Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Hybridní disk kombinuje rychlost a velkou úložnou kapacitu

aktualizováno 
Spojení SSD a magnetického disku. Do rychlých počítačů zamíří ve formě rozšiřující karty. Ultra přenosné notebooky Samsung. Nový výkon do plachet pro nejlevnější procesory.
OCZ RevoDrive Hybrid

OCZ RevoDrive Hybrid

Hybridní disk kombinuje rychlost a velkou úložnou kapacitu

SSD disky ve stylu rozšiřujících karet pro sběrnici PCI Express nemusejí být výhradně doménou serverů a drahých pracovních stanic. Přesně tuto myšlenku se nám nyní snaží předložit společnost OCZ. Její laboratoře dokončily práci na disku označovaném jako RevoDrive Hybrid.

Již první fotografie prozrazují, že nový výrobek od OCZ je opravu síla. V oficiální tiskové zprávě se dočteme, že jde o hybridní disk. Zapomeňte ale na poměrně minimalistické konkurenční řešení známé jako Momentus XT. OCZ se doslova pokouší spojit výhody magnetických disků s technologií SSD.

OCZ RevoDrive Hybrid

Karta, která zabere v počítači dvě slotové pozice, je osázena NAND pamětí ve stylu MLC. Na neodnímatelném klipu je pak nad kartou připevněn 2,5" pevný disk s magnetickými plotnami. Výsledek se tváří jako velmi rychlý disk s kapacitou 1 TB. Fyzická struktura je ale poněkud jiná.

V rychlých 25nm NAND pamětech dokáže disk podržet data přibližně o velikosti 100 GB. Přestože je čipů osázeno více, zbylá kapacita kolem 20 GB se spotřebuje při agregaci dat. Jelikož uživatel nemůže nijak zasahovat do rozdělení dat na discích, přicházejí na řadu složité algoritmy. Velký optimismus ale není na místě, konkurenci se tyto algoritmy nepodařilo vyladit ke spolehlivosti ani po několika letech prodeje.

Komunikaci mezi magnetickou a SSD částí zajišťuje čtveřice řadičů SandForce a v ideálních podmínkách umožní dosáhnout přenosových rychlostí až 600 MB/s. Zkušenosti ukazují, že tuto informaci je nutné brát s patřičnou rezervou. Pokud dojde k načítání dat z magnetického disku, může se zdát disk dokonce pomalejší, než je běžné.

OCZ RevoDrive Hybrid

Magnetická část RevoDrive Hybrid nepatří rozhodně k těm rychlejším. Plotny zde rotují jen 5400 ot/m. Jeho výhodou je ale životnost nezávislá na počtu přístupů. Disk nepotřebuje přídavné napájení. Energii si bere přímo ze sběrnice PCI Express.

Pro hybridní disk ve formě rozšiřující karty je třeba mít také odpovídající základní desku. Pouhá podpora PCI Express nestačí, musíte mít k dispozici ještě minimálně jeden volný slot PCI Express 4x a vyšší.

OCZ RevoDrive Hybrid

Odhady ceny hovoří o částkách od 9 do 13 tisíc korun. Každý, komu se hybridní disk zalíbil, by si měl ale uvědomit, že kupuje tak trochu zajíce v pytli. Rychlosti čtení i zápisu se mohou velmi lišit podle aktuální situace a rozhodně nejde o plnohodnotnou náhradu za 1 TB SSD disk.

Ultra přenosné notebooky Samsung

Samsung nepatří mezi dodavatele notebooků s nejdelší tradicí, nicméně i pod jeho logem nyní vznikají zajímavé přenosné počítače. Na samém začátku října se má objevit vylepšená série lačnící po výkonu. Samsung své notebooky neoznačuje jako herní, přesto na nich spousta her poběží.

Samsung 7 Series

Řada nových notebooků se objeví v rámci Samsung Series 7 Chronos a půjde o skupinu variabilních strojů postavených na shodném základu. Design je pro někoho možná trochu strohý, zachovává ale kompaktnost, jak jen je možné. Tomu odpovídá nasazení displejů s úhlopříčkou 13,3" a 14". Všechny nabízené displeje budou mít lesklé povrchové zpracování a LED podsvětlení. Ohlášené nativní rozlišení je 1600x900 pixelů, což znamená s přihlédnutím k úhlopříčkám velmi jemný rastr.

Po stránce výpočetního výkonu se Samsung spoléhá výhradně na procesory Core i7. V nejvyšším modelu se má objevit konkrétně model Core i7 2675QM, který je taktován na 2,2 GHz. Konfigurace může zahrnovat jen 8 GB RAM. Častěji se ale budou prodávat varianty s 4 GB nebo dokonce jen s 2 GB DDR3.

Samsung 7 Series

Ve hrách bude rozhodovat především grafika. V tomto ohledu Samsung bezmezně spoléhá na integrovaný Radeon HD 6750M. Není to přímo rychlík, limitujícím faktorem je zde 480 shader procesorů. Jádro pracuje na 600 MHz, a tak jde o dobrý kompromis s ohledem na výdrž baterie.

Paměťová sběrnice grafiky je slabší. Jádro a grafická paměť jsou propojeny prostřednictvím 128 bitové sběrnice. Velikost integrované paměti je však zatím neznámá. Jisté je jen to, že půjde o efektivnější variantu GDDR5.

Samsung 7 Series

Navzdory zajímavé ceně v Samsungu rozhodně neodbyli zpracování. Potěší některé praktické detaily a plnohodnotná klávesnice, která je navíc podsvětlená. Integrované příslušenství je také na úrovni. Nechybí podpora pro USB 3.0 ani optická mechanika. Základní model bude obsahovat klasickou DVD vypalovačku, Blu-ray výhradně za příplatek.

V noteboocích Series 7 Chronos se mají objevit velmi kvalitní akumulátory. Samsung odhaduje jejich životnost na 1500 nabíjecích cyklů, kdy by si poté měly ještě držet 80 % své původní kapacity.

Samsung 7 Series

Současné informace o maloobchodní ceně hovoří o částkách od 18000 korun výše. Přestože výkon nebude úplně přesvědčivý, Samsung nabízí jiné kvality. Cena je tak spíše přiměřená, než přitažená za vlasy. Prodej by měl být zahájen přesně 2. října letošního roku.

Nový výkon do plachet pro nejlevnější procesory

To, že spadá procesor do řady Pentium, už léta neznamená jeho vysoký výkon. Naopak jsme si zvykli vnímat toto logo jako záruku velmi příznivé ceny. Ještě levnější jsou procesory Celeron, které měl zcela vytlačit Intel Atom. Pro stolní počítače byly však lepší volbou, a tak ani tyto procesory neupadly v zapomnění.

Překvapivé informace z první poloviny tohoto týdne ukazují, že Intel má s Celerony i Pentii ještě dlouhé plány. Tyto procesory z nabídky obchodů zatím rozhodně nevymizí, spíše naopak. Vedle doprodávajících se Celeronů do socketu LGA 775 se dočkáme rozšíření sortimentu levných modelů do socketu LGA 1155.

Intel Celeron

Pentia a Celerony se dnes nesou v duchu mikroarchitektury SandyBridge. Použitelně vypadají především nová Pentia. Intel nabídne modely označené jako G620T, G850, a G620 a na nich frekvence od 2,3 do 3 GHz. I nadále půjde o dvoujádra. Vybavena budou 3 MB vyrovnávací paměti.

Co se týká Celeronů, Intel zachová modely uvedené před několika měsíci. Na pořadu dne je zlevňování a to až v desítkách procent. Jedinou opravdovou novinkou je zde Celeron B840. Podobně jako v případě Pentií jde o dvoujádro bez dalších virtuálních jader. Procesor je taktován na 1,9 GHz a bude hodně levný. Do svého počítače si jej ale nejspíše nekoupíte, protože je určen pro notebooky.

Jedním z cenově nejdostupnějších procesorů současnosti je model Celeron G440. Zajímavá je na něm především skutečnost, že tvoří konkurenci Atomu. Poskytuje totiž jediné jádro s taktem 1,6 GHz. Jeho pořizovací cena by dokonce mohla během několika dnů klesnout pod 700 korun. Novinky se na našem trhu mají objevit do 14 dnů.


Zdroje: Dailytech, Digitimes, Hexus, HKEPC, Intel, OCZ, Samsung, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška

Ciri v podání Galiny Žukovské

Druhou hlavní postavu seriálového zpracování Zaklínače bude nejspíše hrát dívka „neevropského“ původu. Zvyknou si...RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz