Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Grafická karta pracuje na 1GHz

aktualizováno 
Oficiální přetaktovaná verze Radeon HD 4890 >> Základní deska se sedmi plnými sloty PCI Express >> Levné počítače s AMD pro příští léta

Sapphire HD 4890 Atomic

Grafická karta pracuje na 1GHz
Novou a zřejmě také nejvýkonnější jednojádrovou kartu pod hlavičkou AMD představila společnost Sapphire. Aniž by byl uveden nový model grafického jádra, dostane nVidia opět zajímavou konkurenci. Karta je totiž silně přetaktována a frekvence grafického jádra je poprvé oficiálně nastavena na 1GHz. Co je důležité, vyšším frekvencím bude odpovídat i výsledný výkon karty.

Sapphire HD 4890 Atomic

Ve vývoji grafických karet nastává opět určité mezidobí, které se brzy projeví úbytkem nových karet na trhu. nVidia i AMD se totiž ve svých laboratořích připravují na výrobu grafických karet schopných pracovat s hardwarovým urychlováním DirectX 11 a karty se současnými DirecX 10 (potažmo 10.1) již nejsou prioritou. Externí výrobci karet si tak začínají stále více konkurovat a snaží se již zaběhnuté karty změnit tak, aby podávaly co nejlepší výkony. V současnosti jim to navíc u karet od nVidie umožňují zmírněné výrobní licenční podmínky. Činní se ale i partneři AMD a tak není o zajímavosti nouze.

Sapphire HD 4890 Atomic

Právě touto cestou vznikají karty jako je Sapphire HD 4890 Atomic, které se snaží dostat z původního již tak velmi výkonného základu opravdové maximum. AMD dříve naznačila, že přetaktovat RV790 krátkodobě na 1GHz nebude velkým problémem. Že ale situace dojde až tak daleko, že se brzy začnou prodávat sériově vyráběné karty na této frekvenci, to tušil málokdo.

Použité grafické jádro není přitom úplným zázrakem ba ani plnokrevnou horkou novinkou. Jeho základ tkví totiž ve starším jádru RV770, které je úspěšně používáno u Radeonu HD 4870. I tyto karty jsou výkonné, přesto je frekvence jádra nastavená na 1000MHz u sériové karty z této řady nemyslitelná. AMD ale provedlo u jádra RV790 několik změn, které pozitivně zapůsobily na stabilitu. Starší Radeony HD 4870 byly navíc známé tím, že jejich vyšší přetaktování neumožňoval VideoBIOS, který je u Radeonu HD 4890 kompletně změněn.

Sapphire HD 4890 Atomic

Samotné nové jádro by ale podle společnosti Sapphire na dosažení hranice 1000MHz prý nestačilo. Velkou slabinou je zde 55nm technologie jádra, která vysoko taktovanou kartu značně zahřívá a současně přidává nemalé nároky na napájení. Radeon HD 4890 Atomic tak musel být vybaven namísto sériového chlazení něčím lepším a Sapphire zvolila u hráčů oblíbené chlazení Vapor-X. To můžeme vidět i u posledních Radeonů HD 4870, které Sapphire řadí do série Toxic.

Problémy se ale nevyhnuly ani původnímu napájení. Po přetaktování již kartě nestačí obvyklé napájení pomocí dvojice šestipinových PCI-E konektorů. Druhý konektor byl vyměněn za osmipinový, přičemž se počítá s tím, že jádro i paměti budou konzumovat velké množství proudu. Skutečný maximální odběr tohoto monstra výrobce zatím zřejmě raději nezveřejnil.

Sapphire HD 4890 Atomic

Ve výsledku bude Sapphire HD 4890 Atomic bezesporu kartou s naprosto skvělým výkonem. Samotná představa 1GHz jádra se stejně taktovanými 800 shader procesory již budí patřičný respekt. Přetaktovány jsou přitom i paměti, které pracují efektivně na 4200MHz (fyzicky tedy na 1,05GHz). Odpověď na otázku, zda je toto taktování vůbec k něčemu dobré, může dát snad úplně první test HD 4890 Atomic, který provedl server Hexus.net. Zde v testu prováděném v 3D Mark06 dostala karta při rozlišení 1920x1200 (zapnuto 4xAA a 16xAF) přesně 12535 bodů. Test je třeba ale brát s rezervou, jelikož pro dnešní karty již nemusí být úplně vypovídající.

Chladič Vapor-X

Ten, kdo by si chtěl tento výkonný skvost do svého počítače pořídit, si však musí zatím nechat zajít chuť. Než se karta dostane u nás do obchodů, potrvá ještě minimálně měsíc. Poté by se karta měla prodávat za částku jen o málo vyšší než 8000Kč. Existuje bohužel také několik dobrých důvodů, proč si kartu nekoupit.

Vzhledem ke zvýšení napětí jádra, které Sapphire u těchto karet provedla, může být jejich životnost nižší. V počítači si navíc bude nutné nechat volné v každém případě minimálně tři sloty. Karta je sice i s chladičem dvouslotová, ale vzhledem k velkému zahřívání se bude bez dostatku chladného vzduchu přehřívat. Pokud už se pro kartu skutečně rozhodnete, neměli byste ponechat náhodě ani dostatečnou dimenzovanost počítačového zdroje. Bez dostatku energie se mohou totiž objevit při hraní velmi nepříjemné komplikace.


Základní deska se sedmi plnými sloty PCI Express
Převratnou základní desku, která zaujme každého hráče, se chystá přinést Asus. Již brzy budeme mít možnost zakoupit základ počítače, který dovolí využívat všechna dnes běžně používaná zapojení grafických karet. Jak se ale ukazuje, investice do předimenzované základní desky není rozhodně pro každého.

Hned na první pohled je patrný zásadní rozdíl mezi koncepcí běžné základní desky a  novinky v podobě P6T7 SuperComputer. Asus se rozhodl využít na maximum všech možností, které dnešní čipsety dávají. Na desce tak nemůže být integrován žádný jiný čipset než Intel X58, který je tou správnou cestou k podpoře procesorů Core i7. Otevřená cesta zůstává také vysokému taktování, jelikož napájení procesoru je řešeno velmi robustně.

P6T7 SuperComputer

Pro operační paměť je připraveno celkem šest slotů. Kombinace Core i7 a čipsetu X58 umožňuje používat maximálně 24GB paměti, která zde může být rozložena vhodně po 4GB modulech.

První co každého ale zřejmě napadne při pohledu na základní desku, je otázka využití většího množství slotů pro grafické karty. Všech sedm slotů PCI Express je přitom plnohodnotných a Asus neponechal v oblasti podpory grafických karet nic náhodě. Přímo prostřednictvím BIOSu desky a použitého čipsetu jsou podporována všechna standardní zapojení grafických karet do CrossFire. Podpora grafických karet nVidie je zajištěna zprostředkovaně přes dvojici čipů nForce 200. Při plném osazení kartami pracují čtyři sloty v režimu 16x a zbývající tři v režimu 8x.

P6T7 SuperComputer

Ostatní periferie integrované na základní desku lze i přes snahu o výběr co možná nejkvalitnějších komponent považovat za běžné. Na desce je tak přítomno šest SATA řadičů, najdeme zde dva gigabitové ethernety nebo 7.1kanálovou zvukovou kartu. Mezi USB konektory na zadním headeru můžeme pozorovat také eSATA a PS2 konektor. Přímo na desce nalezneme také dvojici SAS konektorů.

Se základní deskou založenou na čipsetu Intel X58 s dodatkem SuperComputer je spojena také ještě jedna drobnost. Jako první nepřišel s tímto označením Asus, ale Asrock. Ten totiž nabízí poněkud odlišně vybavenou desku pro procesory Core i7 pod názvem Asrock X58 SuperComputer. Zatímco cena desky Asrocku se pohybuje okolo 300USD, u Asusu zatím není jasno. Vzhledem k vybavení lze ale vysokou částku očekávat.


Levné počítače s AMD pro příští léta
Levnou platformu pro ne úplně nejbližší budoucnost začíná plánovat ve svých laboratořích AMD. Ta ponese zatím nejspíše jen kódové označení Dorado a mohla by přijít vhod každému, kdo si bude chtít postavit malý počítač a nestačí mu výkon procesoru Intel Atom. I nyní má AMD pro Atom konkurenci, kterou známe jako řadu procesorů Geode. Ty se ale v multimediálních počítačích neuchytily. Jejich spotřeba je totiž sice skvělá, výkonově ale již nepostačují ani na základní multimédia.

Nová platforma nebude nejspíše výsledkem ani tak vývojářů z AMD, jakožto jejich marketingového oddělení. Rozumný výkon za minimální finanční prostředky nebude AMD v příštích letech přinášet za pomoci nového revolučního procesoru, nýbrž díky procesorům současným. S definitivní platností je potvrzeno, že současný Socket AM3 bude podporován v nezměněné podobě nejméně do roku 2011.

AMD 780G

Aktuální plány AMD hovoří o příchodu čipsetu označovaného jako AMD 785G. Zde se ještě nebude jednat o Dorado, nýbrž o platformu s k kódovým označením Pisces. Ta by se měla objevit letos v listopadu. Má obsahovat především výkonné grafické jádro, jehož takt by se mohl podle toho, co naznačili zhruba před měsícem zástupci AMD, pohybovat přes 500MHz. Problém je ale v neupřesněném počtu shaderů, ke kterému se zatím nikdo z AMD z taktických důvodů nevyjádřil. Ví se především to, že součástí jádra bude podpora UVD 2.0 a grafika nebude mít tedy problém s přehráváním HD multimédií.

Dorado založené na procesorech odvozených z řady Phenom II, které budou vybaveny především nižším počtem jader, by se pak mělo objevit na začátku příštího roku. Základem zde má být čipset RS880 o jehož přesných specifikách lze zatím jen spekulovat. Podle AMD můžeme očekávat i zde podporu pamětí DDR3 a rychlého HyperTransportu 3.0.

AMD Dora

Zrychlovat se bude především grafické jádro, které by se mělo svým výkonem dostat na úroveň současného nižšího mainstreamu. Velké plány si s ním AMD ale zřejmě nedělá, jelikož již nyní uvádí podporu pouze DirectX 10.1. V době uvedení by již ale měly být DirectX 11 běžným standardem.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HardSpell, Hexus, OverclockersClub, The Inquirer, VR Zone & ZD Net

Autor:


Témata: Dům roku, Intel


Nejčtenější

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.