HW News: Intel a problémy o kterých se nemluví

  12:00aktualizováno  27. června 7:49
Microsoft uvolnil kritickou záplatu pro všechny procesory Intel. Jak vážný je problém se stabilitou? *** nVidia slibuje vysoké výkony a malou energetickou náročnost s hybridním SLI *** Dell představil další Inspirony

Intel a problémy o kterých se nemluvíCore 2 Extreme (průřez procesorem)
Záhadná se zdá v posledních dnech situace okolo drtivé většiny nových procesorů Intelu. Po internetu kolují kusé informace o problému, který má negativně působit na jejich stabilitu. Intel však k této problematice nepodává žádné informace a situaci nekomentuje. Otevírá se tak prostor nekonečným spekulacím o tom, co se vlastně stalo. Prozatím zřejmě jediné oficiální stanovisko vydala společnost Dell, která již před dvěma týdny zjistila drobné problémy a vydala rozsáhlou záplatu pro své systémy založené na procesorech Intel. Této situaci však nikdo nepřikládal důležitého významu. V pondělí došlo k nečekanému kroku ze strany Microsoftu - byla vypuštěna další záplata. Tentokrát je určena pro stolní i přenosné počítače s procesory Intel. Oficiální komentář hovoří o navýšení stability procesorů Core 2 Duo, Quad a Extreme. Žádné podrobné informace se však nedozvíme. Pouze z názvu záplaty je patrné, že upravuje práci procesoru s mikrokódem. Chyba patrně vznikla již při výrobě procesorů.

Internetový deník The Inquirer dokonce hovoří o možnosti výměny procesorů podobným systémem jako tomu bylo u vadných baterií společnosti Sony. Tato informace je však zatím nepodložená. Záplatu je vhodné stáhnout, což můžete udělat v knowledge databázi na stránkách Microsoftu (pro WinXP 650kB). Podporovány jsou všechny systémy od Windows XP výše. Záplata je určena pro veškeré počítače s procesorem Intel a jejím nainstalováním rozhodně nelze nic pokazit. Účinnost bude mít především se soudobými procesory, o zlepšení práce například s postarším Pentiem 3 tedy hovořit nelze. Problémy se očekávají především s procesory do stolních počítačů Core 2 Duo s označením E4000 až E6000, Core 2 Quad Q6600, Core 2 Extreme X6800, XC6700 a XC6800. Na mobilních počítačích jsou nejohroženější nové procesory Core 2 Duo řad T5000 až T7000. Problémy se však nevyhnou ani řadě procesorů Xeon, které jsou určeny do serverů. Zde jsou však chybou postiženy jen tři modely, které se na trhu ještě nestačily rozšířit.

Vysoký výkon & nízká spotřeba - to je hybridní SLInVidia SLI
Neuplynul ani týden od doby, kdy nVidia představila projekt Tesla, a již zde máme další z praktických vynálezů této společnosti. Kromě stálých snah o dosáhnutí co největšího výkonu si tentokrát vzala nVidia na mušku i stále aktuálnější faktor a tím je spotřeba. V současné době totiž nenajdeme na trhu řešení, které by spojovalo vysoký grafický výkon a nízké energetické nároky. Z objektivního hlediska tyto dvě věci spojovat ani nelze. Výkonná grafická karta, jejíž jádro pracuje s vysokými kmitočty bude mít vždy spotřebu vyšší než grafika, která pracuje pouze s 2D. Klíč k úspěšnému řešení problému leží podle nVidie v kombinaci několika druhů adaptérů. Stejně jako v současnosti používáme k dosažení vyššího výkonu druhou grafickou kartu zapojenou do SLI nebo crossfire, budeme pravděpodobně v budoucnosti používat ke snížení spotřeby grafiku třetí. Tomuto systému se brzy začne říkat hybridní SLI a bude zahrnovat dvojici rychlých grafických karet ve slotech PCI Express a integrovaný grafický adaptér. Pokud bude uživatel pracovat pouze ve Windows nebo s programy nevyužívajícími DirectX 10, bude pracovat pouze integrovaná grafika. V okamžiku, kdy systém dostane požadavek na vyšší výkon dojde k postupnému spuštění obou grafických karet ve slotech PCI Express 16x. Systém bude zcela automatizován, ale i tak plán nVidie hovoří o možnosti uživatelsky nastavovat výkonové profily a libovolně je aktivovat. To je prakticky využitelné především v noteboocích, kde se profily výkon/spotřeba již používají, ačkoliv s mnohem menšími možnostmi. První grafické karty, které bude možno v zapojení hybrid SLI využít jsou současné GeForce osmitisícovkové série.

Nekonečný příběh Inspironu pokračujeDell Inspiron M1330
Dell přinesl na trh novou sérii notebooků pod názvem Inspiron a přichází i se stejnojmennými počítači. Novinkou se tak na našem trhu vbrzku stane notebook Dell XPS M1330, který je směřován především k uživatelům, kteří si rádi zahrají na cestách hry nebo pracují s multimédii náročnými na grafiku. Vybavení notebooku je na slušné úrovni, což je důsledkem použití platformy Centrino Santa Rosa. Využívány jsou pomalejší mobilní procesory Core 2 Duo. Dell má zatím v nabídce pouze model T5250, což je procesor pracující na 1,5GHz s 2MB paměti cache. Na té nejlepší úrovni je grafika, kde je použita kombinace integrovaného grafického jádra Intel X3100 a nVidie GeForce GO 8400M. Nasazení čipu X3100 je zde spíše pokusné a Intel by čip rád použil na stavbu vlastní grafiky (viz HW News z 21.6. 07). Integrovaný adaptér má na starosti práci s jednodušší grafikou. Je energeticky velmi šetrný a dokáže zajistit notebooku dlouhou práci na baterii. Při hraní jdou však veškeré nástroje pro šetření energie stranou a na řadu přichází GeForce Go 8400M. Není to sice nejvýkonnější grafická karta pro notebooky, ale stále se jedná o velmi perspektivní investici. Notebook je vcelku malý a je na něm použit 13,3" TFT displej. Dell v základní verzi vybavuje notebooky 1GB operační paměti a 120GB pevným diskem. Další vybavení je pro všechny platformy Centrino obdobné a tak nechybí nic ze základních věcí jako WiFi, DVD vypalovačka, FireWire a HDMI. Dell nabízí široké možnosti konfigurace notebooků a tak lze i příjemně nastavit cenu. Dell XPS M1330 se tak dá v základní konfiguraci pořídit od 30 tisíc korun. Cena je to dokonce nižší než u srovnatelných konfigurací u konkurence. Ceny Dellu nepatřily nikdy k nejvyšším a pravděpodobně se to v dohledné době nezmění.

XPS Dell Inspiron 530Řadu Inspiron rozšířil Dell nově i o stolní počítače XPS, které jsou o 40 procent menší než původně. Současně se změnou rozměrů došlo i ke značnému zhoršení možnosti rozšíření. Výkonově se počítače velmi různí, s novými herními tituly budou však mít problémy. Během koupě lze volit z nejrůznějších procesorů a platforem od AMD Sempron počínaje, Core 2 Duo konče. Limitní je však frekvence procesoru, která nemůže být vyšší než 2,13GHz. Pro platformy založené na procesorech AMD používá Dell čipset NVIDIA MCP 61 v kombinaci s grafikou ATI radeon X1300 v nejhorší možné variantě se 128MB paměti GDDR2. Platforma Intel na tom není o mnoho lépe. Použit je čipset G33 Ex a grafický adaptér Intel X3000. Dell nabízí počítače s operační pamětí do 4GB a pevnými disky do 1TB. Mezi volitelným příslušenstvím nalezneme WiFi, duální TV tuner a čtečku paměťových karet. Tyto počítače se u nás budou prodávat pod názvy Inspiron 530 a 531. Cena nejlevnějších konfigurací je odhadována na 8500Kč. Za tuto cenu herní počítač ani očekávat nelze, spíše se jedná o lepší low-end ve slušivém designu.

Letem světem:

ATIAMD uvolnila novou verzi ovladačů Catalyst pro grafické karty ATI Radeon. Poslední verze nese označení 7.6 a přináší především vylepšenou podporu grafických karet All in Wonder a také Radeon HD 2400 a 2600. AMD tentokrát neslibuje rapidní nárůst výkonu, z čehož lze usuzovat, že tato verze ovladačů bude mít jen mírná vylepšení. Stáhnout si ji můžete ze stránek podpory společnosti AMD.

SONYChcete snadno a rychle vylepšit výkon PSP o třetinu? Dnes již to není žádný problém. Sony totiž uvolnila firmware verze 3.5, který vám po nahrání do PSP nastaví frekvenci integrovaného procesoru z 222MHz na 333MHz. A k čemu je to vlastně dobré? Brzy se má na trhu objevit hrstka her, které budou rychlejší procesor požadovat. 333MHz procesor však může rychle zatočit s baterií. Na českou verzi firmwaru se zatím čeká.

Zdroje: CNN, Dell, Digit-life, Intel, Microsoft, nVidia, Sony, TG Daily, The Inquirer & ZD Net

Autor:
Témata: Intel, Notebook

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

Test herních notebooků

Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

Najdete na iDNES.cz