Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: Google a vlastní operační systém?

  12:03aktualizováno  12:23
Sony konečně začalo řešit problémy s cd ""nakaženými"" protikopírovací ochranou. Vypadá to na mimosoudní vyrovnání. Do světa prosákly informace, že Google chce prodávat vlastní počítače a dokonce prý vyvíjí vlastní operační systém.

24milionů „nakažených“ CD od SonyBMG
Není to tak dávno, co internetem proběhl skandál ohledně protipirátských ochran na hudebních CD od vydavatelství Sony BMG. Na CD byly umístěny ochrany, které po vložení CD nainstalovaly do počítače rootkity, které odesílaly po internetu informace o vložení CD, včetně jeho sériového čísla CD a informacemi o systému. Podle bezpečnostních analytiků navíc tyto rootkity umožňovaly snadnější průnik do počítače.
Řadě lidí, kteří si CD legálně zakoupili se samozřejmě nelíbilo, že je Sony může bez jejich svědomí „špehovat“ a že jim do počítače zavlekla rootkit bez jejich vědomí. A v Americe se hned objevilo několik sdružení, která na Sony podala žalobu. Některá si přála pouze omluvu od Sony a program na odstranění rootkitu, jiná šlá pouze po finančním odškodnění.
Pravidlo že i špatná reklama je reklama zde neplatí a tak se Sony snaží vyrovnat mimosoudní cestou. Přijde ji to mnohem levněji než soudní arbitráž, kterou by podle řady právníků prohrála. Návrh Sony na mimosoudní vyrovnání musí ještě potvrdit Federální soud v New Yorku.
V mimosoudním vyrovnání Sony nabízí výměnu CD za nosič bez rootkitů a možnost stáhnout si toto album ve formátu MP3 bez jakýchkoliv ochran. Dále nabízí 7,5USD jako odškodnění a možnost stáhnout si další libovolné album z e-shopu Sony. Nebo si můžou stáhnout rovnou tři alba, ovšem bez finančního odškodnění.
Samozřejmostí je volně dostupný program na odstranění rootkitu z PC.
Nyní se Sony snaží dostat z obchodů poslední kusy CD se „závadnými“ ochranami. Navíc Sony vydala prohlášení, podle kterého přehodnotí svou budoucí politiku s používáním protipirátských ochran. Celkem bylo vyexpedováno více než 24milionů CD s ochranou instalující rootkity.

Bude Google vyrábět počítače a operační systém?
Vyhledávač Google zná každý. Ve světě je nejpoužívanější a i v našich končinách jeho podíl ve vyhledávačích roste. Nicméně s jídlem roste chuť a tak již Google není pouze vyhledávačem. Oproti svým konkurentům nedávno spustil vyhledávání v obrázcích, vyhledávání v albech a písních. Navíc má algoritmus, díky kterému si pamatuje výsledky, které pro vás našel a na jaké odkazy jste klikli – díky tomu nabízí lepší seřazení vyhledaných odkazů.
Asi před rokem spustil službu GMail, která nabízí uživatelům neomezenou kapacitu schránky. V současné době se velikost schránky pro jednoho uživatele pohybuje na čísle kolem dvou a půl gigabajtů a každým dnem o pár mega schránka vyroste.
Dále Google dává zdarma k dispozici službu Analytics. Díky ní získáte ucelený přehled o tom, kdo navštěvuje vaše stránky a další zajímavá data. To vše zadarmo. Ovšem jak to tak vypadá, internet je pro Google malý.
Kromě toho že bude podílet na produkci filmu chystá údajně i vlastní značku počítačů. Uvedl to list Los Angeles Times. Počítače by se prý měly prodávat bez operačního systému Windows přes řetězec Wal-Mart. Otázkou je, jaký operační systém Google zvolí, nebo zda bude počítače prodávat úplně bez systému. Z jiných systémů přichází v úvahu jedině Linux.
Nebo že by Google s počítači dodával vlastní operační systém? Již nějaký pátek totiž po internetu běhají informace, že Google vyvíjí vlastní systém a chce zlomit monopol Microsoftu. Nikdo tyto domněnky nikdy nepotvrdil. Navíc není jasné, jak dlouho již Google případný operační systém vyvíjí. Aby byl konkurence schopný Microsoftu, nejde slepit během několika týdnů.
Více informací bychom měli získat již zítra na výstavě Consumer Electronic Show, která se koná v Las Vegas.

Zdroje: Tom´s Hardware, The Inquirer

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz