Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Grafická karta stvořená k přetaktování

aktualizováno 
MSI představila působivý Radeon s novým chlazením Twin Frozr III * Akcelerovaný flashdisk čte až 130 MB/s * AMD uvolňuje levné karty pro nové počítače

MSI R6870 Hawk

Grafická karta stvořená k přetaktování
Zbrusu novou grafickou kartu postavenou na základu oblíbeného Radeonu HD 6870 představila společnost MSI. Původní grafika prošla mnoha změnami. Zřejmě nejvýraznější je nové chlazení, které je podpořeno také výrazně lepším napájením. Vše nasvědčuje tomu, že půjde o ideální kartu pro přetaktování.

Upravená karta se dostane do obchodů pod označením R6870 HAWK a MSI na ní přímo z výroby nabízí jen zlomek dosažitelného potenciálu. Frekvenci jádra, která je společná se shadery, nastavuje na 930 MHz namísto původních 900 MHz. Po malých krocích je ale možné zajít rozhodně dále.

MSI R6870 Hawk

Základ karty je vcelku jasný. Jako každý jiný Radeon HD 6870 nabízí i tato karta 1120 shader procesorů. Architektura je oproti nVidii sice slabší, nicméně AMD vše kompenzuje počtem. Tato strategie slaví delší dobu na 40 nm technologii úspěch a jádro HD 6870 (Barts) je díky tomu známé velmi rozumnými nároky na spotřebu vzhledem k podávanému grafickému výkonu. I na referenčním modelu si tak zahrajete všechny nové hry.

Taktováním ale můžete přinutit grafiku k tomu, aby zvládla vyšší rozlišení a také lepší úrovně detailů. K tomu nám MSI dává do rukou mocné napájení tvořené celkem deseti větvemi (osm určeno pro GPU). Pro srovnání původní model jich měl pouze šest (GPU čtyři). Přesto je zde jedna nepříjemnost. Schopnost kvalitně napájet kartu omezují dostupné konektory pro dodatečné napájení se šesti piny. Na oficiální frekvenci je spotřeba karty do 225 Wattů.

MSI R6870 Hawk

Na skvělé úrovni je také použitý chladící systém, který jsme zatím na žádném Radeonu nemohli vidět. Série karet HAWK nyní přináší třetí generaci chladiče Twin Frozr. V zásadě ji tvoří velký vhodně tvarovaný chladič s žebry, několik heatpipe a o přísun chladnějšího vzduchu se stará dvojice 80 mm ventilátorů. V klasické dvouslotové koncepci je tak ukryta efektivita, která i při přetaktování trvale udržuje kartu na o více než 20 °C nižších teplotách vůči referenčnímu modelu.

Pokud se nepustíte do dalšího taktování karty, může se váš počítač těšit i ze vcelku tichého provozu. Koncept chlazení umožňuje provoz ventilátorů na nízkých otáčkách, čímž jejich hlučnost výrazně klesne. V opačném případě poskytuje MSI vychytávky pro přetaktování jako testovací body napájení nebo použití kvalitních součástek ze sérií určených i pro armádní použití. Druhou z technologií nyní nazývá Military Class II, ale z praktického hlediska zde není rozdíl oproti předchozí generaci.

V několika málo ostatních ohledech jde přeci jen o běžnou grafickou kartu. Bez přetaktování zůstaly paměti, které pracují s efektivitou 4200 MHz. Jde o klasický 1 GB paměti GDDR5, jež je připojena k 256 bitové sběrnici. Pro výstup na monitor jsou dostupná všechna obvyklá rozhraní, přičemž miniDisplayPort je zastoupen hned dvakrát.

MSI R6870 Hawk

Jako většina současných karet podporuje Radeon R6870 HAWK více monitorů v rámci technologie EyeFinity. Samozřejmostí je správná podpora her s urychlováním DirectX 11 nebo OpenGL 4.0. Z uživatelského hlediska je přívětivá také AMD PowerPlay pro bezproblémové řízení frekvencí karty v různých režimech. Nejde ale o nic výjimečného.

Pro úspěch či případný neúspěch nové grafické karty bude důležitá především její cena. Praxe ukazuje, že hráči jsou ochotni si za kvalitní grafiku s chladiči z řady Twin Frozr skutečně připlatit. R6870 HAWK přitom bude na čas jedinou kartou s Twin Frozr III a následovat za ní bude pravděpodobně až výrazně dražší dvoujádrový Radeon HD 6990.  Zatím to vypadá, že R6870 Hawk bude možné pořídit od 5200 korun.

 
Akcelerovaný flashdisk čte až 130 MB/s
Flash disků, jež využívají rychlejší rozhraní USB 3.0 jsme v HW News představili už několik. Vždy však šlo spíše o standardní flashky s rychlostí jen o málo vyšší, než měla předchozí generace. Poté, co se podařilo překonat propustnost rozhraní USB 2.0 se totiž ukázalo, že levná flash paměť nedokáže plný potenciál USB 3.0 ani zdaleka využít.

Jeden z prvních opravdu rychlých flashdisků přináší v těchto dnech do obchodů společnost Sharkoon. Svůj produkt označuje trefným názvem Flexi-Drive Accelerate Duo a nabízen bude v 32 GB a 64 GB kapacitě. Nové USB klíčenky sázejí jednoznačně na kvalitní flash paměti. Ty stále nelze vyrábět za příznivou cenu, takže budou výrazně dražší než je současný průměr.

Flexi-Drive Accelerate Duo

Sharkoon na svých internetových stránkách stanovil doporučenou cenu pro EU na 70 eur za 32 GB model a 125 eur za 64 GB model. U nás pak budou reálně k dostání od 1600 Kč. Za tuto cenu ale nabízejí oficiálně rychlosti čtení 110 MB/s a zápisu 70 MB/s. První testy však svědčí o něčem jiném.

První recenze ukazují na jasnou skutečnost. Oba flashdisky jsou schopny pracovat výrazně rychleji, než uvádí výrobce. Průměrné dosažené hodnoty při zápisu se pak pohybují kolem 80 MB/s a čtení dokonce až 130 MB/s. Jedinou stinnou stránkou věci je skutečnost, že se flashdisky zahřívají o něco více, než je obvyklé.

Flexi-Drive Accelerate Duo

Ať už je to z důvodu lepšího odvodu tepla nebo vyšší odolnosti, obal flashdisku je vyroben z lehké hliníkové slitiny. Model s kapacitou 64 GB váží 16 gramů, u 32 GB verze výrobce hmotnost neudává. Fyzické rozměry jsou shodně 72 × 19 × 8 mm, čili nejde o žádné drobky. Pokud upřednostňujete miniaturní rozměry, lze dnes najít i výrazně menší flashky s 32 GB kapacitou.

Oba disky lze samozřejmě využívat i se starším rozhraním USB 2.0, přičemž jejich rychlost rapidně klesne. Flexi-Drive Accelerate Duo jsou spíše první vlaštovky, a tak se před jejich nákupem vyplatí počkat. Konkurenční výrobci totiž tvrdí, že v cenách obdobných disků jsou rezervy a je možné, že podobných modelů se v brzké době dočkáme zhruba o 300 korun levněji.


AMD uvolňuje levné karty pro nové počítače
Jako předzvěst budoucí nabídky AMD v oboru nejlevnějších grafických karet působí tři novinky, jejichž detaily byly uvolněny v závěru minulého týdne. Na pultech obchodů se tak objeví během několika týdnů. Dostupné budou výhradně jako namontované v nových počítačích, protože jsou zařazeny do OEM programu. Tentokrát se AMD zdržela jakéhokoliv mediálního boomu.

Tři nové karty nesou označení Radeon HD 6670, HD 6570 a HD 6450. Při prvním prozkoumání vzhledu nových karet si asi každý řekne, že tento low-end snad ani nestojí za zmínku. Přesto pokud budou karty opravdu hodně levné, nemusí jít o propadák. Na dvou modelech bude možné s jistými omezeními hrát určitě mnoho her.

Radeon HD 6670 OEM

Karty Radeon HD 6670 a HD 6570 mají společného asi více, než je zdrávo. Postaveny jsou na stejném GPU, jež využívá celkem 480 shader procesorů. Obě karty také používají 128 bitovou paměťovou sběrnici. Hlavní rozdíl tkví v pracovních frekvencích a v přístupu k marketingu, podobnému praktikám nVidie.

Pokud budete muset v budoucnu při nákupu PC ušetřit, lepší volbou je bezesporu HD 6670. Zde běží jádro a shadery na přijatelných 800 MHz. Vyrábět se bude výhradně varianta s pamětí GDDR5 a to buďto s 1 GB nebo opravdu levná verze s 512 MB. Takt pamětí je přitom vždy 4000 MHz efektivně.

Radeon HD 6670 OEM

Logicky nižší Radeon HD 6570 se pak bude vyskytovat s až 2 GB paměti. To kartu určitě prodraží a navíc přijdete o 800 MHz takt jádra, který je snížen na 650 MHz. Zde se už bude vyskytovat i varianta s GDDR3, taktovanými na 1800 MHz efektivně. Výhodou jsou snad jen menší rozměry, kterých však bylo dosaženo na úkor velikosti chladiče a napájení.

Poslední z grafických karet, Radeon HD 6450, je nejslabší. Není ale zcela bez zajímavosti. Bude se vyskytovat velké množství variant, protože AMD dává v tomto případě výrobcům naprosto volné ruce při přípravě karty. Doporučené taktovací frekvence pro jádro a shadery leží mezi 625 MHz a 750 MHz. Karta dostala celkem 160 shader procesorů, což má zajistit, že bude rychlejší než veškerá dostupná integrovaná grafická jádra.

Radeon HD 6450 OEM

HD 6450 bude mít 512 MB nebo 1GB paměti. Vyskytovat se má mj. varianta s GDDR5, což bude při 64 bitové paměťové sběrnici rozhodně lepší volba. Nabízeny jsou čtyři možné taktovací frekvence – 1066 MHz nebo 1600 MHz pro DDR3 a 3200 MHz nebo 3600 MHz pro GDDR5. Všechny varianty si vystačí s pasivním chladičem.

Radeon HD 6450 OEM

Ukazuje se, že i low-end šesté generace je u AMD nabitý technologiemi. Nejlevnější grafiky nabízí EyeFinity pro práci maximálně se čtyřmi monitory, nový standard HDMI a podporu DirectX 11. Nakolik se promítne osazení konkrétní karty do ceny nového počítače, se zatím bohužel neví. AMD ani žádný z výrobců těchto grafických karet zatím o cenách neinformovali.


Zdroje: AMD, Chiphell, Dailytech, Digitimes, MSI, nVidia, Sharkoon, TechpowerUp, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs

Autor:
Nejčtenější

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.