Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: HD DVD a Blu-Ray v jedné mechanice

  12:00aktualizováno  11. října 9:34
Google kupuje YouTube *** HD DVD a Blu-Ray v jedné mechanice - konec války formátů? *** První HD DVD vypalovačka pro notebooky *** HP hw6915 - komunikátor, počítač a přehrávač v jednom

Google kupuje YouTubeGOOGLE
V úterý se potvrdily spekulace, kterým nikdo příliš nevěřil. Internetový vyhledávací gigant Google odkoupil brand YouTube včetně obsahu, know-how a technologického zázemí.
YouTube bylo založeno třemi lidmi v únoru 2005 a v současné době generovalo měsíčně ztrátu kolem jednoho milionu USD. Google nyní odkoupil 100% společnosti za 1650 milionů USD. Transakce proběhne výměnnou akcií. Zakladatelé YouTube si tak splnili sen o rychlém zbohatnutí, aneb jak vydělat za necelé dva roky miliardu a půl v dolarech.
Přestože Google provozuje obdobnou službu Google Video, podle tiskové zprávy zůstane brand YouTube zachován a ještě několik let budou obě služby existovat. Samotný portál YouTube by měl akvizicí získat hlavně silnější technologické zázemí, lepší know-how ve sběru a třídění dat – videí a lepší propagaci v rámci služeb Google.
Uvidíme jak si Google po akvizici poradí s organizacemi na ochranu autorských práv, které si na YouTube již delší dobu chystají právníky. Na tomto portálu totiž dochází ve velké míře k porušování autorských práv.

Čip pro HD DVD a Blu-Ray v jedné mechanice
Neustále probíhající diskuse o vítězství nového datového média možná brzy skončí. Zatímco skupina firem se Sony v čele tvrdě tlačí na svět svůj nový formát Blu-Ray, další firmy kolem Panasonicu se snaží prosadit svůj formát HD DVD. Každý má své klady a zápory a navíc díky PR masážím to vypadalo, že budete muset mít v počítači dvě mechaniky, pokud si budete chtít zahrát všechny nové hry a vidět všechny filmy v nejlepší kvalitě.
Zlom přinesl NEC, který oznámil, že vyvinul plně funkční čip pro mechaniky, který ji schopný pracovat jak s Blu-Ray, tak i HD DVD disky. Od začátku vývoje se společnost nepřidala ani k jedné firmě, nyní zakoupila licence na použití technologií a představila čip, který zvládne „přelouskat“ oba formáty.
Tento čip se pravděpodobně velmi rychle rozšíří. NEC jeho cenu stanovil na 84$, čímž se pohybuje ve stejné cenové kategorii jako čipy určené pouze pro jeden formát. V současné době záleží rozšíření nových formátů na dostupnosti modrých laserových diod, kterých je prozatím nedostatek a jejich výroba se potýká s malou výtěžností.

První HD DVD vypalovačka pro notebooky
Společnost Toshiba představila první HD DVD mechaniku pro notebooky, která dokáže zapisovat. Mechanika se začne prodávat pod označením SD-L902A. Kombinuje celou řadu technologií, pro zápis a čtení HD DVD bylo však nutné vybavit mechaniku  modrofialovou laserovou diodou. Podporován je zápis na média CD, DVD a HD DVD. Mechanika dokáže číst CD média maximálně 24x rychlostí, což je u notebooků již dlouhodobě zažitá rychlost, kterou by nebylo špatné zvýšit. DVD média pak může číst maximálně 8x rychlostí a HD DVD 1x rychlostí. Základní 1x rychlost byla u HD DVD stanovena na 36864Kb/s (tedy 4,5MB/s) . Při vypalování není mechanika také žádným rychlíkem. Zápis na CD můžete realizovat maximálně 16x rychlostí, CD-RW pak 10x, DVD+R/-R pak podle přesného typu od 2x do 4x a konečně média HD DVD-R základní 1x rychlostí. Mechanika má 8MB Cache Buffer,  standardní rozměry (128x12,7x126,1 mm) a hmotnost běžné mechaniky 170g. Životnost mechaniky, která je závislá především na užité laserové diodě je odhadována na 60 000 hodin. Mechanika by tudíž bez okolních vlivů mohla vydržet v provozu i okolo 30 let (za předpokladu využití 5h/den). Můžeme se tedy připravit na nesmrtelnou HD DVD mechaniku, která však bude při čtení i zápisu úžasně pomalá.

HP hw6915 - komunikátor, počítač a přehrávač v jednomHP iPAQ HW9615
Novinkou na českém trhu s komunikátory se v těchto dnech stává minipočítač HP iPAQ hw6915. Mobilní přístroj je vybaven hardwarem na vcelku obstojné úrovni. Pohání ho procesor PXA 270 taktovaný na 416MHz, který vyrobila společnost Intel. Základní verze obsahuje 64MB paměti typu SDRAM, paměť vyhrazenou pro aplikace tvoří prostor o velikosti 45MB. Rozšíření lze provést pomocí paměťových karet typu SD a to na libovolnou velikost. Uložený obsah lze zobrazit na TFT dotekovém displeji, který pracuje v rozlišení  240x240px a s 16 bitovými barvami. Úhlopříčka displeje má velikost 7,5cm. Novému iPaq nechybí ani integrovaný fotoaparát. Navzdory tomu, že obsahuje pouze 1,3MPx senzor, umožňuje záznam videa v rozlišení 352 x 288px. Pro připojení na internetu lze využít připojení GPRS nebo EDGE, wifi bohužel obsaženo není. K přenášení dat je možné zvolit mezi Bluetooth a infračerveným připojením. Kromě zabudovaného mikrofonu a reproduktoru s podporu přehrávání hudby, je možné k iPAQ připojit sluchátka a to přes 3,5mm jack konektor. Hw6915 tak může sloužit jako plnohodnotný MP3 přehrávač, pracovní nástroj a s trochou nadsázky i fotoaparát. Jako operační systém je použit MS Windows Mobile 5.0 Phone Edition, který umožňuje správu dokumentů aplikací sady MS Office, provoz nejrůznějších multimediálních formátů a her. Nevýhodou je oproti běžnému je vyšší hmotnost – 180g. Referenční cena je dosti vysoká a přesahuje hranici 21 000Kč. Dobrou zprávou je, že se u nás tento přístroj rozšířil již předčasem neoficiálně a tak není problém s dostupností a lze jej mnohdy zakoupit i za 15 000Kč.

Letem světem:
PCI 2.0Skupina PCI SIG, která se zabývá vývojem PCI Express, oznámila, že do konce roku bude vytvořena nová koncepce PCI Express 2.0. Přenosová rychlost současných PCI Express slotů je na úrovni 2,5GB/s.  Po zavedení nového PCI Express 2.0 dojde ke zdvojnásobení přenosu dat na 5GB/s. Desky a karty s PCI Express nové generace by mohli být dostupné na konci příštího roku.

SAMSUNGSamsung uvedl v Korei první 10MPx fotoaparát na světě. Mobilní telefon je prodáván pod označením SCH-B600 za cenu 900 dolarů (tedy přibližně 22000Kč). Kromě fotoaparátu s profesionálním rozlišení přinese SCH-B600 také možnost přehrávání televize přímo v telefonu a CDMA na 800MHz. Mobilní telefon bude vyžadovat obrovskou paměťovou kartu typu mmc.Zdroje: HP, DailyTech, Google Press

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz