs. Capcom: Infinite něco pro vás.   celý článek

Dead or Alive: Extreme 3
Autoři končí s podporou sexy bojovky Dead or Alive 5. Bude šestý díl?

Do konce roku vyjde poslední placený přídavek do populární mlátičky Dead or Alive 5 a poté se vývojářský tým přesune na jiný projekt. Můžeme doufat v šestý...  celý článek

PlayerUnknown’s Battlegrounds
Další soud na obzoru? Fortnite prý kopíruje Playerunknown’s Battlegrounds

Každý by se dnes chtěl přiživit na obrovském úspěchu hry Playerunknown’s Battlegrounds. Vývojáři firmy Epic se zřejmě nechali inspirovat až příliš, a tak si...  celý článek

Destiny 2
Co budete hrát o víkendu?

Prozraďte, na které hry se chystáte o víkendu. Pustíte se do něčeho nového, nebo rozehrajete nějakou klasiku?  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.