Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Google v Česku roste

  12:00aktualizováno  19. prosince 1:37
Google roste na českém poli vyhledávačů *** Za výhružný dopis omluva *** Dell vymění 30000 baterií pro notebooky *** Notebook s klikou bude pravděpodobně vyrábět Quanta

Google v Česku roste
Mezi českými uživateli internetu roste obliba vyhledávače Google, zatímco české vyhledávací služby pomalu stagnují.
První místo drží stále český vyhledávač Seznam.cz s 47,7% procenty. Oproti loňskému roku ztratil kolem 8% uživatelů. Druhé místo mezi českými uživateli obhájil Google.com s 33% podílem. Jedná se o 50% změnu oproti loňskému roku. Na třetím místě se potom nachází Atlas.cz s 6,9% uživatelů a ročním přírůstkem 0,15%.

Vyhledávač Podíl 11/04(%) Podíl 11/05(%) Rozdíl(%)
Seznam 51,6 47,7 -7,6
Google 21,7 32,9 50
Atlas 6,8 6,9 0,15
Centrum 7,8 5,2 -36,6
Jyxo 1,9 0,7 -63
Zoohoo 1,4 0,7 -50
Navrcholu 1,3 0,7 -46
MSN 1 1,5 50

Za výhružný dopis omluva
Minulý týden se v některých amerických médiích objevila zpráva, že vydavatelství Warner/Chapell zaslalo výhružný dopis programátorovi aplikace PearLyrics. Údajně za porušování autorských práv.
Nicméně aplikace PearLyrics neprovádí nic nelegálního. Pouze na internetu hledá texty písní a poté je importuje do knihovny médií aplikace iTunes. Kde kdo si už myslel, že Warner/Chapell sáhl po praktikách RIAA. Jenže opak je pravdou – následovala věc, kterou nikdo nečekal. Šéf vydavatelství se autorovi programu omluvil a nabídl mu spolupráci.
Na mnohých diskusních fórech se začalo okamžitě řešit, proč Warner/Chapell udělal otočku o 180°. Věrohodné vysvětlení na sebe nenechalo dlouho čekat. Vydavatelství si najímají firmy, kterým platí peníze za hledání lidí a programů, kteří porušují autorská práva. Warner/Chapell si asi ovšem najal firmu, která autorskému právu příliš nerozumí a tak zaslala varování i tvůrci PearLyrics. Když se to doneslo na vydavatelství, tak se raději rychle omluvilo, než aby mělo nějaký negativní ohlas.
Nicméně se jedná pouze o spekulaci – podrobně se k tomu Warner/Chapell nechtěl vyjádřit.

Dell vymění 30000 baterií pro notebooky
Společnost Dell prohlásila, že stáhne z trhu 30 000 baterií pro notebooky, které se přehřívají. Baterie byly vyrobeny v Japonku a Číně a prodávaly se od října 2004 do října 2005 jak s notebooky, tak samostatně jako náhradní baterie. Jedná se o baterie pro notebooky řady Laditue, Inspirion a Precision. 22 000 těchto baterií bylo prodáno v USA, zbytek po celém světě.
Pokud jste si zakoupili notebook nebo baterii mezi říjnem 2004-2005, tak kontaktujte servisní středisko, kde vám baterii zdarma vymění.

Notebook s klikou bude pravděpodobně vyrábět Quanta
Určitě jste již něco zaslechli o notebooku s klikou. Bude určen pro rozvojové země. V těchto oblastech bývá občas problém s elektrickou energií a tak je notebook vybaven klikou, která bude energii pro notebook vyrábět. Podle prvních výpočtů bude jedna minuta točení s klikou stačit pro deset minut práce. Tento notebook v žádném případě nebude žádné nabušené dělo – procesor by měl mít takt kolem 500MHz a jako operační systém byl zvolen Linux.
Nyní přišla další informace, že tento notebook bude pravděpodobně vyrábět prozatím neznámá firma Quanta. Ta by měla v prvním pololetí roku 2006 vyrobit kolem 15milionů kusů těchto notebooků. O následnou distribuci do rozvojových zemí se postará organizace OLPC – One Laptop Per Child.
Výrobní cena tohoto notebooku by se měla pohybovat pod hranicí 100USD. Po představení tohoto projektu ovšem řada lidí z celého světa zatoužila mít tento počítač. A tak jim tvůrci vyšli vstříc – komerčně se tento notebook bude prodávat za 200USD. Kupující tak zároveň zaplatí i notebook pro člověka z rozvojové země.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, Navrcholu.cz

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz