AMD HD3870

AMD HD3870

HW News: Grafický čipset od AMD pro každého

  • 5
Postačí integrovaná grafika konečně na hry? >> 1TB SSD disk za 50 tisíc korun >> Současná verze Atomu začne mizet nejdříve na konci roku

Grafický čipset od AMD pro každého
Velmi zajímavý čipset, který by mohl oslovit všechny počítačové nadšence, má na svém kontě od úterý AMD. Ta totiž představila novinku s integrovanou grafikou. Integrované grafické jádro již delší dobu nemusí být jen bezcennou částí čipsetu. Tentokrát si na něm totiž zahrajeme i hry. Nový čipset pojmenovaný jako AMD 785G má být navíc poměrně levný.

AMD HD3870

Čipset AMD 785G má postupně nahradit dnes oblíbené čipsety 780G a 790GX. Mnoho velkých rozdílů mezi nimi nenajdeme. AMD totiž zapracovala takřka bez výhrady na grafice a vše ostatní ponechala při starém. Rozdíl ve výkonu grafiky by měl být dobře pozorovatelný, přičemž výstup bude nyní možné provést i přes rozhraní HDMI ve verzi 1.3 a DisplayPort.

Jak už se stalo standardem, i tato čipová sada AMD je určena pro procesory socketu AM3. Vhodná bude především kombinace s novějšími Athlony nebo procesory Phenom II. Chybět nemůže HyperTransport v poslední verzi 3.0 nebo podpora pamětí DDR3.

Phenom AM3

Společně s čipsetem se bude na základních deskách objevovat southbridge SB710. Vyvést bude možné maximálně 12 konektorů s rozhraním USB 2.0 a volitelně eSATA. Řadiče disků jsou zcela průměrné. Může jich být použito šest a jedná se o standard SATA 2.0.

AMD Dora

Při pohledu do specifikací integrované grafiky se dozvíme, že se jedná o Radeon HD 4200. Grafika je vybudována na jádru známém jako RV620 a pro ekvivalent dedikované grafické karty proto nemusíme chodit daleko. Na základních deskách s čipsetem AMD 785G se tak nachází plnohodnotná alternativa k Radeonu HD 3450. Karta není sice přímo herním esem, při střídměším nastavení detailů a rozlišení si však poradí i s 3D akcemi.

Použité grafické jádro pracuje na 500MHz a odvozen je od něj i takt shaderů. Zatím co u grafické karty bychom považovali 40 shader procesorů za stěží dostatečných, v integrovaném provedení se jedná o luxus. Paměť pro grafické jádro může být vyřešena dvěma způsoby. Radeon HD 4200 umožňuje čerpat buďto přímo z operační paměti nebo použít paměti osazené přímo na základní desku. Zde vše závisí na konkrétním výrobci.

Taktování s AMD 790GX

Bez zajímavosti není určitě možnost taktování jádra a shaderů. To je vyráběno zřejmě kvůli problémům se 40nm architekturou současným 50nm procesem. Přesto poskytuje poměrně volnou ruku v nastavení frekvence. Za použití aktivního chlazení čipsetu se z něj dá dostat výkonu ještě více.

Integrovaná grafika vždy stačit nemusí a tak zde nechybí podpora pro sběrnici PCI Express 16x 2.0. Pokud se rozhodnete na desku umístit některou z novějších grafických karet od AMD, můžete úspěšně využívat Hybrid CrossFire. Zatím není bohužel jasné, se kterými modely grafických karet bude čipset správně spolupracovat.

AMD 780G

Cena výsledných základních desek bude přímo záviset na jejich vybavenosti. S trochou štěstí by se ale microATX varianty měly dát pořídit od 1800Kč. Robustní základní desky založené na AMD 785G by neměly stát přes 3000Kč. Skladem zatím žádná ze základních desek není, nicméně od prodejců máme informace, že první dodávky jsou již za dveřmi. Jako první by se mohla prodávat deska od Gigabytu s označením MA785GT-UD3H.


1TB SSD disk za 50 tisíc korun
Maximální rychlost a vysoká kapacita mají být hlavními výhodami čerstvě představeného pevného disku od společnosti OCZ. Novinka vychází z řady SSD disků s přiléhavým názvem Colossus a dá se říci, že konečně dotahuje pomalejší magnetickou konkurenci. Přichází totiž s kapacitou rovného 1TB.

Patrně první myšlenkou, která člověku bleskne hlavou, když slyší o 1TB SSD disku, je prodejní cena. Pevné disky SSD jsou totiž neoddiskutovatelně dražší než běžné magnetické. Není se čemu divit, když v zahraničí neklesne cena pod 2200USD. U nás by se přitom měl OCZ Colossus s kapacitou 1TB prodávat jen těsně pod 50000Kč, což je opravdu hodně.

OCZ 1TB

Klíčem k vysoké kapacitě tentokrát není přechod na lepší technologii. Jednoduše zkrátka nabobtnaly rozměry pevného disku. Běžné SSD se totiž vyrábí ve 2,5" provedení, kdežto OCZ nabízí 1TB disk jen ve formátu 3,5". Do notebooku je tak nepoužitelný a zamíří pravděpodobně do serverů nebo pracovních stanic.

1TB disk je vlastně sendvičem dvojice SSD disků. OCZ neuveřejnila z kolika paměťových čipů je složen, ale lze se domnívat, že jich budou desítky. Přímo do disku bylo potřeba přidat dvojici řadičů, jež se navenek tváří jako zapojení disků do RAID 0. Tento mód zaručuje, že se jednotlivé části disku budou tváři pro uživatele jako disk jediný.

OCZ 1TB

Slušně vypadají i pracovní rychlosti disku. OCZ u 1TB Colossu uvádí rychlost čtení cca 250MB/s. Hodnota ale může být mírně zavádějící, protože není jasné, zda se nejedná o čtení z rychlé vyrovnávací paměti. Zápis je přitom ale také velmi dobrý, může dosahovat ke 180MB/s.


Současná verze Atomu začne mizet nejdříve na konci roku
Intel již před časem oznámil, že usilovně pracuje na nové generaci procesorů Atom. V příštích několika měsících se jich určitě nedočkáme. Přesto již nyní vyplouvá na povrch otázka, co bude s procesory starými. Uvažuje se o jejich stažení? Pokud ano, nebude za ně dokonalé náhrady nejspíše až do konce letošního roku.

Procesory určené pro levná mobilní zařízení budou i v blízké budoucnosti s největší pravděpodobností založeny na 45nm technologii a tak k dalšímu snižování spotřeby může dojít jen stěží. Intel se ale snaží dohnat vše, co se na současném Atomu nepodařilo. Jednoznačnou snahou je tak zvýšení výkonu a snížení spotřeby u podpůrného čipsetu. Intel současně prohlubuje tichou válku s platformou nVidia Ion, jelikož začne na nové Atomy přidávat vlastní grafické jádro.

Intel Atom krabice

Budoucí Atomy označované jako PineTrail ale nemusejí znamenat nutně velkou revoluci. Očekávat u nich lze jen další modifikaci grafického jádra X4500HD a běžnou podporu pamětí DDR2. Současně je vyvíjen i nový southbridge TigerPoint-M. Intel nemíří s výkonem příliš vysoko, protože jako vhodný operační systém má být v budoucnu zvolen Windows 7 Starter.

Problémy naznačily servery Fudzilla a Digitimes, které začátkem týdne uvedly, že by měla vbrzku skončit výroba procesorů Atom z řady Z. Ty se řadí k energeticky nejúspornějším procesorům současnosti, které pracují s běžnými instrukcemi x86. Nyní se vyrábí v jedenácti variantách a jednotlivé kusy odlišuje především frekvence. Pracovní takt se přitom pohybuje už od 800MHz do 2,0GHz. Co je ale důležitější, 45nm technologie výroby dokázala srazit u nejúspornějších modelů spotřebu na pouhých 0,65Wattů.

Intel Atom Pineview

Den od dne je ale jasnější, že se jedná o novinářskou kachnu. Ačkoliv oba renomované servery uvedly, že zastavení výroby Atomů série Z je na spadnutí, ze strany Intelu zůstala tato informace nepotvrzena. Naproti tomu PR zástupce Intelu vypustil do internetu informaci, že zpráva je na 100% nepravdivá. Toto tvrzení navíc podporuje fakt, že velké společnosti stále mohou učinit na procesory objednávku a Atomy Z se neobjevily ani na seznamu součástek, jejichž výroba má být ukončena.

Současný plán Intelu hovoří pouze o příchodu nových procesorů Atom a to nejlépe ještě v průběhu letošního roku. Teprve poté, co se objeví nové modely na trhu, by měla ustat výroba současných čipů Atom. Z katalogu Intelu se navíc dozvíme, že výrobcům netbooků je bude dodávat bez větších problémů i v druhé polovině roku.

Dvoujádrový procesor Intel Atom

Drobný problém však způsobil Intel svým zákazníkům, kteří si koupili některý z moderních SSD disků. Modernizovaná série 34nm pevných disků se totiž ukázala jako zázračně rychlá, ovšem s nemalým slabým místem. Tím je jejich firmware, který si příliš nerozuměl se zaheslováním pomocí BIOS Setupu. Zamčení disku fungovalo více než na 100% a data ani po zadaní hesla již nebylo možné obnovit.


Zdroje: AMD, Chiphell, Dailytech, Digit-life, Digitimes, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, Intel, OCZ, Xbitlabs & ZD Net


Témata: BIOS, Hesla, Intel, Notebook