HW News: Grafika za čtvrt milionu od nVidie

  12:00aktualizováno  25. června 9:10
nVidia dokáže nahradit grafikou procesor, nahradí i plány AMD na fůzní čipy? *** Socket AM2 bude nahrazen ještě letos. AMD posiluje rychle, Intel pomaleji *** Paměti DDR3 jsou konečně výkonějśí než DDR2

Grafika za čtvrt milionu od nVidie
Pokud si již nevzpomínáte, kdy začala ATI mluvit poprvé o fůzních čipech, které by se chovaly jako grafická jádra a dokázaly zcela zastoupit i hlavní procesor počítače, je tomu již dva roky. Ve světě počítačového hardwaru je to doba velmi dlouhá a bohatě postačila k tomu, aby se od ATI mohla inspirovat jediná produktivnější společnost v tomto oboru - nVidia. U nVidie se o technologii, která by umožnila zpracovávat data která jsou v současnosti určena pro procesor přímo grafickou kartou mluví relativně krátce. nVidia nikdy nemluvila o fůzních čipech, její plány jsou odlišné. Před několika měsíci spustila nVidia prodej modelové řady Quadro, která se okamžitě zařadila mezi nejvýkonnější grafiky na světě. Rozdíl mezi výkonem byť těch nejdokonalejších procesorů a těchto grafických karet se pohyboval řádově ve stovkách procent. Stále se však jedná o obyčejnou grafiku, která byť má neuvěřitelný výkon, nedokáže pracovat stejně jako procesor.

nVidia Tesla 

Prvním pokusem o odpověď na fůzní čipy ATI se tedy stane až následující projekt nVide pojmenovaný Tesla. nVidia odtajňuje první technické detaily právě v těchto dnech a lze s jistotou říci, že tentokrát to již obyčejná grafika nebude. Hned na první pohled totiž scházejí jakékoliv porty pro výstup obrazu. Podle slov nVidie totiž o zpracování obrazu vůbec nepůjde. nVidia Tesla čerpá jednak ze zmíněné série Quadro, ale také úspěšně využívá upravené verze GeForce 8. Ohlášena je trojice ztělesnění výkonu. Ani jedno bohužel nebude pro běžného uživatele dosažitelné, jelikož i to nejlevnější řešení bude stát přes 30 tisíc korun. Právě takovouto sumou si totiž cení nVidia nejpřístupnější verzi nVidia Tesla, model C870. Ten má jako jediný podobu karty určené do PCI express. Samotná karta je velmi podobná posledním grafikám ze série GeForce 8000 a nVidia sama přiznává, že se nejedná o nic jiného, než upravenou GeForce 8800GTX. Oproti běžné verzi, která je již na trhu, má tato karta 1532MB paměti a výkon 518GigaFlopů. Podivný je však fakt, že zůstala zachována frekvence jádra čipu (575MHz) a dokonce i frekvence pamětí (1600MHz). Na trhu je přitom i karta GeForce 8800, která pracuje s 2GHz pamětí GDDR3. Karta vyžaduje dvojici přídavných napájení a má při maximálním zatížení spotřebu až 170W.

nVidia Tesla C870 

Druhým, ovšem poněkud dražším řešením, je nVidia Tesla D870. Tentokrát již žádná karta, ale rovnou celá skříň, která se tváří jako samostatný malý stolní počítač. Zdání ale může klamat a pod tímto obalem nalezneme pouze dvojici karet Tesla C870. Teoretický výkon je tedy něco málo pod 1TeraFLOP, přičemž spotřeba se může vyšplhat až k 500W. I přes ohromný hlad karet po energii je technologie nVidie vcelku kultivovaná a systém si vystačí s pasivním chlazením. Tato kombinace karet však přichází na trh s těžko uvěřitelnou cenou 180 tisíc korun. (pozn. 2x C870 = 60 000Kč). Třetím řešením, které má výkon takřka neomezený, je Tesla S870. Tentokrát se jedná o 19" server použitelný do racků 1U. Kombinuje čtyři Tesly C870. Kombinace vražedného výkonu zahrnuje 6GB paměti GDDR a výkon 2 TeraFLOPy. Spotřeba energie se však nezvětšila, zůstává mírně přes 500W.

nVidia Tesla D870 

Těchto servříků lze však propojit obrovské množství a získat tak systém, který bude mít až 2TB paměti. Bohužel to vše je omezeno obsahem vaší peněženky. Jeden server Tesla S870 přijde v přepočtu na více než 250 000Kč. nVidia tvrdí, že tak poskytne zcela revoluční výkon pro simulaci skutečných událostí. Podle oficiálního stanoviska nalezne projekt Tesla zprvu využití především ve zdravotnictví, předpovědi počasí, simulaci neuronových sítí a samozřejmě také při tvorbě rozsáhlých animací. O čem však nVidia vůbec nehovoří je uplatnění v armádě. Právě armády jednotlivých zemí bývají prvními zákazníky těchto zpočátku předražených vynálezů.

nVidia Tesla S870 

Nikola Tesla kdysi řekl: "Dnešní vědci nahradili experimentální matematiku a pouze počítají jednu rovnici po druhé, až nakonec dojdou k výsledku, který nemá žádný vztah k realitě." Nezbývá než doufat, že se podaří lidstvu takovýto výkon efektivně a především prakticky využít.


Procesorová dvojka si polepšuje
Athlon 64 X2 5400+AMD oznámila své ambice v přechodu na další platformu. Tentokrát chce vytvořit základní desky se socketem AM3. Hlavním společným znakem této platformy má být podpora pamětí DDR3. Zpětná kompatibilita bude řešena zajímavě. V návaznosti na paměti DDR3 to znamená, že procesory určené do AM3 budou pracovat i v deskách s AM2. Obráceně však kompatibilita fungovat nebude a procesor AM2 v desce s AM3 fungovat nebude. Pro AM3 by se měly u AMD objevit revoluční procesory se 45nm architekturou. Ještě předtím, během dvou měsíců, dorazí do Evropy Athlon 64 X2 5200+, což bude první procesor vyrobený 45nm. Na trhu je však řada rychlejších procesorů postavených na zastarávajících 90nm jádrech Windsor. Hodnocení PR není již dlouho příliš objektivní a nahrává tomu i fakt, že skutečné frekvence procesorů jsou o mnoho nižší. 5400+ i 5600+ tak běží shodně na 2,8GHz, přičemž 6000+ je taktován na frekvenci poloviční v poměru k PR, čili 3GHz. Cenová hladina těchto procesorů je přijatelná, ačkoliv o jejich skutečném výkonu a označení se vedou sáhodlouhé diskuze.  

Zajímavé je, že Athlon 5400+ si můžeme v ČR pořídit od 4600Kč, zatím co Athlon 5600+ lze zakoupit od 4400Kč. Pravděpodobně v současnosti nejrychlejší procesor AMD do stolního počítače na trhu, Athlon 6000+, stojí přes 5500Kč. AMD začíná napravovat svůj debakl s R600, čemuž odpovídá i vývoj financí společnosti. Za poslední měsíc si AMD polepšila z 13,89 dolarů na 14,28 dolarů, což připadá na jednu akcii. Z pohledu trhu je to rozvoj vcelku bouřlivý. I na dále však Intelu nikterak nehrozí, že by přišel o svou pozici jedničky na trhu. Akcie Intelu rostou jen pozvolna, náskok před AMD je však téměř o 10 dolarů. Rozdíl v postavení obou společností je tak velký, že kdyby Intel při současném vývoji trhu zastavil veškerý výzkum, AMD by jej dohnala až po dvou letech.

Letem světem:
OCZPaměti DDR3 jsou konečně výkonnější než přetaktované DDR2. Tak s takovouto zprávou přišla v závěru minulého týdne OCZ. Na trhu se v brzké době objeví 1333MHz moduly od tohoto výrobce s poměrně běžným časováním 9-9-9-26. OCZ chce vyrábět do konce letošního roku především 1GB a 2GB moduly. Na příští rok je v plánu i 16GB paměťový modul.
 
CreativeCreative vylepšil svůj kapesní přehrávač a přináší remake v podobě Zen Stone Plus. Přehrávač za cenu do 2000Kč disponuje 2GB pamětí, malinkým LCD displejem s rastrem 64x64 pixelů a vylepšenou baterií, která ho nově udrží v chodu 9 hodin.

Zdroje: AMD, Dailytech, HKEPC, nVidia, The Iqnuirer, VR-Zone, Xbitlabs & ZD Net

Autor:
Témata: Hodiny, Intel

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

Test herních notebooků

Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Hlasujte pro nejlepší hru letošního roku na Xbox One

Forza Horizon 4

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu pokračuje hlasováním v kategorii nejlepších her na konzoli Xbox One od...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Najdete na iDNES.cz