Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW news: HD-DVD nebude mít regionální ochranu

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:14
Grafické čipy od ATI umí také počítat reálnou fyziku ve hrách. HD-DVD pravděpodobně nebude mít regionální ochranu. Sun se spojil s Googlem a útočí se svým StarOffice. Čekají Office od Microsoftu těžké časy?

Čipy od ATI umí také počítat fyziku
Asi každý již slyšel o počinu firmy Ageia – čipu PsysicX, který je schopen počítat realistickou fyziku ve hrách. Každý kdo viděl promo videa, musel uznat, že realita ve hrách je konečně tady. Akorát by to chtělo ještě drát do hlavy – monitor je jen placka ;). Známý výrobce grafických čipů – společnost ATI oznámila, že její grafická jádra jsou schopná taky spočítat realistickou fyziku. A to čipy od modelu 9700. Pro výpočty je možné využít část jádra, která počítá shadery. Že by PhysicX rostla konkurence?
Podle prvních odhadl příliš ne. Mezi způsobem výpočtů je propastný rozdíl. Pro využití PhysicX je potřeba speciální knihovna, která přidá do enginu rozhraní pro komunikaci s čipem. Knihovna je navíc navržena tak, že nemusí spolupracovat pouze s čipem od Ageia. Je tak možné využít pro výpočet fyziky například druhé jádro procesoru. To se zalíbilo Sony a knihovnu koupilo pro svou novou konzoli PlayStation3, která má obsahuje procesor Cell, který nabízí celkem osm jader.
ATI má zase představu, že podpora výpočtu fyziky přes její grafické čipy by byla integrována do fyzikálních enginů, jako je například Havok. Jedná se o logickou úvahu. Havok totiž používá stále více her. Je zde ovšem otázka, jak se budou výpočty provádět. Jednou možností je, že ATI se zbaví svých starých karet a začne je prodávat jako karty pro fyzikální výpočty v Havoku. Druhou možností je mít v počítači pouze jednu kartu, která bude počítat grafiku i fyziku v jednom čipu. Samozřejmě si výpočet fyziky ukousne část výkonu, který by byl využit pro výpočet shader modelů na renderované scéně.

HD-DVD nebude mít regionální ochranu
Pokud jste si někdy chtěli přehrát na DVD film z Ameriky, měli jste pravděpodobně smůlu. Podle návrhu DVD je svět rozdělen na osm regionů a přehrávače prodávané v určitém regionu nesmí dovolit přehrát obsah určený pro jiný region. Vlastně neměly by dovolit. Tuto ochranu lze u mechanik obejít flashnutím firmwaru a stolní přehrávače čínské produkce pojem region neznají vůbec. Ovšem velké a známé elektronické koncerny do svých DVD mašinek ochrany stále přidávají.
Na konferenci DVD Forum, organizace stojící za formátem DVD a HD-DVD zaznělo, že konečný formát HD-DVD by neměl regionální ochrany podporovat. Uvedl to představitel firmy Toshiba, která se výrazně podílela na vývoji DVD a podílí na vývoji HD-DVD.
Pro uživatele to má jednu velkou výhodu. Konečně si bude moci objednat filmy na HD-DVD třeba z Ameriky, kde se většinou objevují s velkým časovým předstihem před Evropou.
Uvidíme příští rok, zda opravdu bude HD-DVD bez regionální ochrany.

StarOffice: MS Office, těš se
Kancelářský balík Office od Microsoft nemá již na růžích ustláno. Z jedné strany na něj tlačí OpenOffice.org, který je freewarovou variací na Microsoft Office se stejnými funkcemi. Nyní se ovšem rozhodl zaútočit i Sun se svým StarOffice 8, který částečně vychází z OpenOffice.org.
Minulý týden Sun podepsal dohodu s Lenovo, které nyní vyrábí notebooky místo IBM. Ke všem notebookům řady ThinkPad R5x bude dodáván právě StarOffice místo MS Office. Lenovo se tak zařadilo k dalším firmám, které se rozhodly nabídnout uživatelům software od jiného výrobce.
Sun to ovšem nestačilo a tak uzavřel dohodu i s Google. A to ohledně dvou produktů. Na stránkách Google přibude link na stažení StarOffice a Java Runtime Environment. Vše bude samozřejmě je stažení zdarma.
Důvod? Google chystá nové služby, které budou pro svůj běh potřebovat rozhraní Java Runtime Environment od Sunu. Na stránky umístil link již nyní, aby si toto rozhraní stáhlo dostatek uživatelů. Umístění StarOffice může mít dva důvody. Prvním je, že Google chce také bojovat proti monopolu Microsoftu a rozhodl se tak podporovat StarOffice. A důvod druhý je, že Google se chce nějakým způsobem odvděčit Sunu za Java Runtime Environment. A tak zpropaguje StarOffice.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz