Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: GeForce GTX 465 se dočkáme v červnu

aktualizováno 
nVidia připravuje grafickou kartu s podporou DirectX 11 z vyšší střední třídy. WarMouse Meta – myš s 18 tlačítky. Eurocom plánuje notebook se 100Wattovou grafikou.

GeForce GTX 465 - podoba prozatím neznámá

GeForce GTX 465 se dočkáme v červnu
Od doby, kdy nVidia představila světu své doposavad jediné dvě grafické karty podporující na DirectX 11, uplynula už nějaká doba. Koupit si tak můžeme GeForce GTX 480 a 470. Jejich problémem je ale poměrně vysoká cena a tak bylo od počátku jasné, že musí přijít i něco levnějšího. Po mnoha spekulacích které nVidia přiživovala mlčením, můžeme konečně říci, že levnější grafiky pro DX11 se dočkáme už brzy.

Podle informací, které zveřejnil turecký server Donamihaber a označuje je za oficiální, je první představení DX11 karty nVidie s rozumnou cenou naplánováno na 1. června. V tomto období bude totiž probíhat veletrh Computex 2010 a lze očekávat, že bude grafika poprvé vystavována právě zde. Podle všeho je již definitivní i její označení – GeForce GTX 465.

kultovní GeForce 8800GT v SLI

Jedinou informací, kterou nVidia o kartě do minulého týdne oficiálně zveřejnila, byla skutečnost, že základem mainstreamu se stane zcela přelomová grafika. Zástupci společnosti ji přisoudili zhruba stejný význam, jaký měla ve své době dnes kultovní GeForce 8800 GT. Na tomto tvrzení bude mnoho pravdy, jelikož osvědčená taktika nVidie se má opět opakovat. Na základě jediné karty vznikne celá řada odvozených modelů. nVidia plánuje minimálně tři kategorie levnějších karet s DX 11.

My se ale nejdříve dočkáme GeForce GTX 465. Ostatní modely budou následovat se značným časovým odstupem a tak je dobré vědět, co můžeme očekávat. Turecký server dostal podle tvrzení jeho redaktorů prý oficiální potvrzení specifikací karty. Ukazuje se, že GeForce GTX 465 bude mít stále velmi slušný výkon. Na rozdíl od highendu bude mít ale mnohem větší konkurenci ze strany Radeonů.

nVidia 3DTV Play software

Základ karty bude vycházet z technologie Fermi. Díky tomu bude karta rychlá při teselaci a bude nativně podporovat zpracování C/C++ kódu. Samozřejmostí je PhysX a pro poslední hry tolik potřebná podpora DirectX 11. V oblasti dostupných technologií se nebude od dražších karet GeForce GTX 465 lišit ani v podpoře rozhraní HDMI 1.3a. Většina karet by měla mít i dvojici konektorů DVI.

nVidia GF 100 header

Výsledný výkon ale zcela určují prostředky, které odvozené 40nm jádro nabídne. nVidia zvolila tentokrát střídmější architekturu využívající 384 (některé zdroje uvádějí 352) shader procesorů. Snížení jejich počtu ze 448 bude odpovídat odstupu ve výkonu za GeForce GTX 470. Taktovací frekvence rozhodně nebudou špatné a na referenčních kartách by měla být nastavena interní frekvence jádra na 607MHz. Shadery poběží na 1215MHz, což je shodné s GTX 470.

GeForce GTX 465 - podoba prozatím neznámá

Odstup mezi GeForce GTX 470 a GTX 465 budou tvořit také paměti. Nová GeForce GTX 465 k nim totiž bude přistupovat přes 256bitovou sběrnici. Používány jsou čipy typu GDDR5 s vysokou efektivitou. Jejich fyzická referenční frekvence bude 800MHz, což odpovídá 3200MHz efektivně. Karty by měly mít vždy 1GB paměti.

Klíčovou, nicméně oficiálně stále nezodpovězenou, otázkou u GeForce GTX 465 její cena. Zde panují zatím jen odhady, které se pohybují okolo 300USD. Přepočítávat tuto částku na české koruny a připočítávat k ní nemalou marži obchodníků zatím asi příliš nemá smysl. Reálně se přitom s GeForce GTX 465 prý v obchodech setkáme nejdříve na konci června.


WarMouse Meta – myš s 18 tlačítky
Motto nejednoho vývojového týmu by se mohlo stát tvrzení, že jedno fyzické tlačítko je vždy lepší, než deset položek v menu. Ať tomu chceme či ne, klávesnice a myš je tak stále nejrychlejším rozšířeným prostředkem, jakým lze ovládat počítač. Co když si ale někdo vezme obdobné tvrzení až příliš doslova? Výsledkem může být i hodně bizardní hardware.

Přesně taková je nová myš od společnosti WarMouse, která dostala název Meta. Ta je navržena speciálně pro hráče, čemuž kromě solidní snímací technologie odpovídá nadměrná vybavenost tlačítky. Na myši jich je celkem 18, rolovací kolečko a k tomu ještě jedno analogové kolečko, které se může pohybovat ve stejných osách jako joystick. Hned na první pohled je jasné, že kvalita zpracování nebude úplně nejlepší a totéž si lze myslet i o ergonomii.

WarMouse Meta

Aby nebylo tlačítek málo, disponuje myš nastavením profilů. Přímo pomocí tlačítek je dostupných pět variant, kdy lze každé z tlačítek nakonfigurovat k jinému účelu. Celkem lze ale prostřednictvím ovladačů vybírat z 63 profilů. Aby nebyla konfigurace příliš složitá, výrobce se výchozí profily snažil napasovat na většinu nejrozšířenějších her.

WarMouse Meta používá laserovou optiku s citlivostí 5600DPI. Toto rozlišení je ohromné a tak je ho potřeba při běžné práci poněkud srazit. WarMouse Meta to umožňuje až na klasickou hranici 100DPI. Výrobce bohužel další parametry optiky nezveřejnil.

Pro ukládání profilů potřebuje myš celkem 512kB interní paměti, která ale není uživatelsky přístupná. To, co z některých fotografií není patrné, je nutnost pevného připojení k počítači. Díky tomu že myš není bezdrátová, mohl výrobce ušetřit na wireless modulu a myš bude levnější než od konkurence. Prodávat by se měla v přepočtu za 1400Kč, ovšem distribuce pro ČR zatím potvrzena není.

WarMouse Meta

Řešení v podobě WarMouse Meta má samozřejmě i řadu nevýhod. Kromě pochybně vyhlížející kvality zpracování si na ni bude potřeba zvyknout. Její fyzické rozměry jsou 110x68x40mm, což je vzhledem k počtu tlačítek vcelku málo. Hmotnost raději výrobce neudává vůbec. Přesto nemusí být myš s 18 tlačítky tím nejpřekvapivějším, co nás může v budoucnu potkat.


Eurocom připravuje notebook se 100W grafikou
Do svým způsobem velmi šíleného kousku se pustila společnost Eurocom. Na červen připravuje novou řadu herních notebooků. Slova jako herní a notebook nejdou už sama o sobě příliš dohromady. Tentokrát je to ale jiné. Eurocom chce totiž do notebooku osadit grafiku ze všech nejlepší – mobilní verzi Fermi s DirectX 11.

O dobře přenosné počítače se zajímavou spotřebou tentokrát asi nepůjde. Podle konfigurátoru Eurocomu, kde si už nyní můžete vybrat v předprodeji konkrétní počítač, bude už v průběhu června k dostání GeForce GTX 480M. Karta bude přitom nabízena výhradně s notebooky vyšší kategorie, pro kterou jsou typické displeje s úhlopříčkou přes 17" a čtyřjádrové procesory.

Jeden z herních notebooku Eurocom, ve kterém se má objevit GTX 480M

nVidia oficiálně detaily mobilní GeForce GTX 480M zatím tají. Po stránce výkonu ale půjde o velmi slušné řešení, které prý s klidem překoná mobilní Radeon HD 5870. Nicméně počet shader procesorů, který na kartě zůstane po patřičném odlehčení, je tajný. S jistotou lze pouze říci, že karta má 256bitovou paměťovou sběrnici a 2GB paměti.

Kromě pěkných rysů bude mít mobilní varianta se skutečnou stolní GeForce GTX 480 společná i stinná negativa. Zapřít rozhodně nelze problémy se spotřebou, která může i bez vytížení dosahovat desítek Wattů. Situaci by mohla zachránit jedině technologie nVidia Optimus, ale zatím to s jejím nasazením u Eurocomu příliš dobře nevypadá. Samotný Eurocom uvádí spotřebu karty 100Wattů.

nVidia Optimus

Ve stolním počítači by nebyla 100Wattová karta problémem a v případě GeForce GTX 470 nebo GTX 480 si o ní může nVidia nechat jen zdát. V případě notebooku se ale jedná o zátěž, která v kombinaci s velkým displejem může srazit životnost baterie na směšných 20 minut. V tomto kontextu působí tragikomicky informace, že karty GeForce GTX 480M je možné osadit do notebooku hned dvě a to v SLI.

Konkurenční AMD řeší problémy se spotřebou samozřejmě také. V jejich podání se ale 40nm technologie opravdu povedla. Stěžejní grafika pro notebooky – HD 5870 - má maximální spotřebu oficiálně 50Wattů. Přesto všechny notebooky, ve kterých se objevila, hodně hřejí a díky masivnímu chlazení jsou vcelku těžké. Musel by se tedy stát zázrak, aby nebyl herní notebook od Eurocomu v plné výbavě fiaskem.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Donamihaber, Eurocom, nVidia, The Inquirer, VR-Zone, WarMouse, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Témata: Notebook

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz