Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Hastala Vista, ale která?

  12:00aktualizováno  11. září 2:11
Představujeme vám ceny nového operačního systému. Zjistěte, která verze bude vhodná pro váš počítač a které bude lepší se vyhnout. *** Genius Navigator 535 – laser na drátě *** Star Trek slaví čtyřicítku

Microsoft koncem minulého týdne konečně zveřejnil ceny, za které se budou nová Windows Vista prodávat. Nutno říci, že to nejsou ceny nikterak nízké. Nejlevnější verze Windows Vista se podle slibů Microsoft začne vskutku prodávat za cenu blízkou ceně Windows XP při uvedení na trh. Nejlevnější verze však nedokáže poskytnout uživateli srovnatelné služby jako Windows XP a vcelku omezí počítač na kterém bude použita. Samotné slovo Vista znamená výhled. Přeji vám tedy hezký výhled bez chyb a problémů. Skutečnost může být o mnoho horší. Nově objeveným faktem je možný problém s protokoly TCP/IP, které se používají k přístupu na internet. Windows Vista budou totiž používat rozličnou verzi protokolu a budou mít větší nároky na DNS servery. To může výrazně snížit dostupnost stránek na internetu, protože již nyní jsou podle internetového deníku Dailytech servery DNS takřka na hranici svých možností.

Windows Vista StarterVista kompatibilní
Hned na začátek účelně uvádím verzi, které se bude lépe vyhnout. Pokud pomineme fakt, že bude nejlevnější, má obrovskou řadu nevýhod. I když bude určena spíše pro rozvojové země, její běh bude přesně opačný. Dokáže pekelně zbrzdit rozvoj počítače. Pokud pomineme fakt, že se bude dodávat bez 3D prostředí Aero a že obsahuje jen skutečně základní aplikace, staneme před skutečností, že umožňuje běh pouze 3 programů současně. To je na současných multimediálních počítačích naprosto nepřijatelná vlastnost. Pokud se vám toto omezení nezdá dostatečné, uvědomte si prosím, že každá ikonka, kterou máte umístěnu v Tray ikonách na hlavním panelu, je vlastně také spuštěný program. Pokud se vám zde nakupí například Bluetooth, Winamp a některý z messangerů, s počítačem již nelze nijak více pracovat. Jediným štěstím je, že se u nás tato verze s největší pravděpodobností neobjeví. Očekává se lokalizace pouze do několika málo vyvolených jazyků a prodej za nízkou cenu blízkou 100 dolarům. Jistým ospravedlněním jsou nižší HW nároky, které jsou však pro většinu počítačů v rozvojových zemích stále nedosažitelné.

Windows Vista BussineesVista s prostředím Aero
Jak již název napovídá, tato Windows jsou zaměřena především na pracovní sféru. Jejich předností bude především stabilita a základní funkce zabezpečení dat. Nebudou chybět základní prvky pro obranu proti virům, spywaru a malwaru. Jako velmi užitečná vlastnost se jeví pravidelné aktualizace systému přes internetové připojení. Jako uživatelské prostředí bude jednoznačně použito Aero. Plné využití nalezne tato verze především na počítačích určených pro práci a na noteboocích. Důraz na mobilitu podtrhuje také téměř univerzální možnost připojení k internetu. Windows Vista Business totiž dokáží samostatně pracovat s velkým množstvím modemů, WiFi a dokonce budou mít i podporu pro mnoho modelů mobilních telefonů. Implantována by měla být také podpora pro programy určené pro starší verze systému Windows. Tato verze se bude prodávat i u nás a to za cenu 299 dolarů. Má se lokalizovat do velkého počtu jazyků včetně češtiny. Z mého pohledu je to jednoznačně dobrá volba za cenu, která není extrémní, ačkoliv levnou ji nazvat nelze. Na hraní her však sloužit nemá a ani nebude.

Windows Vista Enterprise
O této verzi si povíme jen zběžně, jelikož se k ní běžný smrtelník nedostane. Využívána bude především v obrovských společnostech a vývojářských studiích. Jejím hlavním znakem je možnost práce s nejrůznějšími operačními systémy ve virtuálním režimu. Microsoft uvádí i podporu systému UNIX, což je vzhledem k tomu, že se jedná o konkurenční systém jistě vstřícný krok. Samozřejmostí je prostředí Aero. Bohužel tato verze se do volného prodeje vůbec nedostane.

Windows Vista Home BasicOšizená Vista bez Aera
Tato verze je vhodná především pro dnes prodávané počítače střední třídy a nižší, které jsou vybaveny systémy Windows XP. Z celkové trojice verzí Windows Vista určeného pro domácnosti je po stránce vybavenosti nejchudší. Chybí dokonce i uživatelské prostředí Aero a všechny znaky jsou obdobné s Windows Vista Starter. Za zmínku stojí snad jen vylepšený nástroj na hledání souborů na disku a neomezenost spuštěných aplikací. Spekuluje se o tom, že se stane nejvyhledávanější verzí počítačovými piráty. Cena se kterou se objeví na trhu bude 199 dolarů.

 

Windows Vista Home Premium
Po opravdu strohé verzi Home Basic je na řadě o něco nadějnější Home Premium. Ta se naštěstí nevzdala možnosti práce v režimu Aero. Novinkou je technologie SideShow, která umožňuje zobrazovat data i pokud je počítač vypnutý (nebo spíše se tak tváří). Podporován je výstup na vedlejší displej. Samotné nadstandardní součásti se z velké části podobají vybavenosti Windows XP Multimedia center. Nově je možné kromě běžných CD médií zapisovat také na DVD a zpracovávat vlastní klipy ve vysokých rozlišeních. Nechybí také podpora HD TV. Drobnou kuriozitou je možnost připojit k systému Xbox 360. Na hraní bude tato verze vybavena již poměrně dobře. Dočkat se máme také lokalizace do češtiny. Microsoft si Windows Vista Premium cení na 299 dolarů.

Windows Vista UltimateObrázky z Windows Vista Ultimate nejdou dosud dostupné
To nejlepší přichází na konec. Windows Vista Ultimate je totiž jediná verze systému Windows Vista, u které se nemusíte bát, že vám někdy bude něco chybět. Spojuje totiž ty nejlepší vlastnosti všech výše uvedených verzí. Tedy přesněji kromě jedné a tou je přijatelná cena. Bohužel Microsoft si za kvalitní systém nechá hodně dobře zaplatit a to celých 399 dolarů. Důležitou součástí Vista Ultimate je také BitLocker, který se může snadno postarat o kompletní zašifrování dat jak na pevném disku, tak i ostatních dat včetně těch s kterými právě pracujete. Od nové součásti systému lze mnoho očekávat, protože otázka bezpečnosti dat před útočníky a to nejen internetovými, je stále aktuálnější otázkou. Kromě nadstandardních aplikací je to také jediná verze podporující vzdálené připojení plochy jak jej známe z Windows XP.

Podtrženo, sečtenoAstala Vista, users!
Jak to tak vypadá, Microsoft se snaží zcela vytlačit z našich počítačů veškeré konkurenční systémy. Windows Vista se tak stává jen prostředkem, kterým se mu to nejspíše z velké části opět povede. Její vysoké HW nároky však mohou znamenat minimálně dočasný odchod některých uživatelů na alternativní systémy. Pro ty, kteří však nemají hluboko do peněženky a mají dostatečně výkonné počítače existují tři reálné varianty jak upgradovat počítač. Pokud rádi hrajete hry a rozhodně nehodláte po přechodu na Windows Vista přestat, doporučuji Windows Vista Ultimate. Pokud dokážete oželet některé aplikace, můžete sáhnout i po levnějších Windows Vista Home Premium. Přecházet však z Windows XP na Windows Vista Basic nemá doma smysl. Pokud máte notebook je jasnou volbou pro svou mobilitu Windows Vista Bussinees. Počítačovým pirátům však vezme na nějakou dobu, při použitých bezpečnostních opatřeních, Vista vítr z plachet. Microsoft totiž usilovně bojuje proti nelegálním Windows takříkajíc za 15kč.

Genius Navigator 535Genius Navigator 535
Na český trh se neodvratně blíží další z řady oblíbených myší pod značkou Genius. Její hlavní výhodou je použitá optická technologie, která zahrnuje laserový snímač s rozlišením až 2000 dpi. Takovéto rozlišení je pro běžnou práci nevyužitelné a tak je prozíravě přidána možnost snížit rozlišení na 1600 či dokonce jen 800dpi. Rozlišení lze manuálně změnit přímo na těle myši. Samotná myš má 7 použitelných tlačítek, které lze díky softwaru AGAMA, volitelně naprogramovat. Software umožňuje naprogramovat až pět různých profilů, které tak mohou zajistit naprosto odlišné chování myši ve hrách a aplikacích. Výběr profilu lze opět realizovat manuálně přímo na těle myši. Je však nutné, aby byl software AGAMA spuštěn. Myš má vcelku solidní design, kolečkuje je ve stylu 4D, ale čtyřsměrné ovládání od něj nečekejte. Hlavní nevýhodou myši je bohužel drát, který vás stále spojuje s počítačem. Ten se hodí na delší hraní/práci, protože se nemusíte obávat, že vám dojdou baterie (i to se dnes podařilo úspěšně vyřešit pomocí elektromagnetické indukce). Jistou satisfakcí může být alespoň připojení přes USB 2.0. Myš bude dostupná v černo fialovém hávu a to za cenu okolo 1200Kč. Chcete o myši vědět více? V tom případě mám pro vás dobrou zprávu, jelikož se můžete těšit na brzké vydání recenze.

Letem světem:

NVIDIANVIDIA přinese další grafickou kartu. Nese označení GeForce 7900 GTO. Hlavními rysy budou takt jádra 650MHz, 512MB paměti a cena pod 400 dolarů. Bližší podrobnosti přineseme v příštích HW News.

Star TrekV pátek 8. září 2006 uplynulo přesně 40 let od prvního vysílání kultovního seriálu STAR TREK. Za 40 let své existence přinesl pozemšťanům kromě obrovského množství sérií seriálu, deseti filmů a nespočtu nepovedených her také jakýsi náhled na vývoj počítačů v budoucnosti. Pokud se podíváme na první série STAR TREKu, zjistíme, že počítače se za dobu jeho existence rozvinuly mnohem více, než filmaři jen snili.

MicrosoftPokud si chcete vyzkoušet Windows Vista na svém počítači, můžete nově využít testovací verzi Microsoft Windows Vista RC1. Ta je dostupná jak ve 32 bitové tak i 64 bitové verzi. Ke stažení vám poslouží odkaz na stránky o Windows Vista umístěný níže.

Windows Vista RC1 download - http://download.windowsvista.com/preview/rc1/en/download.htm

Zdroje: Genius, Microsoft, NVIDIA, Xbitlabs

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz