Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Herní grafiky s chlazením Twin Frozr II

aktualizováno 
MSI představuje kvalitní GeForce GTX 465 a GTX 470. Herní paměťové kity s kapacitou 24GB RAM jsou na dosah. Fusion procesory snad už v listopadu.

MSI N465GTX Twin Frozr II Golden

Herní grafiky s chlazením Twin Frozr II
Zatím, co s napětím čekáme na to, jakou kartu nám nVidia připravuje pod označením GeForce GTX 460, na trhu se objevují stále nové grafiky založené na původní architektuře Fermi. Dvě karty, které budou vynikat kvalitou zpracování a dobrým chlazením, chystá společnost MSI. Jak je jejím dobrým zvykem, na snad ještě únosné hranici by měla být i jejich cena.

Vývojáři z MSI tentokrát vynechali tolik kritizovaný nejsilnější model GeForce GTX 480 a zaměřili se na zbylé dvě karty nVidie s podporou DirectX 11. Výsledkem jsou bezesporu dobře vypadající GeForce GTX 470 a GTX 465 s chlazením Twin Frozr II. Kdo by ale čekal pořádné přetaktované grafické karty, bude zklamán.

MSI N465GTX Twin Frozr II

První z karet dostala označení N465GTX Twin Frozr II a bude nabízet architekturu zahrnující 352 shader procesorů. Taktovací frekvence pro jádro je 607MHz, pro shadery pak 1215MHz. Paměťová sběrnice má slušných 256bitů a jsou k ní připojeny paměťové čipy standardu GDDR5. Díky jejich efektivitě je možná práce na frekvenci 3206MHz.

MSI N470GTX Twin Frozr II

Vylepšená varianta GeForce GTX 465 od MSI je samozřejmě dvouslotová. Na jejím předním headeru najdeme vyvedenu dvojici konektorů DVI a konektor HDMI ve své nové zmenšené podobě. Klasické HDMI lze získat až po zapojení dodávané redukce na DVI port. Stalo se dobrým zvykem, že k moderním kartám je dodávána redukce i na staré D-Sub monitory, v čemž MSI netvoří výjimku.

MSI N465GTX Twin Frozr II Golden

MSI má ale v rukávu ještě jedno eso postavené na GTX 465. Je jím karta N465GTX Twin Frozr II Golden Edition. V tomto případě už bude cena poněkud vyšší, protože karta dostala celoměděný chladič namísto běžného hliníkového. Bohužel ani tentokrát není grafika taktována přímo z výroby. S největší pravděpodobností se ale zařadí mezi kategorii komponent, které se MSI opravdu povedly.

MSI N465GTX Twin Frozr II Golden

Pro herní nadšence, kteří nehodlají čekat na příští generaci karet nVidie, je výkonem zajímavější spíše model vycházející z konceptu GeForce GTX 470. Velmi podobně vypadající karta taktéž vybavená chladičem Twin Frozr II dostala obchodní označení N470GTX. Prodávat se bude pouze s hliníkovým chladičem, o výrobě Gold Edition v mědi se bohužel zatím neuvažuje.

MSI N470GTX Twin Frozr II

Jako všechny GeForce GTX 470 i model MSI N470GTX nabídne jádro obsahující 448 shader procesorů. Odstup mezi řadou GTX 470 a GTX 465 není velký, čemuž odpovídají pracovní frekvence 607MHz pro jádro a na 1215MHz pracující shadery. Na skvělé úrovni jsou paměti, kde je na 320bitové sběrnici nasazeno 1280MB GDDR5.

Díky tomu, že všechny tři grafické karty pracují na frekvencích doporučených nVidií, není problém odhadnout jejich maximální spotřebu. Ze specifikací tak vyčteme, že 465GTX může mít spotřebu až 200Wattů, 470GTX dokonce až 215Wattů. Značná část této energie je přeměněna přímo na teplo a tak se rezerva v chlazení hodí. Obě použitá grafická jádra se nechají i vcelku ochotně přetaktovat, jenže přitom hodně topí.


Herní paměťové kity s kapacitou 24GB RAM jsou na dosah
Společnost Patriot je u nás známá především výrobou operačních pamětí, které nezřídka kdy putují přímo do herních sestav. Její nabídka pro herní počítače je rozsáhlá, ovšem ceny nejsou nízké. Do značné míry je to podloženo i tím, jak předimenzované moduly nabízí. Její poslední novinkou je řada paměťových kitů Viper II Sector 7.

Hned na první pohled je asi jasné, že nové paměťové moduly vedle řad typu ValueRAM nikdy neležely. Součástí je poctivé frézované chlazení, od kterého si lze pro tyto paměti slibovat zajímavé možnosti. Ve skutečnosti jsou paměti Viper II Sector 7 navrženy pro práci na frekvencích od 1600MHz do 2GHz.

Paměti Sector 7

Podle zástupců společnosti Patriot lze paměti efektivně využívat pouze v počítačích postavených na v současnosti nejsilnější platformě Intelu. Paměťové kity obsahují vždy tři moduly, díky čemuž budou dobře spolupracovat s procesory Core i7 vybavenými tříkanálovým řadičem. Doporučován je čipset Intel X58, na čemž není asi nic překvapivého.

Při výběru podle velikosti nabízené operační paměti si bude možné vybrat z kitů o celkové kapacitě 6GB, 12GB nebo 24GB. Přitom je třeba pamatovat na skutečnost, že pro použití RAM větší než 4GB byste měli mít 64bitový operační systém. V opačném případě nelze paměť správně používat.

Cenově nejpřijatelnější bude nabídka 6GB kitu pracujícího na frekvenci 1600MHz. Stejná kapacita bude dostupná ale také na 1800MHz a 2000MHz. Drobnou slabinou nových modulů je časování, které dle specifikací výrobce má nastavení cyklů na 9-9-9-27. Zjednodušeně se jedná o moduly CL9, přičemž dnes v této kategorii již seženete i moduly CL8.

U větších paměťových kitů (12 a 24GB) je přímo z výroby garantována jen základní pracovní frekvence 1600MHz. Latence pamětí zůstává stále na CL9, přičemž 12GB kit by měl být v budoucnu dostupný i s časováním CL8. Taktování na vyšší frekvence je již možné provádět pouze mimo standardní záruku.

Tou nejpalčivější otázkou zůstává cena. Ta se v oblasti pamětí vyvíjí poměrně dramaticky, přičemž u nových kitů od Patriotu zatím potvrzena nebyla. I tak by se měly tyto paměti objevit na pultech obchodů během následujících dvou týdnů.


Fusion procesory snad už v listopadu
Společnost AMD už po několikáté ohlašuje příchod platformy AMD Fusion. Dnes již nikoho asi nepřekvapí, že by se mělo jednat o čipy kombinující vlastnosti grafických jader a klasických procesorů vhodných běžné výpočty. Tentokrát se nejedná o nesplnitelné sliby, které AMD rozšiřovala před lety. Ve vzduchu totiž visí konkrétní doba uvedení.

Jako první se mají v rámci technologie AMD Fusion objevit dvoujádra založená na platformě Brazos. O té se ví přibližně od ledna letošního roku a měla by dostat úplně nový socket. Přesto půjde v duchu soudobých trendů, protože bude přímo na procesor integrovat řadič pamětí DDR3. Integrovaná grafika nebude nikterak výkonná, podpora DirectX 11 by u ní ale měla být samozřejmostí.

AMD Fusion

Definitivní zahájení prodeje Fusion procesorů je naplánováno na třetí čtvrtletí letošního roku. AMD rozhodně neslibuje herní grafiku a bude se s výpočetním výkonem svých procesorů snažit zařadit někam mezi konkurenční Atom a Core i3. Tomu má odpovídat i spotřeba, kde díky vyvíjené architektuře procesorů Ontario hodlá nabídnout alternativu s 25Watt TDP.

Procesory Fusion hned od první generace budou zajímavé také technologií, na které budou vyráběny. AMD slibuje plně 32nm výrobu, což se při valném zaměření na notebooky bude opravdu hodit. Pořádnou nabídku Fusion procesorů vhodných i pro stolní počítače plánuje AMD představit až na veletrhu CES 2011.


Zdroje: AMD, Digitimes, Engadget,Fudzilla, HardSpell, HKEPC, nVidia, MSI, TechPowerUp, TG Daily & Xbitlabs

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz