Vengeance K60

Vengeance K60

HW News: Herní klávesnice, myš a grafická karta na Dirt 3

  • 0
Skvělá odezva a kvalitní zpracování, takové jsou nové herní periferie. Rychlá grafická karta nabízí originální kopii Dirt 3. A nejlevnější verze Z-Boxu využívá procesory VIA Nano.

Herní myš a klávesnice pod záštitou společnosti Corsair

Leckoho hned na první pohled zaujme netradičně zpracovaná herní klávesnice a myš, jež se ukrývají pod logem Vengeance. Ve skutečnosti jde o frakci slavného výrobce pamětí, společnosti Corsair. Nové komponenty příjemně překvapí rychlou odezvou, ne každý ale uvítá jejich zpracování.

Vengeance K60

Klávesnice nese označení Vengeance K60 a v mnoha ohledech nabízí revoluční koncepci. Je vcelku vysoká a jednotlivé klávesy jsou od sebe značně odděleny, tak aby ani při rychlé herní bitvě nedocházelo k překlepům. K60 rozhodně není náhrada psacího stroje, při hraní od ní naopak můžeme očekávat patřičný komfort.

Jednotlivá tlačítka mají zdvih 4 mm, při polovičním stlačení okamžitě reagují. Výrobce uvádí ekvivalentní odpor kladený klávesami na 45 gramů. Příliš tvrdá klávesnice však může být na škodu, a tak lze některá tlačítka přizpůsobit. Na dlouhé hraní se pak doporučuje použít měkčené krytky kláves, které jsou dostupné pro základní kombinaci WASD a některé alfanumerické číslice.

Prioritou je rychlost, proto Vengeance K60 není bezdrátová. K počítači ji připojíme klasicky prostřednictvím USB kabelu. Ten je patřičně stíněný, s pozlaceným konektorem. Rychlost odezvy klávesnice lze nastavit. V nejrychlejším režimu odpovídá odezva 1 ms, což lze považovat za herní standard. Od nejlevnějších klávesnic je konstrukce značně odlišná a lze stisknout celkem 20 kláves současně.

Vengeance K60

Za zmínku stojí nejméně čtyři vychytávky, které K60 nabízí. Pokud u kláves vyměňujete krytky, nejste odkázáni jen na obyčejné páčení. Vengeance za tímto účelem dodává speciální přípravek. K užitku bude také odnímatelná opěrka pro ruku a schopnost zamknout při hraní klávesy Windows. Na zadní straně klávesnice nalezneme USB port, který lze využít například pro připojení myši.

Myš, která se bude prodávat zvlášť, ukrývá Vengeance pod označením M90. Opět se nejedná o bezdrátové řešení, a lze tak očekávat velmi rychlý a bezproblémový přenos nasnímaných dat do počítače. Vše je postaveno na kvalitní optice s maximálním rozlišením 5700 dpi.

Vengeance M90

Plný potenciál myši se hodí jen málokdy, a rozlišení je proto možné snížit. Lze toho dosáhnout tzv. za letu a to v přijatelných krocích po 100 dpi. Vyhodnocovací elektronika není pozadu, na běžném povrchu se dokáže vyrovnat s rychlostí čtyři metry za sekundu.

Myš sama o sobě vypadá vcelku nevinně. Přesto specifikace uvádějí celkem 15 programovatelných tlačítek. To, co se může zdát jako součást propracovaného designu, je totiž ve skutečnosti plně funkční. M90 je postavena na hliníkovém šasi, které ji dodává patřičnou pevnost a neměla by se v ruce příliš zahřívat.

Vengeance M90

Dobrou zprávou je, že klávesnice ani myš nemají být předražené. První potvrzené informace hovoří o ceně zhruba 1800 korun za klávesnici, myš se má prodávat zhruba za 1400 korun. Corsair navíc připravuje i další herní klávesnice a myši, které se ponesou v obdobném duchu.

Rychlá grafika přichází s Dirt 3

V souvislosti s třetím pokračováním herní série Dirt společnost Sapphire vypouští do obchodů novou grafickou kartu určenou pro hraní. Postavena je na tom nejlepším, co lze z kolekce AMD nabídnout za rozumné peníze. Pokud si chcete plynule zazávodit ve vyšším rozlišení, bude obdobná karta opravdu potřeba. Dirt 3 totiž posouvá nároky na počítačový hardware zase o něco výše.

Karta je postavena na bázi Radeonu HD 6870, nejde však v žádném případě o referenční model. Sapphire dodává kartu jako mírně přetaktovanou s pozměněným chladičem a technologií výroby. Díky tomu může pracovat ve ztížených podmínkách a při vyšší teplotě. Klíčem k obstojnému výkonu je pro Radeon HD 6870 typických 1120 shader procesorů a 256 bitová paměťová sběrnice.

Sapphire HD 6970 Dirt3

Přetaktování je přesto spíše symbolické. Jádro karty nyní pracuje na 920 MHz a paměti s efektivitou 4200 MHz. Na kartě je pouze 1 GB paměti GDDR5. Zaujme pak spíše černý chladič, který výrobce osadil dvěma 90 mm ventilátory. Přívod chladnějšího vzduchu by měl být o desetinu účinnější než referenční varianta. Karta pak může pracovat s nižšími otáčkami a s přijatelnější hlučností.

O tom, že k rychlé herní grafice je třeba mít také adekvátní zdroj energie, nemůže být sporu. Potřebné napájení kartě dodáte prostřednictvím dvou 6pinových konektorů PCI express. Ostatní konektory zastupují moderní rozhraní pro připojení monitorů. Najdeme zde dvojici miniDisplayPort a svůj výstup má jak HDMI tak i DVI a to jeden pro každý typ.

CMR: Dirt 3

Jelikož jde o verzi určenou pro hráče Dirt 3, nechybí kupon pro aktivaci legální hry. Otázkou nyní zůstává cena, která ukáže, zda se taková investice vyplatí. Určité zvýhodnění je zde na místě, takže by motoristicky založení hráči nemuseli prodělat.

Nejlevnější verze Z-Boxu nabídne procesory VIA Nano

Nettopy společnosti Zotac už jsou počítačovým fandům dobře známé. Skoro by se zdálo, že při jejich současných rozměrech již nelze příliš vymyslet. Přesto se vývojáři snaží přicházet s dalšími inovacemi, ne všechny však lze chápat jako krok kupředu. Tentokrát bude řeč o počítači s netradiční platformou VIA Nano.

V tomto případě je třeba zapomenout na opravdový výpočetní výkon. Společnost VIA se v oblasti architektury x86 nyní drží na absolutním minimu potřebného pro práci v nových Windows. Nabízí ale dvoujádrový procesor, který je velmi nenáročný na spotřebu elektrické energie. Hlavní roli tedy bude jako vždy hrát cena.

Z-Box Nano

Ukazuje se totiž, že počítače Z-Box postavené na APU čipech od AMD nebo procesorech Intel Atom, jsou pro většinu počítačových fandů příliš drahé. Ne, že by byly nedosažitelné, ale podávaný výkon neodpovídá jejich ceně. Co tedy nabídnou finančně dostupnější Z-Boxy?

Úsměv u některých možná vyvolá integrovaná grafika známá jako VIA S3. Platforma dále zahrnuje procesor Nano X2 pracující na frekvenci 1,2 GHz a čipovou sadu s nevýznamným označením VX900H, která obsahuje vše potřebné pro velmi obyčejný počítač. Do nejlevnějšího Z-Boxu pak bude možné osadit maximálně 4 GB operační paměti.

Zbytek počítače zůstává při starém. Uvnitř je pozice pro 2,5“ SATA disk, najdeme zde podporu wi-fi, bluetooth i rychlého USB 3.0. Ve spolupráci se společností VIA se podařilo zajistit podporu pro výstup obrazu přes HDMI a DisplayPort. Chybět nemůže ani univerzální čtečka paměťových karet.

Počítač má zvládat full HD video a současná generace grafiky S3 mu v tom již nebude překážkou. Své místo tak najde v obýváku jako malé HTPC nebo jako nenáročný kancelářský počítač. Zástupci společnosti Zotac však doposud neodhalili cenu výrobku.


Témata: Frekvence 1, Intel