Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: HT notebooky klepou na dveře

  12:00aktualizováno  13. září 12:22
Quad SLI, Intel Core 2 Extreme, CPU až 4,5GHz... takové jsou notebooky nové generace. Jejich příchod je již jen otázkou času *** Otestujte s námi svůj počítač, zda je Windows Vista ready *** NVIDIA uvádí GeForce 7900 GTO

Notebooky s Quad SLI a Core 2 Extreme na sebe nenechají dlouho čekatNotebook od společnosti L Computer
Společnost L Computers oznámila snahu nabídnout světu konečné řešení ve formě notebooku na několik dalších let dopředu. Ačkoliv nejsou známy ceny ani data, kdy by měly nové stroje být na trh. Jako blesk se však rozšiřuji zprávy o parametrech chystaných notebooků. Ty mají být přímo nabity výkonem. Kromě Quad SLI, tedy čtyř grafických procesorů, se má v noteboocích ukrývat i dvojjádrový procesor Intel Core 2 Extreme X6800 a to na frekvenci 3,37GHz. Nejrychlejší varianty by měly dosahovat i frekvence 4,5GHz. Obrovská má být i základní velikost operační paměti, která bude 4GB. Bude použito modulů DDR2 na 1066 MHz. Nebude chybět dvojice SATA disků a mechanik HD DVD či Blu-ray. A jaká grafická karta, že to bude použita? Hromadně by měla být nasazena GeForce GO 7900 a to ve spojení s 20,1“ displejem, který dokáže pracovat s rozlišením 1920x1200px. Multimedialita notebooků bude konečně na dosti vysoké úrovni. Padnout by mohl i mýtus tom, že notebooky mají nekvalitní zvuk. Nové stroje budou mít totiž integrovaný 2.1 Surround systém a to včetně subwooferu. Samotný výstup bude samozřejmě realizovatelný i na 5.1 zvukovou soustavu. Odhady o ceně notebooků se příliš nevedou, jisté je jen to, že cena bude opravdu vysoká.

Je váš počítač připraven na Windows Vista?Vista Readiness Advisor
Od nynějška již nemusíte hledat odpověď na tuto otázku ve hvězdách. Společnost ATI totiž na svých stránkách vystavila online nástroj Vista Readiness Advisor, který porovná vybavení vašeho počítače s požadavky systému Windows Vista. Výhodou oproti jiným testovacím programům je možnost otestovat váš počítač vůči minimální, doporučené nebo optimální konfiguraci. Program jsem sám otestoval na trojici odlišných počítačů a výsledky stály skutečně zato.

Prvním strojem byl notebook Gericom, o kterém jsem přesvědčen, že pokud Vistu spustí, tak ne na úrovni ve které by se dalo něco dělat. Jeho HW vybavení je totiž CPU Intel Celeron 800MHz, 1GB RAM, opravdu zastaralá grafická karta ATI s 8MB VRAM a 120GB pevný disk. K mému překvapení však program neporovnává pouze základní konfiguraci, ale zhodnotí například i jméno procesoru a instalovanou verzi DirectX. Testovací nástroj zjistil, že přístroj má sice vyhovujících 800MHz, ale díky procesoru Celeron, by Vista neměla být spustitelná. Dalším strojem byla sestava Sempron 2300+, 512MB RAM, Radeon 9600 128MB, 40GB HDD a 16x DVD. V boji s doporučenouKéž by každý test dopadl takto konfigurací si počítač vedl vcelku dobře. Rychlost procesoru překračuje 1GHz, RAM je sice na úrovni minima, ale podle programu dostačující. Ke grafické kartě měl nástroj některé výhrady, ale nakonec ji zhodnotil jako použitelnou. Maximální možné místo na disku přesně odpovídá doporučené konfiguraci. Podivuhodné je, že pokud nástroj zjistí málo místa na disku, automaticky vyhodnotí váš počítač jako nepoužitelný a to i v případě že máte 120GB pevný disk. Proti optimální konfiguraci jsem nasadil zbrusu nový IBM ThinkPad R60e s CPU Core Duo T2300 na frekvenci 1,66GHz. Ačkoliv je notebook označen samolepkou Windows Vista Capable, má integrovanou grafickou kartu Intel GMA 950, která usilovně využívá operační namísto vlastní paměti. Notebook byl dodán s 512MB paměti, což se ukázalo jako podstatný problém. Při srovnání s minimální konfigurací obstál notebook na jedničku a to především díky grafické kartě, která ač neoplývá výkonem, disponuje hardwarovým T&L a Pixel Shaderem 2.0 . V okamžiku, kdy začnete srovnávat počítač vybavený 512MB Ram s ostatními konfiguracemi (doporučená, optimální), nemůžete se dobrat k jinému výsledku, než označení jako neschopný. S tímto problémem se bude potýkat drtivá většina počítačů prodávaných v současnosti. Je to dáno tím, že stále považujeme 512MB RAM za pevný standart a pro většinu lidí nemá 1GB cenu. ATI Vista Readiness Advisor naleznete na webu společnosti ATI. Pro správnou funkci je na některých počítačích nutno vypnout firewall.

GeForce 7900GTO paměť a výkon za přijatelnou cenuNVIDIA GeForce 7900GTO
Ve světě grafických karet to v poslední době pořádně vře. Poté, co se ukázalo, že nové grafické karty ATI dokáží poskytnout mnohem lepší poměr cena/výkon, přijde NVIDIA s další grafickou kartou. Po NVIDIA GeForce 7900GS a 7900GT se tak dočkáme levnější verze  GeForce 7900GTO, která by podle optimistických prognóz měla přijít za cenu okolo 240 dolarů (v přepočtu asi 6000Kč). Grafická karta bude založena na čipu G71 s taktem 650MHz. Prozatím se hovoří pouze o verzi s 512MB paměti a vypadá to, že verze s jinou velikostí paměti nebude. Paměť je již typu GDDR3 s 256bitovou sběrnicí a taktovaná na 1,38GHz. I když se zprávy o nové grafické kartě šíří internetem rychle, samotná NVIDIA je zatím nijak nekomentovala. Dostatečným důkazem, že s GeForce 7900GTO se v brzké době opravdu počítá, nám může být list kompatibility ovladačů ForceWare, na kterém GeForce 7900GTO figuruje. Nejasná je však forma její budoucí distribuce, jelikož se má osazovat především jako OEM komponenta do nových sestav.

Letem světem:

32GB CF paměťová kartaHlavním tahounem ve vývoji flash pamětí se stává společnost Samsung. V jejich laboratořích se totiž podařilo vyvinout 40nm technologii, kterou společnost hodlá použít na výrobu vysokokapacitních zařízení typu flash. Na jeden čip se zatím podařilo vtěsnat celých 32GB dat. Samsung zatím prezentoval CF karty se 32 a 64GB a samostatný 32GB NAND čip.

X1950XTXATI začala oficiálně prodávat novou grafickou kartu X1950XTX. Jedná se o první grafickou kartu, která používá paměti typu GDDR4. X1950XTX byla vyvíjena pod označením R580+. Takt jádra je 650MHz, paměti běží na 2GHz. Za vysoký výkon je však nutné zaplatit vysokou sumu. Jelikož kartu u nás zatím nekoupíte, musíte sáhnout po online obchodech, kde stojí i 500 dolarů (tedy přes 11 000Kč).

Playstaton3Odloženo - smutnou zprávou dneška může být skutečnost, že se společnost Sony rozhodla pozdržet uvedení Sony Playstation 3 na evropský trh. Důvodem je opoždění výroby. To zapříčiní, že se konzole na našem trhu objeví až v březnu příštího roku.

 

Zdroje: ATI, Microsoft, NVIDIA, L-Computer, The Inquirer, Xbit labs

Zvláštní poděkování, za zapůjčení notebooku IBM Lenovo R60 k vyzkoušení nástroje Vista Readiness Advisor, patří také Martinu Kubíkovi z redakce e-zinu Galaxie.name .

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz