Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Google v Česku roste

  12:00aktualizováno  19. prosince 1:37
Google roste na českém poli vyhledávačů *** Za výhružný dopis omluva *** Dell vymění 30000 baterií pro notebooky *** Notebook s klikou bude pravděpodobně vyrábět Quanta

Google v Česku roste
Mezi českými uživateli internetu roste obliba vyhledávače Google, zatímco české vyhledávací služby pomalu stagnují.
První místo drží stále český vyhledávač Seznam.cz s 47,7% procenty. Oproti loňskému roku ztratil kolem 8% uživatelů. Druhé místo mezi českými uživateli obhájil Google.com s 33% podílem. Jedná se o 50% změnu oproti loňskému roku. Na třetím místě se potom nachází Atlas.cz s 6,9% uživatelů a ročním přírůstkem 0,15%.

Vyhledávač Podíl 11/04(%) Podíl 11/05(%) Rozdíl(%)
Seznam 51,6 47,7 -7,6
Google 21,7 32,9 50
Atlas 6,8 6,9 0,15
Centrum 7,8 5,2 -36,6
Jyxo 1,9 0,7 -63
Zoohoo 1,4 0,7 -50
Navrcholu 1,3 0,7 -46
MSN 1 1,5 50

Za výhružný dopis omluva
Minulý týden se v některých amerických médiích objevila zpráva, že vydavatelství Warner/Chapell zaslalo výhružný dopis programátorovi aplikace PearLyrics. Údajně za porušování autorských práv.
Nicméně aplikace PearLyrics neprovádí nic nelegálního. Pouze na internetu hledá texty písní a poté je importuje do knihovny médií aplikace iTunes. Kde kdo si už myslel, že Warner/Chapell sáhl po praktikách RIAA. Jenže opak je pravdou – následovala věc, kterou nikdo nečekal. Šéf vydavatelství se autorovi programu omluvil a nabídl mu spolupráci.
Na mnohých diskusních fórech se začalo okamžitě řešit, proč Warner/Chapell udělal otočku o 180°. Věrohodné vysvětlení na sebe nenechalo dlouho čekat. Vydavatelství si najímají firmy, kterým platí peníze za hledání lidí a programů, kteří porušují autorská práva. Warner/Chapell si asi ovšem najal firmu, která autorskému právu příliš nerozumí a tak zaslala varování i tvůrci PearLyrics. Když se to doneslo na vydavatelství, tak se raději rychle omluvilo, než aby mělo nějaký negativní ohlas.
Nicméně se jedná pouze o spekulaci – podrobně se k tomu Warner/Chapell nechtěl vyjádřit.

Dell vymění 30000 baterií pro notebooky
Společnost Dell prohlásila, že stáhne z trhu 30 000 baterií pro notebooky, které se přehřívají. Baterie byly vyrobeny v Japonku a Číně a prodávaly se od října 2004 do října 2005 jak s notebooky, tak samostatně jako náhradní baterie. Jedná se o baterie pro notebooky řady Laditue, Inspirion a Precision. 22 000 těchto baterií bylo prodáno v USA, zbytek po celém světě.
Pokud jste si zakoupili notebook nebo baterii mezi říjnem 2004-2005, tak kontaktujte servisní středisko, kde vám baterii zdarma vymění.

Notebook s klikou bude pravděpodobně vyrábět Quanta
Určitě jste již něco zaslechli o notebooku s klikou. Bude určen pro rozvojové země. V těchto oblastech bývá občas problém s elektrickou energií a tak je notebook vybaven klikou, která bude energii pro notebook vyrábět. Podle prvních výpočtů bude jedna minuta točení s klikou stačit pro deset minut práce. Tento notebook v žádném případě nebude žádné nabušené dělo – procesor by měl mít takt kolem 500MHz a jako operační systém byl zvolen Linux.
Nyní přišla další informace, že tento notebook bude pravděpodobně vyrábět prozatím neznámá firma Quanta. Ta by měla v prvním pololetí roku 2006 vyrobit kolem 15milionů kusů těchto notebooků. O následnou distribuci do rozvojových zemí se postará organizace OLPC – One Laptop Per Child.
Výrobní cena tohoto notebooku by se měla pohybovat pod hranicí 100USD. Po představení tohoto projektu ovšem řada lidí z celého světa zatoužila mít tento počítač. A tak jim tvůrci vyšli vstříc – komerčně se tento notebook bude prodávat za 200USD. Kupující tak zároveň zaplatí i notebook pro člověka z rozvojové země.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, Navrcholu.cz

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz