Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Grafické unikáty nejen pro herní počítače

aktualizováno  25. dubna 20:35
Grafické unikáty nejen pro herní počítače - Grafické řešení prostřednictvím CrossFireX od PowerColor. Jednojádrová grafika míří ke spotřebě 500 Wattů. Galaxy nabídne podporu více monitorů.
Radeon HD 6850 SingleSlot

Radeon HD 6850 SingleSlot

Zapojení čtyř grafických karet do CrossFireX
Závěr minulého týdne se nesl především v duchu prezentací nových grafických karet. Přestože nVidia ani AMD žádný nový referenční model nepřinesly, výrobci grafických karet přicházejí s vlastními vizemi. Společnost PowerColor tak představuje zeštíhlenou variantu Radeonu HD 6850. Sami její zástupci pak uvádí, že nejde o žádnou specialitu pro HTPC. Naopak by měla tato karta v hojném počtu zamířit do nejvýkonnějších počítačů.

V PowerColor zdá se vytušili šanci přijít s produktem, o kterém se sice hodně mluví, ale jeho podpora je stále špatná. Dali tak vzniknout speciální edici Radeonu HD 6850, který je určen pro zapojení CorssFireX. Na tom by nebylo nic tak zajímavého, kdyby nešlo rovnou o zapojení čtyř grafických karet v jednom počítači.

Radeon HD 6850 SingleSlot

Pokud myslí nabídku CrossFireX v PC opravdu vážně, čelí celé řadě nepříjemných skutečností. Jak CrossFire, tak i konkurenční SLI, platí stále za neefektivní technologii. Doposud se totiž nepodařilo rozdělit práci ani na dvě karty tak, aby byly stejně výkonné, jako jediná výkonnější karta. Od pořízení odrazovala také vysoká spotřeba. Jistá tabu však prolomily dvoujádrové grafické karty poslední generace, které zcela bez okolků konzumují přes 300 Wattů energie. Inu, čtveřice Radeonů HD 6850 pak na tom už nemůže být hůře.

Zvláštní vlastností Radeonu HD 6850 od PowerColor jsou především menší rozměry. Karta je jednoslotová. Stále jde však o oblíbený mainstream, který na jediné kartě nabízí 960 shader procesorů. Jádro i shadery jsou taktovány na 775 MHz a ani paměť mnoho překvapení nevyvolá. V PC osazují na karty 1 GB paměti typu GDDR5. Efektivní pracovní frekvence je rovných 4 GHz, přičemž paměť a jádro jsou propojeny 256 bitovou sběrnicí.

Klíčem k úspěchu v CrossFireX má být ale především spotřeba. Jediná karta si může říci "až" 75 Wattů energie. Zásluhou doposud nejlépe zvládnuté 40 nm technologie si pak celé CrossFireX se čtyřmi kartami vystačí s odběrem do 300 Wattů. V praxi bude možné použít i slabší zdroj.

Radeon HD 6850 SingleSlot

V PowerColor příliš nepočítají s tím, že by jejich propagované CrossFireX dokázala při čtyřech kartách napájet přímo základní deska. Na kartě je tudíž jeden šestipinový konektor s přídavným napájením. Díky němu by měl zbýt prostor pro další taktování, k čemuž přispěje i důmyslné zpracování chladiče.

Konstrukce chlazení se tentokrát potýká se stísněnými rozměry vcelku svérázně. Chladič je velmi tenký a jeho výška je jen těsně přes 6 mm. Okrasných plastů je minimum, chladící část je z mědi, žebra z hliníku. Blok je částečně vyfrézován tak, aby jím mohla procházet trojice heatpipe. V útrobách chladiče se pak ukrývá vcelku malý ventilátor s inteligentním řízením otáček.

Ilustrace CrossFireX (zdroj: DonanimHaber.com)

Jednoslotový Radeon HD 6850 nabídne již osvědčenou kombinaci grafických výstupů. Očekávat můžeme DVI, klasické HDMI a dvojici konektorů s rozhraním miniDisplayPort. Ať už se PowerColor snaží s CrossFireX jak jen chce, je pravdou, že drtivá většina hráčů do této technologie rozhodně investovat nehodlá. Hlavní tudíž bude cena.

Zatím bohužel stále není jasné, za kolik bude PowerColor svůj nový Radeon v Evropě prodávat. Jistá je především skutečnost, že již má v tomto ohledu silnou konkurenci. Běžný Radeon HD 6850 se dnes dá bez větších problémů pořídit za cenu kolem 3500 korun a pokud bude jednoslotová varianta výrazně dražší, tak mnoho zákazníků opravdu nenajde.


Jednojádrová grafika míří ke spotřebě 500 Wattů
O novou velmi robustní herní kartu se postarala společnost Zotac. Pod jejím logem se v krátké době objeví jednojádrová GeForce GTX 580 označovaná jako Monster. Vývojáři ze Zotacu se opravdu snažili, a tak na nemá jejich grafika takřka nic společného s původním modelem, který vydala nVidia. Přesto nebude karta z výroby taktována na své maximum. Nastavení správných pracovních taktů nechává Zotac až na počítačových nadšencích.

Pokud se PowerColor pustil do karty, která je úsporná a malá, Zotac jde přesně opačnou cestou. Na PCB karty bylo nutné udělat rozsáhlé úpravy, které vedou k lepším možnostem práce s napájením a efektivnějšímu odvod tepla. Daní jsou ale větší rozměry, kdy karta je zhruba o dva centimetry vyšší než originál. Počítat je taktéž nutné se třemi volnými sloty v počítači.

Zotac GTX 580 Monster

GeForce GTX 580 Monster nabízí napájení rozvedené do osmnácti fází. Za něco podobného by se přitom nemusel stydět ani leckterý výrobce základních desek. Tato úprava je ale opodstatněná, protože Zotac počítá se spotřebou blížící se k 500 Wattům. Zatím nelze říci, zda může být výkon soustředěný na jediném jádře vyšší než v případě dvoujádrové karty. Je ale jasné, kam s tímto produktem Zotac míří.

Výkon běžné GeForce GTX 580 i její dvoujádrové verze GTX 590 je totiž vcelku tvrdě limitován pomocí ovladačů, které kartu zpomalují v případě dosažení teploty a spotřeby, jež by mohly vést k jejímu poškození. Zotac tyto překážky odstraňuje a lze čekat, že jádro poběží i při přetaktování na plný výkon.

Zotac GTX 580 Monster

Specifikace uváděné v tiskové zprávě společnosti Zotac hovoří jasně. Karta nabídne při svých 512 shader procesorech takt jádra 850 MHz, přičemž samotné shadery běží na 1700 MHz. Na kartě bude nasazena nízkolatenční paměť od společnosti Samsung. Zatím ale není jasné, kolik jí bude. Nikoho asi nepřekvapí, že jde o typ paměti GDDR5 s efektivní taktem 4400 MHz.

Kromě robustního napájení je pro kartu klíčový odvod tepla. Ten je zajišťován velkolepým chladičem Titan. Už na první pohled upoutají pozornost dva rychlé 120 mm ventilátory. Pod těmi se navíc ukrývá dvoustupňové chlazení s oddělenou částí pro jádro a zbytek karty. Chlazení není celoměděné, protože by již tak nepříliš levnou kartu dále prodražilo. Bylo ale nutné protkat jej šesti heatpipe.

Zotac GTX 580 Monster

Při plánovaném odběru energie se stropem kolem 500 Wattů se stává používání dvou osmipinových přídavných konektorů naprostou nutností. Není asi ani pochyb o tom, že karta bude vyžadovat nasazení některého z nejkvalitnějších dnes dostupných počítačových zdrojů. Při pohledu na konstrukční vlastnosti karty lze jen konstatovat, že pro levný zdroj by mohl být destruktivní již jen samotný pokus o spuštění počítače.

V kuloárech se o konečné ceně této karty zatím jen diskutuje. V zásadě na ní ale nezáleží. Tato šílenost je totiž určena jen pro ty největší nadšence, kteří neváhají investovat desetitisíce. Navzdory tiskovému prohlášení se zdá, že uvedení karty do skutečného prodeje ještě několik týdnů potrvá.


Galaxy nabídne podporu více monitorů
Poslední grafickou specialitu nám předkládá Galaxy. V její nabídce bychom našli celou řadu podivných grafických karet, které si dokázaly získat pozornost i bez zaměření na výkon. Další dva modely jsou podobné. Nabízejí totiž zobrazení na více nezávislých displejích, než je obvyklé. Pokud se těšíte na hraní v luxusních rozlišeních, pak věřte, že výkon dostupnému rozlišení tak trochu neodpovídá.

V provedení s více výstupy uvádí Galaxy modely GeForce 210 a pro hráče po stránce výkonu přeci jen zajímavější GeForce GTX 560 Ti. První z karet na hry opravdu určena není. Její výkon bude zoufalý, a tak útěchou budiž fakt, že bude hodně levná. Ideální je tak pro toho, komu stačí 2D a občas potřebuje akceleraci videa. K této kartě připojíte bez problémů čtyři monitory s HD rozlišením. Jsou však potřeba redukce.

Galaxy 210

GeForce GTX 560 Ti určená pro více monitorů nabízí klasicky 384 shader procesorů na 1645 MHz. Jádro pak pracuje na 384 MHz a paměti na 4008 GHz (efektivně). Galaxy osazuje kartu 1 GB paměti. Kromě většiny her bude karta schopná díky technologiím nVidie rychle renderovat v mnoha animačních programech.

Galaxy GTX 560 Ti

Na rozdíl od první karty nejsou v případě GeForce GTX 560 Ti potřeba žádné redukce. Přímo na zadním headeru nalezneme čtyři konektory mini HDMI. Stejně jako méně výkonnější model, také tato karta nabízí podporu pro maximálně čtyři nezávislé monitory v režimu Full HD. Při menším počtu displejů pak nabízí rozlišení až 5040 x 1050 pixelů.

Obě karty se objeví v prodeji na začátku května a ani jedna z nich nebude příliš drahá. GeForce 210 se čtyřmi DVI výstupy se má prodávat za částku nižší než 1500 Kč. GTX 560 Ti nebude stát možná ani dvojnásobek. Přesto tyto karty většinou v herních počítačích neskončí, protože pro ty jsou spíše vhodné technologie 3D Vision a EyeFinity.


Zdroje: AMD, Dailytech, DonanimHaber, Galaxy, Hexus, ChipHell, PowerColor,Priceinindia, TechConnect, TechPowerUp, VR-Zone & Zotac

Autor:
Nejčtenější

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.