Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW News: Herní počítač v těle notebooku

Notebook s 3,2GHz procesorem, 1GB grafikou a 1,5TB místa na disku >> Na Windows 7 zbývá jen doladit detaily >> Jádro GT218? Na hry v žádném případě!

Eurocom Phantom Design

Herní počítač v těle notebooku
Nestává se každý den, aby se na trh dostal nový přenosný herní počítač, který by stál za zmínku. O to výjimečněji působí plánované uvedení nového notebooku založeného na procesoru Core i7. Prodávat ho bude kanadská pobočka společnosti Eurocom a koupit si ho budeme moci jen na zvláštní objednávku. V jednotlivostech není úplně jedinečný, kombinace zvoleného hardwaru z něj však udělala celosvětový unikát.

Nový notebook se může svým výkonem vcelku dobře srovnávat s herními počítači. Při pohledu do specifikací je to naprosto evidentní. Základem je zde totiž čipset Intel X58, který je běžně součástí základních desek určených do stolních počítačů. Čipset je navíc doplněn o standardní southbridge ICH10R a tak notebook poskytne stejný komfort i v oblasti periferií.

Eurocom Phantom Design

Na mobilní poměry zázračným zdrojem výkonu je zde procesor Core i7, jehož mobilní verze však neexistuje. Z tohoto důvodu je v notebooku běžný socket LGA 1366 ve kterém se může nacházet jedna ze v současnosti dostupných verzí Core i7 taktovaná na frekvence od 2,66GHz. Za nemalý příplatek pak bude možné získat notebook vybavený čtyřjádrovým procesorem pracujícím na 3,2GHz. Používání běžných verzí Core i7 přináší kromě výkonu však také citelně vyšší spotřebu s TDP na 130 Wattech.

Velmi slušná je také grafická karta, která si poradí i s nejnáročnějšími herními tituly současnosti. Eurocom do notebooku bude osazovat grafiku nVidia G280, jejíž jádro poběží na frekvenci 600MHz. Grafika má celkem 240 shader procesorů, jež pracují na 1300MHz. Aby toho nebylo málo, společnost ve své tiskové zprávě ve zkratce poznamenala, že grafika bude používat efektivnější paměti GDDR5. Ty zatím nejsou pro nVidii typické, přesto mají být podporovány a budou připojeny k jádru přes 512bitovou sběrnici. Celková paměť grafiky by měla sahat k 1GB.

Výkon notebooku se nebude ztrácet ani ve velikosti operační paměti. Té budou v základní verzi standardní 2GB. Za příplatek, který bude tvořit jen malý zlomek ceny notebooku, však bude k dostání verze vybavená také 4GB nebo dokonce 8GB. Jedná se zde samozřejmě o paměti typu DDR3 o maximálně 4GB velikosti jediného modulu. Pro paměti jsou připraveny dva sloty a 8GB bude tudíž současně i úplný strop.

Eurocom Phantom Design

Jen těžko uvěřitelně působí také disková úložiště. Do počítače se vtěsnala trojice pevných disků o kapacitách 500GB. Tím může vzniknout celkový prostor 1,5TB, ale třeba také něco jiného. Čipset totiž, stejně jako v osobních počítačích, podporuje zapojení disků do RAID ve verzi 0,1 a 5. Notebook má kromě pevných disků také mechaniku, která může vypalovat disky Blu-ray i klasická DVD.

Ve škále integrovaných komponent jsou notebooky oproti stolním počítačům obvykle popředu a tak již nebylo téměř co vylepšit. Notebook bude mít samozřejmé WiFi, gigabitovou ethernetovou kartu, 1.3MPx webkameru, HD zvukovou kartu a čtyři interní reproduktory. Naproti tomu technologie Bluetooth stále není ani u počítačů této kategorie očividné standardem a bude k dispozici za příplatek.

Eurocom Phantom Design

Zdálo by se, že za tím vším snad ani nemůže být notebook. Přesto se na první pohled jedná o snadno přenositelný počítač se 17“ širokoúhlovým displejem. Rozměry notebooku jsou 39x29 cm, což by nemuselo být tak hrozné. Velkým problémem může být ale výška v zavřeném stavu, která dosahuje k 6cm. Hmotnost s baterií se v konečném důsledku vyšplhala na 5,4kg. Aby notebook vydržel přijatelnou dobu v provozu, obsahuje 12ti-článkovou baterii s kapacitou 6600mAh.

A výsledný účet? Cena tohoto kompletu se bude pohybovat od 5000USD, což je okolo 120000Kč. Za notebook to není rozhodně málo, cena je však opodstatněná. Oficiální prodej by měl však začít až v květnu a notebook poté nalezneme v řadě Eurocom Phantom.


Na Windows 7 zbývá jen doladit detaily
Práce na systému Windows 7 se chýlí zřejmě ke konci. Na blogu jednoho z hlavních vývojářů se koncem minulého týdne objevila informace o tom, že další betaverze na cestě ke konečné verzi systému již nebude potřeba. Následovat by nyní měla verze Windows 7 RC1, tedy předběžná pracovní verze té, která se nakonec objeví na trhu. Někteří zástupci Microsoftu se dokonce nechali slyšet, že Windows 7 fungují lépe, než očekávali. Ani kritika ze strany uživatelů v porovnání s Windows Vista není nejhorší, přesto se na novém systému dají najít i slabá místa.

Jako jeden z úsměvnějších čerstvě objevených problémů se ukázalo zabezpečení systému UAC. To se obvykle stará o zabezpečení počítače proti instalaci programů a prakticky jakýmkoliv zásahům do nastavení systému. Zabezpečení UAC mají v paměti velmi dobře všichni uživatelé, kteří používají Windows Vista. Zde je totiž zabezpečení na naprosto přehnané úrovni a pracující uživatel je neustále zasypáván novými a novými žádostmi o potvrzení. Není tedy divu, že se deaktivace UAC zabezpečení dostala na první místo pomyslného desatera pro začátek vážné práce ve Windows Vista.

Zabezpečení UAC ve Windows Vista a 7

V případě Windows 7 je UAC zabezpečení zachováno. Již v první betaverzi jsme se mohli přesvědčit o jeho funkčnosti, samotné výzvy směřované na uživatele jsou však méně časté. Microsoft se tak snaží trefně reagovat na podněty uživatelů. UAC má tedy ve Windows 7 zachytit pouze neautorizovaný přístup, který vyvolají programy. Instalace a úpravy systému vyvolané uživatelem jsou autorizovány automaticky.

Jako slabina se však ukázal způsob, jakým počítač kontroluje uživatelský přístup. Za ovládání uživatelem se totiž podle vývojářů považuje stisk klávesy nebo tlačítka myši. Ty lze ale jednoduše softwarově emulovat a v konečném důsledku se zákeřný program je sám schopen na dostatečně rychlém počítači téměř nepozorovaně dostat k deaktivaci UAC.

Windows 7

Na blogu vývojářů se nově také objevila informace o tom, do kdy bude volně dostupná betaverze systému. Ze stránek Microsoftu by měla zmizet již za týden. Pokud jste si Windows 7 beta stáhli, nemusíte mít však o jejich funkčnost zatím obavy. Podle serveru MSDN bude možné volně provozovat Windows 7 Beta až do srpna letošního roku. Poté by se konečně mohla objevit plná verze, kterou bude možné buďto za poplatek stáhnout z internetu nebo zakoupit jako obvykle na DVD v kamenných obchodech.

Pokud se rozhodnete nový operační systém opravdu zakoupit, budete mít na výběr z šesti cenově odstupňovaných verzí. Vše je velmi podobné, jako tomu bylo v případě Windows Vista. Jednotlivé podverze Windows 7 ponesou označení Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise a Ultimate.

Windows 7 - panel

Podobně jako u Visty nebude Windows 7 Starter volně k zakoupení na pultech obchodů, ale zamíří jako OEM do slabších počítačů. Její omezení bude spočívat v podpoře maximálně tří současně spuštěných aplikací. Nejnižší verzí systému, ve které bude přítomna technologie Aero, bude opět Home Premium. Právě tato verze, stejně tak jako Ultimate, bude směřována na hráče a nemělo by v ní chybět nic podstatného, co může běžný uživatel potřebovat.

Pro ty, co se zabývají na počítači prací různorodého charakteru, pak bude určena verze Profesional. V té nebude podpora her úplně dokonalá, namísto toho má ale nabídnout lepší zabezpečení a podporu práce v síti.


Jádro GT218? Na hry v žádném případě!
Řádné uvedení do reality pro zákazníky, kteří si myslí, že herní grafickou kartu lze stále poznat podle většího množství paměti, nyní připravuje nVidia. Mezi jejími čerstvě zveřejněnými plány na 40nm výrobu grafických karet, se totiž ukrývá i absolutní low-end. Jednoznačně se jím stane karta založená na grafickém jádře označovaném jako GT218.

První přesnější specifikace GT218 unikly z nVidie teprve v úterý nad ránem a nic již nemůže zabránit tomu, aby se rychle rozšířily po internetu. Nová karta s 512MB paměti a pokročilou 40nm technologií se totiž nebude hodit na nic jiného, než kancelářskou práci. Svým výkonem ji dokonce překonají poslední grafické karty S3 a její srovnatelná bude spíše s intelovským jádrem X3100.

Již při pohledu do specifikací grafického jádra je jasné, že s výsledným výkonem to nebude dobré. Jádro totiž pracuje na frekvenci 550MHz. Podle serveru Fudzilla by mělo mít jádro pouze 32 shader procesorů. Ty sice poběží na pěkných 1375MHz, je ale nesporné, že je jich málo.

Současný lowend nVidie

O něco lepší by tak mohla být alespoň paměť, kde se objeví standardní čipy GDDR3. Ty poběží na efektivní frekvenci 1,6GHz (tedy reálně 800MHz). Komunikaci s pamětmi bude ale brzdit úzká sběrnice. K jádru jsou totiž připojeny pouze přes paměťovou sběrnici o šířce 64bitů.

Výhodou GT218 bude především spotřeba, nízká cena a menší rozměry. V této modelové řadě se nemají objevovat žádné bizarní konstrukce, karty budou velmi strohé. Na front panelu bude vyveden pouze DVI a D-Sub konektor. Díky velmi malým nárokům na chlazení pak nebudou přítomny žádné aktivní ventilátory. Z herního hlediska je tato karta však naprosto nevyhovující a bude dobré se jí dalece vyhnout. Vybírat bychom tak měly v budoucnu spíše mezi cenově přijatelnými kartami založenými na jádrech GT214. Všechny 40nm karty budou podporovat i nadále DirectX ve verzi 10.


Zdroje: AMD, Dailytech, Eurocom, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, nVidia, MSDN, TG Daily & The Inquirer

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Take-Two v únoru řekli, že nebudou propouštět. Teď propouští 5 % zaměstnanců

Společnost Take-Two je dalším gigantem videoherního průmyslu, který se odhodlal k masivnímu...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...